Първоначално изпратено от ratten
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?
Collapse
X
-
Жилищната криза е в разгара си: Хора остават без дом, живеят в палатки
Рязко покачване на лихвените проценти, което води до увеличаване на разходите по заемите, рязко покачване на цените на строителните материали... Жилищната криза, която засегна Франция, не подмина и други европейски страни, предаде АФП.
https://blitz.bg/ikonomika/zhilishch...ws1000734.html
Коментар
-
Защо тази страст за жилища – нови 755 млн. лв. за ипотеки.
Ами като не могат да влагат в държавни облигации
15.02.2024 09:36
Проблем е, че много повече пари отиват за потребление, отколкото за кредити за бизнеса
9 милиарда и 992 милиона лева – толкова е увеличението на кредитите за една година според публикуваните тези дни от БНБ данни за депозитите и кредитите към края на 2023 г. Това означава, че банките са излели в икономиката близо 10 милиарда лева за 1 година. Ако към тази сума добавим лизингите и бързите кредити, ще наближим 12 милиарда растеж на кредита. За сравнение – дори бюджетният дефицит на държавата е двойно по-нисък. С други думи,
кредитирането налива двойно повече пари в икономиката, отколкото дефицитът
Тази динамика започва да става заплашителна от гледна точка на инфлацията. Единият проблем е самият обем на кредитирането и неговото ускорение в реално изражение. Например през 2022 г. растежът на кредита беше по-бавен от инфлацията, но през 2023 г. кредитирането расте много по-бързо от инфлацията – докато инфлацията се забави до под 5%, банковото кредитиране расте с 12%, а небанковото - с 15-20%. Бързото наливане на пари в икономиката чрез кредита може лесно да създаде нов източник на инфлация, както това се случи преди 15 години. Другият проблем е, че кредитирането не отива в реалната икономика, а основно в потребление. Според данните на БНБ
кредитирането за домакинствата е с 65% повече, отколкото кредитът за бизнеса
Също така темпът на растеж на бизнес кредитите е едва около 7%, а при домакинските е близо 16%. Такава небалансираност означава, че повече пари отиват в потребление и по-малко в инвестиции и производство, което създава дисбаланс между търсене и предлагане и съответно стимулира инфлация. Отново и този месец най-бързо растат жилищните кредити – вече темпът им достигна 20,5% на годишна основа, най-висок от близо 15 години. Само през декември са отпуснати 755 милиона лева нови жилищни кредити, от които само 164 млн. лв. са рефинансиране на стари кредити – т.е. близо 591 млн. лв. е нетният растеж на ипотечния кредит само за един месец. Неслучайно няколко международни институции обърнаха внимание от рисковете за надуване на балон на имотния пазар.
Защо тази любов към инвестициите в жилища?
Ако погледнем статистиката на БНБ, виждаме, че средният лихвен процент по разплащателните сметки в банките е 0,01%. Дори по срочните депозити лихвите са 0,95% годишно. С други думи, традиционните начини за спестяване не носят достатъчно доход. Депозитите и сметките в банки по традиция се предпочитат от българите, но в момента не носят доход.
Ниските лихви за депозитите са стимул да се търсят други възможни начини за инвестиране на парите. И тук се появяват жилищата, които през последните години значително поскъпнаха заради засиленото ипотечно кредитиране. Жилищата осигуряват висока доходност – съвсем логично много българи решават да купят жилище като форма на инвестиция. Показателно е, че има толкова много празни и неизползвани жилища. Те не са купени за живеене, а просто като форма на спестяване. Проблемът е, че прекаленият фокус и на банките, и на спестителите към жилищния пазар може изкуствено да раздуе балон в цените, който да доведе до сериозни негативи.
Има ли изход? България не е единствената страна, в която лихвите по депозитите са ниски, но в много западни страни има и други форми на инвестиции – в облигации, в акции, в държавни ценни книжа. В България нито един от тези пазари не е развит, няма достатъчно ликвидност на капиталовия пазар, която да осигури сигурност на инвеститорите, че във всеки един момент могат да купят и да продадат на реална пазарна цена. На практика българите нямат изход – или държат парите на нулева лихва в банка, или купуват имот с всички рискове.
Няма среден вариант и това е драмата
В други страни имаме иновативни подходи, чрез които да се даде възможност на домакинствата да инвестират сигурно и с добра доходност. Например в съседна Румъния има осигурена възможност граждани лесно и просто да си купят държавни облигации – те са сигурни като банкови депозити, но осигуряват много по-висока лихва. Нещо повече, осигурена е система за търговия и обратно изкупуване, която позволява на гражданите да продадат облигациите си във всеки един момент.
Миналата година Белгия привлече огромен интерес с емисия на държавни ценни книжа за граждани. Властите в Брюксел набраха 22 милиарда евро поръчки за емисията, многократно повече и от най-оптимистичните очаквания. И там спестителите търсят алтернативи на нулевите лихви по депозитите и директният достъп до пазара на държавни облигации
е начин да получат сигурен доход
Този подход не просто осигурява лесно финансиране на държавата, но също така осигурява и висок доход за гражданите – т.е. и двете страни печелят. В България отдавна се говори, че е добре да се осигури възможност за директни инвестиции на граждани в държавни облигации, но това не се случва.
