IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение

    Колежке , очевидно имате достатъчно акъл да купите в Изток, банкови офиси и до Женева преди 20 години. Не вярвам обаче да смятате, че Вашата семейна ситуация, служебно положение или контакти, които са Ви дали възможност да разполагате с парите за покупка тогава са норма за средния българин и в този смисъл ше трябва да признаете , че сте изключение а не правило. Например има една камара хора, наследници на старата буржоазия с добри имоти в София, които имат достатъчно доходи от наеми и могат да инвестират в нови имоти с постъпленията. Тяхната ситуация би била много сходна с Вашата. Но те са получили или придобили тези имоти в правилния момент и на правилното място, Много се съмнявам , че новата Ви инвестиция ше бъде в София.

    Колкото до България, не виждам какво лошо съм казал. Качеството на живот е ниско, корупцията висока ... нямам много страни в Европа с по-лоши показатели. Разбира се всеки който може да си създаде собствен bubble и да ходи само на определни места, да обшува само хора от кръга си, да наеме човек да му свърши работата в държавните институции, да ходи на преглед в Германия, зимата да я прекарва в Алпите или на Малдивите а не с противогаз в София не би се оплаквал от качеството на живот в България, но няма да е зле да не се бърка туризма с живеенето.
    Оставя я,не се занимавай с нея
    Тази жена е от спекулантите точно след като падна режима на комунизма,забогатяла е от спекулата тогава и се е изнесла извън България,защото живота навън е много по качествен ,и тя го знае.
    Другите и глупости са без значение.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение

      Цените на имотите ако няма други фактори long term растат горе долу с инфлацията. Инфлацията се предизвиква от други източници на доходи.
      Я кажи сега какво предизвиква самата инфлация ,след нея какво се задава,това е интересното ?
      И после ....какво става с цените ,на всичко не само на имотите ?

      Коментар


      • TOP НОВИНАТА ОТ ДЕНЯ !!!

        https://www.bloombergtv.bg/a/20-klub...o-shte-namalee

        С повишаването на лихвените проценти търсенето на ипотечни кредити рязко ще намалее
        Борис Димитров, Кредит Навигатор, в "Клуб Investor", 14.05.2022


        Цените на имотния пазар в България в момента са в застой, като все още банковото кредитиране подпомага търсенето.
        „Очакването ни е третото тримесечие и към края на годината най-вероятно трендът да се обърне и потенциалните купувачи, които ще са на пазара, да намалеят. Ако някой мисли да продава, сега не е лош вариант да излезе на пазара, за да вземе добра цена”, посъветва Димитров.

        Събеседникът прогнозира, че след третото тримесечие на годината лихвите по всички банкови кредити ще започнат да се покачват и хората още сега трябва да бъдат консервативни при кандидатстване за кредит.

        „Ако сега някой желае да изтегли кредит, е добре той да си калкулира завишаване на вноската от порядъка на 30% до 50%, за да провери дали и тогава доходите му ще издържат”.

        „Ако кредитните задължения не се обслужват, кредиторът има право да пристъпи към събиране и от неипотекирано имущество”, предупреди събеседникът и допълни, че увеличаването на основните лихвени проценти вероятно ще доведе до повишаване на лошите кредити макар банките вече да управляват добре този риск.

        Средният ипотечен кредит в големите градове в България за 2021 г. е между 160 000-180 000 лева, което показва ясно изразена тенденция за покачване на размера. За първото тримесечие е регистриран ръст на отпуснатите жилищни кредити от 45% спрямо миналата година.

        „Българинът не се притеснява да живее на кредит”, сподели Димитров.

        В САЩ с повишаването на лихвените проценти последва рязко понижаване на търсенето на ипотечни кредити, посочи гостът.

        По отношение на ваканционните имоти банките винаги са били по-консервативни и процентът на финансиране е 70 и надолу, защото се приема, че цената на ваканционния имот е по-волатилна.

        „Малко или много това е луксозна стока. Ние като потребители стигаме до ваканционен имот, когато сме си решили проблема с основното жилище”.

        Предвид усложнената глобална икономическа обстановка много инвеститори са заели изчаквателна позиция, сподели събеседникът.


