IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Имотите достигнаха такива висини, че и спада нещо е мижав. А какво ще стане напролет. А след година, две, когато и икономиката покачи?
    ЗЗ как се намира и купува? В Каспичан - Нови Пазар дето купих е към 4К лева декара, и то инфото ми е старо.
    Селски къщи в близост до градовете по четвърт милион.
    Кво да правим сега? Ето, оказва се че в някои села къщите с двор са с пъти по-скъпи от градски къщи в градчета от порядъка на няколко десетки хиляди души.
    Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

    Коментар


    • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

      При корпоративните има знам аз
      Така е. НАП четат разпоредба 11 и там не е написана думичката "корпоративни".

      Чл. 13. (1) Не са облагаеми:
      1. доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на:
      а) (изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) един недвижим жилищен имот, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от три години;
      б) до два недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от 5 години;
      2. доходите от продажба или замяна на движимо имущество, с изключение на:
      а) пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства, ако периодът между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната е по-малък от една година;
      б) произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети;
      в) акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и доходите от търговия с чуждестранна валута;
      г) (отм. - ДВ, бр. 106 от 2023 г., в сила от 01.01.2024 г.)
      3. (изм. - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) доходите от разпореждане с финансови инструменти по смисъла на § 1, т. 11 от допълнителните разпоредби;

      11. (изм. - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) "Разпореждане с финансови инструменти" за целите на чл. 13, ал. 1, т. 3 са сделките:
      а) (доп. - ДВ, бр. 109 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г., изм. - ДВ, бр. 95 от 2015 г., в сила от 01.01.2016 г., изм. - ДВ, бр. 15 от 2018 г., в сила от 16.02.2018 г.) с дялове и акции на колективни инвестиционни схеми и на национални инвестиционни фондове, акции, права и държавни ценни книжа, извършени на регулиран пазар по смисъла на чл. 152, ал. 1 и 2 от Закона за пазарите на финансови инструменти; права за целите на изречение първо са ценните книжа, даващи право за записване на определен брой акции във връзка с взето решение за увеличаване на капитала;


      При лихвите в чл. 13 вече думичката "корпоративни" фигурира:

      Чл. 13.
      ................
      9. (изм. - ДВ, бр. 32 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) лихвите и отстъпките от български държавни, общински и корпоративни облигации, както и от подобни облигации, емитирани съгласно законодателството на друга държава - членка на Европейския съюз, или на държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство;


      Какво точно е искал законодателят е много трудно да се каже, важното е какво пише в закона и как се тълкува от лелките в НАП.
      Иначе тук песимистът е прав, гражданите на други държави в ЕС могат само да мечтаят за такива данъчни вратички,, каквито има в БГ.
      Last edited by ejonny2376; 29.01.2024, 19:39.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

        Само при ДЦК-тата обаче...При корпоративните не е така. Не са споменати в Допълнителните разпоредби относно "Разпореждане с финансови инструменти" за целите на чл. 13, ал. 1, т. 3" - там пише само "Държавни ценни книжа, акции и пр." Дали е пропуск на законодателя - не е ясно.
        При корпоративните има знам аз

        Коментар


        • Първоначално изпратено от nradev1111 Разгледай мнение

          Ако се търгуват на регулиран пазар в ЕС ,няма данък.
          Само при ДЦК-тата обаче...При корпоративните не е така. Не са споменати в Допълнителните разпоредби относно "Разпореждане с финансови инструменти" за целите на чл. 13, ал. 1, т. 3" - там пише само "Държавни ценни книжа, акции и пр." Дали е пропуск на законодателя - не е ясно. Но от НАП ги тълкуват като облагаеми. Лихвите са необлагаеми.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

            7%,8%може ама корпоративни които са с високо ниво на риск ,държавните с такива доходности нямат ликвидност .После ще има 10% данък ако са корпоративни ,Песимиста го виждам като кредитор на Румъния на 6% не знам какво чака още ?На мен никой не ми дава хляб в ръцете ,що банки прозвъних,nomcheto ми е свидетел и писа за това ,стигнах до мястото и хората като бързина коректност и всичко е ток ама това е ,наготово като се дава пак се наслъндисват
            Принципно не ти трябва висока ликвидност. Облигации се купуват с цел да ги държиш до матуритет и да си подсигуриш лихвата от 6% (примерно) за X брой години напред. А лихвата е необлагаема и при корпоративните облигации, стига да са емитирани според законодателството на ЕС. Облигации не се купуват с цел капиталова, гледат се дюрацията и бонитетът на длъжника.

