IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Адванс Терафонд АДСИЦ (ATER / ATERA)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

    По принцип съм съгласен с немалко от казаното в поста ти, но забравяш една лека подробност - че купувайки земя през тая акция тук я получаваш на цена двойно по ниска от пазарната. Почти същото като да купиш тухлата от мутрата за 500, а не за 1000 евра.
    А излез на реалния пазар навън и се опитай да го направиш с такъв дисконт, независимо дали земя или тухла...нъцки.
    Причината да не е паднала цената на земята е същата като тази да не са паднали драстично имотите. Дори думата паднали не е точна, да не са се сринали. А тя се дължи на факта, че кризата не се е развила и още нищо не се е видяло.

    Конкретно на теб ще ти задам една гатанка.

    Ако пазара днес не оценя акцията на двойно по-висока цена, по начина, по който твърдиш за "фундамент", ЗАЩО си мислиш, че утре СЪЩИЯ ТОЗИ ПАЗАР, ще държи текущото ниво на акцията, когато цените на земята започнат реално да падат?

    Нали се сещаш, ако пазата е "тъп" днес, защо утре в рамките на влошена и променена среда той да е "умен"?

    Няма как. На тези цени на земята, пазара е това. Утре на новите цени, да смяташ, че пазара тук ще е друг и ще държи текущите нива, е меко казано наивно!


    Коментар


    • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

      Абсолютно си прав - акцията щеше да е чук, ако управляващото дружество не беше чааааак толкова алчно и не прибираше почти цялата рента за себе си. Е, тогава цената щеше да е х2 на сегашната, но не е именно заради крадливити управници - миал родна картинка при почти всички акции на клетата ни борсичка
      +
      Mдаа, това е един от основните проблеми тук.
      Верно че си има разходи с тия покупкопродажби, ама си е бая, не съм им ровил в купичката, ама едно към 50млн вероятно са заминали натам за едни 10г.
      Все пак и за акционерите остава немалко, за тоя период над 170млн са разпределени като дивиденти.
      Е, за сметка разбира се на портфейла от зз, сега е с 110к дка по малко от върха..2010-11 ли беше.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

        По принцип съм съгласен с немалко от казаното в поста ти, но забравяш една лека подробност - че купувайки земя през тая акция тук я получаваш на цена двойно по ниска от пазарната. Почти същото като да купиш тухлата от мутрата за 500, а не за 1000 евра.
        А излез на реалния пазар навън и се опитай да го направиш с такъв дисконт, независимо дали земя или тухла...нъцки.
        Абсолютно си прав - акцията щеше да е чук, ако управляващото дружество не беше чааааак толкова алчно и не прибираше почти цялата рента за себе си. Е, тогава цената щеше да е х2 на сегашната, но не е именно заради крадливити управници - миал родна картинка при почти всички акции на клетата ни борсичка
        Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Mike Florida Разгледай мнение


          Няма как една мутра да строи тухла за 400 евро на квадрат и да продава на 1000,

          Конкретно за земята, ако някой смята, че влагайки на текущите цени, при настъпваща сериозна криза, която ще е за години и натиск над земеделието, и при един Европейски съюз, който не е ясно след 2-3 години под каква форма ще съществува изобщо....., че така погледнато ОТ ТЕКУЩИ цени пазара ще му ИНДЕКСИРА инфлация към номинала, ДНЕС, за мен трябва да е много скъсал с реалността!
          По принцип съм съгласен с немалко от казаното в поста ти, но забравяш една лека подробност - че купувайки земя през тая акция тук я получаваш на цена двойно по ниска от пазарната. Почти същото като да купиш тухлата от мутрата за 500, а не за 1000 евра.
          А излез на реалния пазар навън и се опитай да го направиш с такъв дисконт, независимо дали земя или тухла...нъцки.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение

            Елана агрокредит?
            Мажо тук ми е по - симпатичен, но 0еа изглежда по - спокойна инвестиция, моделът и е по - добър към момента, разходите на дружеството са по - поносими. И там има спад в бизнеса, но ще се усети по - слабо, все пак прави впечатление натискът върху цената и това замисля.
            Мнението ми не е препоръка за покупко - продажба на ценни книжа.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение

              В задачата се пита ако имаш излишни 500к лева в какво да ги вложиш, така че след 20 години да си ок. Земя? Злато? Балона в САЩ? Тухли? Не знам отговора.
              Инфлацията е много по-далеч от обезценката на активи преди това!