- 2 Харесвания
Коментар
-
ГАРАЖ направен КРАСИВО и КАЧЕСТВЕНО с ЛЮБОВ и ЧАР, защото роднини на собственика са щели да живеят там.
НЕ се прави адресна регистрация лесно само с гараж, НО решение съм намерил. Общинска администрация казва: МОЖЕ да се живее в гаража, а при желание за извършване дейност е след позволение, което се дава лесно, а за адресната, има начини.
Как работя: правя програма, научавам на поведение: какъв е пазара, как се говори за намаляване цена, какво се гледа за качество на сграда като цяло, оглед имот, какви договори / адвокати / нотариуси са за купувачи и кои за продавачи. Коя е вашата банка за кредит, и как се управлява той. Какво става след подписване на нотариален акт. Когато изтървеш твоя имот, ти идва да се потопиш, преживявал съм го.
Работим с Нотариуси, които имат малък екип от адвокати за имотни сделки.
https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?ac...nk=aa7ngl&f1=1Last edited by unimog; 15.02.2024, 11:06.
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от ratten Разгледай мнение
уни муни не може да прави разлика
той е недоделан бот без изкуствен интелект
Градът е изгубил два пъти повече хора на възраст между 30 и 40 години, отколкото е привлякъл
https://www.investor.bg/a/534-novini...rad-bez-vnutsi
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от Scotty Разгледай мнениеМежду другото - "ония с брадичката във фейса" е син на един голям бизнесмен от Благоевград (има си и хотел човекът) и се чуди къде да харчи паричките на тати. Буквално. Аз лично не бих взимал съвети от такъв човек.
не го знам, но така по описание много ми заприлича на някойпрепоръка е
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от Bad_Bear Разгледай мнение...
Та, тея ми ти мишоци(ратко да ме извинява), скрити по различни институти и паланки, които са впрегнати да убеждават народа, че живеел добре и имал възможност да погасява тлъсти ипотеки, имат не по-малка заслуга от брокерите за надутия пазар и задаващата се гореща чорба. Крайно време е раздутата администрация да се подведе под отговорност и всичкото некадърник вън. От стъкмистики се видя докъде я докарахме..
в същото време чакат фиша за заплатата и драскат в брошурата на лидл
като се подтиснат гледат тоникн или оня с брадичката във фейса
като цяло системата в момента се храни от първоначално евтин кредит, даван за дълго на много хора, които разчитат единствено на доходи от заплата и имат сравнително малко обезпечение. Пренасяме западния модел, но го побългаряваме с малката подробност, че над 90% от кредитите са с плаваща лихва, оценките се правят под натиск (да може да се набута кеша в ръцете на наивника), защитата на купувачите на зелено е 0, а държавата гледа отстрани и мин.фин. само смята ДДС-то...
вярно е, че бичия цикъл се проточи много, но рано или късно ще свърши и ще се разбере изгодни ли са тези кредити, има ли наематели и купувачи за всички жилища купени (от перачите) с инвестиционна цел и така.
реално оромна част от ресурса (парите в банките) на държавата е впрегнат в изграждане на жилища - това при застаряващо население и за съжаление сериозна раждаемост само при ромите...което в комбинация със застаряващото население води до знаем какво.
Last edited by bertram; 15.02.2024, 09:56.това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции
- 3 Харесвания
Коментар
-
Първоначално изпратено от ratten Разгледай мнение
има големи плочи, които наистина се слагат от двама. но едва ли са метър на два.
мен повече ме учуди, че бетерчо чака фактура
сигурно го отчита като ремонт на офис на фирмата
ах тиии, бетерчооо
Коментар
-
Първоначално изпратено от bulgarian lev Разгледай мнение
Пачангич, матряла иска да може да си позволи всичко! Става, ама трябва умение да се изкарва шума. За съжаление. И аз съм за умния и образования да изкарва в пъти повече, но не винаги става така. И да има кредит достъп и всичко останало, те банките са за това, а не да съхраняват шумата на некой, те не са трезор.
Над 10 години беше в чужбина ,върна се и хоп ...за кой работиш?
Няма да казвам аз искам ти да кажеш ,ама не тия дето са отпреде а за реалните ти работодатели отзад кои са ?
Ще дам жокер на публиката..преди носеха адидас сега са с костюми
- 3 Харесвания
Коментар
-
Първоначално изпратено от bulgarian lev Разгледай мнение
А колко? 3300 ли? Ще цитирам "майсторите" от филма ,,Топло" - за тези пари можем само да ви повозим! Сори!
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от bulgarian lev Разгледай мнение
И в Албания са. Навсякъде са!
Коментар
-
Първоначално изпратено от AMG2023 Разгледай мнение
Горкият плъх-Путинист, още си мисли че имотите в БГ са голяма далавераОстанете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс
Коментар
Коментар