IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Адванс Терафонд АДСИЦ (ATER / ATERA)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от nik_naydenov Разгледай мнение
    Ще бъде интересно по тази позиция, като дойде "Часът на истината" за прогнозния дивидент тук.

    Според мен, като се базирам на материалите на Мариян от м. Ноември и на "Банкер" преди седмица, дивидентът ще бъде под 0,10 лв., може би 0,08 - 0,09 лв., докато миналата година взехме по 0,13 лв./акция.

    Гледам, има мнение на "млади дихатели", че дивидентите тук не играели роля, защото ПАЗАРЪТ БИЛ БИКОВ?? Аз не мисля така, защото пазарът на земя на БФБ ("Атера", "Агрокредит", "Агроинвест") е твърде консервативен, защото арендаторите купуват земя и на сиво,

    Имам акции, намалих ги двойно след дивидента от миналата година, досега "Атера" играеше ролята на "донор" за новите надежди на БФБ. Не е препоръка за търговия на БФБ.
    Часът на истината тук ще е когато обявят ликвидация на држеството

    Коментар


    • Ще бъде интересно по тази позиция, като дойде "Часът на истината" за прогнозния дивидент тук.

      Според мен, като се базирам на материалите на Мариян от м. Ноември и на "Банкер" преди седмица, дивидентът ще бъде под 0,10 лв., може би 0,08 - 0,09 лв., докато миналата година взехме по 0,13 лв./акция.

      Гледам, има мнение на "млади дихатели", че дивидентите тук не играели роля, защото ПАЗАРЪТ БИЛ БИКОВ?? Аз не мисля така, защото пазарът на земя на БФБ ("Атера", "Агрокредит", "Агроинвест") е твърде консервативен, защото арендаторите купуват земя и на сиво,

      Имам акции, намалих ги двойно след дивидента от миналата година, досега "Атера" играеше ролята на "донор" за новите надежди на БФБ. Не е препоръка за търговия на БФБ.

      Коментар


      • Мариянски,

        Не разбрах изцяло идеята на поста.

        Като ли част от поста е да се похвалиш, че инвестираш директно в земя и че вземаш добри пари - само поздравления за това ! Винаги съм се радвал и уважавал успешните инвеститори !

        В първата част обаче (особено в края - маркираното в червено), косвено (...или НЕкосвено) ме нападаш, за мен незнайно защо....

        Самата ти прелюдия според мен не е много точно обоснована:

        1.) Понеже както се бъзикаш, съм от инвеститорите които следят бюлетините, точно пък "ЕЛАНА АГРОКРЕДИТ" следя отблизо. И понеже определено не е коректно да изваждаш само 1 месец и да го слагаш на масата, ще посоча по-обобщени данни:

        * Лизинговани декари за цялата 2020 г.: 10'532 дка., което представлява -9 % спад за годината (спрямо предходната 2019 г. , която беше с 11'570 дка,)
        * Лизинговани декари само в периода Септември-Декември'2020 г. : 5'455 дка., което представлява +0,46 % ръстза периода (спрямо предходната 2019 г. , която беше с 5'430 дка, за периода Септемрви-Декември)
        -> посочвам и анализ само на тези 4 последни месеца на годината, тъй като обикновено са най-активни за земедеците за покупките на земя след като са събрали реколтата...

        Ами да ти кажа честно, точно пък данните от "Елана агрокредит" според мен НЕ показват, че "Фермерите купуват земя като обезумели"....

        2.) Ако пък погледнем данните на "АДВАНС ТЕРАФОНД" за изминалата година:
        * Продадени декари (ДИРЕКТНО !) за цялата 2020 г.: 4'555 дка., което представлява -63 % спад за годината (спрямо предходната 2019 г. , която беше с 12'241 дка,)
        * Продажбите на разсрочно плащане пък са символични за 2019-2020 г. (200-500 дка.) и далеч от хилядите декари годишно, които се договаряха по-рано....

        Ами да ти кажа честно, тук пък съвсем НЕ СЕ ВИЖДА, че "Фермерите купуват земя като обезумели"....

        3.) Това, че рентите "не падат" пък не знам защо следва да се тълкува като индикатор, за ръст на интереса към земята ?!? (Визирам, че ако имаше ръст на рентите бих се съгласил, че има ръст и в интереса към земята....).

        Та според описаните данни, аз лично не виждам никакви значителни ръстове в покупките на земи на ГОДИШНА база (т.е. не визирам само "проблемния" бюлетин за Декември), даже пак данните показват точно обратното...

        Та определено не подкрепят анализа от който пък стигаш до коментарите за "да се търгува по бюлетина", другото е вътрешарство...

        В това отношение - не виждам нищо лошо да се търгува по официални данни !? Иначе в случая споделих опасение.... дали съм бил прав или не е отделен въпрос... Но не виждам какво лошо има да се четат и анализират бюлетините...