        Очаквам коментар на моя приятел имотния Ленд Лорд,между другото имам оферта за сертификат за него от Англия за лорд
        Last edited by nkavrakov1982; 14.05.2022, 21:30.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение

          Цените на имотите ако няма други фактори long term растат горе долу с инфлацията. Инфлацията се предизвиква от други източници на доходи.
          А, добро утро, след 20г. робия се сети, че имотите са чук. Браво

          Коментар


          • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение

            Колежке , очевидно имате достатъчно акъл да купите в Изток, банкови офиси и до Женева преди 20 години. Не вярвам обаче да смятате, че Вашата семейна ситуация, служебно положение или контакти, които са Ви дали възможност да разполагате с парите за покупка тогава са норма за средния българин и в този смисъл ше трябва да признаете , че сте изключение а не правило. Например има една камара хора, наследници на старата буржоазия с добри имоти в София, които имат достатъчно доходи от наеми и могат да инвестират в нови имоти с постъпленията. Тяхната ситуация би била много сходна с Вашата. Но те са получили или придобили тези имоти в правилния момент и на правилното място, Много се съмнявам , че новата Ви инвестиция ше бъде в София.

            Колкото до България, не виждам какво лошо съм казал. Качеството на живот е ниско, корупцията висока ... нямам много страни в Европа с по-лоши показатели. Разбира се всеки който може да си създаде собствен bubble и да ходи само на определни места, да обшува само хора от кръга си, да наеме човек да му свърши работата в държавните институции, да ходи на преглед в Германия, зимата да я прекарва в Алпите или на Малдивите а не с противогаз в София не би се оплаквал от качеството на живот в България, но няма да е зле да не се бърка туризма с живеенето.
            Казва се човек от сой, приятелче.
            Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

            Коментар


            • Първоначално изпратено от 13ADROL Разгледай мнение
              И какво стана сега? Темата се напълни с трима нови гастарбайтери, които слугуват на запад, а нас тука на пишещи в темата от над 10г. и стопанисващи по няколко такива, ни учат кое как е или трябва да бъде около цените на имотите и наемите..... ...класика....
              Така е Лордиевич. И аз бях извън Бг близо 14 години, но виж как си личи гастара. Недоволен е, очакванията му са били други. Сори, но аз съм бил hochqualifizierter Arbeiter.
              Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

              Коментар


              • Първоначално изпратено от segato

                Колега, напомняте ми един мой познат на който му бяха казали , че IQ-то му е със стайна температура и той надуваше парното когато учеше за изпити за да учи по-бързо. Да не се казвате случайно Миро ?

                Какво Ви кара да смятате , че хората които не са в България слугуват , нямат имоти и не могат да имат мнение ? Дори да се ограничим до този форум, ако се направи сравнение между Вас и Dury,която вероятно би попаднала във Вашата класификация за гастарбайтери, сравнението не би било във Ваша полза. Какво говоря, няма как да има каквото и да е сравнение. Моля пускайте парното поне половин час преди да пишете във форума.
                Е тоя специално е голяма карикатура.Едно време ( кога всички 'инвестираха в холдинг Пътища, даже и мамите от бгмама) май се подвизаваше като Лорда ( Duke на Карнобат & Айтос). Не знам защо, но ситуацията с имотите много ми напомня на Холдинг Пътища и други легендарни акции тогава.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Pringles Разгледай мнение

                  От поста Ви само разбрах, че повишаването на имотите води до повишава на цените на услугите и материалите? Или обратно? Ами да, инфлацията е на всички, но най-много при имотите. И няма как да я надхитрим.
                  Цените на имотите ако няма други фактори long term растат горе долу с инфлацията. Инфлацията се предизвиква от други източници на доходи.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Dury Разгледай мнение

