Първоначално изпратено от dzk
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Адванс Терафонд АДСИЦ (ATER / ATERA)
Collapse
X
-
Konsultant
Първоначално изпратено от ceneto Разгледай мнениеспоред мениджмънта лизинга има предимство, че с постъпленията от него могат да финансират купуването на земя, а при директните продажби парите ги разпределят като дивидент
Много пъти съм спорил и обяснявал, че АДСИЦ общо взето се декапитализират рано или късно с изискването да се разпределя минимум 90% от печалбата.
Но, АДВАНС е регистриран по Закона за АДСИЦ. Затова и имаме повечето акции. Защото АДСИЦ в земеделски земи се приема като нискорискова инвестиция в акции /малко нонсенс, нискорискова и акции ../, който разпределя минимум 90% от печалбата като дивидент и често се използва от портфолио мениджъри за хедж и диверсификация.
Логиката ми е, че ако акционерите и/или мениджмънта смятат, че се декапитализира да преминат към ликвидация, фундамента е прекрасен и всички акционери ще са доволни.
След това да си направят лизинг или друго публично дружество по примера на Елана.
Бих се радвал много ако някой ми даде инфо с какъв марж на печалба се продават на лизинг имотите и при какъв годишен лихвен процент?
В противен случай, акционерите не можем да разчитаме на нормална дивидентна доходност /заради която (освен актива зз) сме инвестирали/, тъй като печалбата се отлага с години /ако не греша лизинга може да е до 10 г./?!
Поздрави!
Коментар
-
Първоначално изпратено от Konsultant Разгледай мнение...... Когато взеха решението за продажбата на лизинг, на мен ми светна червена лампичка. Защото АДСИЦ имат това право, но няма логика да се превръщат в лизингово дружество?!
....“The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”
Коментар
-
Konsultant
Честно казано не ми харесва много ситуацията.
Категорично за мен не са имали желание, мисля че и сега нямат за ликвидация.
За всеки АДСИЦ с подобен профил, печалбата за дивидент идва основно от продажбите /и много по-малко от ренти, наеми и т.н./. Когато взеха решението за продажбата на лизинг, на мен ми светна червена лампичка. Защото АДСИЦ имат това право, но няма логика да се превръщат в лизингово дружество?!
Що се отнася до разходите за заплати, то те нямат пряка връзка. Екипът е назначен по закон в ОД, който получава твърдо възнаграждение /като %/ от АДСИЦа на годишна база.
Друга е темата дали парите, които получава ОД на АДВАНС към момента не е с много високи такси, които дори за мен са непазарни и би имало логика да ги намалят!
Поздрави!
Имам акции, не е препоръка!
Коментар
-
Първоначално изпратено от Mike Florida Разгледай мнениеПозитивен е факта, че се вдига както процента на рентата, така и процента на рентираната земя!
Коментар
-
Първоначално изпратено от oslo Разгледай мнениеМоже би, казвам Може би
моментът за ликвидация беше пропуснат
Поздрави
На сегашните нива на приходи от ренти мениджмънта покрива напълно разходите си, доста добре при това, като остава минимален дивидент от ренти за акционерите.
Защо да закриват като могат така да си стоят както казват на село - форевър?
Парите от ликвидацията пак ще си ги вземат някога в бъдещето, ама къде ще намерят друго такова дружество да работят на такива заплати и бонуси?
Последната година ясно показва, че дружеството търси дългосрочно гарантиране на съществуването си при тези нива на разходи за управление - 1. предлагане лизинг на земя; 2. увеличение на рентираните земи; 3. отказ на продажба с нисък марж при продължаващо изкупуване на земя.
Поздрави
Коментар
-
Моите наблюдения при фермерите сочат, че те активно купуват земя и сега. Обаче след като зърнения пазар се кротна, фермерите не очакват някакво голямо и бързо поскъпване и затова не са склонни да купуват на много над пазарните цени на дребно установени в момента. На Адванса им трябва обаче точно това - много над пазарните дори и с разни врътки като лизинг /който досега фермерите заместваха с кредит/.
