IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво се случва с живущите когато блок стане негоден за живеене ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Има различни варианти според това, дали притежават идеални части земя или имат само прехвърлено право на строеж без да притежават идеални части от поземления имот, върху който е изградена сградата.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от The Matrix Разгледай мнение
      Какво означава блок да е негоден за живеене? Какво се е случило с този блок? Панелите ли падат, част от стълбището ли се е срутило и няма връзка между етажите, покрива ли е пропаднал или що? Блокът ли пропада, ако има някакви подпочвени води?
      Всичко може да се случи с течение на времето. Стария ми апартамент беше в една кооперация, на която покрива беше започнал да тече, и страдаха последните етажи и самите стълбища - влага, мухъл и предполага се ръждясване на арматурата. Въпрос на време беше това да отслаби конструкцията. Живущите от кооперацията отказваха да съберат пари за ремонт, и в края на краищата аз ремонтирах покрива за моя сметка.

      Другият проблем на тази кооперация е свлачището, което е на няколко метра под блока. Общината беше издигнала някаква подпорна стена, но тя също беше завлечена от свлачището. Тротоара под блока беше пропаднал и буквално свлачището беше се допряло до долната стена на блока (виждаше се под нея), когато го напуснах. Е колко време според вас ще издържи тази сграда, ако хората в кооперацията изрично отказват да съберат пари за ремонт, който в случая може да се окаже много скъп (набиване на серия от дълги бетонни пилони и след това стена върху тях).

      Могат да се случат и много други събития, които да съкратят срока на експлоатация на дадена сграда. В Габрово например един тир се беше блъснал в една колона на една къща, и цялата къща се беше срутила върху него. Цяло чудо е, че хората вътре в нея останаха живи. Друго - в Габрово веднъж имаше наводнение, което беше заляло цял един етаж от сградите около НТС-то. Така основите на поне 20-30 къщи и самото НТС бяха компрометирани, и впоследствие май посъбориха това-онова.

      Така че нито една сграда не е вечна, и е въпрос на време пред обитателите да възникне нуждата да я напуснат и да останат на улицата.
      Last edited by Mateev; 08.06.2020, 15:54.

      Коментар


      • Какво означава блок да е негоден за живеене? Какво се е случило с този блок? Панелите ли падат, част от стълбището ли се е срутило и няма връзка между етажите, покрива ли е пропаднал или що? Блокът ли пропада, ако има някакви подпочвени води?

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Belcho Разгледай мнение
          Излизат на улицата и да се оправят най-вероятно.
          Бас държа че се изнасят.
          Заглавието на темата е странно.

          Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

          Коментар


          • Излизат на улицата и да се оправят най-вероятно.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение
              бате Пешо защо така грубо бе.
              Не е лошо момче Пешката....
              И ти мистър Радев да си подложен на силнотокови магнитни полета по цял ден, наиш ли ква енергия ще натрупаш...?

              пп По темата - "всите са съгрешили и всите непотребни са станали "...Щом са допуснали да стане негоден за живеене , да излизат на палатка...

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Shadow1 Разгледай мнение
                Какво се случва с живущите когато блок стане негоден за живеене ?


                Има ли някаква процедура за случай в който блок трябва да бъде освободен понеже не е безопасен за живот ?
                разбира се, че има процедура ........ хората се изнасят от сградата и тя се запечатва...

                преди няколко години имаше един ромски блок в Ямбол с такъв прецедент ......... но след години това ще е не що масово...

                https://btvnovinite.bg/bulgaria/regi...-v-yambol.html

                Първоначално изпратено от Shadow1 Разгледай мнение


                Било то поради бедствие или амортизация, хората ще получат ли държавна помощ за купуване на ново или временно жилище ?
                държавна помощ едва ли ще има ....... ако общината има възможност ще настани хората в общински жилища ..... ако няма свободни жилища или стаи общината няма какво да направи...

                вече, ако има много голямо природно бедствие и хиляди хора останат без жилища е възможно държавата да помогне по някакъв начин или ЕС да се включи, или евентуално може целия свят да участва с някакви помощи...

