IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от mitko2848 Разгледай мнение

    Ти явно не четеш какво съм написал. Инфлацията е проблем, но и спада на икономиката и увеличаването на безработицата са проблем. Въпросът беше къде ще е пресечната точка( максимумът на оскъпяване на кредита който може да понесе икономиката) и колко време ще продължи този период. Аз лично силно се съмнявам, че ще продължи до достигане на официалната цел на ЕЦБ от 2% инфлация годишно
    Твоите притеснения нямат нищо общо с икономическата логика! Инфлацията може да падне под 2% само от настъпващата рецесия. Последващото намаляване на лихвите няма да увеличи икономическата активност, камо ли да възстанови инфлацията.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение
      Трябва ли да се връщаме 15 год. назад и да гледаме постовете на някои от участниците навремето - как Първо - изобщо не очакваха спад, после Второ - очакваха да е символичен, Трето - и те се заричаха, че ако изобщо някакъв по-голям спад настъпи - ще се скъсат да теглят кредити и да пазаруват имоти...... ама в крайна сметка след 2010-2012 дойдоха и годините 2013-2014 нали? Ти тогава скъса ли се да теглиш и пазаруваш или...? Какво направи?

      п.п.
      Наистина ли мислиш, че при една по-сериозна криза разни 40-годишни панелни безумия по 2000 евра/квадрата няма да бъдат преполовени?!
      Икономиката от години не е съвсем пазарна, така че всичко може да се очаква. Аз примерно очаквах 10- 15% спад на имотите заради ковид кризата който не се получи- то не беше спасяване на зомби компании, евикшън мораториуми, стимули ....2014 още не виждах имотите като вариант за инвестиция и междувременно изплащах имота в който живея. Дай да помислим и защо точно имота трябва да падне с 40% при криза- мислиш ли, че при сегашните цени на труд, материали, разрешителни, земя и т.н ще е рентабилно да се строи и продава на цени с 40% под сегашните?

      Коментар


      • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

        Защо да е абсурд падането на цените с 40% след като ги надуха с толкова за има ,няма 6 месеца ?
        В цял свят цените на жилищата започнаха да падат и то с над 5 до 10% за няколко месеца в България обаче било абсурд да паднат с 40% при положение че ние сме с едни от най-надутите цени в цял свят спрямо доходите ?
        Абсурд е да мислиш че няма да паднат с толкова ,колкото и беше абсурдно да си мислиш че няма да вдигнат лихвите ,доколкото си спомням ти си от тези хора които си помислиха че с кредит ще борят инфлацията и ще цакат банките ,така беше защото купи жилище преди няма и година с ипотека без никакво самоучастие .
        Никъде не съм казвал, че няма да вдигат лихвите и ще са отрицателни докато свят светува. Казвал съм и в момента продължавам да го мисля, че има пределен здравословен процент до който могат да ги вдигнат без да скапят икономиката и без държавите от Южна Европа да фалират. А с кредити определено бориш инфлацията докато процента по кредита ти е значително по- нисък от инфлацията( както казвам- безплатни пари), да не говорим, че официалната инфлация винаги се занижава.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от mitko2848 Разгледай мнение
          А за София 40% спад на цените е абсурд, даже 20% би ме учудило. При 40% спад бих взел на заем колкото пари могат да ми отпуснат банките и бих ги набил в имоти
          Трябва ли да се връщаме 15 год. назад и да гледаме постовете на някои от участниците навремето - как Първо - изобщо не очакваха спад, после Второ - очакваха да е символичен, Трето - и те се заричаха, че ако изобщо някакъв по-голям спад настъпи - ще се скъсат да теглят кредити и да пазаруват имоти...... ама в крайна сметка след 2010-2012 дойдоха и годините 2013-2014 нали? Ти тогава скъса ли се да теглиш и пазаруваш или...? Какво направи?

          п.п.
          Наистина ли мислиш, че при една по-сериозна криза разни 40-годишни панелни безумия по 2000 евра/квадрата няма да бъдат преполовени?!

          Коментар


          • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

            Вие и в началото на годината я мислехте една,ама Юли бабето от ЕЦБ Ви посочи правилната посока ,рязко да подчертая...
            Догодина, по това време, 24.7.2023г. ще е интересно да направим разбор и да видим кой какво е познал.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от 20000леваЗАПЛАТА Разгледай мнение
              Тримесечия без промяна на лихвите? Ти ако много си си повярвал че не си финансово неграмотен нали знаеш че можеш да направиш много пари с това прозрение https://twitter.com/zerohedge/status...81852384903169
              Обазалаганията ги оставям на теб!

