IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Don 0815 Разгледай мнение

    Е как, нали в София няма такива работи.

    И в третия квартал не е по различно:

    - Manhattan apartment sales tumble 46%, leaving 10,000 unsold units

    https://www.cnbc.com/2020/10/02/manh...partments.html
    Оставяш ме без думи....
    От статията която си пуснал:
    Yet the average sale price in Manhattan rose 32% in the third quarter to $2.18 million. The median sales price also increased by 7% to $1.1 million.
    Still, the average price-per-square foot in Manhattan also rose in the third quarter, suggesting that prices still have further to fall before buyers rush in.

    Под квартал имах предвид Манхатън..., а не тримесечието, което беше избрал. Защото цените в Манхатън последните 2-3 години не са ок....
    Това не променя факта 15% ръст на цените в Щатите като цяло, Умопомрачитеона цифра....Това не пречи да има стотици или дори хиляди квартали където цените са паднали през периода....Нали не мислиш, че този ръст е навсякъде еднакъв.... Разбира се местата с ръстове и спадове през годините се редуват....море какво да правиш, но средното е реално...
    Last edited by pesimist4o na kvadrat; 13.02.2021, 22:47.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от bulgarian lev Разгледай мнение

      Да, Песи, то щом и такава категория имоти има, всичко е ОК. Проблема е да има касиерски, ватмански и пр имоти у центъро, Стрелбище, Южни квартали, Папура и т.н.
      . А и песимиста пак не позна, залагаше спад за 2021-ва, а спадО се оказа ЪП.
      Last edited by X_Y; 14.02.2021, 10:32.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение
        Както знаем , квото стане там често идва и при нас с година закъснение примерно....
        https://www.investor.bg/po-sveta/453...2020-g-321857/
        Щом може в цялата страна с най-развита и балансирана икономика да има 15% ръст, а на места до 40%......не знам при нас какво да си мисля, че е възможно като процент....
        Направо почвам да се плаша , че прогнозите на Ледчо, Бони, и Дедо Поп може да се осъществят.... Това би имало почти същият ефект катп зануляването у нас през 90-те....
        Ние сега с щатите ли почнахме да се сравняваме? Че то няма смисъл да се питаме как ще ги стигнем, направо да им даваме ляв мигач и да ги задминаваме. Най-добре от сега да обявим на Мъск, че заменяме тристаен в Изток за 51 % в Тесла, а Безос, ако слушка ще му предложим заменка на двустаен във Вазов за Амазоняка. Несериозна работа.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

          Левчо, да се имаме уважението за серитьорите . Немой ми Убижда гилдията :-)
          Да, Песи, то щом и такава категория имоти има, всичко е ОК. Проблема е да има касиерски, ватмански и пр имоти у центъро, Стрелбище, Южни квартали, Папура и т.н.
          Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

          Коментар


          • Първоначално изпратено от pwise Разгледай мнение

            Ами банката има имоти в две сгради - не съм сигурен дали са били инвестотор или инвеститора е фалирал и банката ги е взела, пък и честно казано не ме интересува. Август месец ми пращат цени и за двете, от Януари ми казват че само в едната ще продават за сега. Пращат ми оферта края на Януари, на мен ми харесват 5-6 апартамента от всичко след като ги прегледах в кадастъра като разположение.
            Тази седмица ми пращат обновена оферта и от тези 5-6 които съм си харесал останали само 2, другите са капарирани. Естествено има още много за продажба но те са или само север, или последен/първи етаж, или малки - тоест боклуци които бих взел само за без пари. Успях да капарирам един друг, според мен последния който си струва парите. Като цяло по нашите курорти има много коптори, но аз говоря за такъв с добро изложение и квадратура. Явно има сериозен прилив по курортит след като хората нямат възможност да си купят в големите градове нищо нормално. Струва ми се, че всички са тръгнали да спасяват кеш-а, или поне тези които го имат. Не малка заслуга обаче пак имат банките и брокерите и реклами от типа "сега е момента за апартамента".

            Това е което виждам, според мен до няколко месеца ще се обърне посоката и може би дори вече сме в балон. Въпроса е, че не дали а когато се обърне тренда и жилищата поевтинеят може да се намираме в хипер инфлация и квадрата да е 5000 евро, пък хляба да е 2000 и пак да няма кой да купува имоти и така спасените пари пак да не може да се вземат. Доста е хиперболизаран примера, но повечето предполагам схаващат идеята. От дуга страна за да се разгърне хипер инфлация според мен ни трябва поне още година-две, та ще е интересен пазара от лятото. Въпреки всички по-добре пари в ликвиден имот/земя макар и малък такъв отколкото пари в банката при сегашната ситуация.
            Това в София или на морето се случва ? Банката и капарирането ?
            Не съм сигурен , че апартамента е най-доброто нещо в момента, но мисля че кеша е по-лошо нещо..
            Хиперинфлация също не мисля че ще има... Дълго е за писане.... , но двуцифрена инфлация в даден момент пък и поредни години е възможно.... Зависи какъв курс изберат държавите.... Засега напечатаното макар и не малко, не е достатъчно за хиперинфлация....
            За балона при имотите Ледчо е писал достатъчно последният месец.... Накратко за момента няма нищо такова..., но може да се случи...
            ..

