IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Адванс Терафонд АДСИЦ (ATER / ATERA)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Докато има глупаци да продават!

    Коментар


    • Ей, още се крепи на 2-ката ... страшна работа !
      Докога ли
      не е препоръка за покупка или продажба ,всяко съвпадение с реални лица,факти и събитя е случайна !!!

      Коментар


      • Първоначално изпратено от kurta007 Разгледай мнение

        Примера с хипермаркет не е удачен,понеже там се продават хиляди стоки със срок на трайност и т.н. Аз бих ти дал друг пример
        2010-2012г точно до нас построиха един голям 10 етажен блок ,завършиха го ,но не продаваха нищо.Стоеше си е така празен.Много голяма компания инвеститор.Винпром Пещера -мафиоти висок клас .Явно са знаели някои неща .От миналата година продажбите са в ход и в момента гледам има 2-3 празни апартамента само.
        Смятай 2010-2012г материали,труд и всичко колко е струвало за построяването,мисля тогава беше 300-400е/кв в Пловдив,и смятай миналата година точно на пика колко бяха цените кв/м
        И каква печалба имат.Даже мисля ,че и с данъците печелят нещо.Ето към едно пример.Атерата правят точно това в момента !

        п.п. тук едно леко допълнение ,ако вземем твоя приемер.Той хипермаркета изобщо няма да спира ,понеже от лизинг за следващата година има да се взима около за половин миналогодишения дивидент.Затова ти казах да прочетеш последния 6 мес. доклад.Освен това аз съм сигурен, че ще продадат малко земя за да го докарат с лизинга до 4-5% .Така ,че той химермаркета изобщо няма да спира никаква дейност,просто ще намали продажбите с 10-20% макс ,ако изобщо ги намали.
        Съгласявам се, че хипермаркета не е най-удачния пример.... още докато писах поста го усещах, но просто бързах сутринта и нямах време да търся по-добър пример.... Но самата ми идея е вярна - фонда си е магазин за търговия и инвеститорите няма да приемем добре, ако продажбите секнат. От друга страна, каква е гаранцията, че ако сега не моге да се продава на 1200 лв., след 3-4 години ще може да се продава на 1500 лв.? Естествено вече всеки си решава.

        Колкото до 6 месечния доклад - четох го няколко пъти (реално това е доклада в цялата история на дружеството, който четох най-много пъти). Както дискутирахме по-рано в темата - поне за мен има неясни неща в него, но е абсурдно според мен да очакваш, че ако наистина спрат продажбите, дивидента ще спадне само с -10-20 % макс.

        Коментар


        • знам че не съм на твойто ниво мисловна дейност, но за 20 години финанси не си ли чувал за time value of money
          “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнение
            Иначе по отношение на дивидента - ами това е същността на компанията, те са си един вид магазин само,че за земя - купуват и продават. Това е все едно да затвориш някой хипермаркет в период на инфлация, защото след година ще може да продават на по-висока цена.
            Примера с хипермаркет не е удачен,понеже там се продават хиляди стоки със срок на трайност и т.н. Аз бих ти дал друг пример
            2010-2012г точно до нас построиха един голям 10 етажен блок ,завършиха го ,но не продаваха нищо.Стоеше си е така празен.Много голяма компания инвеститор.Винпром Пещера -мафиоти висок клас .Явно са знаели някои неща .От миналата година продажбите са в ход и в момента гледам има 2-3 празни апартамента само.
            Смятай 2010-2012г материали,труд и всичко колко е струвало за построяването,мисля тогава беше 300-400е/кв в Пловдив,и смятай миналата година точно на пика колко бяха цените кв/м
            И каква печалба имат.Даже мисля ,че и с данъците печелят нещо.Ето към едно пример.Атерата правят точно това в момента !

            п.п. тук едно леко допълнение ,ако вземем твоя приемер.Той хипермаркета изобщо няма да спира ,понеже от лизинг за следващата година има да се взима около за половин миналогодишения дивидент.Затова ти казах да прочетеш последния 6 мес. доклад.Освен това аз съм сигурен, че ще продадат малко земя за да го докарат с лизинга до 4-5% .Така ,че той химермаркета изобщо няма да спира никаква дейност,просто ще намали продажбите с 10-20% макс ,ако изобщо ги намали.
            Last edited by kurta007; 14.09.2018, 10:45.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от kurta007 Разгледай мнение

              То това е доста глупав отговор да ти кажа.

              От контеста на тезата която разискваме,щом един актив поскъпва,той би трябвало да се пусне за продажба едва когато стигне някакъв пик или поне консолидация в цената,а не тогава когато тепърва почва да поскъпва .Затова ти казах че поставяне на времеви период е грешно,понеже е неизвестно засега.

              Ти изкара следващия дивидент една ли не най-важното нещо на света ? Прочети последния 6 мес. отчет,там ясно пише какви приходи се очакват от лицензи през следващата година(който ще отидат за дивидент ) и ще спиш по-скокойно.
              Трудно се определя кога си на пик и кога слизаш надолу. В повечето случаи това се усеща от количеството сделки, които се правят. Като реализираха 50'000 декара на около 800-900 лв. решиха да вдигнат цената и сравнително успешно продаваха и на по-високия ценови таргет от около 1100-1200 лв., когато обаче тествахме пазара на 1500 лв. нещата не се случиха. В момента явно и на 1200 няма достатъчен интерес, което за мен е притеснително.