              Няма как една мутра да строи тухла за 400 евро на квадрат и да продава на 1000, и после да обясняват, че нямало на къде да падат имотите, при положение, че първо е нулата, а след това са разпродажбите на загуба, от страна, на който е притиснат с кредити. Да не говорим за свалянето на цените от всички загубили имоти през разпродажби на ЧСИ, което ще е поголовно!
              Ще има армия от безработни до 2 години и то не само от ниските слоеве, но и сред маса от лъскавите професии и пълна загуба на доходи! Масова разпродажба на имоти, при липса на купувачи!

              Така погледнато тухлата е опция, но не и на сегашните цени. Абсурдно е да се купува сега, защото РАЗПРАВЯЛИ, ЧЕ ПЕЧАТАЛИ, та щяло да има инфлация. Ще има, ДА! Но въпроса, кое след кое е!

              За земята е същото или за АТЕРАТа, ако ти купиш ДНЕС.

              Ако един обикновен човек не разбира от финанси и има 500К, след преоценка на горните 2 актива, може да ги вложи.
              За златото какво да се каже, там хората си купуват от край време, ако не хванеш някакъв връх както беше 2012г., то си държи стойност и компенсира инфлацията.

              Ако някой има по-добра финансова култура, разбира се, че по-добрата алтернатива ще бъде да се инвестира във финансови инструменти, но отново след преоценка и като се преценят процесите и стопанската ситуация.

              Така, че инфлацията не е да се събудиш утре и всичко да е 1000% нагоре. Преди да се стигне до каквато и да е инфлация ще има възможност всеки да прецени пазарната ситуация и стойността на активите!

              Конкретно за земята, ако някой смята, че влагайки на текущите цени, при настъпваща сериозна криза, която ще е за години и натиск над земеделието, и при един Европейски съюз, който не е ясно след 2-3 години под каква форма ще съществува изобщо....., че така погледнато ОТ ТЕКУЩИ цени пазара ще му ИНДЕКСИРА инфлация към номинала, ДНЕС, за мен трябва да е много скъсал с реалността!

              500К има много възможности къде да се инвестират. Зависи от човека и неговите познания! Ако към момента държиш валута, а не друг актив, това също само по себе си е инвестиция, която всеки един момент може да се конвертира към друга при подходящи условия!

              Коментар


              • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение

                Елана агрокредит?
                Еваната ще сатотално в киреча, но това ще го разберете по-късно, сега умните пари излизат на номинал и горе-долу на 0 с оглед дивидентите за периода от последното увеличение досега. Това са умните, глупавите отдавна продадохме на загуба, макар и на по-висока цена от сегашната. Останалите ще гледат мача отблизо и ще подсмърчат, както аз подсмърчах от тръстването си преди 2 години и нещо. Живи и здрави - да сравняваш атера или бреф с дребното лизнгово дружество на евана е меко казано кощунство. Не е препоръкЪ
                Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Mike Florida Разгледай мнение

                  Няма лошо! Много хора са спечелили до тук!

                  Въпросът е ако аз вложа днес дали ще спечеля утре(5год)? И по-важният въпрос, дали ще съхраня поне вложената стойност?

                  Аз мисля, че не!


