IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от ratten Разгледай мнение

    съжалявам за объркването
    това, което му писах няма много връзка с темата. просто дадох ре на последния му пост.
    и за да сме по темата
    ако цените не ти харесват сега, след година-две ще ти харесват още по-малко
    Не мисля, че има голям шанс след година или две да е по-зле от сега. И в момента искат милион за 4-стаен в Младост на дупка, което е лудост. Причините сме ги обяснявали многократно тези, които смятаме, че цените са безобразни - от демографски, през презастрояване, вдигане на лихви рано или късно и икономически или финансови причини. В момента износът е зле, казвам го като пряко засегнат, търговските партньори на страната не се развиват добре икономически. Интересното в случая е колко от апартаментите, които се купуват в момента са в район с цени значително под € 2000/м2. Щото аз в Люлин и Овча купел или Левски Г нямам интерес. Лично имам чувството, че се купува в значително по-евтини райони, а се тръби, че скъпите НИ са на свършване. За мен балонът се надува сериозно. Миналият месец след доста огледи отдадох чисто нов тристаен с доста прилични довършителни работи и обзавеждане на € 8 и малко наем на м2. Купуван е на поне € 600-800/м2 по-ниска цена от моментните нива за строежи. Получава се малко над 5 % доходност и то най-вече заради гаражите към апартамента. Макар на строителя да платих до ключ, изгубих маса време и нерви с довършването и обзавеждането. Засега случих на наемател чужденец, който няма да е в апартамента постоянно, но ако бизнесът му не потръгне, след година следва пак освежаване, огледи, комисионни. Абсолютно безсмислено упражнение ако целта е отдаване под наем. Следователно купуване за отдаване под наем е странно финансово решение. В момента имам апартамент, който не се ползва и се чудя дали има смисъл да го давам под наем. Като изключим личните причини има и такива свързани с това дали ми се занимава да си губя времето да го пускам под наем и да ми досаждат някакви наематели с претенции и мрънканици, че и да правя ремонти след тях.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

      тези не знам как смятат
      да видим за февруари как ще бъде, защото големи компании от хранително вкусовата вдигнаха цените с по няколко процента
      сещам се за продуктите на КокаКола, които бяха вдигнати с над 5% мисля, че през февруари беше
      цигарите също имат кореция нагоре
      от 1 март пък големи алкохолни компании вдигнаха цените с по някой и друг процент...

      нси как точно ги стъкмява ще видим, но си мисля., че за февруари няма да е 0.3% а повече
      + мобилните оператори

      Коментар


      • Първоначално изпратено от unimog Разгледай мнение
        тези не знам как смятат
        да видим за февруари как ще бъде, защото големи компании от хранително вкусовата вдигнаха цените с по няколко процента
        сещам се за продуктите на КокаКола, които бяха вдигнати с над 5% мисля, че през февруари беше
        цигарите също имат кореция нагоре
        от 1 март пък големи алкохолни компании вдигнаха цените с по някой и друг процент...

        нси как точно ги стъкмява ще видим, но си мисля., че за февруари няма да е 0.3% а повече
        това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

        Коментар


        • Първоначално изпратено от ratten Разгледай мнение

          ми той почти ги е срутил
          1975 показва справката

          погледнах за номчето, какво се предлага в младост 3
          18 обяви са общо за 3-4-многостаен
          18 обяви! и повечето са картинки или дори не са в младост 3
          тук трябва да се фокусират усилията за рутене на цена
          и преди, когато се качи над 1900 беше така, първо справката потъна до 1875, последва радост накавръкова и после знаем какво стана...

          Коментар


          • Click image for larger version

Name:	55.JPG
Views:	1
Size:	71.7 КБ
ID:	4166160


            https://www.nsi.bg/sites/default/fil...nf_BEN9NSM.jpg

            Коментар


            • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

              https://www.youtube.com/watch?v=YQRBSyDD5wI

              направо от минута и 30 си го пусни

              април 2008-ма - стабилност според експерта
              Хахаха добра находка. Надали някога ще има интервю да каже: "Не взимайте кредит!"

              Коментар


              • Първоначално изпратено от diskmanv Разгледай мнение

                Виждам, че хубаво си измиваш ръцете. Харесват ми от време на време разсъжденията ти, ама тия шикалкавяние и игри на ощипани моми, не си мисли, че носят някаква стойност за темата.

