IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение

    Би ли купил 50 год панелка на гоцето дето е обяввна на 3000 евра за 1800 евра?
    Ако е гарсониера я отнасям като куцо пиле домат на 1800 за реален квадрат

    Коментар


    • [QUOTE=Julius_BG;n3950303]
      Какво има да го мислим - утре затягат кредитирането и първото, което изгърмява са панелите./QUOTE]

      Юлка...имаш доста + от мен в тази тема! Стреляш като калашник-мощно и право в целта! Фен съм ти от темата за златните монети и златната двулевка. Бързаците направиха 500-600 лева печалба, но сомовете са в дълбините и чакат. :-))))
      По темата и аз рентиерствам и от този бизнес ям бял хляб . Обаче чакам за нови рибки, които да потънат в дълбините за да ги хапна:-)
      П.П. панелни рибки не ям...те нека си падат на дъното. За тях си има други профилирани хишници:-)

      Ако една книга не си заслужава да я прочетеш втори път, не си е заслувавало и първия прочит.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от mitko2848 Разгледай мнение

        Аз за мен сметката съм си я направил, говорим по принцип.Много общи приказки, всеки интересуващ се поне малко от икономика знае че финансовия свят като цяло се ориентира по фед- а и няма как там да има значително повишение на лихвите без другите големи централни банки да го последват макар и не в същия размер. Въпросът е за 3- ти път да повторя до какъв размер ще стигне повишаването на лихвите и колко време ще продължи. А за София 40% спад на цените е абсурд, даже 20% би ме учудило. При 40% спад бих взел на заем колкото пари могат да ми отпуснат банките и бих ги набил в имоти
        Би ли купил 50 год панелка на гоцето дето е обяввна на 3000 евра за 1800 евра?

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение
          Обазалаганията ги оставям на теб!

          Централните банки ако видят, че лихва 2% (и 5%-6% при търговските банки) държи инфлацията под контрол не виждам никаква причина да си счупят краката да я свалят още Q1.

          Но както казах басовете, пророчествата, залаганията са едно, а грамотността - съвсем друго! Ти и за Ецб май тука надуваше туитър-фанфарите, че щели да вдигнат само с 0.25%... а какво излезе в крайна с/ка?
          Потвърждавам...заплатата е твърде объркан и с грешните си и нелогични заключения волно или неволно заблуждава членовете на форума!

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение
            Обазалаганията ги оставям на теб!

            Централните банки ако видят, че лихва 2% (и 5%-6% при търговските банки) държи инфлацията под контрол не виждам никаква причина да си счупят краката да я свалят още Q1.

            Но както казах басовете, пророчествата, залаганията са едно, а грамотността - съвсем друго! Ти и за Ецб май тука надуваше туитър-фанфарите, че щели да вдигнат само с 0.25%... а какво излезе в крайна с/ка?
            Заключението на тая тема е че тея 0.50% на ЕЦБ са в замяна на тайните условия за новия ТПИ инструмент. Официално казаха че някои детайли няма да са публични и вероятно просто ще се ползва за бухалка по преценка на ЕС кой е изпълнил препоръките и кой не е. Едновременно с това 0.50% бута доста банки към ръба на фалита и този инструмент ще им е необходим по-скоро и така ЕЦБ продължава да увеличава властта си над Европа. От тая гледна точна ЕС се превърна в боклук.

            В момента тече състезание банките ли ще фалират или лихвите ще тръгнат пак надолу. Някъде Q1-Q2 2023 Европа пак ще стимулира, и тогава също ще фалират и банки. За България теоретично най-удобно е банките да фалират по време на служебно правителство така че може малко да изпреварим събитията, но не ми е базов сценарии.Сигурно ще избутаме до зимата и тогава мазало.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