                през 60-те години (1963 г.) е имало голямо земетресение в Скопие (7-ма степен по Рихтер) и след това американците са построили цял жилищен квартал там от сглобяеми къщички...


                Първоначално изпратено от Shadow1 Разгледай мнение

                И след това земята на която е бил построен как ще бъде освободена, понеже ако е собственост на 50 семейства е невъзможно да се организират и да я продадат на някого за нов строеж.
                в общият случай земята не се притежава от живущите в блока

                за да добиеш представа ще ти дам реален пример

                в Пловдив в ж.к. Тракия (спалнята на Пловдив) до 2000 год. имаше построени над 200 блока с минимум 100 апартамента в блок ........ от тези 200 блока само един единствен блок притежава земята под него!!!

                покрай санирането имаше идея да се даде възможност собствениците на апартаменти да закупят земята под блока, но всичко остана само на приказки и идеи...
                Last edited by Andi11; 23.08.2019, 12:13.
                fuск the bеаr - give me the bееr

                Коментар


                • Случвало се е вече - Ямбол, Плевен ...
                  https://www.dnes.bg/stranata/2012/03...leven.154979,2

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение

                    на село сте в еднофамилни къщи и ако искате и кузътъ мое си разхождате у двора и никой нема да ви съди
                    Радев не всички са дружба ски цървули

                    Коментар


                    • Добре, да обобщя казаното дотук: Всеки се оправя сам в такава ситуация. А земята под блока много често не е даже на собствениците на апартаментите, които обаче биха имали право да си построят блока в 5 годишен срок което сякаш е само теоритично право, не виждам как ще се случи.
                      Досега в България не се е случвало такова нещо от демокрацията насам нали. Като си купува апартамент всеки мисли че ще е там завинаги. Т.е. не може да се каже как точно ще се развият нещата, тепърва планират да инспектират сгради за годност.
                      Last edited by Shadow1; 23.08.2019, 00:08.

                      Коментар


                      • И тая тема ли сте ос*али с комплексите си?

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение

                          Радев стига писа глупости бе и стига пи.Аз не живея из бучумишите.Не само че си ползвам земята ами и ако реша ще давам паркоместа под наем.Другите собственици го правят и в момента ама аз си ги ползвам за себе си...Всичките сме си направили навеси и си дътжим колите.Опитаха се разни завистници да ни съдят ама загубиха делото.Та ти си продължавай там каквото пиеш от мен наздраве.Казвал съм ти много пъти че униситеу е боклук и нямаш никакво образование.
                          на село сте в еднофамилни къщи и ако искате и кузътъ мое си разхождате у двора и никой нема да ви съди

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение
                            въпреки че Пешето се опита да се заяжда с мен, мисля че той даде най-адекватно мнение.Бонка се изложи,язък че е брокер.

                            Пеше да уточня . собственика на земята докато съществува сградата има така наречената "гола собственост". примерно може да я продава ама едва ли ще намери на кой. не може да ползва обаче земята около блока.примерно не може да си огради няколко парко места и да ги дава под наем
                            Радев стига писа глупости бе и стига пи.Аз не живея из бучумишите.Не само че си ползвам земята ами и ако реша ще давам паркоместа под наем.Другите собственици го правят и в момента ама аз си ги ползвам за себе си...Всичките сме си направили навеси и си дътжим колите.Опитаха се разни завистници да ни съдят ама загубиха делото.Та ти си продължавай там каквото пиеш от мен наздраве.Казвал съм ти много пъти че униситеу е боклук и нямаш никакво образование.

                            Коментар


                            • въпреки че Пешето се опита да се заяжда с мен, мисля че той даде най-адекватно мнение.Бонка се изложи,язък че е брокер.

                              Пеше да уточня . собственика на земята докато съществува сградата има така наречената "гола собственост". примерно може да я продава ама едва ли ще намери на кой. не може да ползва обаче земята около блока.примерно не може да си огради няколко парко места и да ги дава под наем

                              Коментар


                              • бате Пешо защо така грубо бе.

                                Коментар

                                Working...
                                X