IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Адванс Терафонд АДСИЦ (ATER / ATERA)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • На 10-ий ще снесат: това - хубаво - да.
    Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

    Коментар


    • Първоначално изпратено от petergos Разгледай мнение
      Fortiss,а какво ще кажеш за цената на пшеницата в южна България? Интересува ме цената на изкупуване от полето. Благодаря ти предварително!
      Фортис, май трябва да си смениш ника на Нострадамус

      Коментар


      • Fortiss,а какво ще кажеш за цената на пшеницата в южна България? Интересува ме цената на изкупуване от полето. Благодаря ти предварително!

        Коментар


        • Прогноза за цените на основните култури в България и Румъния от новата 2015 – 2016 МГ.
          - Пшеница – След жътва – септември 2015г, очаквам цената на мелничарската пшеница да бъде около 177 – 182 USD/тон. Очаквам не много добри природни условия през лятото на 2015г в цялото Северно полукълбо. Първите сделки за фуражен ечемик са при цена 280 BGN/тон от производител.
          - Царевица – След жътва – ноември 2015г, очаквам цената на царевицата да бъде 160 – 165 USD/тон в следствие на по-малкото валежи през лятото на 2015 година. Както е тръгнало с валежите, може да се наложи повишаване цената на царевицата до над 180 USD/тон.
          - Слънчоглед - След жътва – октомври 2015г, очаквам цената на слънчогледа да бъде 355 – 385 USD/тон. В предходната седмица прогнозните цени са повишени с 35 – 45 USD/тон в унисон с цените на рапицата, а също така с проблемите около производството в Украйна и Русия.
          Рапицата от производител в България е с цена 700 – 720 USD/тон, като по-големите цени са за по-големи количества.

          Коментар


          • Форти, след толкова много иностранна статистика ,дай прогноза за цени в След жътвената кампания в БГ

            Коментар


            • В подкрепа на масления пазар в света ще се яви липсата на валежи в Индонезия и Малайзия. За този процес, който върви вече няколко седмици не се споменава, но реално там липсват значителни валежи. В затруднение ще се окажат едновременно рапичния, слънчогледовия и палмовия сектори. В изобилие ще остане само соевия сегмент.
              През последните месеци пазарът на пшеница се характеризира с непрекъснато повтаряне на заучената фраза – състоянието на посевите е отлично. Това обаче изглежда е било доста дълго повтаряна грешка. Топлото и сухо време в ЕС, части от Канада и Русия, където посевите са в много напреднал стадий на развитие и щетите вече са фиксирани е една от причините за сериозния ръст на цената през изминалата седмица. Подкрепа продължават да оказват валежите в Средния Запад на САЩ, където опасенията за влошено качество на пшеницата са реалност. В по-далечна перспектива върху пазара влияят липсата на валежи в Австралия и Бразилия. Особено проблемни се очертават доставките на твърда пшеница поради сушата в Канада и Австралия. При меката пшеница отново Черноморския регион ще спасява положението с предлагане през сезона на достатъчно качествена пшеница.
              Сушата във Франция и Германия ще се отрази доста силно върху добивите от пшеница, защото там посевите се развиват по-късно от тези в България и Румъния, т.е. необходимата сега влага я няма. От друга страна високите температури принуждават растенията бързо да узряват без да са изпълнили зърната максимално. Реколтата от мека пшеница в ЕС със сигурност ще се понижи под 140 млн. тона, вероятно в рамките на 135 – 138 млн. тона. Друг проблемен производител със значителен внос от Черноморски регион – Испания, също ще получи по-слаба зърнена реколта – 13,29 млн. тона при 15,8 млн. тона през 2014 година. През последната седмица експортните лицензи за износ на пшеница от ЕС отново са на добро ниво – 360 500 тона, в т.ч. от Франция 145 600 тона. От началото на сезона лицензите за износ на мека пшеница от ЕС са достигнали рекордно ниво от 31,033 млн. тона, в т.ч. Франция 9,97 млн. тона. На противоположния полюс е Китай, където поради валежи качеството на пшеницата е влошено и се очаква ръст на вноса през новия сезон до 3 млн. тона при 1,49 млн. тона през 2014 – 2015 МГ.
              Австралия не остава назад в прогнозирането на по-ниска реколта от пшеница през новия сезон. Тя току що е засята и фиксирането на загуби все още е далеч, но Ел Ниньо, дава сигурност на анализаторите за сериозни понижения. Очаква се, че новата реколта ще е най-ниска за последните 8 години – дори под 20 млн. тона, т.е. намалени с около 5 млн. тона от предходната реколта.
              Производството на пшеница в Азия наистина се оказва проблемно. Производството на Китай ще е отново рекордно високо, но в по-голямата си част некачествена пшеница, т.е. растящ внос – до 3 млн. тона. Традиционният за последните години износител Индия ще внася качествена пшеница – над 1 млн. тона. Австралия ще изнася – няма как, нооо – доста по-малко. САЩ традиционно захранват азиатския пазар, но качеството тази година ще е проблем, а и цените се повишават. Остава с големи доставки да се класира Черноморския регион. Това и сега се прави, дори и с много големи ценови разлики между руска и австралийска пшеница. Вероятността за понижение цената на австралийската пшеница е минимална, дори отсъства, т.е. остава руската да се повиши с около 25 – 35 USD/тон и отново да е конкурентна.

