If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Китай наистина има проблеми с ХЛЕБНАТА пшеница, а не като цяло с пшеницата. Част от реколтата ще е фуражно зърно. Балансът на пшеницата в света ще се постегне още, но има голяма вероятност фуражното търсене да намалее много поради по-евтината царевица и чаканата голяма реколта от нея. Няма начин да не се получи прехвърляне между пшеница и царевица за балансиране на търсенето.
Китай сега купува доста мелничарска пшеница, но фуражната си няма да я изхвърли, а ще замества с нея царевица. На всичко отгоре проблемите с пшеницата не са поради суша, а поради многото валежи, което от своя страна влияе добре на реколтата от царевица.
Не се притеснявам за пшеницата, там даже нещата изглеждат много добре от към възможност за повишение на цените.
Проблемите виждам в царевицата, която май ще е доста – рекорд в света и то с много пред досегашния рекорд. Времето в Айова и Илинойс се засуши, но другата седмица дават частични превалявания – 15-30 л/квм. Нека видим как ще се развият нещата със сушата в тези два щата. От това ще зависи дали царевицата ще се понижи много под 5 дол/бушел - примерно 4-4,4 бол/бушел, което не е никак добре. Ако остане в рамките на 4,8-5 дол/бушел нещата при царевицата в БГ стават СУПЕР – цена над 280-300лв/тон. Но и тук, за да се затвърди добив от 1000кг/дека трябва още малко дъжд.
Но в БГ не всички земеделци успешно отглеждат царевица.
Има реална възможност доходите на добрите фермери да са почти на нивото от миналата година поради компенсацията от царевицата. При слънчогледа цените сигурно ще са под 600 лв/тон. Но тук има резерви от висок добив. Проблем ще са добрите реколти в Украйна и Русия. Също така да видим и как ще е соята в САЩ - тук е доста мъгляво, повече от царевицата. Добра новина е намалението на запасите от палмово масло, но те бяха рекордно високи и някакво намаление само ще ги вкара в нормални граници.
Тази година една част от фермерите в БГ отново са с ниски добиви. По-добрите обаче са добре дори и при ниските цени на зърното.
Все пак поради създалата се суматоха ще се намалят покупките на земя на високи цени, нещо, което прави Атера.
Тази вечер ще прегледам състоянието на нещата - пазари, търсете, предлагане, времето по света и утре ще пиша повече - сега правя ремонт у нас и нямам много време.
Все пак нещо ми светва, че нещата в 2014-2015 МГ отново ще се затегнат със зърнените баланси, но ще съм по-сигурен в това след като видим какво ще е търсенето на пшеница и царевица след прибирането на реколтата от царевица. Сега търсенето на пшеница е високо, защото царевицата закъснява, а и запасите и са доста малки в северното полукълбо.
Бразилия вече е пордала почти избяло реколтата си от соя, което е много добра новина за маслата и слънчогледа.
Като цяло за Атера виждам добри новини относно цената на земята. Но самият бизнес на компанията няма как да създава вечно толкова голяма печалба. Незнам вие как си представяте комасацията, но големите фермери не са много хепи за това. А и цените на дребто се повишиха, а на едро спадат - т.е маржът намалява. Рентата не е никакво спасение за този бизнес модел е много ясно.
този път нахвърлях всичко набързо без подредба - извинявайте за това
Китай наистина има проблеми с ХЛЕБНАТА пшеница, а не като цяло с пшеницата. Част от реколтата ще е фуражно зърно. Балансът на пшеницана в света ще се постегне още, но има голяма вероятност фуражното търсене да намалее много поради по-евтината царевица и чаканата голяма реколта от нея. Няма начин да не се получи прехвърляне между ----след малко продължавам
Колегата fortiss, с нетърпение очаквам ( и не само аз предполагам ) продължението на анализа от предния ден. Той е важен, обективен и високо ценен ( вярвам не само от мен ами и от останалите колеги, които следят АТЕРА ).
