IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение

    Аз вече не се интересувам много от пазара тук и не съм достоверен източник. Виждам обаче, че исканите цени сa към 10-15%. надолу в сравнение с преди 3-4 месеца
    Тва е началото...аз нали ти обещах падане между 25 и 50% ....
    . И да Знаеш,асен1975 рядко не спазва обещанията си.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение
      При кризата 2008 цените тук паднаха с 20% само за 10-на седмици, задържаха се на това ниво около година и постепенно почнаха да растат. Към 2014 бяха обратно на нивата от 2008. В България вмвсто седмици отне една година да започнат да реагират с някакви мизерни корекции на цените, но след това се сринаха с 50% и после отне 14 години да се върнат до нивата от 2008. Е това не мога да го разбера. колко пъти трябва да се настъпи една и съща мотика за да се научат хората, че дали имаш жилище, магазин или бизнес произвеждащ прах за пране , при промяна на пазара трябва да се реагира веднага а не да се заравя главата в пясъка и да се надяват, че някой ше се погрижи и някакси ще се размине.
      Нарича се "ирационални поведенчески модели"!

      Навремето Хърсев вкара един много точен термин - "лалугер".

      Запознай се с тази статия, не е голяма... https://old.segabg.com/article.php?id=372842

      Така ще си обясниш как стискането до последно реално води до по-голямо влошаване!

      Коментар


      • Първоначално изпратено от 20000леваЗАПЛАТА Разгледай мнение
        Цените стабилно растат. Не че растат ами шумата просто става мноого повече. Докато Лагард с насмешка обясняват как ще свали баланса и тя инфлацията била само временна...

        https://www.dnevnik.bg/biznes/2022/0...abilno_rastat/
        Ти сляп ли си ?
        Статията е с данни до Март,отпреди войната реално...в момента нищо не расте.
        Права черта ,и пазара е замръзнал..

        Коментар


        • Цените стабилно растат. Не че растат ами шумата просто става мноого повече. Докато Лагард с насмешка обясняват как ще свали баланса и тя инфлацията била само временна...

          https://www.dnevnik.bg/biznes/2022/0...abilno_rastat/

          Коментар


          • Първоначално изпратено от troika Разгледай мнение

            Гледах някакъв контрактор в строителството, който обяснява какво се случва с пазара в неговия щат. При средна заплата на населението 8000$/месец, досега са се хвърляли на по-големи къщи от нормалното им и ипотеки с вноска 3250$ примерно, а не са се стискали да се ограничат до 2500$ да кажем. Сега, с повишенията на лихвите изведнъж вноските са станали по 4k$ и нагоре и започва да им е тежко. Друга тенденция е, че хората, които са дали депозит за строящи се къщи, не успяват да получат одобрение с дохода си, защото ипотечната вноска става по-голяма заради лихвите. Отказват се, губят си депозита и това е. Инвеститорите в комплексите с къщи виждат какво става и започват да забавят процеса на строителство. Та така де, влакът започва да спира постепенно. Ти имаш ли някакви такива наблюдения, потвърждаващи горното?
            Аз вече не се интересувам много от пазара тук и не съм достоверен източник. Виждам обаче, че исканите цени сa към 10-15%. надолу в сравнение с преди 3-4 месеца и това е лесно да се установи зашото самите сайтове публикиват пълната история на къшата ( не на обявата), отделно , че тук риъл естейта е истински бизнес и се вкарват пари в него та човек може да види някакви смислени естимейти. Ето така изглеждат нещата за конкретна къща която в момента е на пазара

            Може да я пускащ през различни сайтове , на различна цена , просто сорса ше е различен. Графика, е история на естимейтите правени седмично за конкретната къша базирано на предишни продаби на лъшата и реалните продажби на други къши в района. Вижда се, че има периоди на по-стръмни спадове и качвания и това е предизвикано от реални продажби , които са били по-високи или по-ниски от очакванията. Данните съдържат история на продажбите за къщата, дори кога е излизала на пазара и после свяляна без да се е стигнало до продажба, кога е рентвана, какви са резултатите на училищата в ерията, какви са годишните такси и на каква данъчна оценка са платени у т.н. Има естествено и секция очаквани месечни разходи та да няма изненади , защото човек като тегли кредит си прави сметка за цената , но забравя , че след това има и други разходи. Кредита на тази ще е $7.3к месечно , но реалните резходи са с 1 до 2к отгоре заради такси , подръжка и т.н.