                    Колега, много пъти съм писала как са се случили нещата при мен, наистина нямам намерение да пиша едно и също при всеки нов участник във форума. Приеми ,че съм имала достатъчно акъл за да ми се случат нещата, е ако искаш ,ако не, аз няма да се разсърдя. Накратко ще ти кажа и на теб , купила съм два големи апартамента с гаражи в кв. Изток и ги отдавам под наем по 1200 евро всеки на дипломатическият корпус в България. Имам два банкови офиса за колко ги отдавам и на кои банки няма да споделя , притежавам един ресторант и няколко магазина, купих и един двустаен апартамент в Гео Милев, преди 2 г. и мислех да го продам ,но напоследък се отказвам и от тази продажба и ще си го рентвам и него. Отделно имам все още 6-7 парцела в София, които на този етап не ги продавам и не ги давам под наем. Къщите които ползваме със семейството ми няма да пиша, те са пасив защото не ги отдавам под наем.
                    Не ми харесва когато правите такива сравнения с качеството на живот в София, аз също не живея в БГ, но няма да ме видите да пиша подобни неща. Всеки си има глава на раменете и си прави сметката и къде иска да живее и какво да притежава. Няма да лъжа, аз наистина съм много доволна от инвестициите си в НИ в България.
                    Къщата ми е на 2 км. от Женева, на френска територия защото там беше много по-евтино ,а и най-близо до местоработата ми. Скоро гледах цените в наше село на апартаментите и къщите и бяха вече много по-високи от тези на които купихме къщата в началото на 2000-те год.
                    За парите които похарчих за НИ в България и последващото рентване нямаше да мога никъде в света да направя.
                    Колежке , очевидно имате достатъчно акъл да купите в Изток, банкови офиси и до Женева преди 20 години. Не вярвам обаче да смятате, че Вашата семейна ситуация, служебно положение или контакти, които са Ви дали възможност да разполагате с парите за покупка тогава са норма за средния българин и в този смисъл ше трябва да признаете , че сте изключение а не правило. Например има една камара хора, наследници на старата буржоазия с добри имоти в София, които имат достатъчно доходи от наеми и могат да инвестират в нови имоти с постъпленията. Тяхната ситуация би била много сходна с Вашата. Но те са получили или придобили тези имоти в правилния момент и на правилното място, Много се съмнявам , че новата Ви инвестиция ше бъде в София.

                    Колкото до България, не виждам какво лошо съм казал. Качеството на живот е ниско, корупцията висока ... нямам много страни в Европа с по-лоши показатели. Разбира се всеки който може да си създаде собствен bubble и да ходи само на определни места, да обшува само хора от кръга си, да наеме човек да му свърши работата в държавните институции, да ходи на преглед в Германия, зимата да я прекарва в Алпите или на Малдивите а не с противогаз в София не би се оплаквал от качеството на живот в България, но няма да е зле да не се бърка туризма с живеенето.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Dury Разгледай мнение

                      Колега, много пъти съм писала как са се случили нещата при мен, наистина нямам намерение да пиша едно и също при всеки нов участник във форума. Приеми ,че съм имала достатъчно акъл за да ми се случат нещата, е ако искаш ,ако не, аз няма да се разсърдя. Накратко ще ти кажа и на теб , купила съм два големи апартамента с гаражи в кв. Изток и ги отдавам под наем по 1200 евро всеки на дипломатическият корпус в България. Имам два банкови офиса за колко ги отдавам и на кои банки няма да споделя , притежавам един ресторант и няколко магазина, купих и един двустаен апартамент в Гео Милев, преди 2 г. и мислех да го продам ,но напоследък се отказвам и от тази продажба и ще си го рентвам и него. Отделно имам все още 6-7 парцела в София, които на този етап не ги продавам и не ги давам под наем. Къщите които ползваме със семейството ми няма да пиша, те са пасив защото не ги отдавам под наем.
                      Не ми харесва когато правите такива сравнения с качеството на живот в София, аз също не живея в БГ, но няма да ме видите да пиша подобни неща. Всеки си има глава на раменете и си прави сметката и къде иска да живее и какво да притежава. Няма да лъжа, аз наистина съм много доволна от инвестициите си в НИ в България.
                      Къщата ми е на 2 км. от Женева, на френска територия защото там беше много по-евтино ,а и най-близо до местоработата ми. Скоро гледах цените в наше село на апартаментите и къщите и бяха вече много по-високи от тези на които купихме къщата в началото на 2000-те год.
                      За парите които похарчих за НИ в България и последващото рентване нямаше да мога никъде в света да направя.
                      За последното изречение - моите адмирации. Само в България може да падне такова крадене.