              Централните банки ако видят, че лихва 2% (и 5%-6% при търговските банки) държи инфлацията под контрол не виждам никаква причина да си счупят краката да я свалят още Q1.

              Но както казах басовете, пророчествата, залаганията са едно, а грамотността - съвсем друго! Ти и за Ецб май тука надуваше туитър-фанфарите, че щели да вдигнат само с 0.25%... а какво излезе в крайна с/ка?

              Коментар


              • Първоначално изпратено от mitko2848 Разгледай мнение

                Аз за мен сметката съм си я направил, говорим по принцип.Много общи приказки, всеки интересуващ се поне малко от икономика знае че финансовия свят като цяло се ориентира по фед- а и няма как там да има значително повишение на лихвите без другите големи централни банки да го последват макар и не в същия размер. Въпросът е за 3- ти път да повторя до какъв размер ще стигне повишаването на лихвите и колко време ще продължи. А за София 40% спад на цените е абсурд, даже 20% би ме учудило. При 40% спад бих взел на заем колкото пари могат да ми отпуснат банките и бих ги набил в имоти
                Защо да е абсурд падането на цените с 40% след като ги надуха с толкова за има ,няма 6 месеца ?
                В цял свят цените на жилищата започнаха да падат и то с над 5 до 10% за няколко месеца в България обаче било абсурд да паднат с 40% при положение че ние сме с едни от най-надутите цени в цял свят спрямо доходите ?
                Абсурд е да мислиш че няма да паднат с толкова ,колкото и беше абсурдно да си мислиш че няма да вдигнат лихвите ,доколкото си спомням ти си от тези хора които си помислиха че с кредит ще борят инфлацията и ще цакат банките ,така беше защото купи жилище преди няма и година с ипотека без никакво самоучастие .

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение
                  Високите лихви няма веднага да тръгнат пак надолу, можеш да се обзаложиш!
                  За тях също ще има едно високо плато /на първо време/.
                  След като се уверят, че инфлацията е стабилна - тогава може и да почнат да отпускат юздите.
                  Което значи със сигурност поне едно (а по-вероятно няколко) тримесечия без промяна в лихвите!

                  Статистиките излизат със закъснение и може да мине известно време преди да отчетат инфлация 2%. Централните банки могат и да преустановят увеличението на лихвите още на ниво инфлация 4%, кой знае? Но засега пазарът на труда е силен - поне в Щатите, а в частност и Европа /ние не сме мерило, защото при нас отдавна има недостиг на персонал - което може да доведе до странна рецесия с ниска безработица/, но на този етап това не ги притеснява особено. По-притеснителното за Европа е газта - тогава вече директно могат да издумкат и здрави предприятия, без лихвите и заемите да са ги съборили! Смятай го така - на всеки спад на БВП с 2% имаш приблизително 1% ръст на безработицата. Ако се е очертавал ръст от 4%, а влезеш в рецесия - поне 2.5% нови безработни...

                  Въпросът е да не се надявате /писах го и в другата тема/, че търговските банки ще вдигат лихвата със същото съотношение като Ецб! Обикновено е по-високо. Но пък именно този лост по-бързо ще намали потреблението и свали инфлацията.
                  Ето това е точно по темата без общи приказки +1

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение
                    Високите лихви няма веднага да тръгнат пак надолу, можеш да се обзаложиш!
                    За тях също ще има едно високо плато /на първо време/.
                    След като се уверят, че инфлацията е стабилна - тогава може и да почнат да отпускат юздите.
                    Което значи със сигурност поне едно (а по-вероятно няколко) тримесечия без промяна в лихвите!

                    Статистиките излизат със закъснение и може да мине известно време преди да отчетат инфлация 2%. Централните банки могат и да преустановят увеличението на лихвите още на ниво инфлация 4%, кой знае? Но засега пазарът на труда е силен - поне в Щатите, а в частност и Европа /ние не сме мерило, защото при нас отдавна има недостиг на персонал - което може да доведе до странна рецесия с ниска безработица/, но на този етап това не ги притеснява особено. По-притеснителното за Европа е газта - тогава вече директно могат да издумкат и здрави предприятия, без лихвите и заемите да са ги съборили! Смятай го така - на всеки спад на БВП с 2% имаш приблизително 1% ръст на безработицата. Ако се е очертавал ръст от 4%, а влезеш в рецесия - поне 2.5% нови безработни...

