IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Всъщност голямата инфлация гарантира, че до 1-2 години доходите ще нараснат сериозно и кредита ще е много по лесен за погасяване. Така е много по-добре отколкото при мижава инфлация.
    Разбира се трябва да вярваме на нашите европейски управници, че ще възстановят икономиката - зелена или друга. Аз мног-много не им вярвам.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от ceco666 Разгледай мнение
      Пичове, спокойно още имам над гарантираните на влог. Дебна този спад, за който повечето пишат тук от години, за да купя още, но явно ще трябва да се въоръжа с търпение. Не съм алчен да търся дъно. 10-15% от дъното си е ОК
      Защо се ограничаваш само до нашия пазар?

      Ти ли беше писал, че сестра ти е комшийка на Селин Дион?
      Действай:
      https://www.investor.bg/a/534-novini...poreden-mesets

      Коментар


      • Първоначално изпратено от vikhunter Разгледай мнение

        За спад не знам, но сега поне можеш да поискаш сериозна отстъпка от обявената цена, нещо, което не е възможно при нормален/растящ/ пазар.
        +1
        Лошото е, че качествените НИ в по-хубави райони се предават последни. Ще почакам още

        Коментар


        • Първоначално изпратено от ceco666 Разгледай мнение
          Пичове, спокойно още имам над гарантираните на влог. Дебна този спад, за който повечето пишат тук от години, за да купя още, но явно ще трябва да се въоръжа с търпение. Не съм алчен да търся дъно. 10-15% от дъното си е ОК
          За спад не знам, но сега поне можеш да поискаш сериозна отстъпка от обявената цена, нещо, което не е възможно при нормален/растящ/ пазар.

          Коментар


          • Пичове, спокойно още имам над гарантираните на влог. Дебна този спад, за който повечето пишат тук от години, за да купя още, но явно ще трябва да се въоръжа с търпение. Не съм алчен да търся дъно. 10-15% от дъното си е ОК

            Коментар


            • Първоначално изпратено от petrg5s Разгледай мнение

              Не.Продаваш кочините по най-бързия начин.Държиш кеша още няколко месеца докато станат 5-6% депозитите и вкарваш на едногодишен.След няколко години ще си вземеш х3 имотите който си имал
              Добре ли е?
              Благодаря за съвета, много сте умен. Веднага това ще направя.
              Викам все пак да попитам, защото от пет години все есента/зимата/пролетта се очаква срив, хеле при ковида тука говореха хората, че ще паднат имотите с 90 процента, направо без пари ще бъдат, пък то май се вдигнаха малко. И бомба не падна по морето, поне заради туй да се сринат.

              Last edited by X_Y; 17.10.2022, 15:26.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от ceco666 Разгледай мнение
                При инфлация, която официално вече гони 20% у нас, очаквам да се появят още паникьори, които да се "спасяват" в НИ. Пикът на цените през 2008-ма е достигнат през месец октомври, когато жилищните кредити за домакинства още през юли вече са били на лихва над 9%
                Ами...... успех!

                Тя инфлацията няма да е такава през целия период на кредита (т.е. ти няма как да знаеш, че идните 20+ години ще е 20%. Грешката ти е, че взимаш моментен отрязък и го екстраполираш и на това си базираш решенията) само, че на Пена и Вуте скоро пак ще им припомнят по чиви-ту, че имотите също имат цикъл, тъй че и Пена и Вуте може да решат да зачакат дъното. А настани ли се атмосфера на траен спад - разчитай ти на депозитите!

