IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Адванс Терафонд АДСИЦ (ATER / ATERA)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от kurta007 Разгледай мнение

    Само не разбрах защо поставяш някакъв времеви срок ???
    Заради диведента идната година е времевия срок.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнение
      Или ако трябва да опростя нещата, ще се съглася с теб, че липсата на продажби до момента е "супер булиш новина" само ако или до края на годината продадат повече декари отколкото продадоха миналата година при 1200 лв. (миналалодишната средна цена на продажба) и/или ако продадат близки до миналогодишните декари на доста по-високи цени (примерно по 1500 лв.)
      Само не разбрах защо поставяш някакъв времеви срок ???

      Коментар


      • Първоначално изпратено от kurta007 Разгледай мнение

        Може и така да е,но няма умисък и лоши чувства.Аз така си говоря.Леко се дразним обаче, когато разни невежи с 2лв в джоба,почнат да се правят на много умни и големата работа.Не визирам теб.

        Аз също съм инвеститор,а не земеделец .Значи ако цената на земята в БГ няма значение за тези инвеститори в Атерата за който говориш,ми те са гола вода тогава и са си вкарали парите в нещо което не разбират.
        Ми това са 99.99% от активите на това дружестово ! Как няма да те интересува ???
        Ще обесня и друго.Атерата не са казали, че няма да продават още 10г .От лизинг имат да вземат за другия дивидент 50% и толкова ще продадат и земя напролет и пак ще има 4-5% дивидент .Ква е тая паника,кви са тея пишман инвестотори ??? Това не мога да разбера

        Кой е тоя будала да си продава поскъпващите активи ? Само глупаците го правят ,а управлението на Атерата изобщо не са такива.Вижте капиталова и дивидентната доходност от началото до сега.Вижте и колко активи имат сега.Аз твърдя ,че са на световно ниво ! (колкото и странно да звучи на някой,но пред цифрите и боговете мълчат.

        Тая акция ако беше на някой ликвиден пазар,сега щеше да е над 3.50 лв (три и петдесет лева) пиша и писмено ако някой не е разбрал. И един ден (по-скоро отколкото си мислите) ще е толкова.
        Определено не съм визирал, че цената на земята няма значение, или ако трябва да сме конкретни в случая визирахме по-скоро покупателната спососбност на земеделците (която евентувално да се насочи към земята и да доведе до покачване на цените).

        По-скоро визирах доколко нарастналата покупателно способност (от по-добрите цени) би рефлектирала точно към "Адванса", защото като че ли има тенденция за намаляване покупките на големи пакети и земеделците да си допълват декари на дребно, а не с единични големи сделки.

        И/или, просто тук да не са останали толкова атрактивни имоти (това се говори във форума от години и до момента по-скоро не се потвърдило, но е факт че логиката е, че винаги се разпродават в началото най-атрактивните земи и с течение на времето остават по-ниско качествените).

        И понеже не знаем каква е причината - дали някоя от горните или просто наистина Мениджмънта стратегически концентрира продажбите в някой период на годината, за мен като инвеститор ми остава и е най-правилно да гледам продажбите. След като ги има - всичко си е ОК, но ако ги няма, няма как да не се зачуди човек какво става.

        Но понеже малко се отплеснах от първоначалната тема със средната цена на земята (ако приемем че наистина има очаквания да се покачи) - да се върна на нея: По-просто казано, осреднената цена на дадена стока има значение за нас, само ако се отразява на нашите продажби и печалби. Т.е. ако имам апартамент, ръста на цените на имотите е добър за мен, но ако мога да го продам за повече. Но ако не мога да реализирам сделка (по-една или друга причина свързана с качеството на моя апартамент) на цената, която искам, общия ръст на имотите реално не ме топли.

        Затова и написах (ще се само-цитирам, че ме мързи да го перефразирам ):
        "Или ако трябва да опростя нещата, ще се съглася с теб, че липсата на продажби до момента е "супер булиш новина" само ако или до края на годината продадат повече декари отколкото продадоха миналата година при 1200 лв. (миналалодишната средна цена на продажба) и/или ако продадат близки до миналогодишните декари на доста по-високи цени (примерно по 1500 лв.)"