        А пък това, с "Ми да се забрани тогава бюлетина на щатското мин. на земеделието тогава....Не ви разбирам, честно." пък аз съвсем не те разбирам честно... Явно съм фен на бюлетените, защо да ги забраняваме....



        Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение

        Мисля че посоченото повишение е поради общия възход на зърнените пазари и добрите валежи, които правят зърнарите страшно печеливши, а те купуват земята от Атера. При нулевите лихви по депозити и ниските по кредити е повече от ясно че ще купуват земя.
        Вижте и бюлетина на Елана Агрокредит за ноември, рекорден за последните 16 месеца (по памет). Фермерите купуват земя през ноември като обезумяли.
        Вижте и цената на ПКБ на нови върхове, с тях фермерите си купуват бивши стопански дворове. Фермерите се активизираха на всички фронтове.

        Видя се от 2-3 бюлетина насам и че рентите не падат за новата стопанска.

        Вие чакате "да се търгува по бюлетина", другото е вътрешарство. Ми да се забрани тогава бюлетина на щатското мин. на земеделието тогава....

        Не ви разбирам, честно.

        Аз лично имам земя директно. На 6 януари ми преведоха парите за стопанската 2021-2022 г. или 19 месеца предсрочно, както винаги. Не знам за апартамент да ти предплащат 19 месеца напред, при това земята няма амортизация и поддръжка (освен ако не я отровят или отмият с дивашко гравитачно напояване).

        Но работата във земеделието е дебела. В цели български области няма друга работа освен земеделие и акъла им е само в земята. Не е като в София, кеф ти това, кеф ти онова, кеф ти третото, кеф ти петото, кеф ти петдесетото.

        По долу Фортис беше написал че печалбата от декар е 80 лв. в западна и централна България след ренти. С рентата 120 лв. Знами ако е негова земя фермера печели 120 лв. Защо да не даде 1 500 или 2 000 лв. за да я купи? Ще даде и песен ще изпее и танц ще изтанцува.

        Добавете световната печатница.

        Но трябва да се отчете и таксата за управление на Атера. Когато си отдавам моя земя, такса управление си я прибирам аз

        ​Имам и 1 журналистическа акция на Атера. Не е препоръка за покупко продажба на ценни книжа.

        (п с. коментара е писан преди 2 часа но сега го пускам, защото деня ме захапа)​​​​​​

        Коментар


        • Първоначално изпратено от 1984 Разгледай мнение


          Върховите цени съвпадат със силна Ла Ниня(суша в Ю.Америка и соево-царевичните щати)
          Последните дни доста е валяло в Бразилия и Аржентина.
          Ако повали в щатите, Байдъномиката не налее още млрд. за етанолови субсидии и Европа запази добрите прогнози ...
          В Бразилия вали от около два месеца редовно и засега всичко изглежда ОК. Соя над 130 млн. тона - рекорд, царевица над 100 млн. тона - пак рекорд. Проблеми има в Аржентина - на север се крепи нещо, в центъра и на юг валежите са по-малко. Няма прекалено рискова ситуация, но едни 45-46 млн. тона царевица и под 50 млн. тона соя може би. Това е с 3-4 млн. тона под миналата година. Това е само за Южна Америка. На други места рисковете са по-различни.

          Коментар




          • Върховите цени съвпадат със силна Ла Ниня(суша в Ю.Америка и соево-царевичните щати)
            Последните дни доста е валяло в Бразилия и Аржентина.
            Ако повали в щатите, Байдъномиката не налее още млрд. за етанолови субсидии и Европа запази добрите прогнози ...

            Коментар


            • Първоначално изпратено от oslo Разгледай мнение

              като житото
              житото рулира
              коригирам се, пшеницата не рулира, а е умряло куче на голямата графика, нещо като рейндж
              Click image for larger version

Name:	long.jpg
Views:	1
Size:	64.6 КБ
ID:	3706490



              на малката цената обърна
              Click image for larger version

Name:	short.jpg
Views:	1
Size:	67.1 КБ
ID:	3706491


              Коментар


              • Първоначално изпратено от petrg5s Разгледай мнение

                Какво толкова има на 2.20 за да го считаш за непробиваемо ниво??? Ако не си разбрал ,или нещо си неориентиран в тех.анализ ,да ти припомня че вече счупихме 6 и половина годишна меча тренд линия ! Ако си продал на 1.50 и сега чакаш да върне,няма да стане.И вероятно ще купиш баш на върха.А когато това стане ,моля обади се да знаем кога да продаваме https://tvc-invdn-com.akamaized.net/...fb6186083a.png


                Дивидента няма да оказва влияние на цената близките 1-3 години...или поне не толкова, колкото до сега.
                Мечи пазар е едно, на бичи пазар друго хоро се играе вече
                Ми не - нищо им няма на 2,20 Просто видях чарта.
                Успех