                Коментар


                • Първоначално изпратено от ceco666 Разгледай мнение

                  При инфлация, която официално вече гони 20% у нас, очаквам да се появят още паникьори, които да се "спасяват" в НИ. Пикът на цените през 2008-ма е достигнат през месец октомври, когато жилищните кредити за домакинства още през юли вече са били на лихва над 9%
                  https://www.capital.bg/politika_i_ik..._i_svivane_na/


                  БНБ очаква застой на икономиката и свиване на инфлацията през 2023 г. Централната банка залага едва 0.1% ръст на БВП догодина и вдигане на лихвите още тази зима

                  Институцията прогнозира свиване на потреблението и на инвестициите на фирмите Към края на годината се очаква инфлацията да падне малко под сегашните пикови стойности, а към края на 2023 г. да е 4.1%.
                  Лихвите по кредитите и по депозитите също ще тръгнат нагоре още през четвъртото тримесечие на 2022 г.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от petrg5s Разгледай мнение

                    Не.Продаваш кочините по най-бързия начин.Държиш кеша още няколко месеца докато станат 5-6% депозитите и вкарваш на едногодишен.След няколко години ще си вземеш х3 имотите който си имал
                    Добре ли е?
                    Това звучи повече от прекрасно. Ако има такива рискови играчи, евала им на парите.

                    П.С.
                    Дядо ми навремето, като му казах, че ще си продавам телефона, ми предаде много мъдри думи. Пита ме дали сам съм си го купил. Казах му, че не. Тогава няма да го продадеш, а ще се прецакаш. Учуден го питах защо така мисли. Думите му бяха: - Човек който не е купувал нещо сам, няма как да е добър продавач, защото не оценява стойността му.
                    Last edited by Bad_Bear; 17.10.2022, 12:49.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение
                      Хехе, дон Цеци, очакваш да вземеш баш годината с предстоящото влизане в ЕС (с всички натоварени към него момент очаквания - за "ниската база, от която тръгваме" и прочие разпространявани тогава мантри, които се видя как изгърмяха, но към него момент имаше свръх-очаквания към борси, имоти, заплати и всичко).......... и да сравниш тогавашните показатели с настоящите, където сегашните перспективите в световен план са коренно противоположни и.... ? Какво? - напасваме показателите към теорията и вадим генерални заключения?

                      А депозитите в каква връзка ги даваш? - Очакваш, че сегашните 67 млрд. понеже са 4 пъти повече от тогавашните 15 млрд. и ще спасят положението ли? Ще се хвърлят да спасяват пазара на НИ още при първите плахи дискаунти от 5% ли?

                      п.п.
                      При двойния дефицит (бюджетен и такъв по текущата с/ка на фона на все по-скъп държавен дълг) не знам защо мислите, че лихвите тук в най-лошия случай само ще достигнат, а няма да подминат американските нива /или айде европейските, понеже сме вързани за еврото/? Неслучайно тук няма фиксирани лихви за целия период! Ние парите си ги "купуваме", нямаме свободата да ги печатаме /и слава богу/. А и перспективата за еврото се отдалечава...

                      Апропо - ще видите как ще се реши временно проблема с недостига на работната ръка /за идните 2-3 год./ - като се увеличат фалитите, вследствие на вдигането на лихвите и за бизнеса.
                      При инфлация, която официално вече гони 20% у нас, очаквам да се появят още паникьори, които да се "спасяват" в НИ. Пикът на цените през 2008-ма е достигнат през месец октомври, когато жилищните кредити за домакинства още през юли вече са били на лихва над 9%

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Meandmy Разгледай мнение
                        Искам да попитам, тъй като вече е есен, защо не падат цените, както беше обещано тук?
                        В смисъл, казахте, че ще има спад със 70 процента. за пролетта ли се отлага, или?
                        Тъй като виждам изключително компетентни и богати хора с опит и сериозни бизнеси, които казват, че кеша е цар, смятам да продам всички кофтори и да държа кеша в банка на 2 процента лихва за 6 години. Добре ли е
                        Не.Продаваш кочините по най-бързия начин.Държиш кеша още няколко месеца докато станат 5-6% депозитите и вкарваш на едногодишен.След няколко години ще си вземеш х3 имотите който си имал
                        Добре ли е?

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Meandmy Разгледай мнение
                          Искам да попитам, тъй като вече е есен, защо не падат цените, както беше обещано тук?
                          В смисъл, казахте, че ще има спад със 70 процента. за пролетта ли се отлага, или?
                          Тъй като виждам изключително компетентни и богати хора с опит и сериозни бизнеси, които казват, че кеша е цар, смятам да продам всички кофтори и да държа кеша в банка на 2 процента лихва за 6 години. Добре ли е
                          Как така за есента?