        Така че, не че цената на земята или покупателната способност на земеделците не са важни, но за да се сегласим, че наистина е било умишлена идея (и то добра) да не се продава нищо през 2018 г. в момента, трябва да видим някакво избухване в продажбите до края или на по-високи цени и/или за повече декари.

        Колкото до цената от 3.50 лв., като човек, който доста по-отдавна е инвестирал в акцията, да ти кажа и аз едно време я оценявах на толкова, но за съжаление във времето се оказа, че на пазара винаги има разлика между цена и стойност. Може именно защото както казах, тук инвестират Инвеститори, а не земеделци (един земеделец вероятно ще направи остойностяването точно като теб и мен). Та лично аз, не очаквам да се достигнат тези нива освен при ликвидация на фонда.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение
          Като гледам боговете сериозно са се умълчали от 2008 насам специално на БФБ. Май скоро нема и да проговорят.
          Не си ме разбрал какво искам да кажа.

          Това което си подчертал ,няма нищо общо с това което си искал да кажеш а именно.
          Виж дивидетна и капиталова доходност на Атерата откакто са създадени досега.И ги сравни с някои от големите чужди компании и ще се учудиш че даже и ги бият.
          Last edited by RUBLA; 13.09.2018, 10:46. Причина: Спазвайте добрия тон!

          Коментар


          • Първоначално изпратено от kurta007 Разгледай мнение

            Може и така да е,но няма умисък и лоши чувства.Аз така си говоря.Леко се дразним обаче, когато разни невежи с 2лв в джоба,почнат да се правят на много умни и големата работа.Не визирам теб.



            Аз също съм инвеститор,а не земеделец .Значи ако цената на земята в БГ няма значение за тези инвеститори в Атерата за който говориш,ми те са гола вода тогава и са си вкарали парите в нещо което не разбират.
            Ми това са 99.99% от активите на това дружестово ! Как няма да те интересува ???
            Ще обесня и друго.Атерата не са казали, че няма да продават още 10г .От лизинг имат да вземат за другия дивидент 50% и толкова ще продадат и земя напролет и пак ще има 4-5% дивидент .Ква е тая паника,кви са тея пишман инвестотори ??? Това не мога да разбера

            Кой е тоя будала да си продава поскъпващите активи ? Само глупаците го правят ,а управлението на Атерата изобщо не са такива.Вижте капиталова и дивидентната доходност от началото до сега.Вижте и колко активи имат сега.Аз твърдя ,че са на световно ниво ! (колкото и странно да звучи на някой,но пред цифрите и боговете мълчат.

            Тая акция ако беше на някой ликвиден пазар,сега щеше да е над 3.50 лв (три и петдесет лева) пиша и писмено ако някой не е разбрал. И един ден (по-скоро отколкото си мислите) ще е толкова.
            Като гледам боговете сериозно са се умълчали от 2008 насам специално на БФБ. Май скоро нема и да проговорят.
            Last edited by Todor Sabev; 12.09.2018, 16:27.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнение
              Курта, надявам се да не го приемеш лично, че като цяло се палиш малко повече отколкото трябва, когато някой е на различно мнение от твоето ,
              Може и така да е,но няма умисък и лоши чувства.Аз така си говоря.Леко се дразним обаче, когато разни невежи с 2лв в джоба,почнат да се правят на много умни и големата работа.Не визирам теб.

              Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнение
              И понеже виждам, че имаш интереси към земеделската земя и към земеделието като цяло, един съвет от мен - добре е да разбереш, че в тази акция ("Адванс терафонд") са инвестирали инвеститори, а не земеделци. Т.е. мотива на инвестиращите тук е реализиране на доходност. Движението на цената на земята в България на практика (както и доходите/печалбите, които се изкарват от нея) няма значение за инвеститорите тук, докато самия фонд не отчете увеличение на продажните цени и/или на обемите продавани земеделски земи.
              Аз също съм инвеститор,а не земеделец .Значи ако цената на земята в БГ няма значение за тези инвеститори в Атерата за който говориш,ми те са гола вода тогава и са си вкарали парите в нещо което не разбират.
              Ми това са 99.99% от активите на това дружестово ! Как няма да те интересува ???
              Ще обесня и друго.Атерата не са казали, че няма да продават още 10г .От лизинг имат да вземат за другия дивидент 50% и толкова ще продадат и земя напролет и пак ще има 4-5% дивидент .Ква е тая паника,кви са тея пишман инвестотори ??? Това не мога да разбера

              Кой е тоя будала да си продава поскъпващите активи ? Само глупаците го правят ,а управлението на Атерата изобщо не са такива.Вижте капиталова и дивидентната доходност от началото до сега.Вижте и колко активи имат сега.Аз твърдя ,че са на световно ниво ! (колкото и странно да звучи на някой,но пред цифрите и боговете мълчат.

              Тая акция ако беше на някой ликвиден пазар,сега щеше да е над 3.50 лв (три и петдесет лева) пиша и писмено ако някой не е разбрал. И един ден (по-скоро отколкото си мислите) ще е толкова.
              Last edited by kurta007; 12.09.2018, 15:31.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Novaka_Bull Разгледай мнение
                Ти мойто момче знаеш ли как изглежда току що ожъната пшеница....на нива някога ходил ли си и можеш ли да различиш ечемик от овес?. Слушай сега .....
                Няма какво да ти слушам глупостите.
                Аз когато съм имал земя и съм ходил да сея и хвърлям тор на ръка (тогава така ставаха работите) ти вероятно още си се насирал в гащите и си бил в детската градина .

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Novaka_Bull Разгледай мнение

                  Куртьо......глей сега.....ти що си мислиш че цената на пшеницата е с 25% по висока? И то при едни от рекордните добиви тази година. Ти мойто момче знаеш ли как изглежда току що ожъната пшеница....на нива някога ходил ли си и можеш ли да различиш ечемик от овес?. Слушай сега ..... Специално от насажденията на пшеница много от производителите тази година в сев.България са на нулата или леко вътре.....и причината е че въпреки добивоте от над 700кг. на декар за фуражна пшеница. НЯМА КАЧЕСТВО......отвратителна е ...... незнам как ще се продаде това особенно в гол. Количества.....зърното е в голям процент с вторично заплевяване и черно....заради дъждовете разбира се. Царевицата и слънчогледа обаче ще оправят нещата в годишния баланс на средностатистическия производител....да.....
                  +1

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от pjc50313869 Разгледай мнение

                    Сам зададе въпроса и сам си отговори - добив има, качество НЕ. Заради дъждовете на места, даже е имало и покълняване. Напълно нормално цената да скача
                    Знам че сам съм си дал отговора.........да не съм малоумен ------това е риторичен пост към господина...........цената е по висока но само за КАЧЕСТВЕНАТА ПШЕНИЦА.......средно аритметично не е така (говоря за сектора)

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Novaka_Bull Разгледай мнение

                      Куртьо......глей сега.....ти що си мислиш че цената на пшеницата е с 25% по висока? И то при едни от рекордните добиви тази година. Ти мойто момче знаеш ли как изглежда току що ожъната пшеница....на нива някога ходил ли си и можеш ли да различиш ечемик от овес?. Слушай сега ..... Специално от насажденията на пшеница много от производителите тази година в сев.България са на нулата или леко вътре.....и причината е че въпреки добивоте от над 700кг. на декар за фуражна пшеница. НЯМА КАЧЕСТВО......отвратителна е ...... незнам как ще се продаде това особенно в гол. Количества.....зърното е в голям процент с вторично заплевяване и черно....заради дъждовете разбира се. Царевицата и слънчогледа обаче ще оправят нещата в годишния баланс на средностатистическия производител....да.....
                      Сам зададе въпроса и сам си отговори - добив има, качество НЕ. Заради дъждовете на места, даже е имало и покълняване. Напълно нормално цената да скача