                Коментар


                • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение

                  Ako преди това мине през 2,20...
                  Какво толкова има на 2.20 за да го считаш за непробиваемо ниво??? Ако не си разбрал ,или нещо си неориентиран в тех.анализ ,да ти припомня че вече счупихме 6 и половина годишна меча тренд линия ! Ако си продал на 1.50 и сега чакаш да върне,няма да стане.И вероятно още ще чакаш и ще купиш баш на върха след известно време.А когато това стане ,моля обади се да знаем кога да продаваме https://tvc-invdn-com.akamaized.net/...fb6186083a.png

                  Първоначално изпратено от nik_naydenov Разгледай мнение
                  Първо да видим в одитирания отчет какъв дивидент ще предложат. По мои пресмятания с 0,04 лв. по-малко от миналата година. Имам акции доволно количество. Не е препоръка.
                  Дивидента няма да оказва влияние на цената близките 1-3 години...или поне не толкова, колкото до сега.
                  Мечи пазар е едно, на бичи пазар друго хоро се играе вече
                  Last edited by petrg5s; 22.01.2021, 14:11.

                  Коментар


                  • Първо да видим в одитирания отчет какъв дивидент ще предложат. По мои пресмятания с 0,04 лв. по-малко от миналата година. Имам акции доволно количество. Не е препоръка.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от petrg5s Разгледай мнение
                      2.50-3.00 лв/акция до лятото изобщо няма да ме учудят
                      Ako преди това мине през 2,20...

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от kolq Разгледай мнение

                        Тази компания се оценява по базата на активи. Има 200к декара в управление (извадих 20к които са вече в разсрочено плащане). Ако предположим че стойност на един декар е средно 1000, то излиза 2.30 на акция + има 20 стотинки кеш на акция, което прави 2.5 цена на база на активи. И това го оценявам доста песимистично, щото от отчетите може да видиш че продават на 1500лв декар. Ако пък ще проучиш кол-ко струва земя в ЕС, ще разбереш че земята е най евтина в България. До скоро отвориха пазар на земя, което може да привлече нови инвеститори в този сегмент. Това е защото земята тук е плодородна, а продукция може да се изнася в ЕС без никакви данъци.
                        + дружество взима винаги някакви пари от рента на земята. Това дава макар и малка, но сигурна печалба.
                        + най малко 90% от печалбата се разпределя като дивидент, защото е АДСИЦ
                        Е, не трябва изцяло да игнорираш земята на разсрочено плащане. Ако предположим, че половината от нея е платена към момента, то остава за плащане и другата половина, което си е поне + 10 ст/акция. Отделно имаме вземания/ основно от неполучени все още наеми за отдадена земя/, което е още към 10 ст/ акция.
                        И да- земеделската земя у нас е една от най-качествените в ЕС, но същевременно е и една от най- разпокъсаните, а дългогодишно подготвения закон за комасацията така и не бе приет и от това НС.
                        Виж, ако следващото правителство заложи в приоритетите си ударно възсановяване на напоителните системи в Бг, както предлагат левите, то това веднага и несимволично би се отразило и на цената на земеделската земя.



                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Garo01 Разгледай мнение
                          Като фундамент ми харесва този адсиц, но се чудя дали акцията е надценена. Не ми е ясно от какво се влияе самата цена на акцията, главно заради това не съм се решил да инвестирам средства.
                          В инфосток P/E ratio е 55, не мога да си обясня защо е толкова високо ?!
                          Тази компания се оценява по базата на активи. Има 200к декара в управление (извадих 20к които са вече в разсрочено плащане). Ако предположим че стойност на един декар е средно 1000, то излиза 2.30 на акция + има 20 стотинки кеш на акция, което прави 2.5 цена на база на активи. И това го оценявам доста песимистично, щото от отчетите може да видиш че продават на 1500лв декар. Ако пък ще проучиш кол-ко струва земя в ЕС, ще разбереш че земята е най евтина в България. До скоро отвориха пазар на земя, което може да привлече нови инвеститори в този сегмент. Това е защото земята тук е плодородна, а продукция може да се изнася в ЕС без никакви данъци.
                          + дружество взима винаги някакви пари от рента на земята. Това дава макар и малка, но сигурна печалба.
                          + най малко 90% от печалбата се разпределя като дивидент, защото е АДСИЦ

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от petrg5s Разгледай мнение

                            Мерси,но със сигурност тренд линии не се чертаят на върха на 2 фитила и то на Heikin Ashi
                            Сори.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение

                              Ето:
                              https://invst.ly/tjbbd

                              Eто тази тренд линия е много по-точнa.Не 2 фитила,а 31 пъти,в случая седмици ( и то тялото на свеща в повечето случай) е била тествана за 6 години и половина. И сега е пробита
                              Click image for larger version

Name:	atera 111.jpg.png
Views:	1
Size:	2.5 КБ
ID:	3704682

                              Last edited by petrg5s; 21.01.2021, 13:18.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение
                                Мерси,но със сигурност тренд линии не се чертаят на върха на 2 фитила и то на Heikin Ashi

                                Коментар

                                Working...
                                X