IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от pwise Разгледай мнение
    Много бебета има от както почна короната, няма да се учудя ако на края на годината кажат че сме били някой соц рекорд.

    Не че това ще играе каквото и да е роля в близко бъдеще, просто да го отбележа в темата. Даже може да се разровя после в НСИ да видя има ли данни за тази година.
    Още няма официална статистика, но наскоро хванах предаване, в което се коментираше, че наистина е имало по-голяма раждаемост през първото тримесечие на 2021-а, която рязко пада след това. Така че се очаквало 2021-а година да е антирекорд или близо до това - около 55 хил., но да видим.
    Откъм смъртност нещата са много зле - имаше 130 хил. починали до началото на ноември с прогнози за 145-155 хил.
    Нещата не изглеждат никак добре.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от redcretin Разгледай мнение

      Сега разбирам що си повишител... ти си скаран с аритметиката бре изкара нацията 30млн дотук ПОНЕ. Ама тя няма и 5млн, като махнем хората в чужбина, които все още имаме БГ-документи и се броим някъде

      Ся още малко реалност - след 50 години ще сте 3млн всичките. 500 хил в София, останалите по землянките като Пешкунти.
      Крети, да не си се ваксинирал бре ? Нещо не моеш да събереш 4 числа....:-)

      Коментар


      • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

        Близките 50 години на България ще бъдем 2 милиона в София, 1 милион в да речем 10 значими града, 500К в останалите не знам как ги казват сега областни градове и още няколко по-големи и 500К до макс 1М за малките градчета и всички села.
        Тъй да се каже София ще е половин България....Не знам дали е добро или лошо, но така виждам нещата. Просто няма живот и поминък за обикновен човек в провинцията. Не може с 600 лева заплата да си построиш къща, да гледаш деца, да си позволиш каквато и да било екстра и колкото и да е гадно в София ще са принудени да дойдат....или в чужбина. Чужбина обаче вече беше на кантар / миграцията/ и преди вируса, а сега вече няма никакъв начин да е атрактивна. Приключи..... и остава София и морето донякъде ако има туризъм....Пловдивските и ишлемета не са добро дългосрочно решение и няма да са толкова атрактивни.
        Сега разбирам що си повишител... ти си скаран с аритметиката бре изкара нацията 30млн дотук ПОНЕ. Ама тя няма и 5млн, като махнем хората в чужбина, които все още имаме БГ-документи и се броим някъде

        Ся още малко реалност - след 50 години ще сте 3млн всичките. 500 хил в София, останалите по землянките като Пешкунти.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от pwise Разгледай мнение
          Много бебета има от както почна короната, няма да се учудя ако на края на годината кажат че сме били някой соц рекорд.

          Не че това ще играе каквото и да е роля в близко бъдеще, просто да го отбележа в темата. Даже може да се разровя после в НСИ да видя има ли данни за тази година.
          Бихте много рекорди. Даже и световни - по смъртност.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от bulgarian lev Разгледай мнение

            Все си мисля, че има логика в мислите ти драги ми песимисте. НО могат да се случат събития, които точно обратното на очакванията, ще подкарат стадото към къщите. Така си мисля аз де, ама кой съм аз, че да давам мнения. Наскоро ти подметнах нещичко за токО и ти сам каза, че +400% сметка за ток би те върнала у Радомир. Споко, не е само токО. Нале се сещаш за водата у Перник. При 2-2,5 млн у столицата, че ми пиете вОда от чучуро. Да не отварям дума за задръствания, шум, боклуци, въздух, престъпност и тн. Иде време в което разстоянията от по 100-200км ще се считат за къси.

            Пази Радомир!
            Радомир го пазя, но има една ''несправедливост'' - средствата за подобряване на живота се инвестират основно в София и ЗА София. Всеки човек ще намери някаква екстра - било транспорт, било парно, било обучение, болница, забавление, летище, РАБОТА, университет, гадже / питай Евго дали харесва меркантилните провинциалистки :-)))/ , вода и ток за София винаги ще има... и папо въпреки че нема много домашни кокошки в София и кво ли не.... Многото население привлича държавните инвестиции във всички посоки . Радомир поради близостта си ще закачи малко и няма да умре, но особено селата и малките градчета са пътник.....освен Берти с тракторО и неколко смугли шерпи никой друг няма да остане....:-)
            Технологиите се развиват и дори само след 20 години ще се смеем на сегашните реалности и сигурно няколко процента ще са ок да са на село, но парите ще ходят в София и хората след тях....

