Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Адванс Терафонд АДСИЦ (ATER / ATERA)
Collapse
X
-
Здравейте. Имам един въпрос - този фонд някога раздавал ли е дивиденти? Все пак при условие че около 70% от земите са арендовани, и средна цена от 300/декар при аренда от 20/декар то годишната възвръщаемост е около 4.70%. Разбирам че Карол взема голяма част от приходите като "management fee" . Това ме кара да се питам струва ли си да се купуват акциите на този фон, при условие че акционерите не получават никакъв доход от земите които ТЕ притежават? Тези акционери само на спекулативното покачване на цените на акциите ли разчитат?http://www.dividendgrowthinvestor.com/
Коментар
-
" По думите на Каролев таксите при двата фонда котирани на европейски борси, а именно Equest и Black See Properties са годишно мениджърско възнаграждение от 2% от активите и 20% от печалбата, което означава че възнагражденията на мениджърските дружества на Прайм Пропърти БГ АДСИЦ се вписват в този стандарт, е заявил Каролев."
ariman_007,
То не случайно са се кръстили "Черно-Гледи имоти"...и тоз коментар е без препоръка
Коментар
-
Първоначално изпратено от малката сестранапиши къде греша
тук е показателно че участва благотворително дружество, като фонда на Световната банка
Но всичко е въпрос на цена, ако сега цените са подходящи, може да е добре
но дали са подходящиhttp://vbox7.com/play:6b57c30dca
Коментар
-
Първоначално изпратено от малката сестраясно се вижда, че за акционерите пари не остават, а само очаквания цената на земята да достигне поне 2000лв на дек
а какво толкова ефективно решение е приложило управляващото дружестно, че да повиши рентабилността на инвестицията
това което правят го прави всеки купуващ земя с много по-малко разходи
Коментар
-
моите виждания за печалбите на фондовете и въобще за земеделието:
1.Като правило е добре да се спазва следното - да не се влагат много пари в регулиран отрасъл, а земеделието е именно такъв - субсидиите. Няма как да се допусне отклоняване на пари от данъкоплатеца, за да се облагодетелства трайно и дългосрочно някакъв отрасъл.
2.Субсидиите се дават долу-горе така, че да се поддържа на минимума средното ниво в отрасъла.
3.Печеливши ще са само намерилите начин да работят по-добре от останалите.
4.Няма схема, при която това да стане в колективна схема, още повече при размита собственост - акционерната. Определено е от спецификата на работата и проблемите, които се решават в бизнеса.
5.Печалбите не са големи и разпределението на много места обезсмисля всичко - и занимаването на управляващото дружество, и влагането на пари от акционерите.
това е мнението ми
Коментар
-
ясно се вижда, че за акционерите пари не остават, а само очаквания цената на земята да достигне поне 2000лв на дек
а какво толкова ефективно решение е приложило управляващото дружестно, че да повиши рентабилността на инвестицията
това което правят го прави всеки купуващ земя с много по-малко разходи
Коментар
-
Първоначално изпратено от ariman_007Първоначално изпратено от SEBULBAПървоначално изпратено от M-yMakerПървоначално изпратено от SEBULBAКато, че ли най-доброто решение е фонда да обяви нов конкурс за избор на управляващо дружество. Eстествено никой не пречи сегашното управляващо дружество също да учавства в подобен конкурс. Ако предложат най-добра визия за развитие при най-добри финансови условия... Така де, нека и те да усетят малко конкуренция, това би било само от полза за собствениците на този фонд - т.е. неговите акционери. Я вижте цената на акциите на ЕЛАРГ след смяната на управляващото дружество - отлепи на близо 100% от минимума докато при АТЕРА крета на около има - няма едни 20% над минимума
А с колко ли си е увеличил личния портфейл Р.М. в АТЕРА, или го е страх да си купи на тез "промоционални" нива, че току виж го ощетят като му дадът дивидент?!?! Не е препоръка.
лапачите от ОД не се дават лесно, ето как валидират пост-фактум решения по 114 ЗППЦК за каято липса си отиде еланското ОД:
Tрето общо събрание на Прайм Пропърти в рамките на 4 месеца25.09.2009 15:31 (4PY / TBIRE)
Прайм Пропърти БГ АДСИЦ свиква Общо събрание на 26 октомври 2009 г. с точки за отмяна на решения на Общите събрания от 7 септември 2009 г. и 30 юни 2009 г., показва съобщение до БФБ-София.
Точка от дневния ред включва одобряване на сумите, с които плащанията по договорите с обслужващите дружества надхвърлят прага от 2% според чл. 114 от ЗППЦК. Този член касае сделки със заинтересовани лица, каквито се явяват двете обслужващи дружества, като членове на Съвета на директорите.
Двете дружества са Редстоун България ЕООД и Балканска Консултантска Компания ООД (БКК). Собственик на Редстоун България ЕООД към 2007 г. е Барклейс Риъл Истейст Холдингс Б.В. - Холандия. В БКК ООД собственици с по 50% са Владимир Каролев и Александър Бебов.
Сумите към обслужващите дружества бяха одобрени от Общото събрание, проведено на 30 юни 2009 г., но на събранието от 7 септември имаше предложение да бъде отхвърлено това плащане, което предложение не бе прието.