            Месечните плащания за тази същата къща преди няколко месеца щяха да са $6874 при лихва 2.75%. т.е. т.е. 2к нагоре за 2.6% нарастване в лихвите. Естествено тия 2к са отказали доста от потенциалните купувачи и сега цената ше се сваля докато се намери човек , който да може да си позволи месечните резходи. Както се вижда обаче цената се сваля с по 150к и се търси продажба а не по 2-3к, и да се търси да се излъже някой.

            Със случая с депозитите не съм запознат. При нас няма такава практика да плащаш депозит. Ако строиш на собствена земя си плащаш в движение , но контрактора по всяко време работи с твои пари. Тук обаче няма свободна земя и новите строежи основно са от контрактори , които купуват къша за да построят апартаменти, работят със собствени пари и продават като е готово. Не мисля , че сделки "на зелено" въобше са разрешени. Нарастването на лихвите обаче се отразява в рамките на седмици както се вижда от историята на цената по-горе и пазара се променя много бързо. Това е характерно за всичко тук. При предната криза, буквално седмица слкед като данните показаха рецесия затвориха 10-20% от магазините в моловете и след 3-4 месеца половината магазини бяха аут. По същото време бях в София и в магазините по Витошка не влизаше никой , но всички си работеха , плащаха се заплати, наеми, застраховки без да имат оборот. Та имам чувството , че в България бизнеса е малко като бавноразвиващ се. Колко месеца им трябват да разберат , че са на загуба ? Или може би ако затвориш магазина, после трудно ше намериш подобен и стоят на загуба да си запазят мястото, нямам идея , но същия патерн е и с недвижимите имоти. Цените се ъпдейтват бавно но за сметка на това загубите са жестоки. При кризата 2008 цените тук паднаха с 20% само за 10-на седмици, задържаха се на това ниво около година и постепенно почнаха да растат. Към 2014 бяха обратно на нивата от 2008. В България вмвсто седмици отне една година да започнат да реагират с някакви мизерни корекции на цените, но след това се сринаха с 50% и после отне 14 години да се върнат до нивата от 2008. Е това не мога да го разбера. колко пъти трябва да се настъпи една и съща мотика за да се научат хората, че дали имаш жилище, магазин или бизнес произвеждащ прах за пране , при промяна на пазара трябва да се реагира веднага а не да се заравя главата в пясъка и да се надяват, че някой ше се погрижи и някакси ще се размине. Сега не знам какво ше се случи заради инфлацията , но и тук има инфлация и цените са надолу и то при този висок стандарт а при беднотията в България, нямам идея как се надяват да се размине без падане на цени и катаклизми.

            Мисля , че тук има начин да съдиш брокера ако претърпиш загуби. Брокерите взимат 6% от цената и са заинтересовани да пушват цените нагоре. Ако обаче си пуснеш имота на прекалено висока цена и пропуснеш продажба заради брокера а после цените се сринат , мисля , че брокера носи отговорност. Тук обаче се започва с подписване на договор с брокера още от самото начало и всичко е документирано. В България търсих брокер преди няколко месеца и дори от агенциите казаха , че няма нужда от договор, което те прдставиха като улеснение а на мен ми изглежда като измама , защото без договор те не носят отговорност. Като гледам едни и същи имоти пуснати от различни агенции , вероятно и при продавачите е така. Ако верно не носят отговорност , то тогава няма нишо изненадвашо в обяеи за 1600 евро за м2 в Люлин ( а вчера имаше една и за 2600 на м2). Какво му дреме на брокерчето , че имота няма да се продаде ? Ако обаче се намери някой по-ненормален и от негго и се продаде , той ще вземе няоколко хилки отгоре. Допускам , че много от брокерите имат друг основен бизнес защото като гледам каква е аматьорщина досега трябваше да са измрели от глад. За да се нормализира пазара в България трябва да се регулира бизнеса, да има лицензи за брокери, задължителни застраховки за малпрактис и да носят отговорност. Иначе те ще практикуват в свободното си време, ше се издържат от други доходи и ще си бутат цените нагоре , после ще се скатаят за няколко годинки като има "корекции" на пазара а продавачите и купувачите ше духат супата.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от bulgarian lev Разгледай мнение
              2009-та мин. раб. заплата 450лв. , 2022-ра 490лв мин. пенсия, НО ние си чакаме понижение на цените на имотите до нивата на 2013-та (за да може всеки пенсионер да закупи поне по 3 бр. 3-стайни на жълтите павета) У чеканьето е истината... и малко търпение е нужно. (гоУемото МЯУ иде)
              Стига с тия заплати и пенсии,простотии до безкрай,100 пъти съм Ви казвал да не гледате числата,а покупателната способност измерена в цени на основни продукти,храна,услуги+качеството им.
              БГ заплата и дохода,като цяло купуват най малко в целия ЕС.
              Това е така защото в България всичко се внася.
              Кратуните Ви отдавна трябваше да го проумеят.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от bulgarian lev Разгледай мнение
                https://www.imot.bg/87ghex