                      Коментар


                      • И какво стана сега? Темата се напълни с трима нови гастарбайтери, които слугуват на запад, а нас тука на пишещи в темата от над 10г. и стопанисващи по няколко такива, ни учат кое как е или трябва да бъде около цените на имотите и наемите..... ...класика....

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение

                          2-3% върху реалната цена. Ако купите жилише в Люлин за 60к, за 30 години ще смените поне 2 кухни, плочки в банята , тръби , ел инсталация, изолации, боядисване на всеки 5 години ( или след всеки наемател) . Както казах, може и да не разберете , но ше си платите оше една цена. Ако купите жилишето на 120к пак ше платите 60к но това не означава , че сте на далавера а , че сте платили ненормална цена. Ако пък 120 к е нормалната цена тогава и подръжката ше е 120к зашото цените на услугите и материалите съшо растат и кухната за 120к апартамент ше бъде 15-20к а не 6-9к
                          От поста Ви само разбрах, че повишаването на имотите води до повишава на цените на услугите и материалите? Или обратно? Ами да, инфлацията е на всички, но най-много при имотите. И няма как да я надхитрим.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от 13ADROL Разгледай мнение
                            https://www.propertyweek.com/news/kn...120377.article
                            Рекордни инвестиции в недвижими имоти
                            Колега линка който сте дали няма никаква връзка с имотите в България. Да намирате някои разлики между UK и България ? Стандарт на живот, цени на имоти, наеми ... any ?

                            Студентите могат много да вдигнат наемите в даден район зашото за тях наема е временна ситуация и не е нужно да се свързва с дохода а и не си струва да купуват жилише за да го ползват 4 години, обикновенно имат ограничения с транспорта и това лимитира района в който търсят да наемат, съшо така са разглеждани като висок риск зашото още нямат изградена кредитна история. В София има 2 млн жители и 50к студенти и това не е очевидно , но Кембридж има 25к студенти и 120к жители и там студентите ще променят много пазара. Кембридж го давам само като пример за съотношение , ако се окаже , че университета настанява всички студенти в собствени общежития разбира се промяна на наемите няма да има. На много места обаче студентите са на свободен наем и вдигат цените. Това съвсем скоро може да се промени с налагането на онлайн обучение , но е друга тема. За пример: наем на 100 м2 таун хоум с 2 спални е да кажем 2.5к когато е дадена под наем на семейство а една стая дадена на студент е 1.4к месечно и същия таун хоумможе да е 4.2к. Ясно е че може да се инвестира в студентски обшежития, близко до университета, с малки стаи които споделят бани , кухня, интернет и т.н. но това няма нишо обшо с панелката в Люлин защото там май няма университет а и да има няма да плашат високи наеми.

                            Старите хора са друга категория която може да вдигне цените в евтини райони зашото инвеститора често получава получава грантове от държавата, и може да добави стойност към имота като осигури медицински услуги, приготвяне на храна , почистване и т.н. Старците обикновенно downsize-ват, продават скъп имот и отиват да живеят на спокойствие в по евтин район и те спестяват пари , но има и марж за инвестиртора. Класически пример са комплексите за английски пенсионери в Испания. Това съшо няма много обшо с Люлин така , че какво обшо има този линк с България ?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от BONI Разгледай мнение

                              Затворените комплекси са мястото за теб, такса поддръжка в договорите, няма мърдане. Идеален си за донор, но па че се фалиш къф убаф фход има, колко добре е облечен комшията.
                              Ами улучи, точно в затворен комплекс ми е един от имотите. Такса поддръжка трябва да се плаща и се плаща навсякъде в нормалния цивилизован свят. Но трябва и работа да се върши качествено срещу платената сума. Слава богу засега не мога да се оплача от това, което получавам срещу парите си. Не живея в България от много години но си имам носталгични причини да поддържам имоти които да ползвам когато си идваме. Обичам примерно да ходя за риба (и жена ми и сина също са с въдиците) и поддържам селски имот близо до голяма река. А мисленето ти, че който плаща за поддръжка и живее в добре поддържан имот едонор само показва кви кухари живеят на територията. Поехте джендъризма дълбоко и с кеф щото ви е безплатен ( на некои даже им плащат да го налагат) и го давате много напреднали и над останалите ма поддръжката е донорство. Прошляци които ще си останат такива ако ще и 10 кимизарници да притежават.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение

                                Колежке, аз се опитвам да споря с цифри така , че който не е съгласен да ми посочи грешката и да покаже друга калкулация. Може ли да излезнем от сферата на възвишените алабализми и да се принизим до някаква примерна бакалска сметка как сте купили да кажем 10 апартамента в Габрово през 1990 за по $5000 и от тогава го давате под наем за 250 лева на месец и си живеете с парите от наемите . Не е нужно да са съвсем точни цифри, каквото смятате , че е ок да споделите ( ето почвам да ползвам правилните думи).

                                За продажбите ... не сте ме разбрали правилно. Всеки е в правото си да се разпорежда със собствеността си както намери за добре. На мен лично ми е жал за възрастни хора които не са видели нишо от живота и чакат да умрат на хляб и кисело мляко стоейки върху камара от пари. Няма как това да има смисъл. Нервирам се заради глупостта им, но не ме касае. По същия начин ше се нервирам ако видя някой да се пробва да вдигне с Ферарито си 80 на първа. Но какво да се прави, има си Ферари , може да си го чупи колкото иска. Ако мога да си позволя Ферари , последния проблем ше ми е че някой си чупи неговото.

                                България и специално София имат лошо качество на живот и аз се оглеждам за имот за лично ползване главно по носталгчини причини. Само, че няма да мога да го ползвам веднага , та ше е добре да има опция да стои под наем докато се наглася. Засега не виждам как ше стане. Вече пуснах няколко линка със сравнителни жилиша в Ница и София и сравнението не е на страната на София дори и като цена, да не говорим за качество на живот. Разликата става оше по-серизна ако се сравняват жилища по крайбрежието на Испания, там дори и Люлин изглежда скъп. В тази връзка, ше Ви бъда много признателен ако кажете горе долу в какъв район е собственоста ви около Щвейцария и какво е качеството на живот, средни цени , наеми и въобще каквото за Вас е ок да споделите.
                                Колега, много пъти съм писала как са се случили нещата при мен, наистина нямам намерение да пиша едно и също при всеки нов участник във форума. Приеми ,че съм имала достатъчно акъл за да ми се случат нещата, е ако искаш ,ако не, аз няма да се разсърдя. Накратко ще ти кажа и на теб , купила съм два големи апартамента с гаражи в кв. Изток и ги отдавам под наем по 1200 евро всеки на дипломатическият корпус в България. Имам два банкови офиса за колко ги отдавам и на кои банки няма да споделя , притежавам един ресторант и няколко магазина, купих и един двустаен апартамент в Гео Милев, преди 2 г. и мислех да го продам ,но напоследък се отказвам и от тази продажба и ще си го рентвам и него. Отделно имам все още 6-7 парцела в София, които на този етап не ги продавам и не ги давам под наем. Къщите които ползваме със семейството ми няма да пиша, те са пасив защото не ги отдавам под наем.
                                Не ми харесва когато правите такива сравнения с качеството на живот в София, аз също не живея в БГ, но няма да ме видите да пиша подобни неща. Всеки си има глава на раменете и си прави сметката и къде иска да живее и какво да притежава. Няма да лъжа, аз наистина съм много доволна от инвестициите си в НИ в България.
                                Къщата ми е на 2 км. от Женева, на френска територия защото там беше много по-евтино ,а и най-близо до местоработата ми. Скоро гледах цените в наше село на апартаментите и къщите и бяха вече много по-високи от тези на които купихме къщата в началото на 2000-те год.
                                За парите които похарчих за НИ в България и последващото рентване нямаше да мога никъде в света да направя.

                                Коментар

                                Working...
                                X