              Добивите от пшеница в Канзас са по-добри от очакваното през пролетта. Това не означава, че те ще надвишат средното ниво за района от последните години. В момента средните добиви се движат в рамките на 30 – 35 бушела/акър (202 – 235 кг/декар). Фермери прогнозират, че добив над 25 бушела/акър през този сезон може да се отчете като успех.
              Зърнената реколта в Украйна се очаква на ниво около 60 млн. тона. Лошата новина е, че намалението с около 3,5 – 4 млн. тона спрямо предходната година е основно от царевица и в по-малка степен ечемик. Пшеницата ще бъде без промяна от 2014г – 24,5 млн. тона. Както и в предходни години, стартът на кампанията по износа на зърно от Черноморския регион ще даде Русия, с количества от 2,8 млн. тона през юли (3,12 млн. тона през юли 2014г) и 3,8 млн. тона през август (4,64). Изглежда кампанията ще е доста по-слаба. Това дава шанс на България и Румъния да запълнят празнината с наличностите си от качествена пшеница. В реда на хронологията ще бъде ако през август - септември от България бъдат изнасяни по 500 000 тона пшеница с цена от производител над 300 BGN/тон. Засега проблеми с предлагането на зърно в Русия няма, но слънчогледът е недостатъчен за доброто търсене на масло. Въобще през сезона търсенето на слънчогледово масло е доста добро – от целия Черноморски регион. Умерено добрата реколта от слънчоглед през 2014г се оказа недостатъчна за консуматорите и запасите ще са много ниски. През новия сезон се очертава добра само реколтата от соя в света – засега прогноза за Северна Америка. Все още палмовото масло се държи на ниво, но намалените валежи в Индонезия и Малайзия ще оказват влияние поне до края на лятото, което е и най-силния период за производството му. В подкрепа на цените в масления сектор вече фактически се явяват реколтите от рапица и слънчоглед.
              Очаквам през следващите седмици прогнозите на всички анализатори да започнат твърдо и трайно да се понижават. Всеки ще прецени, че понижението трябва да е с различни темпове и засега промените няма да са значителни. Обобщено може да се каже, че посевите са все още в сравнително добро състояние. Промените в добиви и реколти няма да са значителни, поне до този момент, но ще са факт. Това променя ценовите нива при всички култури. Корекциите обаче станаха много бързо и рязко и най-вероятно нестабилно. Може да се очаква, че през следващите 1 – 2 седмици ще има ход назад при цените основно заради бързото им движение напред.

