IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Имотният пазар в България е един от петте най-непрозрачни в Европа

    Ето това трябва да се направи ПЪРВО - ИЗСВЕТЛЯВАНЕ НА ПАЗАРА.
    ака ИЗСВЕТЛЯВАНЕ на квадратите а не 50% мръсни
    Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

    Коментар


    • Първоначално изпратено от increce Разгледай мнение

      В САЩ поне аз не съм разбрал за "срив" на цените на недвижимите имоти. Доколкото знам продавачите все по-често лекичко намалят първоначалната цена /която е с 30-40-50% по висока от преди две години/. Намаленията за сега са като цяло в диапазона 4-6-8%. Това според мен не е кой знае какво намаление, особено като се има предвид от какво ниво се намалява.

      Пазара на акции не го коментирам, защото той е доста по-различен от пазара на недвижими имоти и не е това темата тук.

      Лекото понижение на ценита на недвижимите имоти в САЩ е положителен сигнал. ФЕД обаче са много по-гъвкави и бързи от ЕЦБ. В САЩ вече са на лихва 2,25%-2,5%. Това ниво на лихви, според мен е недостижимо в момента в Европа. Само погледнете статистиката на официалния сайт на ЕЦБ до какви лихви са достигали исторически - таванът по deposit facility е от 2000 г. и е едни никакви 3,75%. Лихвата за рефинансиране на банки е достигана 4,25 % само за няма и месец, отново през 2000 г. За малко е била 3,75% до преди кризата от 2008 г. и след това от 2009 г. е все под 2 %, което е едно нищо. Освен това ЕЦБ са могли да работят при тези лихви при много по-ниски нива на задлъжнялост на държавите от еврозоната. Днес вече това е невъзможно, според мен.

      Данните са ми от тук:

      Key ECB interest rates (europa.eu)

      Та затова си мисля, че ЕЦБ не е в състояние да качи достатъчно високо лихвите, за да регулира правилно пазара /включително пазара на недвижими имоти/. Не искам никой да ме разбере погрешно - аз искам да живеем в нормална икономическа среда. Да има нормални лихви по депозитите - 3-4%, да не се раздават пари наляво и надясно за глупости, което да създава балони във всичко. С такива нормални, според мен, лихви по депозитите обаче нормалната лихва по ипотечен кредит би била 6-7-8%. Тук ще изреве обаче бизнеса, защото е забравил какво е нормална, пазарна лихва.

      За мен е абсурдно спестителите да биват изкарвани най-глупавите хора, кето е факт за последните около 10 години с тези абсурдни нулеви лихви от централните банки. Абсурдно е времето да няма стойност. За съжаление обаче, не виждам как, при тези нива на дълг можем да се върнем към някаква икономическа нормалност. За ЕЦБ вариантите са или да принтят до безкрай или да опитат да възстановят нормалността и да провокират бунтове, разпад на еврозоната и може би и на ЕС. Не им е лесно и на тях.



      Няма никакво значение какво са в състояние да направят ЕЦБ! Гледай какво правят ФЕД, защото ЕЦБ са в капан и ще ги последват. Спомни си какви ги разправяше Лагард преди и какво прави сега! Лихвите ще спрат да се покачват, когато се балансира напечатаната парична маса и умре инфлацията. ФЕД ще качва лихвите дори и в рецесия, бях ви писал някога, че ще манипулират безработицата!

      Коментар


      • Първоначално изпратено от 20000леваЗАПЛАТА Разгледай мнение

        Каквато и да е рецесията тя ще е оразмерена според средната европейска инфлация. Ние сме на два пъти над средната инфлация. Дори да махнат по 6% пункта от средната европейска инфлация преди да започне бясното печатане, в България имаме да догонваме още 10%+ пункта инфлация след първите 6%. Зависимостта не е линейна, но в рамките на няколко месеца може да се опрости. До тука с математиката съглесен ли си?