              Перспектива за такива има от много посоки. Обаче от перспектива до реалност пътят е дълъг.
              Пак ще го напиша - за да има промо оферта продавача трябва да е сериозно притиснат. И е нужно не 1 продавач да е притиснат , а хиляди към десет хиляди в София.. Нужно е също разполагаемият кеш за покупка на имоти да намалее / изпари се някъде/.
              Към момента няма нищо подобно , дори е обратното. Има по-голяма перспектива за увеличаване на кеша за покупки поне у нас в близките няколко години.
              Ооох, ооохх, тез на капиталовите пазари мислеха по същия начин, че няма как да спадне, защото има мн пари и че дори да "спадне" спадът ще бъде изкупен. Така беше "изкупен", че продължава да дълбае вече 7 ми месец. За коина, суровините и златото, да споменавам ли? Лесните мангизи.....свършиха.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от mitko2848 Разгледай мнение

                Аз за мен сметката съм си я направил, говорим по принцип.Много общи приказки, всеки интересуващ се поне малко от икономика знае че финансовия свят като цяло се ориентира по фед- а и няма как там да има значително повишение на лихвите без другите големи централни банки да го последват макар и не в същия размер. Въпросът е за 3- ти път да повторя до какъв размер ще стигне повишаването на лихвите и колко време ще продължи. А за София 40% спад на цените е абсурд, даже 20% би ме учудило. При 40% спад бих взел на заем колкото пари могат да ми отпуснат банките и бих ги набил в имоти
                От тази есен да края на 2023 доста ще се учудваш, но можеш да бъдеш сигурен в едно, че кешът на купувачите няма да спаси продавачите в София...просто защото в Южна Европа офертите ще стават все по-изгодни.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение

                  Няма как и да издържи, като всяка год присъединяват, към 2000 нови жилища. Зимата, като застудее става весело, сега ще е весело х 2.
                  Проблема е, че според постовете във ФБ не е само зимата, а и в горещото лято и това май е само началото. Следва Бриз....

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от mitko2848 Разгледай мнение

                    Ти явно не четеш какво съм написал. Инфлацията е проблем, но и спада на икономиката и увеличаването на безработицата са проблем. Въпросът беше къде ще е пресечната точка( максимумът на оскъпяване на кредита който може да понесе икономиката) и колко време ще продължи този период. Аз лично силно се съмнявам, че ще продължи до достигане на официалната цел на ЕЦБ от 2% инфлация годишно
                    Не се съмнява, а се довери! ФЕД ти го заявиха преди месец, а ЕЦБ ще ги следват. Инфлация над 2% е вредна за икономиката и те добре го знаят, но се правиха на разсеяни, за да се назобят банките! Сега започва доенето и някои ще спечелят трилиони.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от mitko2848 Разгледай мнение
                      Дай да помислим и защо точно имота трябва да падне с 40% при криза- мислиш ли, че при сегашните цени на труд, материали, разрешителни, земя и т.н ще е рентабилно да се строи и продава на цени с 40% под сегашните?
                      Какво има да го мислим - утре затягат кредитирането и първото, което изгърмява са панелите. Банките казват - вече не ги финансираме! ... или - финансираме ги, но на не повече от 20%, останалите 80% самоучастие. Какво повече е нужно?

                      Ти продаваш 80 квадрата панел за 160 хил. евра... мислиш ли, че има човек с 1/2 млн. свободни пари, който ще реши да набие 300+ хил. лв. в един панел? Мислиш ли, че тоя човек не си цени парите? Подобни сделки се сключват от хора, които никога през живота си не са виждали толкова пари накуп! И затова с лекота се заробват. Тия пари си ги представи - една холна маса затрупана с пачки... Е! Ще ги дадеш ли с лека ръка за един 40+ годишен продукт? Особено при условие, че пазара ще предлага други много по-изгодни неща!

                      И така - нашия продавач вижда, че тая цена вече е непосилна за повечето купувачи - сваля на 240 хил. лв. но продължава да няма купувачи... в един момент този продукт става непродаваем, вечно твой! И виждаш, че пак става по-изгодно да го рентваш, защото доходът от наем се вдига от 2% на 5% и вече е съпоставим с инфлацията... но цената междувременно е слязла наполовина.


