IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

    Дори ако ти удържат една проста таксичка от няколко долара за услуга (напр. предоставяне на данни) от да речем Интерактив или някоя друга подобна платформа - пак подлежиш на регистрация. Върви им доказвай, че не изпълняваш икономическа дейност. Тогава не важи прагът за регистрация, и за 1 лев могат да те регистрират служебно, защото те водят за ползвател на услуги. Освен това винаги ще си в нарушение, защото регистрацията трябва да е 7 дни преди данъчното събитие, т.е. трябва да се регистрираш 1 седмица преди да ти удържат съответната таксичка:
    ---------------------

    Чл. 97а. (Нов - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) (1) На регистрация по този закон подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6, което получава услуги с място на изпълнение на територията на страната, които са облагаеми и за които данъкът е изискуем от получателя по чл. 82, ал. 2.
    (2) (Доп. - ДВ, бр. 102 от 2022 г., в сила от 01.01.2023 г.) На регистрация по закона подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6, установено на територията на страната, което предоставя услуги по чл. 21, ал. 2 с място на изпълнение на територията на друга държава членка, за които се дължи данък по доставката от получателя - данъчно задължено лице или данъчно незадължено юридическо лице, регистрирано за целите на ДДС в тази държава членка.
    (3) Данъчно задължено лице, регистрирано на основание ал. 1, се смята за регистрирано и по ал. 2 и обратното.
    (4) За лицата по ал. 1 и 2 възниква задължение за подаване на заявление за регистрация по този закон не по-късно от 7 дни преди датата, на която данъкът за доставката става изискуем (авансово плащане или данъчно събитие), като данъчната основа на получената услуга подлежи на облагане с данък.
    (5) (Изм. - ДВ, бр. 104 от 2020 г., в сила от 01.07.2021 г.) Лице, което е регистрирано на основание на този член и за което възникнат основания за задължителна регистрация по чл. 96, 97 и 99 или за регистрация по избор по чл. 100, ал. 1 и 2, се регистрира по реда и в сроковете за задължителна регистрация или регистрация по избор.
    --------------------------
    Чудно ми е как уж големи инвеститори тук изобщо не познават БГ законодателството.
    И да добавя, не само че се регистрираш ами и в декларацията по ДДС трябва да отразиш плащането, като това плащане трябва да съвпадне с това което подадат от брокера. Проблема е че часовите зони са различни и понякога при проблеми може ти да подадеш на различен месец и системата пак ще ти направи проблем. Има как да подадеш правилно в тоя случай ама счетоводителя ти трябва да е наясно с нещата което е рядкост

    Коментар


    • Първоначално изпратено от nradev1111 Разгледай мнение

      Много филми си гледал.
      Наистина не приемат. Не знам какви филми гледаш. Седнахме да гледаме транзакция по транзакция да ме пита от къде са и накрая си написа имената на 3 контрагента в полето и се отказа, "че така не можело". Тая седмица е това.

      Коментар


      • леко намигане към ванката 93 ( копнато от фейса)
        това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Frosty Разгледай мнение

          Ай-ай, Дурке, как може?! Големите рентиери... уж отдавна отдавате под наем, а не знаеш такива елементарни неща.
          Всеки в България, без изключение, който ползва платформи като Букинг, Фейсбук, ЕърбиЕнд би, за да отдава под наем, задължително трябва да се регистрира по ДДС чл 97-ми и то в 7 дневен срок преди настъпването на данъчно събитие.

          Ти не си ли се регистрирала, не начисляваш ли ДДС?
          Сега се моли да не те спипат нападжиите...
          Че ако ти треснат глоба за нерегистрация + някоя ревизия за 5 години назад...
          И то точно сега, когато търсят по дърво и камък сиви икономисти, с глобите от които да вържем бюджета...
          Дори ако ти удържат една проста таксичка от няколко долара за услуга (напр. предоставяне на данни) от да речем Интерактив или някоя друга подобна платформа - пак подлежиш на регистрация. Върви им доказвай, че не изпълняваш икономическа дейност. Тогава не важи прагът за регистрация, и за 1 лев могат да те регистрират служебно, защото те водят за ползвател на услуги. Освен това винаги ще си в нарушение, защото регистрацията трябва да е 7 дни преди данъчното събитие, т.е. трябва да се регистрираш 1 седмица преди да ти удържат съответната таксичка:
          ---------------------