Друг фактор са вече стартиралите програми, които глътват още ресурс на фермерите.
Другите фондове за земя, които оперират на пазара също са много активни, но при тях високи цени - само мечта.
Ако чакате дребния фермер да повиши цената на земята - това няма как да се случи. Правили сме вече сметка колко пари може той да отделя въобще за нещо. Така че, засега Адванса го дават пас, което също е вариант. Активът си стои, носи рента, от която УД се издържа - всички чакаме ръст на цените на земята. Кога обаче той ще се случи????
УД си е добре и така - чакаме, но издръжката си върви. Акционерите - те вече са свързани с фактора време. Кой какво чака и до кога може, и трябва да го чака.
Вие какво и до кога чакате???
Ако приемем, че сега продажната цена на Адванса може да бъде 1 200 лв/декар, което доста ме съмнява, но да го допуснем. Примерно след 10 години тя стане 2 000 лв/декар. Не слагам таксите за продажба, които не ги знам и колко са.Излиза, че годишният доход на акционер би трябвало да бъде 5,3% - това опростен модел. От рентата годишно на акционерите остават някъде към 1,1%. Общо се събира доходност от 6,4%. Поправете ме ако греша някъде.
Може да си приемате, че Адванса ще може да върти декарите не веднъж за 10 години, а 2-3-4 пъти, но това вече е гледна точка на всеки поотделно.
Коментар
-
Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнениена средна цена 800лв сега не можеш да купиш нещо добро
рентите наистина са около средните за страната, но това е доста общо понятие
Адванса договарят по винаги по-високи ренти от средното за региона, където са им нивите
но все пак рентите са им около средните
какво може да се помислите в този случай???
Ми да видим какво казват цифрите ....
Точно преди 5г фонда има 234К дка отдадени за средно 24лв/декар, абсолютно същата е сумата на средната рента за страната за 2010г.
Предполага се че тези земи са малко по некачествени по горната логика.
Дали ?
Да, но през следващите 5г всички те са продадени с марж от 45% до 72% ( средно 59% за периода) над среднопазарните цени на зем.земя за съответните години.
Та....неизвестното е, какъв ли ще е маржа следващите 5-10г ?
Това предстои да видим за новозакупените през периода ( на средно 10.2% над пазарната за всяка от тези години), които сега носят рента.
Коментар
-
Konsultant
Здравей,
Калкулациите не са мой.
Според публичната информация тези земи не са продадени/прехвърлени и/или няма промяна в собствеността на ЮЛ, техни собственици. С други думи според информацията, те трябва да бъдат санкционирани.
Мнението ми е, че ако е така и търсят купувачи /макар, че по-логично е да се преструктурира собственика/ вторичен пазар няма да има проблем да ги поеме, както и много повече. В момента най-активните и големи купувачи, както и част от фермерите си купуват.
Единствено може да има спор за желаната цена.
Поздрави!
Коментар
-
Трудно ми е да повярвам, че някой ще бъде склонен да плати тези глоби, така че нещата отиват към прехвърлянка на тези активи по посока български лица/дружества или тяхната продажба. Ако е второто, това може да окаже влияние на пазара по посока надолу на цената, но в каква степен е трудно да се каже. При всички случай, 300 000 дка си е сериозна цифра, ако разбира се са ти верни калкулациите.
Коментар
-
Konsultant
Според някои източници собственици на зем. земя извън ЕИП и от офшорни дестинации са разпродали 700 000 дка. от 1 млн. дка.
Сиреч остават непродадени или без промяна в собствеността около 300 000 дка. и от 1 октомври подлежат на санкции.
Първоначално 100, след това 300 лв./дка.
300 000 x 400 = 120 000 000 лв.
Те трябва да влезнат по сметки на МЗХ, след разпореждане от областния управител.
Мнението ви дали ще се отрази на пазара?
P.S. За публичните дружества няма опасност и/или санкции, бяха извадени с поправка от обхвата на закона!Last edited by Konsultant; 16.11.2015, 16:47.
Коментар
Коментар