                  п.п.
                  Разбира се, ако Земята глобално се засушава, а населението от 7 милиарда стане 12 след 30 години и България съществува, с българско население тогава, при някаква нормалност. Земята може да има по-висока СТОЙНОСТ, спрямо тази днес. В България конкретно!
                  Само, че аз нито бих прогнозирал какво ще е след 30 години, нито бих инвестирал за тогава. Хоризоната ми е 5 години, за който бих инвестирал и наемал да предполагам едно или друго. Не бих предвиждал условности за след 20-30 години! Нямам и интерес да ги предвиждам!
                  В задачата се пита ако имаш излишни 500к лева в какво да ги вложиш, така че след 20 години да си ок. Земя? Злато? Балона в САЩ? Тухли? Не знам отговора.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от male4ko Разгледай мнение
                    Mike Florida

                    Аз мисля че 'abc' отдавна е вложил в земя, и спечелил от вложението си.. Имам такава вътрешна убеденост..
                    Няма лошо! Много хора са спечелили до тук!

                    Въпросът е ако аз вложа днес дали ще спечеля утре(5год)? И по-важният въпрос, дали ще съхраня поне вложената стойност?

                    Аз мисля, че не!


                    п.п.
                    Разбира се, ако Земята глобално се засушава, а населението от 7 милиарда стане 12 след 30 години и България съществува, с българско население тогава, при някаква нормалност. Земята може да има по-висока СТОЙНОСТ, спрямо тази днес. В България конкретно!
                    Само, че аз нито бих прогнозирал какво ще е след 30 години, нито бих инвестирал за тогава. Хоризоната ми е 5 години, за който бих инвестирал и наемал да предполагам едно или друго. Не бих предвиждал условности за след 20-30 години! Нямам и интерес да ги предвиждам!

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Mike Florida Разгледай мнение

                      Какво да ти кажа.... изразил съм моето мнение за съществото на нещата. Който го намира за грешно или непотребно да скролира.
                      Пропуснал съм да кажа, че тежката криза, която предстои с години ще намали консумацията на хранителни продукти, дори и на зърнените такива, защото хората консумират над 50% от храната не от потребност, а за удоволствие, в развития свят. В останалите земеделски сектори всички цени ще са под натиск, с години....

                      Конкретно на теб бих ти казал, че щом си с такава убеденост за тезата ти, да вложиш всичко каквото можеш, а с течение на времето, аз ще гледам как цените растат и ще завиждам в ъгъла, докато ти генерираш...
                      Няма нищо по-добро от това, когато си интелектуално прав, да спечелиш и пари от същото!
                      По-добре от хамерикански ДЦК или Nasdaq към този момент.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от k.o. Разгледай мнение
                        Много трудна година, малко имат резерви, с които да посрещнат разходите, ще се увеличат кредитите, но няма да са за покупка на земя.
                        ..
                        Елана агрокредит?

                        Коментар


                        • Mike Florida

                          Какво да ти кажа.... изразил съм моето мнение за съществото на нещата. Който го намира за грешно или непотребно да скролира.
                          Пропуснал съм да кажа, че тежката криза, която предстои с години ще намали консумацията на хранителни продукти, дори и на зърнените такива, защото хората консумират над 50% от храната не от потребност, а за удоволствие, в развития свят. В останалите земеделски сектори всички цени ще са под натиск, с години....

                          Конкретно на теб бих ти казал, че щом си с такава убеденост за тезата ти, да вложиш всичко каквото можеш, а с течение на времето, аз ще гледам как цените растат и ще завиждам в ъгъла, докато ти генерираш...
                          Няма нищо по-добро от това, когато си интелектуално прав, да спечелиш и пари от същото!


                          Аз мисля че 'abc' отдавна е вложил в земя, и спечелил от вложението си.. Имам такава вътрешна убеденост..

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от abc Разгледай мнение

                            Та това да сравняваш земеделската земя с копчета, ако не е липса на мислене и шаблоникарско възприятие за икономическите и финансови постулати, здраве му кажи!
                            За най- качествената земеделска земя в света, каквато е българската, търсене има и ще продължава да има както вътрешно, така и външно. [ATTACH=CONFIG]n3623916[/ATTACH]
                            Какво да ти кажа.... изразил съм моето мнение за съществото на нещата. Който го намира за грешно или непотребно да скролира.
                            Пропуснал съм да кажа, че тежката криза, която предстои с години ще намали консумацията на хранителни продукти, дори и на зърнените такива, защото хората консумират над 50% от храната не от потребност, а за удоволствие, в развития свят. В останалите земеделски сектори всички цени ще са под натиск, с години....