          Чл. 97а. (Нов - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) (1) На регистрация по този закон подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6, което получава услуги с място на изпълнение на територията на страната, които са облагаеми и за които данъкът е изискуем от получателя по чл. 82, ал. 2.
          (2) (Доп. - ДВ, бр. 102 от 2022 г., в сила от 01.01.2023 г.) На регистрация по закона подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6, установено на територията на страната, което предоставя услуги по чл. 21, ал. 2 с място на изпълнение на територията на друга държава членка, за които се дължи данък по доставката от получателя - данъчно задължено лице или данъчно незадължено юридическо лице, регистрирано за целите на ДДС в тази държава членка.
          (3) Данъчно задължено лице, регистрирано на основание ал. 1, се смята за регистрирано и по ал. 2 и обратното.
          (4) За лицата по ал. 1 и 2 възниква задължение за подаване на заявление за регистрация по този закон не по-късно от 7 дни преди датата, на която данъкът за доставката става изискуем (авансово плащане или данъчно събитие), като данъчната основа на получената услуга подлежи на облагане с данък.
          (5) (Изм. - ДВ, бр. 104 от 2020 г., в сила от 01.07.2021 г.) Лице, което е регистрирано на основание на този член и за което възникнат основания за задължителна регистрация по чл. 96, 97 и 99 или за регистрация по избор по чл. 100, ал. 1 и 2, се регистрира по реда и в сроковете за задължителна регистрация или регистрация по избор.
          --------------------------
          Чудно ми е как уж големи инвеститори тук изобщо не познават БГ законодателството.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от ratten Разгледай мнение

            фейсбуклука и те ли са станали платформа за кратки наеми?
            а олх, и ало,ало?
            Тез последните - не, защото са в Бг.

            Съгласно чл.82, ал.2, т.3 от ЗДДС, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което не е установено на територията на страната (както Booking, AirBnb и тн.) и доставката е с място на територията на страната (България)и е облагаема, данъкът е изискуем от получателя при доставка на услуги, когато получателят е данъчно задължено лице.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Дюри Разгледай мнение

              Е, как го правят тези по морето ? Не съм чула някой от тях да се е регистрирал по ДДС
              Регистрират ги служебно, със задна дата и с всичките последствия.
              Last edited by fred23; 23.02.2023, 15:30.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Frosty Разгледай мнение

                Ай, Дурке, как може?! Големите рентиери... уж отдавна отдавате под наем, а не знаеш такива елементарни неща.
                Всеки в България, без изключение, който ползва платформи като Букинг, Фейсбук, ЕърбиЕнд би, за да отдава под наем, задължително трябва да се регистрира по ДДС чл 97-ми и то в 7 дневен срок преди настъпването на данъчно събитие.

                Ти не си ли се регистрирала, не начисляваш ли ДДС?
                Сега се моли да не те спипат нападжиите...
                Че ако ти треснат глоба за нерегистрация + някоя ревизия за 5 години назад...
                И то точно сега, когато търсят по дърво и камък сиви икономисти, с глобите от които да вържем бюджета...
                фейсбуклука и те ли са станали платформа за кратки наеми?
                а олх, и ало,ало?
                препоръка е

                Коментар


                • Първоначално изпратено от fred23 Разгледай мнение

                  Не е вярно това, 10 год се пазят, а ревизите са за 6 год назад, нищо че по закон уж са за 5 год.
                  Все тая я ги пиши,то не е и лъжа де,при мен си спестявания от дете какво ще ме питат баба ти колко ти е дала като си бил на 18,5 хил лева примерно,и съм ги спестил,примерно.
                  После си работил още и още и т.н.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Дюри Разгледай мнение

                    Не те разбрах ! Казваш ,че ако отдавам имот през платформа за краткосрочен наем трябва да се регистрирам първо по ДДС, ли ? Това ми се струва измислица да си призная
                    Ай-ай, Дурке, как може?! Големите рентиери... уж отдавна отдавате под наем, а не знаеш такива елементарни неща.
                    Всеки в България, без изключение, който ползва платформи като Букинг, Фейсбук, ЕърбиЕнд би, за да отдава под наем, задължително трябва да се регистрира по ДДС чл 97-ми и то в 7 дневен срок преди настъпването на данъчно събитие.