                Аз лично влизам в темата първо защото имам някаква финансова възможност за инвестиция в НИ в момента и второ за да намеря аргументи, ЗАЩО НЕ СЪМ ПРАВ да смятам, че имотите ще поевтиняват. Когато влязох в нея също бях повишител. Извадих късмет да съм повишител+ купувач в годините, когато бяхме близо и на дъното.
                Нооо, не се заблуждавам, че съм влязал на пазара, щото съм топ разбирач, а защото съм извадил късмет. Обаче си мисля, че е едно е да имаш късмет при 10г. рой, друго е при 35г. рой, някак второто не ми се струва перспеквитно и смислено. Опитвам се да съм възможно най-близо до реалността и да съм максимално безчувствен към инвестиициите без значение дали са тухли или някакви други. С оглед на това, ако ти можеш да дадеш някаква смислена стойност и обяснение бих го чул. Ако ли не, стой си ощипан.
                Не знам как точно съм се правил на ощипана мома. Не се обиждам от дискусиите тук ппц. Само съм се дразнел, когато ми викат, че съм бил брокер.
                Но някои хора обичат така да си говорят, явно.

                Просто няма как да тръгна да пращам лични данни тук по никакъв начин.

                С оглед аргументи относно инвестиции в НИ или не: ако извадя време ще моделирам грубо в ексел това, което имам предвид за тези "няколкостотин" процента ROI.

                Моята основна теза е, че истинското ROI е много по-високо от тези 4% бруто наем + капиталова.
                В случая това се получава по следния начин: много привлечен капитал, и изкарване на некапитализираната печалба чрез рефинансиране. Така буквално може да се получи "отрицателен вложен капитал". Така наречение BRRRR, клише ама работи.
                Естествено, това носи рискове (лихвен, ликвиден ако останеш без доходи/наеми) - не споря.

                Иначе реално харесвам твоите аргументи и не мисля, че не си прав. Имотите сега обективно погледнато са поскъпнали много. Аз не само, че не купих, както бях планирал, а продадох няколко в рамките на последната година. Не защото смятам, че ще паднат, а защото както тръбя тука в темата, вярвам, че има много добра асиметрична възможност (риск/печалба) в дългосрочна инвестиция в Биткойн.

                Аз също не смятам, че съм имал положителни резултати последните 5 години с имоти защото съм разбирач. 2019 купувах смело, защото не смятах,, че сме в пик. Но никой не можеше да предвиди този "бум".
                Обаче винаги има нещо, което съм правил: да шортна фиатните валути чрез кредити и закупуване на активи. Това носи риск, но при мен е приемлив и много доходоносен.

                Относно цените не смятам, че ще падат много защото доходите се качват много силно и фиатните пари се обезценяват много бързо. Тоест, цените могат да паднат реално (и смятам, че ще го направят), но номинално изразено няма да е така или ще е до минимум. Все пак ние тук говорим номинално, ако не се лъжа - това е една голяма инвеститорска заблуда, би трябвало всичко да се изглажда с монетарната инфлация на валутата резер - долар.
                Пак казвам: не казвам, че ще се сбъдне. Аз просто оперирам с тази прогноза. Според мен никой не може да каже какво ще стане, просто е въпрос на вероятности в най-добрия случай. Световната икономика е хаотична система - по дефиниция не може да се предскаже какво ще стане. Но обезценяването на парите и загубата на покупвателна способност е факт.

                Доходите номинално ще се увеличават защото има огромен недостиг на кадри, не за друго. Дори при сериозна криза, не очаквам да има огромен ефект (въпреки, че не трябва да се подценява фактора завърнали се емигранти).

                Last edited by direkto4eto2; 14.03.2024, 10:34.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от два_таралежа Разгледай мнение

                  Е, щом още ги рути, значи няма проблеми, цените ще продължат да се покачват. Аз чух, че бил тръгнал по огледи и се стреснах, че наближаваме връО.
                  ми той почти ги е срутил
                  1975 показва справката

                  погледнах за номчето, какво се предлага в младост 3
                  18 обяви са общо за 3-4-многостаен
                  18 обяви! и повечето са картинки или дори не са в младост 3
                  тук трябва да се фокусират усилията за рутене на цена
                  препоръка е

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от ratten Разгледай мнение
                    къде ходиш бе накавръчко
                    няма кой да пише писма на институциите и гледай какъв произвол настана с цените
                    Е, щом още ги рути, значи няма проблеми, цените ще продължат да се покачват. Аз чух, че бил тръгнал по огледи и се стреснах, че наближаваме връО.