                            Конкретно на теб бих ти казал, че щом си с такава убеденост за тезата ти, да вложиш всичко каквото можеш, а с течение на времето, аз ще гледам как цените растат и ще завиждам в ъгъла, докато ти генерираш...
                            Няма нищо по-добро от това, когато си интелектуално прав, да спечелиш и пари от същото!

                            Коментар


                            • Тук ще е тежка година, есенниците имаха проблеми, жътвата на пшеницата започна, но добивите на места са с 50% назад(най - тежките случаи), в момента капка не е падало в някои землища и на слънчоглед и царевица няма да може да се разчита за да компенсират, даже напротив, такава съсухрена царевица видях, че повече от 150 - 200 кг./дка няма да извадят. Много трудна година, малко имат резерви, с които да посрещнат разходите, ще се увеличат кредитите, но няма да са за покупка на земя. Същевременно цените на борсите изобщо не са високи.

                              А таксите си вървят, видяли сме, че рентата стига да ги покрие, няма да са на загуба, но за дивидент...
                              Мнението ми не е препоръка за покупко - продажба на ценни книжа.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Mike Florida Разгледай мнение

                                Земята държи на инфлация, колкото държи и едно дървено бичме или кирка от местния строителен магазин!

                                Общото е, че както земята, така и кирката, както и бичмето имат стойност и в бъдещето, защото след 10 години, бичмето ще си е бичме, а кирката ще си е кирка, САМО, ЧЕ... стойността на бичмето от времето на строителния бум и кирката, няма да имат същата стойност спрямо други активи, 10 години по-късно ако няма такъв към онзи бъдещ момент. Земята пази до толкова от инфлация, до колкото не е КЕШ, който при висока инфлация, може да изгори, буквално за месец, два.

                                Ако някой сравни пакет копчета от Илиенци (10 бройки в комплект), от началото на 90те, спрямо същия пакет копчета днес, пак от Илиенци, ще установи, че скока в цената в ПЪТИ, е приблизително равен на скока в ПЪТИ на земята/ имотите или кирка от строителния магазин!

                                Извода е, че земята пази от инфлация само до толкова, до колкото ВСИЧКО, КОЕТО МОЖЕ ДА БЪДЕ СЪХРАНЕНО И ДА ИМА ПОЛЕЗНОСТ И В БЪДЕЩЕ за хората. А това са много неща.


                                От тук на сетне не трябва да забравяме и 2 фактора! А те са следните!

                                1. Цените на земята в БГ са балон, надут от ЕС субсидиите. Какво правим ако там схемата се разклати и я няма утре?

                                2.Ако приемем горното за валидно, че има балон, то дали след 5 или 10 години, земята ще запази стойност, ако ние влезнем на върха на цената,в рамките на пазарно надуване? ДА, тя ще е там и ще има полезност от нея, но ако схемата от точка 1, не е валидна, то каква ще бъде и стойността? Днешната надута от субсидиите или някаква друга преценена през чисто пазарни механизми към онзи момент, след 5 или 10 години?

                                п.п.

                                Вярно е, че ако хипотезата за инфлация е валидна, купилия днес земя, ще запази някаква стойност утре, НО тя повече или по-малко ще е спрямо вложеното днес? Аз мисля, че ще е по-малко!

                                Повече мислене и разбиране и по-малко шаблоникарско възприятие за икономическите и финансови постулати!
                                Та това да сравняваш земеделската земя с копчета, ако не е липса на мислене и шаблоникарско възприятие за икономическите и финансови постулати, здраве му кажи!
                                За най- качествената земеделска земя в света, каквато е българската, търсене има и ще продължава да има както вътрешно, така и външно.
                                Click image for larger version

Name:	земеделска земя.jpg
Views:	3
Size:	36.2 КБ
ID:	3623916

                                Коментар

                                Working...
                                X