                      Апропо - честито начало на дефлационните процеси! - https://www.investor.bg/ikonomika-i-...-lityr-356829/

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от polax Разгледай мнение

                        И Възраждане са така, макар там да казват, че било от старата водопреносната мрежа. Обаче и там много се настрои, така, че водопреносната мрежа не издържа на напъна.
                        Няма как и да издържи, като всяка год присъединяват, към 2000 нови жилища. Зимата, като застудее става весело, сега ще е весело х 2.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от mitko2848 Разгледай мнение

                          Ти явно не четеш какво съм написал. Инфлацията е проблем, но и спада на икономиката и увеличаването на безработицата са проблем. Въпросът беше къде ще е пресечната точка( максимумът на оскъпяване на кредита който може да понесе икономиката) и колко време ще продължи този период. Аз лично силно се съмнявам, че ще продължи до достигане на официалната цел на ЕЦБ от 2% инфлация годишно
                          Твоите притеснения нямат нищо общо с икономическата логика! Инфлацията може да падне под 2% само от настъпващата рецесия. Последващото намаляване на лихвите няма да увеличи икономическата активност, камо ли да възстанови инфлацията.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение
                            Трябва ли да се връщаме 15 год. назад и да гледаме постовете на някои от участниците навремето - как Първо - изобщо не очакваха спад, после Второ - очакваха да е символичен, Трето - и те се заричаха, че ако изобщо някакъв по-голям спад настъпи - ще се скъсат да теглят кредити и да пазаруват имоти...... ама в крайна сметка след 2010-2012 дойдоха и годините 2013-2014 нали? Ти тогава скъса ли се да теглиш и пазаруваш или...? Какво направи?

                            п.п.
                            Наистина ли мислиш, че при една по-сериозна криза разни 40-годишни панелни безумия по 2000 евра/квадрата няма да бъдат преполовени?!
                            Икономиката от години не е съвсем пазарна, така че всичко може да се очаква. Аз примерно очаквах 10- 15% спад на имотите заради ковид кризата който не се получи- то не беше спасяване на зомби компании, евикшън мораториуми, стимули ....2014 още не виждах имотите като вариант за инвестиция и междувременно изплащах имота в който живея. Дай да помислим и защо точно имота трябва да падне с 40% при криза- мислиш ли, че при сегашните цени на труд, материали, разрешителни, земя и т.н ще е рентабилно да се строи и продава на цени с 40% под сегашните?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

                              Защо да е абсурд падането на цените с 40% след като ги надуха с толкова за има ,няма 6 месеца ?
                              В цял свят цените на жилищата започнаха да падат и то с над 5 до 10% за няколко месеца в България обаче било абсурд да паднат с 40% при положение че ние сме с едни от най-надутите цени в цял свят спрямо доходите ?
                              Абсурд е да мислиш че няма да паднат с толкова ,колкото и беше абсурдно да си мислиш че няма да вдигнат лихвите ,доколкото си спомням ти си от тези хора които си помислиха че с кредит ще борят инфлацията и ще цакат банките ,така беше защото купи жилище преди няма и година с ипотека без никакво самоучастие .
                              Никъде не съм казвал, че няма да вдигат лихвите и ще са отрицателни докато свят светува. Казвал съм и в момента продължавам да го мисля, че има пределен здравословен процент до който могат да ги вдигнат без да скапят икономиката и без държавите от Южна Европа да фалират. А с кредити определено бориш инфлацията докато процента по кредита ти е значително по- нисък от инфлацията( както казвам- безплатни пари), да не говорим, че официалната инфлация винаги се занижава.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от mitko2848 Разгледай мнение
                                А за София 40% спад на цените е абсурд, даже 20% би ме учудило. При 40% спад бих взел на заем колкото пари могат да ми отпуснат банките и бих ги набил в имоти
                                Трябва ли да се връщаме 15 год. назад и да гледаме постовете на някои от участниците навремето - как Първо - изобщо не очакваха спад, после Второ - очакваха да е символичен, Трето - и те се заричаха, че ако изобщо някакъв по-голям спад настъпи - ще се скъсат да теглят кредити и да пазаруват имоти...... ама в крайна сметка след 2010-2012 дойдоха и годините 2013-2014 нали? Ти тогава скъса ли се да теглиш и пазаруваш или...? Какво направи?

                                п.п.
                                Наистина ли мислиш, че при една по-сериозна криза разни 40-годишни панелни безумия по 2000 евра/квадрата няма да бъдат преполовени?!

                                Коментар

                                Working...
                                X