            Коментар


            • Дончо дай нещо по-актуално за твоя квартал, лятото мина отдавна

              https://www.cnbc.com/2021/01/14/manh...-december.html

              The strength at the high end, driven in part by the soaring stock market, is also showing up in the market for apartment sales. While overall apartment sales fell 21% in the fourth quarter, sales of apartments priced at more than $5 million increased by 23% compared with the year-ago quarter.

              “It mirrors the patterns in unemployment,” Miller said. “The lower-wage earners have been hit harder.”

              Коментар


              • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                То и в София и почти навсякъде се случи същото за тези няколко месеца...
                Е как, нали в София няма такива работи.

                И в третия квартал не е по различно:

                - Manhattan apartment sales tumble 46%, leaving 10,000 unsold units

                https://www.cnbc.com/2020/10/02/manh...partments.html

                Коментар


                • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                  Това не го разбрах. Как оферти за имоти от банка ?
                  А иначе това е нормален процес - на добрите места с цена около средната за района всичко се продава за дни.... Така е от 2016 поне.... и ще продължи до намиране на равновесната ценова точка....
                  Само някой , който реално се е опитал да купи нещо има представа какво се случва.....Всички теории отиват в канала за 2 дни огледи.... и остава само Дедо Поп да помага....
                  Ами банката има имоти в две сгради - не съм сигурен дали са били инвестотор или инвеститора е фалирал и банката ги е взела, пък и честно казано не ме интересува. Август месец ми пращат цени и за двете, от Януари ми казват че само в едната ще продават за сега. Пращат ми оферта края на Януари, на мен ми харесват 5-6 апартамента от всичко след като ги прегледах в кадастъра като разположение.
                  Тази седмица ми пращат обновена оферта и от тези 5-6 които съм си харесал останали само 2, другите са капарирани. Естествено има още много за продажба но те са или само север, или последен/първи етаж, или малки - тоест боклуци които бих взел само за без пари. Успях да капарирам един друг, според мен последния който си струва парите. Като цяло по нашите курорти има много коптори, но аз говоря за такъв с добро изложение и квадратура. Явно има сериозен прилив по курортит след като хората нямат възможност да си купят в големите градове нищо нормално. Струва ми се, че всички са тръгнали да спасяват кеш-а, или поне тези които го имат. Не малка заслуга обаче пак имат банките и брокерите и реклами от типа "сега е момента за апартамента".

                  Това е което виждам, според мен до няколко месеца ще се обърне посоката и може би дори вече сме в балон. Въпроса е, че не дали а когато се обърне тренда и жилищата поевтинеят може да се намираме в хипер инфлация и квадрата да е 5000 евро, пък хляба да е 2000 и пак да няма кой да купува имоти и така спасените пари пак да не може да се вземат. Доста е хиперболизаран примера, но повечето предполагам схаващат идеята. От дуга страна за да се разгърне хипер инфлация според мен ни трябва поне още година-две, та ще е интересен пазара от лятото. Въпреки всички по-добре пари в ликвиден имот/земя макар и малък такъв отколкото пари в банката при сегашната ситуация.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от bulgarian lev Разгледай мнение

                    Янаки, ти попари надеждите на перона. Хем гледат сервитьорски имоти, хем и там спад не виждат ами постват селски къщи в села.
                    Левчо, да се имаме уважението за серитьорите . Немой ми Убижда гилдията :-)
                    Last edited by X_Y; 14.02.2021, 10:30.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от ianaki_ianakiev Разгледай мнение
                      С приятел търсим за него апартамент от шест месеца. Изискванията са Драгалевци, Бояна, Лозенец, с парко място или гараж. Около 70кв. чисто без стени, тераси, покриви, и други глупости, затворен комплекс, качествено строителство с акт 16 /без колони в хола, естествен камък в общите части, качествена дограма, жива охрана/, да не е ремонтиран. Това търси всеки младеж в IT сектора или такъв с по-високи доходи. Истината от нашия опит е следната. Такива имоти под 170к няма. И да има ние не можем да стигнем до тях. Цените за реални квадратура, а не това което пише по обявите са около 2500. Наистина добрите комплекси са по над 3000. Според мен брокерите нарочно пишат по-големи квадратури, за да държат цените около 1300, защото хората като видят 2500 и ще изтръпнат. И пак казвам за такива имоти има не търсене, а глад. За какъв спад говорите не знам. То първо трябва да дойде предлагеането. Не виждам и какво отношение имат мораториумите и лихвите при качествените имоти. Който е купил скъп имот го е купил кеш, дори да има ипотека, то 100лв. на месец повишение при стойност на имота над 400к въобще не са фактор. Качествените имоти се купуват от хора с пари, а не от тези, които чакат помощи за ковида. Спад може да има само за нетрактивни имоти, които са ги купили сервитьор, доставчици и друг обслужващ персонал, но те не купуват качествени и скъпи имоти, а евтини такива.
                      Туй е положението, но докато не се сблъскаш на терен с реалността никой не вярва....