                    Въпросът е да не се надявате /писах го и в другата тема/, че търговските банки ще вдигат лихвата със същото съотношение като Ецб! Обикновено е по-високо. Но пък именно този лост по-бързо ще намали потреблението и свали инфлацията.
                    Тримесечия без промяна на лихвите? Ти ако много си си повярвал че не си финансово неграмотен нали знаеш че можеш да направиш много пари с това прозрение https://twitter.com/zerohedge/status...81852384903169

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

                      Помниш ли какво писах преди седмица.Който играе срещу еврото и Еврозоната е хубаво да се замисли,малко след като долара и еврото стигнаха паритет ЕЦБ рязко се намеси,а уж валутните курсове не я интересуват.
                      Пак се замисли допреди няколко месеца какво си си мислил,как заради задлъжнелите държави няма да пипат лихвите,е пипнаха ги,така че никога не играй срещу ЕЦБ,и още има...ако си спомняш в началото на годината Янис Варуфакис се изцепи пред сбирката на нашите банки организирана от БНБ,как имотния балон е забранена дума в банковите среди щото ще има уволнения после,и им каза ясно че Европейската банка ще вдигне лихвите,какво стана ?
                      Твоите сметки дано си си ги направиш с добри буфери и при завишени критерии за вдигане на вноската ,ако не си жалко..
                      Аз за мен сметката съм си я направил, говорим по принцип.Много общи приказки, всеки интересуващ се поне малко от икономика знае че финансовия свят като цяло се ориентира по фед- а и няма как там да има значително повишение на лихвите без другите големи централни банки да го последват макар и не в същия размер. Въпросът е за 3- ти път да повторя до какъв размер ще стигне повишаването на лихвите и колко време ще продължи. А за София 40% спад на цените е абсурд, даже 20% би ме учудило. При 40% спад бих взел на заем колкото пари могат да ми отпуснат банките и бих ги набил в имоти

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от mitko2848 Разгледай мнение
                        Големият въпрос е до какъв процент ще могат да оскъпят кредита без да убият икономиката и заетостта, както и колко време ще се задържат по- високите лихвени проценти преди да настане всеобщия рев и пак да тръгнат надолу.
                        Високите лихви няма веднага да тръгнат пак надолу, можеш да се обзаложиш!
                        За тях също ще има едно високо плато /на първо време/.
                        След като се уверят, че инфлацията е стабилна - тогава може и да почнат да отпускат юздите.
                        Което значи със сигурност поне едно (а по-вероятно няколко) тримесечия без промяна в лихвите!

                        Статистиките излизат със закъснение и може да мине известно време преди да отчетат инфлация 2%. Централните банки могат и да преустановят увеличението на лихвите още на ниво инфлация 4%, кой знае? Но засега пазарът на труда е силен - поне в Щатите, а в частност и Европа /ние не сме мерило, защото при нас отдавна има недостиг на персонал - което може да доведе до странна рецесия с ниска безработица/, но на този етап това не ги притеснява особено. По-притеснителното за Европа е газта - тогава вече директно могат да издумкат и здрави предприятия, без лихвите и заемите да са ги съборили! Смятай го така - на всеки спад на БВП с 2% имаш приблизително 1% ръст на безработицата. Ако се е очертавал ръст от 4%, а влезеш в рецесия - поне 2.5% нови безработни...

                        Въпросът е да не се надявате /писах го и в другата тема/, че търговските банки ще вдигат лихвата със същото съотношение като Ецб! Обикновено е по-високо. Но пък именно този лост по-бързо ще намали потреблението и свали инфлацията.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от polax Разгледай мнение
                          Дайте по една прогноза в период 2 години, какъв % намаление на цените очаквате?
                          Дайте прогноза колко часа няма да има ток заради аварията в Поморие и дали няма да се случи и на друго място днес?

