IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение

    За всички тия години така и не разбрах защо Лозенец се брои за хубав район. Сигурно е бил първия нов район или де да знам. Естествено ако го сравняваш с Люлин е ясно, но Лозенец винаги е бил скъп и там "сравнително добър" не би трябвало да е част от изречението. Моя познат е точно до някаква гимназия, и е яко дрога, до тях има една разпадаща се панелка. Бордюрите изпочупени, асфалта на дупки, все едно си в краен квартал. Това видях докато жонглирахме с торбите прескачайки локви..
    Ами брои се за хубав район, защото беше такъв преди новото строителство и защото са малко районите в София, които изобщо стават за нещо. От цялата мизерия избираш най-доброто, а то - също мизерия, само по-малка. Иначе има микрорайони в Лозенец, които са наистина добри, но са много малко.

    Говориш за НПМГ сигурно, това е едно от добрите училища в София между другото (поне докато Недевски беше директор там, сега не знам как е).

    Коментар


    • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение

      Аз имам смътен спомен , че ми предлагаха ниска лихва , но като се стигна до документите се оказа , че имало едни такси дължими още в началото и като ги сметнеш излизаше друга картинката . Какво ми дреме че лихвата е 0.5% ако има 4% такси за обработка. Това са произволни цифри , не ппомня точните , но цената на кредита беше много различно от това, което се рекламираше.
      Тези цифри, които ги споменаваш са много на ангро. Ако ти предложат лихва 2.5%, винаги има допълнителни такси и комисионни, като ГПР-то ще ти е максимум 2.8%. Поне моя опит до момента с 3-4 банки е такъв, но може и да греша.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

        Бигла беше елитна улица навремето, подобно на Петко Каравелов и Латинка. Сега и там (като навсякъде) е едно сметище и автоморга, с дупки, нахвърляни боклуци в зелените части около блоковете и стари автомобили върху разбитите тротоари. Уж живеят състоятелни хора там, а никоgo поне малко не го дразнят мизериите и всеки си хвърля боклуците където му падне.

        https://www.google.com/maps/@42.6708...7i13312!8i6656

        Как изобщо можем да говорим за Европейска столица и за цени от 4000-5000 Евро (върху светлата площ са толкова)?
        За всички тия години така и не разбрах защо Лозенец се брои за хубав район. Сигурно е бил първия нов район или де да знам. Естествено ако го сравняваш с Люлин е ясно, но Лозенец винаги е бил скъп и там "сравнително добър" не би трябвало да е част от изречението. Моя познат е точно до някаква гимназия, и е яко дрога, до тях има една разпадаща се панелка. Бордюрите изпочупени, асфалта на дупки, все едно си в краен квартал. Това видях докато жонглирахме с торбите прескачайки локви..

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Invmert Разгледай мнение
          В сайта на БНБ има пълна лихвена статистика за февруари1 (и януари2), където е публикуван средният лихвен процент по жилищните кредити:
          Месец: Лихвен процент: ГПР:
          2023.01 2.61% 2.82%
          2023.02 2.65% 2.89%
          Прогнозите за лихвен апокалипсис претърпяха пълно фиаско.

          1. БНБ - лихвена статистика, февруари (PDF)
          2. БНБ - лихвена статистика, януари (PDF)
          Сектор Домакинства5. През февруари 2023 г. средният лихвен процент по кредитите за потребление в левове се понижава с 0.56 пр. п. до 8.37%, а годишният процент на разходите (ГПР) по тези кредити – с 0.57 пр. п. до 8.88%. При жилищните кредити в левове, средният лихвен процент се увеличава с 0.03 пр. п. до 2.65%, а ГПР по тези кредити – с 0.07 пр. п. до 2.89%. Средният лихвен процент по другите кредити6 в левове се повишава с 0.30 пр. п. до 3.64%. Средният лихвен процент по другите кредити в левове на Работодатели и самонаети лица нараства с 0.31 пр. п. до 3.48%. През февруари 2023 г. средният лихвен процент по овърдрафта в левове намалява с 0.01 пр. п. до 14.44%, а при кредитите по кредитни карти, извън безлихвен гратисен период, в левове се увеличава с 0.05 пр. п. до 20.57%.