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от kurta007 Разгледай мнение
                        25% по-скъпа пшеница тази година
                        https://news.bg/economics/25-po-skap...zi-godina.html

                        Сериозна работа,момци,сериозна.Сега разбраха ли форумните "капацитети" ,според който било много лошо ,че Атерата не продавала земя тая година,защо аджеба не продават ?
                        И защо бай ви Вълчан-вълкодава разправяше,че това даже е супер булиш новина?
                        Куртьо......глей сега.....ти що си мислиш че цената на пшеницата е с 25% по висока? И то при едни от рекордните добиви тази година. Ти мойто момче знаеш ли как изглежда току що ожъната пшеница....на нива някога ходил ли си и можеш ли да различиш ечемик от овес?. Слушай сега ..... Специално от насажденията на пшеница много от производителите тази година в сев.България са на нулата или леко вътре.....и причината е че въпреки добивоте от над 700кг. на декар за фуражна пшеница. НЯМА КАЧЕСТВО......отвратителна е ...... незнам как ще се продаде това особенно в гол. Количества.....зърното е в голям процент с вторично заплевяване и черно....заради дъждовете разбира се. Царевицата и слънчогледа обаче ще оправят нещата в годишния баланс на средностатистическия производител....да.....
                        Last edited by Novaka_Bull; 12.09.2018, 08:22.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от kurta007 Разгледай мнение
                          25% по-скъпа пшеница тази година
                          https://news.bg/economics/25-po-skap...zi-godina.html

                          Сериозна работа,момци,сериозна.Сега разбраха ли форумните "капацитети" ,според който било много лошо ,че Атерата не продавала земя тая година,защо аджеба не продават ?
                          И защо бай ви Вълчан-вълкодава разправяше,че това даже е супер булиш новина?
                          Курта, надявам се да не го приемеш лично, че като цяло се палиш малко повече отколкото трябва, когато някой е на различно мнение от твоето , но тази теза със "защо да продават" е малко нелепа при Атерката. При наличната такса за управление, която на практика "изяжда" доходността от ренти, основното (а реално и единствено) перо, което формира дивидента са именно продажбите на земеделска земя. Респективно за нас акционерите е добре, когато се продава земя. Така че просто няма логика, липсата на продажби да се тълкува като добра новина (айде да кажем, че няма нужда да се паникьосваме - ОК, но чак положителна новина е нелепо....).

                          И понеже виждам, че имаш интереси към земеделската земя и към земеделието като цяло, един съвет от мен - добре е да разбереш, че в тази акция ("Адванс терафонд") са инвестирали инвеститори, а не земеделци. Т.е. мотива на инвестиращите тук е реализиране на доходност. Движението на цената на земята в България на практика (както и доходите/печалбите, които се изкарват от нея) няма значение за инвеститорите тук, докато самия фонд не отчете увеличение на продажните цени и/или на обемите продавани земеделски земи.

                          Същото се отнася и до увеличените цени на земеделската продукция. Това със сигурност е добра новина за земеделците (от борсовите компании е наистина добра новина за "Агрия"), но няма директна корелация с продажбите и респективно дивидентите при "Адванс терафонд", тъй като по-големите печалби, които земделците ще генерират от продукцията си МОЖЕ да се насочат към покупки на земя от фонда, но може и да НЕ СЕ насочат.

                          Или ако трябва да опростя нещата, ще се съглася с теб, че липсата на продажби до момента е "супер булиш новина" само ако или до края на годината продадат повече декари отколкото продадоха миналата година при 1200 лв. (миналалодишната средна цена на продажба) и/или ако продадат близки до миналогодишните декари на доста по-високи цени (примерно по 1500 лв.).