            Коментар


            • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

              Близките 50 години на България ще бъдем 2 милиона в София, 1 милион в да речем 10 значими града, 500К в останалите не знам как ги казват сега областни градове и още няколко по-големи и 500К до макс 1М за малките градчета и всички села.
              Тъй да се каже София ще е половин България....Не знам дали е добро или лошо, но така виждам нещата. Просто няма живот и поминък за обикновен човек в провинцията. Не може с 600 лева заплата да си построиш къща, да гледаш деца, да си позволиш каквато и да било екстра и колкото и да е гадно в София ще са принудени да дойдат....или в чужбина. Чужбина обаче вече беше на кантар / миграцията/ и преди вируса, а сега вече няма никакъв начин да е атрактивна. Приключи..... и остава София и морето донякъде ако има туризъм....Пловдивските и ишлемета не са добро дългосрочно решение и няма да са толкова атрактивни.
              Все си мисля, че има логика в мислите ти драги ми песимисте. НО могат да се случат събития, които точно обратното на очакванията, ще подкарат стадото към къщите. Така си мисля аз де, ама кой съм аз, че да давам мнения. Наскоро ти подметнах нещичко за токО и ти сам каза, че +400% сметка за ток би те върнала у Радомир. Споко, не е само токО. Нале се сещаш за водата у Перник. При 2-2,5 млн у столицата, че ми пиете вОда от чучуро. Да не отварям дума за задръствания, шум, боклуци, въздух, престъпност и тн. Иде време в което разстоянията от по 100-200км ще се считат за къси.

              Пази Радомир!
              Last edited by bulgarian lev; 24.11.2021, 19:31.
              Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

              Коментар


              • Първоначално изпратено от pwise Разгледай мнение
                Много бебета има от както почна короната, няма да се учудя ако на края на годината кажат че сме били някой соц рекорд.

                Не че това ще играе каквото и да е роля в близко бъдеще, просто да го отбележа в темата. Даже може да се разровя после в НСИ да видя има ли данни за тази година.
                Тцъ, няма такава тенденция засега. И бебетата намаляват, макар че те не пазаруват тухли и хоросан.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от pwise Разгледай мнение
                  Много бебета има от както почна короната, няма да се учудя ако на края на годината кажат че сме били някой соц рекорд.

                  Не че това ще играе каквото и да е роля в близко бъдеще, просто да го отбележа в темата. Даже може да се разровя после в НСИ да видя има ли данни за тази година.
                  Дано да е така. Не ми се вярва много....
                  Last edited by pesimist4o na kvadrat; 24.11.2021, 19:23.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение
                    +1

                    и аз си мисля, че моментни пикови стойности в офертните цени не са невъзможни, но в дългосрочен план идва фактор ДЕМОГРАФИЯ

                    https://yurukov.net/blog/2015/radaemost-68-14/

                    предвид на това как пада раждаемостта в последните 30г ми е интересно от къде ще дойде този глад за жилища.
                    като сложим в това и изнасянето към чужбина, като сложим към това и печалната ковид статистика от 20-21-ва (дано не продължи и 22-ра)... се чудя откъде е този оптимизъм в очакващите тъмните прозорци да светнат и поскъпнат до небесата.
                    Близките 50 години на България ще бъдем 2 милиона в София, 1 милион в да речем 10 значими града, 500К в останалите не знам как ги казват сега областни градове и още няколко по-големи и 500К до макс 1М за малките градчета и всички села.
                    Тъй да се каже София ще е половин България....Не знам дали е добро или лошо, но така виждам нещата. Просто няма живот и поминък за обикновен човек в провинцията. Не може с 600 лева заплата да си построиш къща, да гледаш деца, да си позволиш каквато и да било екстра и колкото и да е гадно в София ще са принудени да дойдат....или в чужбина. Чужбина обаче вече беше на кантар / миграцията/ и преди вируса, а сега вече няма никакъв начин да е атрактивна. Приключи..... и остава София и морето донякъде ако има туризъм....Пловдивските и ишлемета не са добро дългосрочно решение и няма да са толкова атрактивни.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение
                      +1

                      и аз си мисля, че моментни пикови стойности в офертните цени не са невъзможни, но в дългосрочен план идва фактор ДЕМОГРАФИЯ

                      https://yurukov.net/blog/2015/radaemost-68-14/

                      предвид на това как пада раждаемостта в последните 30г ми е интересно от къде ще дойде този глад за жилища.
                      като сложим в това и изнасянето към чужбина, като сложим към това и печалната ковид статистика от 20-21-ва (дано не продължи и 22-ра)... се чудя откъде е този оптимизъм в очакващите тъмните прозорци да светнат и поскъпнат до небесата.
                      Да, повишената смъртност през последните две години ще освободи доста жилища. Някои семейства-наследници ще задоволят жилищните си нужди, други ще извадят на тезгяха придобитите жилища. Засега предприемачите надуват цените заради поскъпването на строителните материали и очакваната обща инфлация, но догодина тя може би ще бъде ограничена, обуздана. Ще наблюдаваме мача.

                      Коментар


                      • Много бебета има от както почна короната, няма да се учудя ако на края на годината кажат че сме били някой соц рекорд.