              Коментар


              • Ще се включа отново макар да дразня много колеги от форума. Прилагам извадка /на части/ от www.zarnoborsa.com :
                Метеорологичните условия в света през изминалата седмица останаха без промяна. В САЩ валежи имаше в царевичния пояс на страната, където и температурите не са високи, докато в Канзас жътвата бързо напредваше при топло време. Температурите в Западна Европа са високи – без валежи, а проблемите се задълбочават. В Украйна преваля, като температурите не са високи. В Русия картината е пъстра – обилни валежи в южните части с не високи температури. В Поволжието продължава горещото и сухо време. Валежи няма и в Австралия.
                През следващите 10 дена температурите в Средния Запад на САЩ ще бъдат +15+30 градуса с валежи 5 – 25 л/квм. В Канзас и Оклахома температурите ще бъдат +21+34 градуса с валежи 10 – 35 л/квм. В Западна Европа температурите ще бъдат +9+36 градуса без валежи. В Северна България и Южна Румъния +13+29 градуса с валежи 5 – 40 л/квм. В Украйна температурите ще бъдат +13+31 градуса без валежи. В Русия температурите ще бъдат +11+31 градуса с валежи 0 - 25 л/квм. В Индия температурите ще бъдат +26+38 градуса с валежи 0 – 30 л/квм. В района на китайската столица Пекин температурите ще бъдат +17+35 градуса с валежи до 10 л/квм. В провинция Хенан температурите ще бъдат +22+34 градуса с валежи до 20 л/квм. В Индонезия и Малайзия температурите ще бъдат +24+34 градуса, почти без валежи в Индонезия и до 15 л/квм в Малайзия. В Австралия температурите ще бъдат +7+19 градуса без валежи. В бразилския щат Мато Гросо температурите ще бъдат +24+32 градуса без валежи. В щата Парана температурите ще бъдат +5+22 градуса с валежи 0 – 35 л/квм. В Аржентина температурите ще бъдат +1+21 градуса с валежи до 35 л/квм, като повечето от тях в южните райони на страната.
                Продължава засушаването в ЕС, Австралия, Бразилия, Индия, Индонезия, Малайзия и части от русия. Температурите са в нормите с изключение на Западна Европа, където е горещо. Точно метеорологичните условия са определящ фактор за силния рът цените на всички култури през изминалата седмица.
                Големият въпрос при царевицата не само в САЩ, а и в световен мащаб е какви щети са нанесли валежите върху културата в Средния Запад на САЩ. Най-много валежи е имало в около 1/3 от царевичния пояс, но там е концентрирано голямо производство. Някои анализатори все още прогнозират следен добив от царевица в САЩ в рамките на 160 – 170 бушела/акър, т.е. без отчитане на някакви щети от валежите. Други изказват опасение от прекомерната влага и то в напреднал стадий на развитие на посевите. Така за по-реалистично може да се приеме, че средният добив ще е около и под 157 бушела/акър. Все още сме пред важните за посевите юли и август. От метеорологичните условия през тези два месеца ще зависи дали добивът ще бъде под или над 157 бушела/акър. Може да приемем, че среден добив от 155 бушела/акър ще е реалистичен за настоящия сезон. Така при засети площи от 361,4 млн. декара, царевичната реколта ще бъде 323 – 325 млн. тона, която би осигурила крайни запаси от под 25 млн. тона в САЩ през новия сезон. Тези запаси биха осигурили значителни изкупувания в Чикаго и цени над 5 USD/бушел. Добив от 155 бешула/акър е малко над средното ниво за последните 10 години, т.е. добро постижение.
