If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Т.е. с по 7 лв на година. Което прави с около 2,30 лв./дка по висока рента.
Ако сега от дка се плаща 25 лв. рента. То 2007 ще се добавят още 1/3 от 35лв =11.60 лв.
2007-> 36,60 лв/дка
За другите години до 2022 уравнението е 36,67+2,34*години
2022-> 71,70 лв/дка
При сегашна цена на земята от 200-400 лв/дка инвестицията излиза много печеливша.
Пр.
300 лв/дка с рента като горната се изплаща за 8 години, а следващите 10 - 615лв. след това остава по 71,70 лв на година.
Цената на земята ще расте до тогава (2022), като рязко ще поскъпне 2007 и след това ще продължи по-плавен растеж.
Това е една много добра дългосрочна инвестиция.
Коментар
Negramoten
Адванс Терафонд
Доколкото знам субсидиите 2007 г. ще са 25% от тези на ЕС или 35лв/дка. и ще се увеличават всяка година. 2012 ще са 50% (70 лв/дка), 2017г. - 105лв/дка и 2022г. - 140лв/дка.
Инвестицията в такъв фонд е със срок от поне 5 години. и доходността ще е от порядъка на 50-100%.
А който е внимавал ще знае че долното има изключение
"Не би да се забравя и факта, че сериозен интерес от страна на чужденци към закупуването на земеделска земя ще има едва след отпадането на конституционната забрана, което се очаква да стане към 2014 г."
и още от 2007 ще може да се купува дори като физическо лице
дай линк към някой проспект ако обичаш
без да се обиждате момчета обаче нищо не разбирате от еврофондове
и на йота не сте близо до истината
а това за 35-140 лева на дка е най-голямата глупост която съм чел напоследък (освен ако нямаш предвид за срок от 2-10 години)
Прочетете проспекта на някое такова дружество вместо да пишете глупости - това да не е селската кооперация да отглежда домати и краставици и да развива земеделието. Неграмотния е прав обаче.
Това, че сега рентата е ниска ще се промени много бързо.
Възможно е да си прав. В момента земеделската земя се продава на дребни парчета по 100-200 евро декара. навлизането на 3-4 фонда за управление на земеделска земя, които ще закупят всеки между 100 000 и 200 000 декара ще повиши безспорно цената на земята кратно, особено за масиви над 500 декара. не бих се учудил до края на годината да видим цени от по 300-450 евро на декар, това е минималната цена в европа на декар земя.
друг е въпросът наистина как ще се управляват тези фондове и от къде ще генерират печалба-разбирай дивидент за вложителите. Рентата в момента е 6-12 лева на декар, т.е. отпиши я. по вероятно е да се намерят не арендатори, а работници, които да работят земята срещу заплащатне, а печалбата да се продава. акцентът вероятно ще падне на трайни насаждения, маслодайни култури и екологично земеделие. пожелавам успех на всички инвеститори
Както вече беше казано в тази тема, много е вероятно да създават тези фондове, за да могат да предложат все повече възможности на средствата, които чакат да бъдат инвестирани. За това се говори и за инвестиции на борсите в Румъния, Сърбия, Македония. Това само по себе се показва оценката им за перспективите пред БФБ.
По мое без претенции да бъде компетентно мнение ми се струва, че в подобен тип фондове, инвестиращи в недвижими имоти има смисъл да се включи човек дотолкова, доколкото очаква да нарастне стойността на активите, в които инвестира фонда. България все още е доста далеч от времето, когато ще може да се печели от ефективното /колкото и ефективно да е то/ управление на недвижима собственост. Ако някой се надява да печели от отдаването под наем на жилищна или търговска площ, от арендата от земеделска земя, то е по-добре да се държи парите в банката и да си получава 7-8% или още по-добре да инвестира в облигации / примерно ТBI Евробонд - 12-13%/.
България обаче е на път да стане нормална държава и все повече ще се увеличава доходността от експлоатацията на недвижим имот и същевременно ще намаляват темповете на нарастване на цените на недвижимите имоти. Доколкото бурният растеж на цените на жилищни и търговски обекти вече отмина, не ми се вижда особено разумно да се инвестира в АДСИЦ, докато не е възможно да се реализира нормална доходност от управлението на тези имоти и от капиталова печалба, които взети заедно да може да покриват разходите на АДСИЦ и същевременно да останат поне 10-12% за инвеститора. Доколкото обаче растежа на цената на земеделската земя тепърва предстои, не е зле да се обмисли сериозно подобна инвестиция. Доколкото разбирам раздвижването на пазара на земя в резултат на очакваните евросубсидии за земеделие, които между впрочем започват да се наливат вече още от предприсъединителните фондове като САПАРД и се очаква след присъединяването ни в ЕС да се увеличат и да направят земеделието поне малко по-печелившо за тези, които се занимават с подобен род дейност. В резултат от очакванията за увеличаване на доходността от земеделие се увеличава и търсенето на земя. Тази доходност в никакъв случай няма да е особено висока колкото и пари да се наливат от ЕС, защото никъде в Европа не се печели от земеделие и навсякъде то получава държавни субсидии. Не би да се забравя и факта, че сериозен интерес от страна на чужденци към закупуването на земеделска земя ще има едва след отпадането на конституционната забрана, което се очаква да стане към 2014 г.
Всичко това обаче не пречи да се разрази една сериозна психоза и на пазар за земеделска земя, макар и не толкова масова психоза както при пазара на жилища. Българинът има невероятно високи очаквания най-вече за цените след присъединяването ни към ЕС и страхът, че всичко ще стане невероятно скъпо, е масово разпространен и точно поради това става скъпо /визирам най-вече жилищата/. Колкото и нереални да са подобен род очаквания, нищо не пречи те да бъдат използвани, защото те сами по себе си са в състояние и най-вероятно ще покачат цената на земята. Все пак в отделни райони земята е доста подценена.
Коментар