                          Само тогава ще можем наистина да кажем, че си бил прав и е добре, че не са продавали до момента, за да продават повече и/или на по-високи цени след това.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от kurta007 Разгледай мнение

                            Средносрочно и дългосрочно е нагоре, и то много нагоре ! Защо ?
                            Имаше една статия тук отпреди месец (не я намирам сега), за климатичните промени и цената на храните в световен мащаб.Прочети я и ще ти се изяснят нещата.
                            Ще ти дам малък жокер за размишление.Преди 10г всеки пиеше вода от чешмата,сега никой не го прави.Преди 10г всеки се печеше по цял ден на морето на слънце,сега ако го направиш за повече от 2 часа,даже и с 50 фактор защита,ставаш червен като ...сещаш се кое

                            За съжаление апартаменти,коли и т.н можем да си строим,но земеделската земя не може да се произвежда.А световното население расте с бесни темпове, над 7.5 млрд вече.Затова и от около 10г храните са водещи по поскъпване в света.И така ще е и за в бъдеще.Дефицит баце,дефицит.

                            Същото ,но с обратен знак ще стане с жилищата в БГ ,след 10-20-30г да речем .Намаляващо население ,вероятно под 4млн,от който 1.5млн бедни циганина и 1.5млн пенсионери. Огромен излишък на имоти.Те и сега са 40% (празни жилища) готовите, и продължава да се строи като за световно.Сметни 2+2 ,след 10-20-30г какво ще е търсенето и предлагането.

                            Затова винаги съм казвал дългосрочно в БГ няма смисъл да се инвестира в имоти ,защото ще загуби почти всичко.Обратното е в земеделската ни земя която е една от най-плодороните в ЕУ,а и в целия свят.И това което се произвежда на тях,може 100% да бъде за износ и не зависи от вътрешния пазар.

                            Само че краткосрочно е надолу, казвам го от позицията на дребен зем. производител .Преди две седмици купуваха на 550лв. на тон сега е 505лв. става въпрос за маслодайния слънчоглед който е масовия.Реколтите в Силистренския край са между 250-300 кг. на декар и въпреки сравнително ниския добив и цената стартово тази година е ниска.Жътвата все още е в разгара си ,но не се очакват някакви драстични промени през месеца.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от спекуланта Разгледай мнение
                              Ами слънчогледа как се движи....?
                              Средносрочно и дългосрочно е нагоре, и то много нагоре ! Защо ?
                              Имаше една статия тук отпреди месец (не я намирам сега), за климатичните промени и цената на храните в световен мащаб.Прочети я и ще ти се изяснят нещата.
                              Ще ти дам малък жокер за размишление.Преди 10г всеки пиеше вода от чешмата,сега никой не го прави.Преди 10г всеки се печеше по цял ден на морето на слънце,сега ако го направиш за повече от 2 часа,даже и с 50 фактор защита,ставаш червен като ...сещаш се кое

                              За съжаление апартаменти,коли и т.н можем да си строим,но земеделската земя не може да се произвежда.А световното население расте с бесни темпове, над 7.5 млрд вече.Затова и от около 10г храните са водещи по поскъпване в света.И така ще е и за в бъдеще.Дефицит баце,дефицит.

                              Същото ,но с обратен знак ще стане с жилищата в БГ ,след 10-20-30г да речем .Намаляващо население ,вероятно под 4млн,от който 1.5млн бедни циганина и 1.5млн пенсионери. Огромен излишък на имоти.Те и сега са 40% (празни жилища) готовите, и продължава да се строи като за световно.Сметни 2+2 ,след 10-20-30г какво ще е търсенето и предлагането.

                              Затова винаги съм казвал дългосрочно в БГ няма смисъл да се инвестира в имоти ,защото ще загуби почти всичко.Обратното е в земеделската ни земя която е една от най-плодороните в ЕУ,а и в целия свят.И това което се произвежда на тях,може 100% да бъде за износ и не зависи от вътрешния пазар.


                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от kurta007 Разгледай мнение
                                25% по-скъпа пшеница тази година
                                https://news.bg/economics/25-po-skap...zi-godina.html

                                Сериозна работа,момци,сериозна.Сега разбраха ли форумните "капацитети" ,според който било много лошо ,че Атерата не продавала земя тая година,защо аджеба не продават ?
                                И защо бай ви Вълчан-вълкодава разправяше,че това даже е супер булиш новина?
                                Ами слънчогледа как се движи....?

                                Коментар

                                Working...
                                X