Китай наистина има проблеми с ХЛЕБНАТА пшеница, а не като цяло с пшеницата. Част от реколтата ще е фуражно зърно. Балансът на пшеницана в света ще се постегне още, но има голяма вероятност фуражното търсене да намалее много поради по-евтината царевица и чаканата голяма реколта от нея. Няма начин да не се получи прехвърляне между ----след малко продължавам
Китай очаква слаба реколта от пшеница и това ще го принуди да купи от чужбина над 10 млн. тона, съобщава Reuters.
По този начин най-голямата комунистическа държава ще стане вносител №1 на жито в света и ще изпревари досегашния лидер Египет, който ще импортира около 9 млн. т. Предвижданията на американското министерство на земеделието сочат, че китайският внос ще бъде не по-малък от 8,5 млн. тона. Информацията доведе до повишаване на цената на пшеницата и в САЩ достигна двуседмичен връх.
Само в северните райони на Китай това лято се очаква щетите върху реколтата да са 20 млн. т, или двойно повече от най-песимистичните прогнози. Това носи риск за стабилността на зърнения пазар в световен мащаб.
Според Световния съвет по зърното през тази реколтна година се очакват по-големи добиви, но прибраните количества няма да задоволят търсенето. Така преходните запаси ще се окажат на най-ниското ниво от 2008-2009 г.
Сега като се уверихте за ситуацияна по зърнените пазари - как виждате нещата при зърнопроизовдството, а от там цената на земята/търговията и бизнесът на АТЕРА?
Какви са ви изчисленията за целия процес?
Така или инак в светлината на последните новини (които до голяма степен сме дискутирали тука и едва ли са огромна изненада за следящите отблизо нещата) се очаква някаква корекция в цените на земята, а от там и на акцията.
Тази година не очаквам да е голяма , защото все пак както спомена Импето ни е осигурен един сносен дивидент за 2014 от порядъка на около 60лв/дка.
Но другата вероятно е да е доста по малък.
Дано корекцията да е по дълбока, поне до 500лв/дка, та да влезе в употреба натрупания кеш. Поне едно 50-60 дори и 70 К дка да могат да се закупят та отново да рипне фундамента ни над 300 К дка.
От мене - едно огромно БРАВО на мениджмънта за отличния тайминг.
Краткосрочно съм мечо, ма дългосрочно - чок бул
Сега като се уверихте за ситуацияна по зърнените пазари - как виждате нещата при зърнопроизовдството, а от там цената на земята/търговията и бизнесът на АТЕРА?
Какви са ви изчисленията за целия процес?
зависи от гледната точка който е продал по-рано го радват тия новини че не се е минал атерата преди 2-3 години продаваха на 600 лв декара сега на 650 купуват ма кой да знае тогава догодина ще смятаме пак, пък и вече ето 11 месеца до дивидента, един избутахте
Ами аз не съм съгласен, няма какво да се радвам, защото АТЕРАТА буташе цялата борса напред тия 2 години. Но според мен има достатъчно алтернативи.
Моите акции ги продадох преди няколко седмици. Исках да влизам пак, но уви - това доста ме озадачава. Да припомним и факта, че отчета е с -50% надолу в печалбата, достатъчно много се събраха, за да се въздържа от покупка...
Това е буквално срив в цената, -33% е прекалено много. Освен това и евентуалната трудност в пласирането на стоката, заради прекалено силната реколта в черноморския регион също би било неприятно... Ако се направи трезва оценка, новината наистина е много лоша Дори и да успее да се продаде цялата продукция, ценовият спад е прекалено голям, не може да се реваншира от евентуалното по-голямо количество на продадената реколта, което всъщност явно не е толкова голямо - само 4-5%. Сравнено с цената е нищо!
The best things in life are free. The second best things are very expensive!
не е препоръка
Коментар