            Румънските не са лош вариант в момента, поне докато има три B-та в рейтинга им, според мен обаче клонят към спекулативните (каквито са и българските).

            Коментар


            • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

              7%,8%може ама корпоративни които са с високо ниво на риск ,държавните с такива доходности нямат ликвидност .После ще има 10% данък ако са корпоративни ,Песимиста го виждам като кредитор на Румъния на 6% не знам какво чака още ?На мен никой не ми дава хляб в ръцете ,що банки прозвъних,nomcheto ми е свидетел и писа за това ,стигнах до мястото и хората като бързина коректност и всичко е ток ама това е ,наготово като се дава пак се наслъндисват
              Ако се търгуват на регулиран пазар в ЕС ,няма данък.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от БОНВИВАН1 Разгледай мнение

                Това пък за какво?! :-)
                Изгодните лотове на вторичен пазар са с брокер .А читави такива са кът

                Коментар


                • Първоначално изпратено от два_таралежа Разгледай мнение

                  Мдаа, вече се оглеждаме за още пространство...
                  Да ви дам къщата бре, 7-8 човека мое да се напъхат там и да бачкат, а ти отгоре ще ги надзираваш. И каки ще си водят.
                  Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение
                    що банки прозвъних,
                    Това пък за какво?! :-)

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

                      7-8% ако вземеш турски или подобни дцк

                      май със гледането ще си останеш
                      7%,8%може ама корпоративни които са с високо ниво на риск ,държавните с такива доходности нямат ликвидност .После ще има 10% данък ако са корпоративни ,Песимиста го виждам като кредитор на Румъния на 6% не знам какво чака още ?На мен никой не ми дава хляб в ръцете ,що банки прозвъних,nomcheto ми е свидетел и писа за това ,стигнах до мястото и хората като бързина коректност и всичко е ток ама това е ,наготово като се дава пак се наслъндисват

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

                        7-8% ако вземеш турски или подобни дцк

                        май със гледането ще си останеш
                        Еми нема да има само имотни мечтатели я :-)

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение

                          Не е вЕрно тва.
                          Язе плащам 10 лева..., за децата пак е толко, за жените зима май 20.....дискриминация....
                          Иначе може и 500 лева да ти земат кой как си реши :-)

                          Не змея да поискам касова бележка за да ти я щракна, че шъ ме оризили следващият път :-)
                          Last edited by pesimist4o na kvadrat; 29.01.2024, 18:25.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                            Беше..., за близките 2-3 години бих бил предоволен на 7-8%....
                            7-8% ако вземеш турски или подобни дцк

                            май със гледането ще си останеш
                            това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

                              Да де, забравих, че София е център на вселената и трябва да се сравнява само с най-най скъпите локации в света. Сравняваме абсолютно несравними неща. Това тук е Швейцарската граница, аз нямам съсед с доход под половин милион Евра годишно (предполагам, гледайки автопарка). Всичкото са къщета с много зеленина и улички като картинки С кой язовир в БГ точно го сравняваш мястото?
                              За София и кварталите на Мюнхен пък изобщо не е добре да говорим, защото ще е смешно.

                              Иначе аз се подстригвам за 15 Евро. Предполагам в София не е по-малко от 25-30 лева, не и на по-нормално изглеждащите места. И избщо, да живееш в София е жив мазохизъм при тези цени, доходи и мизерия.
                              Посмали малко. Бърз гугъл и освен това не знам дали е нето или бруто
                              What salary is top 1% in Germany?
                              IW also notes the net monthly salary that would place a single German earner in the top five and top one percent, which would be €4,560 and €7,190 respectively
                              Е може всички немски богаташи да живеят при теб. Ако е така е нормално да си оправят уличките

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение

                                А дали някой ще се навие да купи бг ценни книжа на 5%, при положение, че хИнфлацията е 20, че и повече?
                                Беше..., за близките 2-3 години бих бил предоволен на 7-8%....

                                Коментар

                                Working...
                                X