                      ПП Имам нови апарти / не са затворени комплекси/, но са в тази ценова група.... НЯМА ИПОТЕКИ / под 5% от всичките апарти е с ипотеки/... Пиша го тва от години и никой не вярва....
                      Last edited by pesimist4o na kvadrat; 13.02.2021, 22:11.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Don 0815 Разгледай мнение


                        Само за протокола (не се чувствай заговорен):

                        - Manhattan apartment sales in the second quarter fell by 54%, the largest percentage decline in 30 years

                        - The median sales price fell 18%

                        - There were only 1,147 sales in the quarter — the lowest number on record

                        https://www.cnbc.com/2020/07/02/manh...-30-years.html

                        О няма нужда да се заговарям с теб... Може и да науча някоя глупотевина....:-) Мерси ама нема нужда...
                        Намери един квартал който е поевтинял здраво по време на първият локдаун евала.... То и в София и почти навсякъде се случи същото за тези няколко месеца...
                        Статията.....
                        Published Thu, Jul 2 20209:10 AM EDTUpdated Thu, Jul 2 20209:58 AM EDT
                        Last edited by pesimist4o na kvadrat; 13.02.2021, 22:09.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от 20000леваЗАПЛАТА Разгледай мнение

                          Фед купува закъсали ипотеки за 40 милиарда на месец https://www.housingwire.com/articles...uying-program/
                          Средния матуритет е 24 години. Така се подхранва балона. Нищо подобно нямаме и няма да имаме в България.
                          Е тва е различен филм....Но си е стресиращ и резултатен....
                          Разбира се у нас няма как да има подобно нещо.... Страната е в топ 3 на най-малко ипотечки в Европа....
                          Last edited by pesimist4o na kvadrat; 13.02.2021, 22:10.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от ianaki_ianakiev Разгледай мнение
                            С приятел търсим за него апартамент от шест месеца. Изискванията са Драгалевци, Бояна, Лозенец, с парко място или гараж. Около 70кв. чисто без стени, тераси, покриви, и други глупости, затворен комплекс, качествено строителство с акт 16 /без колони в хола, естествен камък в общите части, качествена дограма, жива охрана/, да не е ремонтиран. Това търси всеки младеж в IT сектора или такъв с по-високи доходи. Истината от нашия опит е следната. Такива имоти под 170к няма. И да има ние не можем да стигнем до тях. Цените за реални квадратура, а не това което пише по обявите са около 2500. Наистина добрите комплекси са по над 3000. Според мен брокерите нарочно пишат по-големи квадратури, за да държат цените около 1300, защото хората като видят 2500 и ще изтръпнат. И пак казвам за такива имоти има не търсене, а глад. За какъв спад говорите не знам. То първо трябва да дойде предлагеането. Не виждам и какво отношение имат мораториумите и лихвите при качествените имоти. Който е купил скъп имот го е купил кеш, дори да има ипотека, то 100лв. на месец повишение при стойност на имота над 400к въобще не са фактор. Качествените имоти се купуват от хора с пари, а не от тези, които чакат помощи за ковида. Спад може да има само за нетрактивни имоти, които са ги купили сервитьор, доставчици и друг обслужващ персонал, но те не купуват качествени и скъпи имоти, а евтини такива.
                            Янаки, ти попари надеждите на перона. Хем гледат сервитьорски имоти, хем и там спад не виждат ами постват селски къщи в села.
                            Last edited by X_Y; 14.02.2021, 10:29.
                            Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                              В интерес на истината случайно попаднах на статията и съм МНОГО шокиран от ръста....
                              Ти явно си по-запознат с процесите ама не разбирам тва за ФЕД. По твои думи означава , че са купили около милион и половина жилища за последната година. Тва е сигурно повече от процент от целият жил фонд в Щатите.... Изглежда ми невъзможно... Как се случва ? ФЕД ли надува жил балон в САЩ ?
                              Разбира се може да си намираш оправдания и извинения , но не се съмнявай, че същото ще се случи с малко закъснение и в останалата част на света.... Европа, и при нас..... Няма нужда дори да има същите или каквито и да е стимули достатъчно е само морето... Водата ще се разлее по света.... Неизбежно освен ако някой не е изобретил антигравитацията с която да спира водата да е на едно равнище по света....
                              Фед купува закъсали ипотеки за 40 милиарда на месец https://www.housingwire.com/articles...uying-program/
                              Средния матуритет е 24 години. Така се подхранва балона. Нищо подобно нямаме и няма да имаме в България.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                                Хората може да напускат скъпите градове, но това хич не означава, че цените там са паднали ...

                                Само за протокола (не се чувствай заговорен):

                                - Manhattan apartment sales in the second quarter fell by 54%, the largest percentage decline in 30 years

                                - The median sales price fell 18%

                                - There were only 1,147 sales in the quarter — the lowest number on record

                                https://www.cnbc.com/2020/07/02/manh...-30-years.html


                                Коментар

                                Working...
                                X