                Настоящето положение при царевицата обаче никак не е розово. Запасите от царевица в САЩ в края на текущия сезон ще се повишат до най-високи стойности за последните три десетилетия и то в два поредни сезона. Според проучване сред търговци, вероятно към 1.06.2015г запасите в САЩ ще бъдат 115,7 млн. тона или с 18% повече от миналата година. Това са най-големите запаси от 1988 година до сега. Запасите от царевица в света ще се повишат с 13% до най-високо ниво за последните 27 години. Monsanto Co прогнозират, че ниските цени на царевицата ще продължат и след 2015 година, т.е. свръх запасен глобален пазар. Валежите през юни имат малка корелация с добивите от царевица. Основно те зависят то валежите през юли и август. Към 1.06.2015г земеделските производители все задържат около 35% от производството през 2014 година. Големите запаси ще са буфер срещу евентуалните проблеми в производството през 2015 година. Поради тях не може да очакваме нещо изключително в ценово отношение, но може да бъде подготвена почвата това да се случи при по-слаба реколта през 2016 година.
                Метеорологичните условия в царевичния пояс на САЩ съвсем не са най-добри за развитието на царевицата и соята. Многото валежи, не високи температури, мрачното време и липсата на достатъчно топлина и светлина са проблем за развитието на посевите. За да се случат високите добиви, трябва в близките дни кардинална промяна на тези условия. Отделно прекомерната влага измива бързо хранителните вещества – азот, и в определен момент ще се почувства глад в растенията. От друга страна за добро опрашване на царевицата, което ще се случи през юли са необходими повече влага във въздуха и не високи температури. Обикновено многото валежи и хладно време се заменят бързо с противоположното – сух и горещ период. Засега прогнозите не сочат такова развитие, но практиката сочи точно това. Нещо подобно се получи и в Западна Европа през последния месец.
                Бразилия обаче се оказва все по-добра при настоящата царевична реколта – 83,7 млн. тона, а само втората реколта 52,9 млн. тона. Предходната по-ниска прогноза беше много, а това изключително много. Къде ще се потреби тази царевица – никой не знае, а кога – още по-малко.
                Във вторник USDA ще публикува доклад, в който ще се прогнозират площите с култури в САЩ. Оценките в доклада ще се базират на две големи изследвания проведени сред фермерите през първите две седмици на юни. Данните определено ще бъдат за намерения, а не са реално засети площи. През юни фермерите засяга основната част от площите с царевица и най-вече със соя. В този момент обаче многото валежи промениха плановите и ограничиха възможностите на много от тях да изпълнят намеренията си. Така че площите с културите въобще няма да са окончателни, а доста ще се променят в следващите доклади.
                При соята причините за ръста са още по-силно оплетени. Първата и може би основна причина за повишението е, че крайните запаси през текущия сезон ще бъдат доста под очакванията на пазара поради силното търсене на соев шрот и високата рентабилност на производството му. Друга причина е забавеното засяване на последните 10% от планираните за соя площи в САЩ. Подобно на царевицата, около 1/3 от площите със соя в Средния Запад на САЩ се пори с прекомерната влага. Юли и август ще са решаващи за добивите от соя. Сега USDA очаква добивът да достигне 46 бушела/акър. Добив под 43 бушела/акър ще привлече вниманието на търговците за значителни изкупувания и повишени на цената. При добив от 43 бушела/акър реколтата от соя в САЩ ще бъде малко под 100 млн. тона.

