If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Какво представлява лимитаризмът?
Икономическият лимитаризъм е концепция, в чиято основа е залегнала идеята, че никой не бива да е прекалено богат. Той се фокусира върху вредите и рисковете от наличието на свръхбогатство и не се интересува от бедността или бедните хора - дори когато темата е неравенството.
Поставянето на горна граница на това колко богатство може да натрупа един човек не е замислено като наказание. Идеята е да се насърчи положителната промяна за икономическата система и населението чрез социални подобрения. В един момент "излишните пари" вече не допринасят за благосъстоянието и процъфтяващия живот. И в повечето случаи няколко милиона долара би трябвало да са напълно достатъчни.
Лимитаризмът не е социализъм или комунизъм. Той не отхвърля натрупването на богатство, притежаването на частна собственост или определено ниво на социално неравенство. Идеята е, че ако разполагаш с твърде много, това понякога може да е прекалено. Засега теорията не дефинира това "твърде много" с конкретни числа - примерно с 10 милиона, 150 милиона или 2 милиарда долара.
Терминът лимитаризъм е въведен от белгийския философ Ингрид Робейнс, преподавателка във Философския факултет на Университета в Утрехт, Нидерландия. Занимава се с изследвания с фокус върху етиката, политическата философия и социалната справедливост.
За първи път тя представя идеята за лимитаризма на конференция през 2012 година. След няколко години се появява и първата ѝ научна статия по темата. Оттогава Робейнс неуморно говори по въпроса, публикува статии и работи върху книга. Идеята предизвиква различни реакции по целия свят.
"В Европа опитът ми показва, че обществеността споделя много от аргументите в полза на лимитаризма. Но в САЩ тази идея е много далеч от дискусиите в мейнстрийм обществения дебат", казва Робейнс пред ДВ. "Част от традиционната американска култура е идеята за американската мечта - убеждението, че всеки би имал шанса да стане много богат, ако просто е всеотдаен."
Всеки милиардер е резултат от политически провал?
Кога е морално или етично необходимо да се намесим в икономическата система на свободния пазар в полза на обществото като цяло? Допринасят ли богатите за развитието, като инвестират в повишаване на производителността, или просто обезкървяват предприятия, респективно цели (развиващи се) страни? Наистина ли да имаш десет автомобила е много по-добре от това да притежаваш два?
"Някои вече издигат лозунга: 'Всеки милиардер е провал на политиката'. Смятам, че това е правилно, но дори ситуация, в която някои свръхбогати хора разполагат с много по-малко от един милиард, е морално и политически проблематична", казва Робейнс. Тя твърди, че лимитаризмът се гради върху два основни стълба: защитата на демокрацията и справянето с неотложните нужди или проблеми на колективното обществено действие, например климатичните промени.
Лимитаризмът вижда опасност за демокрацията: богатите са в състояние да използват парите си, за да оказват влияние върху политиците, да наемат лобисти и да прокарват закони в техен интерес. Освен това могат да влияят на общественото мнение - като купуват медии или финансират мозъчни тръстове.
И по темата за конфискацията...
Конфискуването на част от богатствата може да помогне и за нагаждането към климатичните промени. Правителствата биха могли да инвестират в системи за защита на гражданите от екстремните метеорологични условия, както и да изградят мощности за възобновяема енергия или по-добри технологии.
Наблюдение на пазара: Цените на недвижимите имоти в България затихнаха
След като топлите летни месеци отстъпиха място на есента, пазарът на недвижими имоти в България стана свидетел на лека промяна. Според последния анализ на "Арко недвижими имоти" през третото тримесечие на годината се наблюдава лек спад в цените на жилищата.
Аз лично нищо не променям, ти обаче искаш да затриеш високо платен сектор от икономиката поради някакви твой причини.
Катаклизми и сътресения ще има, ще има и закъсали строители и наемодатели и бизнеси също, но не е добре да забива цялата икономика, каквито желания имаш ти.
Тоя сектор е надут изкуствено само ти ли не го разбра ?
И не само у нас ,а глобално ?
Нищо не защитавам ,я ми кажи ако хвърлиш едно топче във въздуха дали не очакваш че в един момент няма да падне и колкото по-високо е летяло,толкова по-силно пада
Абе Вие променихте и физиката и математиката,искате вечен урожай и благоденствие...
Аз лично нищо не променям, ти обаче искаш да затриеш високо платен сектор от икономиката поради някакви твой причини.
Катаклизми и сътресения ще има, ще има и закъсали строители и наемодатели и бизнеси също, но не е добре да забива цялата икономика, каквито желания имаш ти.
Точно така, но има и продължение. Заплатите в ИТ сектора дърпат ДРУГИТЕ заплати нагоре защото се случва мотивация за преквалифициране на нископлатени хора в ИТ хора пък било то и телефонисти и като резултат заплатата в Лидъл и другите вериги от 500 лева стана 2500 за 6-7 години....
Остави го Кавръка, откак не успя да стане програмист плюе по ИТ-тата. Хем купува технологични акции, хем громи ИТ сектора у форума. Пълен нон сенс.
За 5-ти етаж без асансьор въобще има ли купувачи на каквато и да е цена....
Само си представи как качваш и сваляш бебешка количка неклко пъти на ден... може и без детето :-)
Само това да беше кусура...качеството на обявата за нещо струващо 1 500 000лв е...снимка на паметника.
Предполагам се досещаш, че всеки може да пусне стотици такива обяви в района си, за да държи средната офертна цена. Това на един нормален пазар, какъвто е Щатите например ще бъде репортнато моментално, а брокера ще се реди на опашка с латиносите за мияч на тоалетни в Макдоналдс.
Кавръков пак се радваш на грешните неща. Дори да си представим, че уволнят 80% от ИТ сектора утре какво си мислиш, че ще случи?
За твоята позиция ще кандидастват 50 човека всеки един с повече качества от теб.
Защо си мислиш, че това по някакъв начин е добро за теб?
Истината е че ти си на мясото в обществото което си заслужил с работата, усилията и знанията си. Понякога и с късмета си, но той е само временен ако нямаш качества. Ако изведнъж цялото общество обеднее ти пак ще си на същото място отнесено към останалите, което означава че ще събираш стотинки за хляб.
За това и завистта е от лошите качества - когато искаш да дърпаш всички надолу защото си мислиш, че ти ще останеш на същото място дърпаш и себе си надолу. Единствения начин утре да си по-добре от днес е ако и останалите около теб са по-добре и се опитваш да помагаш за това или поне не пречиш. За съжаление комунизма е възпитал много като теб в грешните ценности.
Точно така, но има и продължение. Заплатите в ИТ сектора дърпат ДРУГИТЕ заплати нагоре защото се случва мотивация за преквалифициране на нископлатени хора в ИТ хора пък било то и телефонисти и като резултат заплатата в Лидъл и другите вериги от 500 лева стана 2500 за 6-7 години....
За 5-ти етаж без асансьор въобще има ли купувачи на каквато и да е цена....
Само си представи как качваш и сваляш бебешка количка неклко пъти на ден... може и без детето :-)
Каврък, в стремежа си да защитаваш някакви тези толкова олекваш, че чак се чудя дали наистина ги мислиш нещата, които пишеш. Всяко закриване на работно място рефлектира върху всички ни и ти също ще си потърпевш.
Не ми се пише надълго и широко, но вземи се спри, че наистина ставаш смешен. Упръжняваш се и в другите теми и там така. Спри се малко и запази достойнството си.
има едно стихотворение на радой ралин
там за полянка, българин и славянка...
Коментар