          Click image for larger version

Name:	11.JPG
Views:	1
Size:	38.4 КБ
ID:	4044735


          https://bnb.bg/bnbweb/groups/public/...ress_a1_bg.pdf

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Traicho_80 Разгледай мнение

            Не е точно така, банките все още дават кредити на супер ниски лихви и затова пазара все още не е заминал... Вероятно няма да е задълго така, но ще видим.
            Аз имам смътен спомен , че ми предлагаха ниска лихва , но като се стигна до документите се оказа , че имало едни такси дължими още в началото и като ги сметнеш излизаше друга картинката . Какво ми дреме че лихвата е 0.5% ако има 4% такси за обработка. Това са произволни цифри , не ппомня точните , но цената на кредита беше много различно от това, което се рекламираше.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение

              Е на него родителите на жена му му снасят, каквото такова. Не знам дали блока имаше гаражи, може да е отпреди да вкарат изискването. Това обаче няма значение, те и да са се стиснали, целия квартал беше така.
              Бигла беше елитна улица навремето, подобно на Петко Каравелов и Латинка. Сега и там (като навсякъде) е едно сметище и автоморга, с дупки, нахвърляни боклуци в зелените части около блоковете и стари автомобили върху разбитите тротоари. Уж живеят състоятелни хора там, а никоgo поне малко не го дразнят мизериите и всеки си хвърля боклуците където му падне.

              https://www.google.com/maps/@42.6708...7i13312!8i6656

              Как изобщо можем да говорим за Европейска столица и за цени от 4000-5000 Евро (върху светлата площ са толкова)?
              Last edited by ejonny2376; 27.03.2023, 19:27.

              Коментар


              • В сайта на БНБ има пълна лихвена статистика за февруари1 (и януари2), където е публикуван средният лихвен процент по жилищните кредити:

                Месец: Лихвен процент: ГПР:
                2023.01 2.61% 2.82%
                2023.02 2.65% 2.89%

                Прогнозите за лихвен апокалипсис претърпяха пълно фиаско.

                1. БНБ - лихвена статистика, февруари (PDF)
                2. БНБ - лихвена статистика, януари (PDF)

                Коментар


                • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

                  В момента това с лихвите е като с промо цената на кашкавал.Хем са ниски ама като питаш магазина,се оказва че промоцията била вече свършила...и така
                  Не е точно така, банките все още дават кредити на супер ниски лихви и затова пазара все още не е заминал... Вероятно няма да е задълго така, но ще видим.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение

                    Броил 200к за ап., ама го доскрънзяло да фърли още 15к за подземно паркомясто. Сефте.
                    Е на него родителите на жена му му снасят, каквото такова. Не знам дали блока имаше гаражи, може да е отпреди да вкарат изискването. Това обаче няма значение, те и да са се стиснали, целия квартал беше така.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Traicho_80 Разгледай мнение

                      Аз съм склонен да вярвам, че към момента лихвите са такива, но засега...
                      Преди седмица се чух с един мой близък познат банкер и го питах как вървят нещата с кредитиране, лихви и т.н. Каза, че лихвите за новите кредити са скочили символично с около 0.1-0.2%, но тепърва ще растат. Все още имало интерес към ипотеките, но не било, като преди. Усещало се вече охлаждане на имотния пазар.
                      В момента това с лихвите е като с промо цената на кашкавал.Хем са ниски ама като питаш магазина,се оказва че промоцията била вече свършила...и така

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение
                        Левчо, погледни "кардиограмата" долу, случайно или не цитираната бамка е там.....
                        Да, тва си е италианската Уникредит. Ама суаповете и намаляват до Февруари. Е, Дойчебанк са най - добре.
                        Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение

                          Последния път като бях в БГ ходих на гости на един съученик, 100 пъти ми каза че бил на Бигла, даже беше странно защо го повтаря толкова.чак си помислих , че има някакъв проблем с адреса и сигурно има входове от други улици. Викам я ела да ме вземеш на път за вкъщи , тъкмо да не го мисля. Оказа , че искал да се похвали човека. Живееше в симпатично блокче. Улицата обаче беше разбита и задръстена с паркирани коли, спря в някаква пресечка и носихме 300-400 метра едни пликове с покупки. Избъзиках го , че имат високо КПД зашото беше купил 20 кила храна и едно пакетче с 6 тоалетни хартии. Той вика няма къде да я складираме. Тотално съм забравил какво е да живее човек в 100 м2 софийски апартамент. Стигаме накрая, жена му от вратата, "ей бе Миро, що си я взел тази тоалетна хартия като вали, трябваше да вземеш от онази с найлона" та се оказа, че човек трябва с много неща да се съобразява за да има качествено изхождане в София. Не , че е важно , ма такива абсурди като в София трудно може да си представи човек. В случая всичко почна с едното паркиране.
                          Броил 200к за ап., ама го доскрънзяло да фърли още 15к за подземно паркомясто. Сефте.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от pinoccio Разгледай мнение

                            Може и 300 години да сме го строили метрото, важно е, че го има. Колкото до откраднатите пари - имало е за всекиго по малко или повече, което няма отношение към въпроса за достъпността на транспорта. Имало е, краднало се е. Властта е за това. Покрайнини - нямаме в смисъла на европейските столици. Във Волуяк гледат прасета и пуйки и едва ли им е до София. Оня ден щях да сгазя една и да я занеса на баба ми. Свободно отглеждани - няма светофари, няма пешеходни пътеки. И в Мездра е същото. София е държава, не е столица. Мездра е в друга държава - да се оправят. Нека бъдем реалисти.
                            Последния път като бях в БГ ходих на гости на един съученик, 100 пъти ми каза че бил на Бигла, даже беше странно защо го повтаря толкова.чак си помислих , че има някакъв проблем с адреса и сигурно има входове от други улици. Викам я ела да ме вземеш на път за вкъщи , тъкмо да не го мисля. Оказа , че искал да се похвали човека. Живееше в симпатично блокче. Улицата обаче беше разбита и задръстена с паркирани коли, спря в някаква пресечка и носихме 300-400 метра едни пликове с покупки. Избъзиках го , че имат високо КПД зашото беше купил 20 кила храна и едно пакетче с 6 тоалетни хартии. Той вика няма къде да я складираме. Тотално съм забравил какво е да живее човек в 100 м2 софийски апартамент. Стигаме накрая, жена му от вратата, "ей бе Миро, що си я взел тази тоалетна хартия като вали, трябваше да вземеш от онази с найлона" та се оказа, че човек трябва с много неща да се съобразява за да има качествено изхождане в София. Не , че е важно , ма такива абсурди като в София трудно може да си представи човек. В случая всичко почна с едното паркиране.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение
                              И ти му повярва?

                              Т'ва банкера в очите ше те гледа, "добро утро" ше ти казва... а слънцето отатък Люлин, къде Драгоман.
                              Аз съм склонен да вярвам, че към момента лихвите са такива, но засега...
                              Преди седмица се чух с един мой близък познат банкер и го питах как вървят нещата с кредитиране, лихви и т.н. Каза, че лихвите за новите кредити са скочили символично с около 0.1-0.2%, но тепърва ще растат. Все още имало интерес към ипотеките, но не било, като преди. Усещало се вече охлаждане на имотния пазар.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

                                ...., ей това повишителите са големи дяволи .
                                Гладът к'во ли не прави!

                                Коментар

                                Working...
                                X