                Справката на един съфорумец, който е обърнал темата в личен блог показва 1760. (а надуването на балона едва сега започва)

                Некомфортно е когато човек живее в чужд имот. (модератори, не визирам никого, а и не виждам нищо лошо в това хората да съжителстват с родителите си до преклонна възраст)
                Справката показва спад от 3000 евро и 20 евро на квадрат спрямо стойностите си от последните 4 седмици.
                За да сме точни,не я следиш внимателно .

                Коментар


                • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение
                  Ти не се скатавай ,ами да почерпиш,къде се покри ?
                  Долара отлетя ,а както знаем заплатата ти е в доларчета ,нещо така поне едно питие няма ли да ти се откъсне от сърцето ?

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от bulgarian lev Разгледай мнение
                    2009-та мин. раб. заплата 450лв. , 2022-ра 490лв мин. пенсия, НО ние си чакаме понижение на цените на имотите до нивата на 2013-та (за да може всеки пенсионер да закупи поне по 3 бр. 3-стайни на жълтите павета) У чеканьето е истината... и малко търпение е нужно. (гоУемото МЯУ иде)
                    https://business.dir.bg/ikonomika/ve...ta-pod-1000-lv

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от bulgarian lev Разгледай мнение
                      Продава КЪЩА в област Благоевград, гр. Банско - 200 кв.м / 800000 EUR :: imot.bg Обява

                      Цените си растат. Вече сме на половината на цената на която подобен имот ще се продава през 2029-та.

                      Дано поне наемите останат сгодни, че иначе деЦките и гастарбайтерството ще станат хит.
                      Ти ги разбираш нещата, гаста Само че тоя път няма да издържиш в пустинята с камилите, одърте вече.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от bulgarian lev Разгледай мнение
                        2009-та мин. раб. заплата 450лв. , 2022-ра 490лв мин. пенсия, НО ние си чакаме понижение на цените на имотите до нивата на 2013-та (за да може всеки пенсионер да закупи поне по 3 бр. 3-стайни на жълтите павета) У чеканьето е истината... и малко търпение е нужно. (гоУемото МЯУ иде)
                        Така де, пенсионерите и тия на минималната заплата ще държат цените високи...
                        Има една друга цифра в статистиката - 30% от доходите на домакинствата са от пенсии. Ай сещай се и останалите колко ще държат цените високи

                        Коментар


                        • 2009-та мин. раб. заплата 450лв. , 2022-ра 490лв мин. пенсия, НО ние си чакаме понижение на цените на имотите до нивата на 2013-та (за да може всеки пенсионер да закупи поне по 3 бр. 3-стайни на жълтите павета) У чеканьето е истината... и малко търпение е нужно. (гоУемото МЯУ иде)
                          Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

                          Коментар


                          • https://www.imot.bg/87ghex

                            Справката на един съфорумец, който е обърнал темата в личен блог показва 1760. (а надуването на балона едва сега започва)

                            Некомфортно е когато човек живее в чужд имот. (модератори, не визирам никого, а и не виждам нищо лошо в това хората да съжителстват с родителите си до преклонна възраст)
                            Last edited by bulgarian lev; 09.07.2022, 15:01.
                            Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Майстора233 Разгледай мнение

                              Тези с кредитите вече го ядат яко в европейските страни извън еврозоната. С двуцифрено ГПР по ипотеките.
                              Така е, но няма голямо отношение, защото и лихвите по депозитите в тези страни са били по-високи от нула.
                              За еврозоната искам да кажа, че всички са в по-лоша ситуация, тези с кредитите губят, но тези със шумата още повече. Има грешно и по-грешно решение макар, че и двете са верни.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Майстора233 Разгледай мнение

                                Тези с кредитите вече го ядат яко в европейските страни извън еврозоната. С двуцифрено ГПР по ипотеките.
                                А тези със спестявянията ядат реална над 20 процентна инфлация. Демек, шума.

                                Коментар

                                Working...
                                X