              Иначе по отношение на дивидента - ами това е същността на компанията, те са си един вид магазин само,че за земя - купуват и продават. Това е все едно да затвориш някой хипермаркет в период на инфлация, защото след година ще може да продават на по-висока цена.

              Знам, че е малко абстрактен примера, но идеята е, че "Адванса" обичайно си продава прилични количества цена последните години и плаща дивидент, това е нормалното положение. Имаха една слаба година, но тя бе свързана с форсмажорно обстоятелство - един малоумен закон за чужденците в дружества притежаващи земя, до решаването на който проблем бяха спрели да работят. Но в момента няма такива фактори и всичко си зависи от тях и пазара.
              Last edited by Van Basten; 14.09.2018, 07:49.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от 4f4 Разгледай мнение

                Седни си, получаваш две!
                Ако трябва да бъда напълно честен и откровен ,слабо ме интересува необосновано мнение на поредния Сулио или Пулио

                Коментар


                • Първоначално изпратено от kurta007 Разгледай мнение

                  Ама те точно фирмата имат изгода да държат ниска цената,за да дават нисък (нето) дивидент .
                  Седни си, получаваш две!

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
                    как да разбера кога е пик?
                    Много лесно.

                    Първоначално изпратено от ceneto Разгледай мнение
                    точно фирмата имат интерес и да продават(получават такса), когато им се върже минималният IRR само че в момента няма условия това да се случи
                    Точно обратното е ,ама трудно ще го разбереш, като ти гледам мисловния процес.Те таксите пак ще си ги вземат в бъдеще,даже и по-големи
                    Last edited by kurta007; 13.09.2018, 16:14.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от kurta007 Разгледай мнение

                      Ама те точно фирмата имат изгода да държат ниска цената,за да дават нисък (нето) дивидент .
                      точно фирмата имат интерес и да продават(получават такса), когато им се върже минималният IRR само че в момента няма условия това да се случи
                      “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от kurta007 Разгледай мнение

                        То това е доста глупав отговор да ти кажа.

                        От контеста на тезата която разискваме,щом един актив поскъпва,той би трябвало да се пусне за продажба едва когато стигне някакъв пик или поне консолидация в цената,а не тогава когато тепърва почва да поскъпва .Затова ти казах че поставяне на времеви период е грешно,понеже е неизвестно засега.

                        Ти изкара следващия дивидент една ли не най-важното нещо на света ? Прочети последния 6 мес. отчет,там ясно пише какви приходи се очакват от лицензи през следващата година(който ще отидат за дивидент ) и ще спиш по-скокойно.
                        как да разбера кога е пик?

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнение
                          Колегата е отговорил вместо мен:
                          То това е доста глупав отговор да ти кажа.

                          От контеста на тезата която разискваме,щом един актив поскъпва,той би трябвало да се пусне за продажба едва когато стигне някакъв пик или поне консолидация в цената,а не тогава когато тепърва почва да поскъпва .Затова ти казах че поставяне на времеви период е грешно,понеже е неизвестно засега.

                          Ти изкара следващия дивидент една ли не най-важното нещо на света ? Прочети последния 6 мес. отчет,там ясно пише какви приходи се очакват от лицензи през следващата година(който ще отидат за дивидент ) и ще спиш по-скокойно.
                          Last edited by kurta007; 13.09.2018, 12:43.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от mancev Разгледай мнение
                            Можеш да се свържеш с фирмата, и да им предложеш листване "на някой ликвиден пазар". .
                            Ама те точно фирмата имат изгода да държат ниска цената,за да дават нисък (нето) дивидент .

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от kurta007 Разгледай мнение

                              Може и така да е,но няма умисък и лоши чувства.Аз така си говоря.Леко се дразним обаче, когато разни невежи с 2лв в джоба,почнат да се правят на много умни и големата работа.Не визирам теб.



                              Аз също съм инвеститор,а не земеделец .Значи ако цената на земята в БГ няма значение за тези инвеститори в Атерата за който говориш,ми те са гола вода тогава и са си вкарали парите в нещо което не разбират.
                              Ми това са 99.99% от активите на това дружестово ! Как няма да те интересува ???
                              Ще обесня и друго.Атерата не са казали, че няма да продават още 10г .От лизинг имат да вземат за другия дивидент 50% и толкова ще продадат и земя напролет и пак ще има 4-5% дивидент .Ква е тая паника,кви са тея пишман инвестотори ??? Това не мога да разбера

                              Кой е тоя будала да си продава поскъпващите активи ? Само глупаците го правят ,а управлението на Атерата изобщо не са такива.Вижте капиталова и дивидентната доходност от началото до сега.Вижте и колко активи имат сега.Аз твърдя ,че са на световно ниво ! (колкото и странно да звучи на някой,но пред цифрите и боговете мълчат.

                              Тая акция ако беше на някой ликвиден пазар,сега щеше да е над 3.50 лв (три и петдесет лева) пиша и писмено ако някой не е разбрал. И един ден (по-скоро отколкото си мислите) ще е толкова.
                              Можеш да се свържеш с фирмата, и да им предложеш листване "на някой ликвиден пазар". Имам някакви акции, няма да им търся 3,50лв. ама виж за 3,20 мога да ти ги продам веднага, че дори и на БФБ, че да не плащаш високи комисионни навън...

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от kurta007 Разгледай мнение

                                Само не разбрах защо поставяш някакъв времеви срок ???
                                Колегата е отговорил вместо мен:

                                Първоначално изпратено от Joz Разгледай мнение
                                Заради диведента идната година е времевия срок.
                                +1

                                Коментар

                                Working...
                                X