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от unimog Разгледай мнение

                            Неволи да иска човек -



                            https://www.investing.com/news/stock...eports-2852404
                            Перспектива за такива има от много посоки. Обаче от перспектива до реалност пътят е дълъг.
                            Пак ще го напиша - за да има промо оферта продавача трябва да е сериозно притиснат. И е нужно не 1 продавач да е притиснат , а хиляди към десет хиляди в София.. Нужно е също разполагаемият кеш за покупка на имоти да намалее / изпари се някъде/.
                            Към момента няма нищо подобно , дори е обратното. Има по-голяма перспектива за увеличаване на кеша за покупки поне у нас в близките няколко години.

                            Коментар


                            • Аварията е тежка, засегнат е голям район от Поморие, ток ще има най-рано в късния следобед

                              - Засегната е ул. "Крайбрежна", част от квартал "Малко солено езеро". Сериозно е положението. Обещават да приключат до следобеда, но час не определят. Поморие в момента е пълно и ел. системата не издържа. След ВИК авариите започнаха ел. авариите. Притеснен съм. (ВИК)

                              - Мога да докажа с цифри колко е силен сезонът, макар че част от хотелиерите ни се оплакват. Поморие е пълно от 15 дена. Поморие първо се напълни по цялото Черноморие, включително говоря и за юни. Едва от вчера се напълни Южното Черноморие. Това го показват и цифрите от електронната система за туристическа информация, всичко се отчита ден по ден. Резултатите показват, че ние имаме ръст само за юни 50 % в сравнение с миналата година, а за юли имаме 8 % до момента ръст.

                              - Частта големия Източен плаж, на Централния плаж. Това са скъпи курортни комплекси, заведенията в този район, хотелите... Тежка юлска неделя се оформи.

                              - Проблема ние сами си го създаваме. Хората идват с колите си, паркират, където имат възможност, в момента целият град е разчертан, почна да се въвежда ред в паркирането. Казвал съм го винаги – ние, поморийци, искаме да има ред, но за другите, не за нас. Този ред да не се отнася за нас. Защо на мен ще ми каже кметът къде да паркирам?! Защо не си гледа работата. Въпросът е всеки да прояви малко съзнание, че наистина летният сезон зависи от нас самите. Като създаваме хаос, ще ни е изнервено, туристите ще бъдат криви, съседите ни ще бъдат криви. При мен непрекъснато текат сигнали - съседите се топят един на друг, кой как паркирал - сами викат паяк да вдига пред комшията спрените коли. Но аз днес поставям друг - много по-голям проблем на общественото внимание. Всеки проект преди да бъде реализиран - къща, хотел, къща за гости, преди Община Поморие да издаде разрешително, минава през процедурите на експлоатационните дружества - за свързване вода, канал, ток. И точно тези дружества са виновни за ситуацията в Поморие. Те трябва да съгласуват проектите, техните инженери трябва да преценят, че може да стане претоварване. Защо не се изгради нов трафопост, или нова канално-помпена станция, преди да се издадат разрешителните. Проблемът не е в Община Поморие.

                              https://www.flagman.bg/article/271815
                              Last edited by unimog; 24.07.2022, 11:34.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от mitko2848 Разгледай мнение

                                Ти явно не четеш какво съм написал. Инфлацията е проблем, но и спада на икономиката и увеличаването на безработицата са проблем. Въпросът беше къде ще е пресечната точка( максимумът на оскъпяване на кредита който може да понесе икономиката) и колко време ще продължи този период. Аз лично силно се съмнявам, че ще продължи до достигане на официалната цел на ЕЦБ от 2% инфлация годишно
                                Помниш ли какво писах преди седмица.Който играе срещу еврото и Еврозоната е хубаво да се замисли,малко след като долара и еврото стигнаха паритет ЕЦБ рязко се намеси,а уж валутните курсове не я интересуват.
                                Пак се замисли допреди няколко месеца какво си си мислил,как заради задлъжнелите държави няма да пипат лихвите,е пипнаха ги,така че никога не играй срещу ЕЦБ,и още има...ако си спомняш в началото на годината Янис Варуфакис се изцепи пред сбирката на нашите банки организирана от БНБ,как имотния балон е забранена дума в банковите среди щото ще има уволнения после,и им каза ясно че Европейската банка ще вдигне лихвите,какво стана ?
                                Твоите сметки дано си си ги направиш с добри буфери и при завишени критерии за вдигане на вноската ,ако не си жалко..

                                Коментар

                                Working...
                                X