        И после като започне печатането и ние сме на 10% инфлация, айде може да има малко инерция, но от къде ще падне инфлацията може ли да му обясниш?

        Тука говоря с условности ако продължи политиката на ПП за спасяване с вдигане на заплати и пенсии.

        Ако дойде възраждане и ГЕРБ очаквам по добър сценарии. .
        Това е доста зловещ сценарии, които не искам да го мисля в момента. Надявам се, че от ЕЦБ имат здрав разум все пак

        Коментар


        • Първоначално изпратено от increce Разгледай мнение

          В САЩ поне аз не съм разбрал за "срив" на цените на недвижимите имоти. Доколкото знам продавачите все по-често лекичко намалят първоначалната цена /която е с 30-40-50% по висока от преди две години/. Намаленията за сега са като цяло в диапазона 4-6-8%. Това според мен не е кой знае какво намаление, особено като се има предвид от какво ниво се намалява.

          Пазара на акции не го коментирам, защото той е доста по-различен от пазара на недвижими имоти и не е това темата тук.

          Лекото понижение на ценита на недвижимите имоти в САЩ е положителен сигнал. ФЕД обаче са много по-гъвкави и бързи от ЕЦБ. В САЩ вече са на лихва 2,25%-2,5%. Това ниво на лихви, според мен е недостижимо в момента в Европа. Само погледнете статистиката на официалния сайт на ЕЦБ до какви лихви са достигали исторически - таванът по deposit facility е от 2000 г. и е едни никакви 3,75%. Лихвата за рефинансиране на банки е достигана 4,25 % само за няма и месец, отново през 2000 г. За малко е била 3,75% до преди кризата от 2008 г. и след това от 2009 г. е все под 2 %, което е едно нищо. Освен това ЕЦБ са могли да работят при тези лихви при много по-ниски нива на задлъжнялост на държавите от еврозоната. Днес вече това е невъзможно, според мен.

          Данните са ми от тук:

          Key ECB interest rates (europa.eu)

          Та затова си мисля, че ЕЦБ не е в състояние да качи достатъчно високо лихвите, за да регулира правилно пазара /включително пазара на недвижими имоти/. Не искам никой да ме разбере погрешно - аз искам да живеем в нормална икономическа среда. Да има нормални лихви по депозитите - 3-4%, да не се раздават пари наляво и надясно за глупости, което да създава балони във всичко. С такива нормални, според мен, лихви по депозитите обаче нормалната лихва по ипотечен кредит би била 6-7-8%. Тук ще изреве обаче бизнеса, защото е забравил какво е нормална, пазарна лихва.

          За мен е абсурдно спестителите да биват изкарвани най-глупавите хора, кето е факт за последните около 10 години с тези абсурдни нулеви лихви от централните банки. Абсурдно е времето да няма стойност. За съжаление обаче, не виждам как, при тези нива на дълг можем да се върнем към някаква икономическа нормалност. За ЕЦБ вариантите са или да принтят до безкрай или да опитат да възстановят нормалността и да провокират бунтове, разпад на еврозоната и може би и на ЕС. Не им е лесно и на тях.



          Лекичка подробност ако вземеш числата на лихви от дори 2% или 3 % за Еврозоната тези числа коренспондират като сила на лихви от 4% или 5% за САЩ,числата са различни но ефекта е един и същи на финала

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Laconic Разгледай мнение

            Така е, и аз съм на същото мнение, но все още не си ми отговорил на въпроса: Защо в САЩ всичко се срина, а у нас в България ще сме "бетон"?
            В САЩ поне аз не съм разбрал за "срив" на цените на недвижимите имоти. Доколкото знам продавачите все по-често лекичко намалят първоначалната цена /която е с 30-40-50% по висока от преди две години/. Намаленията за сега са като цяло в диапазона 4-6-8%. Това според мен не е кой знае какво намаление, особено като се има предвид от какво ниво се намалява.

            Пазара на акции не го коментирам, защото той е доста по-различен от пазара на недвижими имоти и не е това темата тук.