                    Ти не си ли се регистрирала, не начисляваш ли ДДС?
                    Сега се моли да не те спипат нападжиите...
                    Че ако ти треснат глоба за нерегистрация + някоя ревизия за 5 години назад...
                    И то точно сега, когато търсят по дърво и камък сиви икономисти, с глобите от които да вържем бюджета...
                    ( ! ) Мнението ми води до фалит и финансови загуби

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от bcon Разгледай мнение

                      Това ще е финалния разгромителен удар. Та ние сме само на няколко месеца от пика на лихвите на централните банки, ипотечните в САЩ са 7% днеска за 30год фикс. 5.1% за променлива. В ЕС ипотечните са по 4%. България - абсолютна нула, АБСОЛЮТНА НУЛА. Въпреки дивата инфлация, никой не си мърда пръста. До края на лятото ще сме преминали пика на лихвите и затягането от всички банки които ни влиаят.

                      Ако изкараме лятото без понижения никога повече в България няма да видим по ниски цени на имотите. Просто няма такъв сценарий вече. То затягането приключва а те с 25% поскъпват.
                      Ха ха ха ,чакай малко бре кой ти е казал че си стигнал пика ?
                      Банките казват че не знаят с колко ще се вдигат лихвите,това е едното ,другото е че поне 2 години лихвите няма да се свалят,а до тогава в България ще са излетели в небето.
                      Не знам само тия глупости как ги измисляте?

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Bailor Разгледай мнение
                        Ваканционните имоти поскъпват с до 25%, най-скъпи са в Боровец и Южното Черноморие

                        https://www.bloombergtv.bg/a/17-v-ra...to-chernomorie

                        Това ще е финалния разгромителен удар. Та ние сме само на няколко месеца от пика на лихвите на централните банки, ипотечните в САЩ са 7% днеска за 30год фикс. 5.1% за променлива. В ЕС ипотечните са по 4%. България - абсолютна нула, АБСОЛЮТНА НУЛА. Въпреки дивата инфлация, никой не си мърда пръста. До края на лятото ще сме преминали пика на лихвите и затягането от всички банки които ни влиаят.

                        Ако изкараме лятото без понижения никога повече в България няма да видим по ниски цени на имотите. Просто няма такъв сценарий вече. То затягането приключва а те с 25% поскъпват.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от fred23 Разгледай мнение

                          Точно така, и това не е ново.
                          Е, как го правят тези по морето ? Не съм чула някой от тях да се е регистрирал по ДДС

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Дюри Разгледай мнение

                            Не те разбрах ! Казваш ,че ако отдавам имот през платформа за краткосрочен наем трябва да се регистрирам първо по ДДС, ли ? Това ми се струва измислица да си призная
                            Точно така, и това не е ново.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от fred23 Разгледай мнение

                              Оборотът няма никакво значение, дори и за 10 лв трябва да се регистираш, разбира се преди започване на дейността - чл.82, ал.2, т.3 от ЗДДС.
                              Не те разбрах ! Казваш ,че ако отдавам имот през платформа за краткосрочен наем трябва да се регистрирам първо по ДДС, ли ? Това ми се струва измислица да си призная

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Дюри Разгледай мнение

                                Тук си мисля, че точно Радев, трябва да каже как стоят нещата. Не знам когато НАП направят ревизия на физическо лице до колко години назад гледат, да не се окаже, че могат да искат документи за дълъг период от време. Не споря, на мен също ще ми е интересно мнението на Радев.
                                След 5 години губят давност задълженията.Това значи че не могат да ти ги съберат принудително.Но може да ти ги прихванат.Ама по другите закони ,примерно за пране на пари и или незканно придобито имущество, не съм в час.Требе да се пита адвокат.
                                Last edited by nradev1111; 23.02.2023, 20:48.

                                Коментар

                                Working...
                                X