Ето че новото събрание отново ще обсъжда този въпрос.
За полугодието на 2009 г. възнагражденията за двете обслужващи дружества са по 0,25% от активите за всяко тримесечие и по 10% от печалбата от продадените имоти. Общо за двете дружества на година таксата е 2% от активите и 20% от печалбата.
За полугодието на 2009 г. сумата е по 325 860,57 лв. за всяко от дружествата. Вече са изплатени по 247 хил. лв. от сумата, но под условието, че подлежат на одобрение от Общото събрание на акционерите.
Прайм Пропърти БГ АДСИЦ има и други обслужващи дружества, на които се плаща не на процент от активите.
На Общото събрание от 7 септември 2009 г. Деница Ходжаева от Immoeast е изразила мнение, че таксата от активите и процента от печалбите трябва да са съобразени с бенчмарка на ЕС за такава дейност, например с групата Immoeast.
На същото събрание Владимир Каролев от Балканска консултантска компания ООД е сравнил 2% такса от активите и 20% от печалбата с таксите при БенчМарк Фонд Имоти АДСИЦ и Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ, където тя е 3% от балансовите им активи и 15-20% от печалбата. По думите на Каролев таксите при двата фонда котирани на европейски борси, а именно Equest и Black See Properties са годишно мениджърско възнаграждение от 2% от активите и 20% от печалбата, което означава че възнагражденията на мениджърските дружества на Прайм Пропърти БГ АДСИЦ се вписват в този стандарт, е заявил Каролев.
Основен акционер с 42% дял е австрийската Immoeast, Победа АД, Бургас притежава 22%, пенсионните фондове на Доверие около 21% и Булстрад около 4%.
Друго решение предвидени за отмяна е намаляването на броя на членовете на Съвета на директорите от шестима на четирима души и промяна в нужния кворум за вземане на решения от 80% на 75%.
Новото предложение е като членове на Съвета на директорите да бъдат освободени обслужващите дружества Редстоун България ЕООД и Балканска Консултантска Компания ООД. На събранието проведено на 7 септември 2009 г. предложението бе като директори да бъдат освободени Светослав Кьосев и Редстоун България ЕООД, но тогава решение не бе взето.
За последните три месеца акциите на дружеството поевтиняват със 17,8% до 0,61 лв. за акция и 21,8 млн. лв. пазарна капитализация.
Коментар
-
ВВ, в колко села има по 5 агента незнам, ама допускам, че може да има и повече в един регион - така и съм го написал. А ако има 5 фонда имащи интереси, цифрата я умножаваме по 5, нали? И така сигурно вече допускаш, че има агенти работещи за няколко фонда едновременно. Като цяло уловил си идеята на въпроса ми и се радвам, че сам започваш да си отговаряш. Нека него величество ПАЗАРЪТ реши кой да оцелява в този бизнес. Малката сестра го казва много точно по-долу. Горното е само лично мнение.и тоз коментар е без препоръка
Коментар
-
ММ в колко села има по 5 агента :-)
И при непубличност на цените на кого ще продаде един човек зависи не само от цената , а и от други фактори като например убедителност, репутация или пък нужда от пари. Има случаи на сделки които минават през няколко посредника и цената в края се удвоява... Това не е борсата и не е София.
Както и да е това е моята теза защо се прави този избор - да се работи само със свои агенти. Естествено може да се работи с много агенти, но е доста вероятно да се достигне до обратно наддаване - многото агенти нереално завишават търсенето в района и при един купувач и много агенти цената расте. Всичко е въпрос на избор на стратегия - имаш право на избор какво да направиш, но после трябва и да приемеш последиците.Мненията ми не са препоръка за покупко продажба на акции.
Коментар
-
схемата е направена така, че само фонда да печели от парите на акционерите
то няма как по друг начин
печалбите в този бизнес не са много големи, че да може да се разпределят между много субекти
който твърди обратното явно никога не се е занимавал с такъв бизнес, не е купувал никога нито декар, не е стъпвал на нивата, да види как става сеитбата, как се правят обработки, как се жъне
няма представа от добиви и цени
няма представа от безкрайните пазарлъци за всичко включено в схемата на работа - доставчици, конкурентни арендатори, клиенти, работници и др
предполагам, че тази година /а много по-отчетливо догодина и през следващите години/ много голяма част от арендаторите няма да могат да си платят договорената рента
Коментар
-
Първоначално изпратено от BigBearИзискването за работа само за един е предизвикано от няколко фактора - авансовите пари и търговската информация която в процеса на работа получават. Понякога инфото за стратегията и ценообразуването е по ценна от моментните печалби...
Работейки само с един, със сигурност няма да работиш с най-добрия, а отделно можеш да попаднеш в клопката му да те манипулира с лафчета от сорта "тук при нас цените вече скочиха и не може да се купува на тез цени..." и т.н.
задавам ти следния казус: Фонда одобрява дадена нива за 300 лева и одобрението стига до 5-тимата агента на фонда в съответния регион. Първия агент, да кажем някакъв алчен, казва на продавача - 150 лв., втория му казва 250, а третия, четвъртия и петия му казват по 300 лв. Ти при кой би отишъл да си продадеш земята?и тоз коментар е без препоръка
Коментар
Коментар