                    Коментар


                    • Здравейте, тази тема може би е по-подходяща да си задам въпроса. Харесахме си жилище в затворен комплекс в Обзор. От ОББ ми обясниха, че за такива жилища не отпускат ипотечни кредити. Някой има ли опит с други банки? За самоучастието от 20% е ясно.

                      https://www.bg-mamma.com/?topic=1631640

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от nomche Разгледай мнение

                        Може ли и на мен на лично, моля, че си търся четиристаен за лично ползване, особено в района на Младост, а навсякъде са изплискали легена с цени. Има даже един строител дето си копае на две места в Младостите, ама още не знае какви цени ще иска, пълна идиотия. Все не намирам цена, която да си заслужава комфорта да се преместя от тристайния, който ползвам сега.
                        съжалявам за объркването
                        това, което му писах няма много връзка с темата. просто дадох ре на последния му пост.
                        и за да сме по темата
                        ако цените не ти харесват сега, след година-две ще ти харесват още по-малко
                        препоръка е

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от ratten Разгледай мнение

                          виж си личните
                          Може ли и на мен на лично, моля, че си търся четиристаен за лично ползване, особено в района на Младост, а навсякъде са изплискали легена с цени. Има даже един строител дето си копае на две места в Младостите, ама още не знае какви цени ще иска, пълна идиотия. Все не намирам цена, която да си заслужава комфорта да се преместя от тристайния, който ползвам сега.

                          Коментар


                          • Намалява потреблението на млечни продукти

                            Цените в България са по-високи отколкото във Франция и Германия

                            По цени сме пред САЩ и Япония

                            Българите намаляват потреблението на масло и прясно мляко, а причината за това са високите цени, става ясно от данни на правителствения сайт за цените на основни храни foodprice.bg и на Министерство на земеделието. Така традиционната преди години закуска от филия с масло и още нещо и чаша мляко постепенно изчезва.

                            Произведеното през миналата година прясно пакетирано мляко в страната е 66 280 тона, което е намаление с 14,5% спрямо 2021 г., показват данни на министерството. При маслото спадът в производството е още по-голям. През миналата година са произведени 1049 тона масло, при 1257 тона през 2021 г. Това представлява намаление от 16,5%.

                            https://trud.bg/%D0%BE%D1%82%D0%BA%D...1%D0%BB%D0%BE/

                            Коментар


                            • Промишлеността се срина с над 10%

                              В преработващата промишленост през януари има спад с 10,4% спрямо същия месец на миналата година. Но при производството на основни метали има ръст с 2,2 на сто. Производството на текстил намаля с 30% спрямо миналата година

                              Спад има и при направата на храни и машини

                              Ръст има в печатната дейност

                              Преработващата промишленост през януари се срина с над 10 на сто спрямо същия месец на миналата година, показват данни на Националния статистически институт. Вече 11 месеца поред отчитат спад в преработващата промишленост на годишна база.

                              През януари намаление на производството има в повечето сектори от икономиката. Най-голям е спадът в производството на превозни средства (без автомобили) - с 51,3%. При производството на тютюневи изделия има намаление с 50,8%, а при производството на текстил спадът е с над 30 на сто. Намалението при обработката на кожи и производството на кожени изделия е с 27,5% на годишна база, спадът при производството на дрехи е с 12,5%, а на храни - с 4,1%. При производството на машини намалението е с над 21 на сто. Основната причина за намалението на производството в страната е изпадането на редица страни от ЕС в рецесия, което води до свиване на търсенето в чужбина.

                              Но в редица сектори на икономиката има подобрение. Например производството на части за автомобили през януари нараства с 4 на сто спрямо същия месец на миналата година, а при печатната дейност и възпроизвеждането на записани носители има ръст с 12,4%.

                              https://trud.bg/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D...0%B0%D0%B4-10/

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

                                Преди 2 години писах за това и беше смешно тогава на доста хора в този форум сега не знам дали им е смешно .
                                Има прогнози на топ урбанисти които пишат по темата ,доста са интересни прочетете ги .
                                12 месеца до зануляване на ИТ сектора -

                                https://www.jobs.bg/trends.php?typeI...ories%5B%5D=56

                                Коментар

                                Working...
                                X