            Лекото понижение на ценита на недвижимите имоти в САЩ е положителен сигнал. ФЕД обаче са много по-гъвкави и бързи от ЕЦБ. В САЩ вече са на лихва 2,25%-2,5%. Това ниво на лихви, според мен е недостижимо в момента в Европа. Само погледнете статистиката на официалния сайт на ЕЦБ до какви лихви са достигали исторически - таванът по deposit facility е от 2000 г. и е едни никакви 3,75%. Лихвата за рефинансиране на банки е достигана 4,25 % само за няма и месец, отново през 2000 г. За малко е била 3,75% до преди кризата от 2008 г. и след това от 2009 г. е все под 2 %, което е едно нищо. Освен това ЕЦБ са могли да работят при тези лихви при много по-ниски нива на задлъжнялост на държавите от еврозоната. Днес вече това е невъзможно, според мен.

            Данните са ми от тук:

            Key ECB interest rates (europa.eu)

            Та затова си мисля, че ЕЦБ не е в състояние да качи достатъчно високо лихвите, за да регулира правилно пазара /включително пазара на недвижими имоти/. Не искам никой да ме разбере погрешно - аз искам да живеем в нормална икономическа среда. Да има нормални лихви по депозитите - 3-4%, да не се раздават пари наляво и надясно за глупости, което да създава балони във всичко. С такива нормални, според мен, лихви по депозитите обаче нормалната лихва по ипотечен кредит би била 6-7-8%. Тук ще изреве обаче бизнеса, защото е забравил какво е нормална, пазарна лихва.

            За мен е абсурдно спестителите да биват изкарвани най-глупавите хора, кето е факт за последните около 10 години с тези абсурдни нулеви лихви от централните банки. Абсурдно е времето да няма стойност. За съжаление обаче, не виждам как, при тези нива на дълг можем да се върнем към някаква икономическа нормалност. За ЕЦБ вариантите са или да принтят до безкрай или да опитат да възстановят нормалността и да провокират бунтове, разпад на еврозоната и може би и на ЕС. Не им е лесно и на тях.




            The three official interest rates the ECB sets every six weeks as part of its monetary policy to steer the provision of liquidity to the banking sector.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от 20000леваЗАПЛАТА Разгледай мнение

              Парите имат цена само за малките и неудобните. В Европа вече няколко държави пускат стимули уверено, докато ЕЦБ даже още не изяснила новия инструмент.
              Първоначално изпратено от 20000леваЗАПЛАТА Разгледай мнение
              И после като започне печатането и ние сме на 10% инфлация, айде може да има малко инерция, но от къде ще падне инфлацията може ли да му обясниш?
              Противоречиш си! И като започне печатането за нас пак няма да има! В крайна сметка очаквай дефлация, защото нашият кашкавал ще стане по-скъп от италианските сирена!

              Коментар


              • Първоначално изпратено от antani Разгледай мнение

                Въпроса е колко ще е голяма рецесията... Ако е брутална, да речем 10%, колко според вас трябва да са тези стимули, че да върнат икономиката обратно?
                Каквато и да е рецесията тя ще е оразмерена според средната европейска инфлация. Ние сме на два пъти над средната инфлация. Дори да махнат по 6% пункта от средната европейска инфлация преди да започне бясното печатане, в България имаме да догонваме още 10%+ пункта инфлация след първите 6%. Зависимостта не е линейна, но в рамките на няколко месеца може да се опрости. До тука с математиката съглесен ли си?

                И после като започне печатането и ние сме на 10% инфлация, айде може да има малко инерция, но от къде ще падне инфлацията може ли да му обясниш?

                Тука говоря с условности ако продължи политиката на ПП за спасяване с вдигане на заплати и пенсии.

                Ако дойде възраждане и ГЕРБ очаквам по добър сценарии. .
                Last edited by X_Y; 01.08.2022, 15:53.