                Коментар


                • Пшеницата нещо се изстреля:

                  Wheat

                  Някаква идея какво стана толкова изненадващо ?

                  Коментар


                  • Начален срок за изплащане на дивидента – 10.07.2015г.;

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение
                      Колкото повече една цена е в застой или колкото по-плавно мърда, толкова се свива разликата купува-продава !!! Това никак не е добре за т.нар. "банкиране", която идея досега носеше сладките печалби тук. А щом маржовете станат десетина процента - край със спекулата - може да се изравнят с таксата по мениджмънта
                      Така е! Въпросът, е че според мен, времето на това изравняване е сравнително далеч. Що се отнася до "сладките печалби" - това е по-скоро "спекула".
                      Що се отнася до тъй нареченото поземлено "банкиране" - това е по-скоро съхранение на капитала!

                      Когато по-повечето позиции на БФБ дребният инвеститора трябва да се "надиграва" с мутри носещи вече "костюми", наречени мажоритари. То предполагам "банкирането" е за предпочитане пред "спекулата"!

                      Не е препоръка за инвестиция на БФБ!

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Mike Florida Разгледай мнение
                        Съгласен съм! Коректно уточнение! Относно цената, то според мен това повишение е добре да става плавно в този период. Перспективите изглеждат добри! Остава само природата и икономическата ситуация да не поднасят неприятни изненади, и вероятно ще станем свидетели на тези нива!
                        Колкото повече една цена е в застой или колкото по-плавно мърда, толкова се свива разликата купува-продава !!! Това никак не е добре за т.нар. "банкиране", която идея досега носеше сладките печалби тук. А щом маржовете станат десетина процента - край със спекулата - може да се изравнят с таксата по мениджмънта
                        Не е препоръка... !!!
                        "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
                          Да уточним само, че комасация в буквалния смисъл на думата се прави изключително рядко сега в БГ. Под комасация трябва да се разбира по-голям брой терени в едно землище.
                          Като се има предвид резултатите на фермерите през последните 2 години, може да се твърди, че цената на земята в БГ е ниска. Точно фермерите постепенно ще повишат цените през следващите години. Оставам на мнението, че до 10 години цената в Северна България ще отиде до 2 000 лева /Добруджа отделно/.
                          Зависи де. В районите където хората, поради безнаказаните безчинства , не могат да приберат никаква реколта - колко според теб може да струва земята, макар и една от най-най-най-плодородните в Европа?
                          Last edited by X_Y; 25.06.2015, 14:59.
                          Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от grungo Разгледай мнение
                            Здравейте,

                            Аз съм нов още тук.
                            Падането на цената предполагам е породено от минаването на ex dividend date. Но въпроса ми е, кога ще мога да видя дивидента изплатен при мен в платформата ми?
                            На сборището казаха: юли месец - докъм краят му, но сигурно - по-скоро ще е.
                            Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                            Коментар


                            • Ще изложа и моите мисли по въпроса за поскъпването на земята ... а и дали Атера ще се облажи от този факт /акционерите на АТЕРА/

                              Със ситулност цената на земята се вдига и това няма да спре не само две години или 10 а 100 години на пред /поне още толкова се глася да живея/.

                              1. в момента в България стандарта е един от най-ниските в света ... факт е че той се повишава. Ето до преди 14 години /1997 година заплатата на баща ми стигаше за 3 килограма сирене, а в момента аз се чудя и мая какво ще правя дивидента

                              2. Населението на земята

                              3. Със сигурност, консперативните теории имат нещо вярно ... за евреите ... които вече строят жилища в България . А и не само те доста чужденци /руснаци/ се преместват в България за постоянно ... не че ще сяват лук, но ще търсят къде да си държът парите ... в нашите банки, на дали.

                              ... и още поне 10 точки мога да напиша, ако някой държи да ги прочете ... на лични

                              Що се отнася до АТЕРАТА, ще ви кажа такава теория ... едно знам със сигурност, че българите сме големи дяволи, хитреци, и майстори на системите от далавери.

                              Единственото което ги интересува от управляващото дружество е да си вземат заплатките ... и то дълго време, забележете дълго време ... и колкото може по-големи.

                              За целта обаче, акционерите трябва да са спокойни, ...

                              ... а ние ще сме спокойни когато взимаме дивидент който е с малко повече от основния лихвен процент.

                              ... та ... няма да има в близко време дивидент по голям от 10%

                              ако надуем акцията, то със сигурност ще се разбързат и ще продадат още някой декар. ... и обратното.

                              Това е причината да не бързат, а да изчакват.

                              Пазар на земята има и ще има ще си вдига, но не съм убеден дали в момента инвестицията в Атера е по сигурна и по печеливша от реално закупуване на земя.
                              Last edited by daris; 25.06.2015, 14:49.
                              Мнението ми не е препоръка!!!

                              Коментар


                              • Дивидент

                                Здравейте,

                                Аз съм нов още тук.
                                Падането на цената предполагам е породено от минаването на ex dividend date. Но въпроса ми е, кога ще мога да видя дивидента изплатен при мен в платформата ми?

                                Коментар

                                Working...
                                X