                        Не че това ще играе каквото и да е роля в близко бъдеще, просто да го отбележа в темата. Даже може да се разровя после в НСИ да видя има ли данни за тази година.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Trakatrak Разгледай мнение

                          Младите хора символично ще напуснат пазара. Просто поколението родено през втората половина на 90-те години е бая по-малобройно от предходната кохорта. Така че ще има по-малко млади семейства, които да купуват първи дом. Гастарите понадуха пазара през 2020-2021 защото скучаеха у нас и се заеха с имотни спекулации, разбирай влагаха си средствата в тухли, защото усетиха риск за паричките си. Но от догодина вероятно пак ще тръгнат на запад. Местните купувачи пък се засилиха към имоти извън градовете. Тази тенденция май ще се запази и ще ограничи натрупването на софийския пазар. Все пак ще има инерция, щото хората крият имотите си докато ситуацията е нестабилна и цените растат. Но ще се стигне по някое време до равновесна точка и предлагането ще потегли към отстъпки както през 2009 г. И ще пуснат обявите с намаления и промоции. Може пък и да дочакаме. 1800 евро за Дианабад ми се чини бая. Това последно гледахп.
                          +1

                          и аз си мисля, че моментни пикови стойности в офертните цени не са невъзможни, но в дългосрочен план идва фактор ДЕМОГРАФИЯ

                          https://yurukov.net/blog/2015/radaemost-68-14/

                          предвид на това как пада раждаемостта в последните 30г ми е интересно от къде ще дойде този глад за жилища.
                          като сложим в това и изнасянето към чужбина, като сложим към това и печалната ковид статистика от 20-21-ва (дано не продължи и 22-ра)... се чудя откъде е този оптимизъм в очакващите тъмните прозорци да светнат и поскъпнат до небесата.

                          това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

                            ако примем че депозитът е модерното на 'бели пари за черни дни' и приравним тухлата към депозита (особено тази тъмната, която носи капиталова) то ще разбереш, че има и черни дни понякога. Те се случват, когато политиците,банкерите и тн кукловоди оплетат конците и икономиката се бъгяса. Тогава много хора напълно депозирали в имоти, че и полека кредит взели им се налага да се освободят от част от имотите и да 'изтеглят' депозита баш в черни дни.

                            кеширането в хубави дни е сладко и приятно, но в трудни моменти, когато масата са набили спестяванията на живота си в подобни активи може да се окаже не особено приятна за продаващия емоция.

                            без да те засегна, но ти изхождаш от собствената си позиция на човек с добра професионална реализация и сигурен в работата и доходите си (не почвай с келнерските глупости сега), но имаи предвид, че заедно с теб 'депозират' страшно много хора, които буквално живеят от заплата до заплата и 'наваксват' с кредити. Точно този тип спестители в имоти в един момент имат нужда от пари и искат да капитализират 'печалбите'.

                            Дойде ли криза даже на перма-бикове в имотите им се налага понякога да пускат имоти за продан.

                            Знаеш, че съм фен на имотите, но има нива ОК и нива прекалено оптимистични, че да си даде парите човек с една гола надежда и спокойствие.

                            Дай боже аз да бъркам и ти да си прав и само безметежни месеци и години напред и никой от свърхинвестиралите в имоти да не почуства криза и желание за продан.
                            Седи грей се, инфлацията от тази година изяде целия бленуван ръст тука хахахаха, а едва се започва плащането на сметката - имат да лапнат още 0.5млрд разрешен дълг, таман да ви го удвоят и после след тях и потоп!

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

                              Не всеки се интересува от ново строителство. Още по-малко пък от такова на зелено. Огромент процент от построеното след 2009 е празно и първо то трябва да се запълни, преди изобщо да се строи още. Не ми пука за строителите - от тях повече София нужда няма така или иначе. Въпросът е кога празните имоти ще излезят на пазара. Когато изгърмят първите псевдо-инвеститорчета, а това май няма да е много далеч в бъдещето.

                              Явно ти продължаваш да вярваш, че някога ще се превърнем в бяла държава. Аз съм на точно обратното мнение - ние потъваме с всеки изминат ден - само виж абсурдите, случващи се в държавата.
                              Спрямо кафявата му кожа ще е бяла

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от ratten Разгледай мнение

                                благодаря за мнанието, но ми се иска да обсъдим следните неща
                                кои млади хора ще напуснат пазара и къде ще отидат? всъщност пазара на труда ли имаш предвид или на ни?
                                гастерите, които сега са заети да купуват, догодина ще продават за да идат пак на гурбет ли? не ми звучи много логично, но да допуснем, че е така.
                                не мисля обаче, че те са някакъв значим фактор. може би за малките населени места - да. но за големите градове и в частност софия едва ли са и половин %
                                Младите хора символично ще напуснат пазара. Просто поколението родено през втората половина на 90-те години е бая по-малобройно от предходната кохорта. Така че ще има по-малко млади семейства, които да купуват първи дом. Гастарите понадуха пазара през 2020-2021 защото скучаеха у нас и се заеха с имотни спекулации, разбирай влагаха си средствата в тухли, защото усетиха риск за паричките си. Но от догодина вероятно пак ще тръгнат на запад. Местните купувачи пък се засилиха към имоти извън градовете. Тази тенденция май ще се запази и ще ограничи натрупването на софийския пазар. Все пак ще има инерция, щото хората крият имотите си докато ситуацията е нестабилна и цените растат. Но ще се стигне по някое време до равновесна точка и предлагането ще потегли към отстъпки както през 2009 г. И ще пуснат обявите с намаления и промоции. Може пък и да дочакаме. 1800 евро за Дианабад ми се чини бая. Това последно гледахп.

                                Коментар

                                Working...
                                X