                Коментар


                • Новият ни премиер сега....... гълъбова политика ли ще води ... или ястребова?!?

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от 20000леваЗАПЛАТА Разгледай мнение

                    Парите имат цена само за малките и неудобните. В Европа вече няколко държави пускат стимули уверено, докато ЕЦБ даже още не изяснила новия инструмент.
                    Въпроса е колко ще е голяма рецесията... Ако е брутална, да речем 10%, колко според вас трябва да са тези стимули, че да върнат икономиката обратно?

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от increce Разгледай мнение

                      Мисля, че останалите колеги, които четат тук, могат да се направят извод за това, кой уважава аудиторита и кой спазва добрия тон и кой не.

                      Нито Вие нито аз ще повлияем на някого с нашите писания тук. Моята идея да чета и понякога да пиша в този форум беше провокирана от мисълта, че тук мога да прочета нещо интересно, да обменя информация и да чуя различна гледна точка и някакви аргументи за това.
                      Така е, и аз съм на същото мнение, но все още не си ми отговорил на въпроса: Защо в САЩ всичко се срина, а у нас в България ще сме "бетон"?

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от increce Разгледай мнение
                        Моята идея да чета и понякога да пиша в този форум беше провокирана от мисълта, че тук мога да прочета нещо интересно, да обменя информация и да чуя различна гледна точка и някакви аргументи за това.
                        За, което аз лично се радвам, че се включват хора с различни възгледи, че иначе темата е безинтерестна. Особенно писанията на брокерите, и на хората парадиращи за непрестанен ръст с по 50% годишно...

                        Иначе спад ще има, най-малкото защото банките ще затегнат правилата за отдаване на кредит

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Laconic Разгледай мнение

                          Спряха печатниците и парите вече имат цена!
                          Парите имат цена само за малките и неудобните. В Европа вече няколко държави пускат стимули уверено, докато ЕЦБ даже още не изяснила новия инструмент.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Laconic Разгледай мнение

                            Научи се да уважаваш аудиторията и да обясняваш личните си мнения при молба, а не да ги представяш като цитат на банка "с ирония"!
                            Абсурдно е да твърдиш, че цените на имотите у нас няма да паднат при увеличение на лихвата от ЕЦБ със 100бп, при положение, че увеличение със 100бп на ФЕД срина борси и имоти с 20%.
                            Мисля, че останалите колеги, които четат тук, могат да се направят извод за това, кой уважава аудиторита и кой спазва добрия тон и кой не.

                            Нито Вие нито аз ще повлияем на някого с нашите писания тук. Моята идея да чета и понякога да пиша в този форум беше провокирана от мисълта, че тук мога да прочета нещо интересно, да обменя информация и да чуя различна гледна точка и някакви аргументи за това.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

                              https://www.bloombergtv.bg/a/14-graf...iliarda-dolara
                              Повече от 350 фирми отлагат финансови планове за над 250 милиарда долара

                              Графика на деня, 01.08.2022 г.

                              13:26 | 1 август 2022

                              Автор: Bloomberg TV Bulgaria

                              Така е ,тези фирмички що така не инвестират ?
                              Спряха печатниците и парите вече имат цена!

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от increce Разгледай мнение

                                "Ако от банката се окажат прави, спад на цените на недвижимостите в България не може да се очаква."

                                Това изречение е отделено на нов ред и нов абзац. От структурата на изречението е ясно, че това е коментар от трето лице /мен/.

                                Малко по-късно ще копирам тук оригиналния текст, който е от Блумбърг терминал.
                                Първоначално изпратено от Laconic Разгледай мнение

                                Как го сметна това, я покажи?
                                При кумулативно покачване от ФЕД с 1%, в САЩ борси и имоти паднаха с 20%!
                                Първоначално изпратено от increce Разгледай мнение

                                Кое как да съм сметнал?

                                Просто копирах във форума съобщение от една от големите банки.

                                Коментар

                                Working...
                                X