                          Кавръков още в началото на годината каза средата на тази година пише го във вестника

                          Няма как Кавръков да е сбъркал значи пазара се е сринал, ти просто не си го забелязал

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от ceco666 Разгледай мнение
                            Имам въпрос и моля за снизхождение от ваша страна, защото съм финансов невежа Защо очаквате сега при (потенциално) вгигане на лихвата до 6-7% значително забавяне/замръзване на сделките с НИ, след като през декември 2006:
                            1) лихвата за жилище е била 8.5% [1] , т.е. много по-висока от днес
                            2) коефициентът работна заплата към цена на квадратен метър жилищна площ [2] е бил много по-нисък от днес
                            3) цените на имотите са били по-ниски [3] от днес
                            4) инфлацията на годишна база е била 6.5% [4] , т.е. много по-ниска от днешните 17.7% (данни към август 21/22)
                            5) депозитите на домакинствата са били 14,6 млрд лева [5] , т.е. много по-малко от днешните 67,6 млрд лева (данни към юни 22)
                            ? (край на въпросът ми)
                            Хехе, дон Цеци, очакваш да вземеш баш годината с предстоящото влизане в ЕС (с всички натоварени към него момент очаквания - за "ниската база, от която тръгваме" и прочие разпространявани тогава мантри, които се видя как изгърмяха, но към него момент имаше свръх-очаквания към борси, имоти, заплати и всичко).......... и да сравниш тогавашните показатели с настоящите, където сегашните перспективите в световен план са коренно противоположни и.... ? Какво? - напасваме показателите към теорията и вадим генерални заключения?

                            А депозитите в каква връзка ги даваш? - Очакваш, че сегашните 67 млрд. понеже са 4 пъти повече от тогавашните 15 млрд. и ще спасят положението ли? Ще се хвърлят да спасяват пазара на НИ още при първите плахи дискаунти от 5% ли?

                            п.п.
                            При двойния дефицит (бюджетен и такъв по текущата с/ка на фона на все по-скъп държавен дълг) не знам защо мислите, че лихвите тук в най-лошия случай само ще достигнат, а няма да подминат американските нива /или айде европейските, понеже сме вързани за еврото/? Неслучайно тук няма фиксирани лихви за целия период! Ние парите си ги "купуваме", нямаме свободата да ги печатаме /и слава богу/. А и перспективата за еврото се отдалечава...

                            Апропо - ще видите как ще се реши временно проблема с недостига на работната ръка /за идните 2-3 год./ - като се увеличат фалитите, вследствие на вдигането на лихвите и за бизнеса.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от mitko2848 Разгледай мнение

                              10 % по ипотеките ще рече 15% по потребителските, а за бързите кредити да не говорим....Гаранция няма да ги видим тия проценти- ще има масови фалити на фирми, безработица, бунтове и т.н. Да не говорим и как PIGS държавите от Южна Европа ще си плащат дълговете..... За мен пролетта или максимум лятото догодина лихвите ще тръгнат в обратна посока.
                              Гаранция? Джеромка ти ли си бря?

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Meandmy Разгледай мнение
                                Искам да попитам, тъй като вече е есен, защо не падат цените, както беше обещано тук?
                                В смисъл, казахте, че ще има спад със 70 процента. за пролетта ли се отлага, или?
                                Тъй като виждам изключително компетентни и богати хора с опит и сериозни бизнеси, които казват, че кеша е цар, смятам да продам всички кофтори и да държа кеша в банка на 2 процента лихва за 6 години. Добре ли е

                                Виж ако сме в борда на големите банки кредитори или БНБ може да ни питаш - защо, но иначе ги чакаме да коригират лихвената си политика.
                                Вдигнат ли се лихвите по кредитите това ще доведе до охлаждане (меко казано) на пазара. До тогава се зареди с търпение или ако не вярваш, че ще се случи -- изтегли 1-2-3 ипотеки и купи 1-2-3 апартамента, които да отдаваш и да цепиш мрака...

                                не е да нямаш възможност за избор и възможности


                                това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                                Коментар

                                Working...
                                X