IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Адванс Терафонд АДСИЦ (ATER / ATERA)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
    пускам нещо, защото не ми се пише само за форума
    това са последните тенденции на пазара
    Форти,

    Световната цена на зърното е само част от алгоритъма!

    Ще дам опростен модел за България:
    1. Местоположение;
    2. Категория;
    3. Начин на трайно ползване;
    4. Хидромелиорация;
    5. Имало ли е комасиране;
    6. Годишен доход, в зависимост дали сам я обработваш или получаваш наем/аренда;
    7. Евро субсидии;
    8. Големина на парцела;

    9. Агроекологични условия през миналите три години;
    10. Цени на борсово търгуваните земеделски стоки и т.н.

    Коментар


    • и продължението

      Седмичните експортни продажби на царевица от САЩ са били 708 800 тона реколта 2015 – 2016 МГ, което е ръст от 34% спрямо средното ниво за последните четири седмици. USDA прогнозира, че годишният експорт на царевица от САЩ ще бъде 47,0 млн. тона или около 0,9 млн. тона средно седмично. Засега показателят е доста под това ниво. Веднага идва съпоставката с експорта на царевица от Бразилия, който през следващите месеци се очаква да достигне 6,4 млн. тона, при 2,27 млн. тона година по-рано. През ноември експортът на царевица от Бразилия ще достигне 5,3 млн. тона, при 5,0 млн. тона през октомври и 3,0 млн. тона през ноември 2014 година. През 2015 г. експортът на царевица от Бразилия може да достигне 27,0 млн. тона при 20,65 млн. тона през 2014 година. За подчертаване е фактът, че резултатите от изборите в Аржентина веднага могат да повишат площите с царевица в страната с около 25% за сметка на соята. Опозиционният кандидат е обещал отмяна експортните режими на всички земеделски култури, което ще отмени митата при експорт на пшеница и царевица. Реколтата от царевица може да се повиши до около 28 – 30 млн. тона, а тази от соя да се понижи до около 47 – 51 млн. тона.
      Вносът на DDGS в Китай е спрял след опасения на потребителите от ново антидъмпингово разследване. Такова беше направено в периода 2010 – 2012 години, което се отрази негативно на импорта на DDGS. Най-големият доставчик на DDGS в Китай естествено е САЩ. През седмицата стана ясно, че в САЩ ще бъде внесена партида бразилска царевица – отново негативна новина за пазара. Въобще царевичният пазар в САЩ понася доста негативни новини, но цените засега остават твърди. Те се крепят на очакванията за силно търсене при доста по-ниска реколта спрямо 2014 година.
      Все пак трябва да се отбележи, че експортните продажби на трите основни култури от САЩ се повишават през последната седмица, което е сигнал за пренасочване на търсенето! Да изчакаме все пак резултатите от следващите седмици, за да правим по-силно заключение.
      Според последни данни на МЗ на Украйна, площите със зимна рапица в страната ще бъдат 61 млн. декара или спад от 30% спрямо 2014 година. Голяма част от посевите са засети много след оптималния срок. От тук реколтата ще бъде слаба, ЕС отново ще се насочи към внос на рапица от Австралия. Транспортните разходи от Австралия до тук веднага ще се калкулират в цените на рапицата произведена в България, което ще ги поддържа високи.
      Определено на много места по света фермерите са напълнили всички складове и изчакват по-високи цени на продукцията – САЩ и ЕС. Още веднъж трябва да се подчертае, че в САЩ сега са натрупани огромни количества царевица и соя в очакване на по-високи цени. Някои искат да продават, но търсенето е слабо и трудно се намира купувач на по-големи обеми. Изчакването на по-високи цени – да, вероятно ще се получи известен ръст, но неголям. След като се експортират количествата, близки до пристанищата, ще последна ръст на FOB цените свързан основно с по-големите разходи за транспорт. Но да не забравяме, че цената не е сезонен фактор, тя е функция на търсенето и предлагането. Някои производители могат да понесат по-високите транспортни разходи за своя сметка в определен момент. Като пример може да се посочи разместванията при доставките на пшеница за Египет. Черноморските цени с повишиха и Египет се насочи към Франция, Полша, вероятно и други. Оттук нататък ще наблюдаваме какво ще се получи – ръст на френските цени или понижение на руските. Известно време положението ще бъде без промяна. Русия ще изнася по инерция, а Франция ще увеличава експорта. С напредването на сезона все пак очаквам и френските цени леко да се повишат.
      През последните две седмици руската рубла поскъпна успоредно с бързото поскъпване на петрола. Това не даде възможност на износителите от Русия да представят най-добрите оферти на търга в Египет. Сега при поевтиняването на петрола се очаква руската валута отново да отслабне и експортът от страната да бъде конкурентен. В противен случай ще трябва известно време – може би месеци, за да могат вътрешните цени да се понижат достатъчно и да повишат конкурентоспособността на руския експорт. Периодът в този случай ще е и по-дълъг, защото в началото на зимата на земеделците не са им необходими много средства и те могат да изчакат до пролетта. Според данни от пристанищата, от началото на сезона от Русия са експортирани 8,7 млн. тона пшеница при официални данни от статистиката – 7,0 млн. тона. Разминаването се дължи на технологията на деклариране на експорта предвид новото мито.
      Китай планира да увеличи вноса на зърно в периода 2016 – 2020 години, а не да увеличава вътрешното производство, според прогноза на МЗ на страната. Потреблението на зърно в страната през 2014 г. е било 600 млн. тона, а се очаква през 2020 г. да достигне 700 млн. тона. Разликата от 100 млн. тона ще бъде обезпечена от внос. Промяна в политиката – Китай произвежда много, засега няма нужда да произвежда още повече, време е да се обърне внимание и на екологията. В бъдеще ще се преценява по кой път да се продължи – ясно е, че потенциал за ръст има, който може да се използва в краен случай! Отмяната на политиката за едно дете също ще бъде стимул за нарастване на вътрешното търсене, но в доста по-далечен план. Засега чакаме да се редуцират вътрешните запаси, за да започне значителен внос.
      Някои анализатори смятат, че дъното при цените на стоките, в т.ч. земеделска продукция вече е преминато. Надценените фондови пазари ще принудят инвеститорите отново да започнат да влагат в стоки. Засега това не е толкова силно изразена тенденция, защото няма стимул за повишаване на търсенето. При дори и бегли следи за това, цените на стоките бързо ще се повишат.

      Коментар


      • пускам нещо, защото не ми се пише само за форума
        това са последните тенденции на пазара

        Общото производство на зърно нараства с 3 млн. тона спрямо септемврийската прогноза до 1 999 млн. тона, но това остава с 27 млн. тона по-малко от предходната МГ. Потреблението на зърно нараства с 5 млн. тона спрямо предходната прогноза и с 6 млн. тона спрямо предходната МГ. Ръстът спрямо 2014 – 2015 МГ е само с 0,3%, т.е. може да се приеме, че ръст няма. Запасите от зърно в света се понижават с 2 млн. тона спрямо септемврийската прогноза до 454 млн. тона, като това е ръст със 7 млн. тона спрямо 2014 – 2015 МГ. Запасите остават на най-високото си ниво през последните четири години.
        При соята положението е подобно – минимален ръст на реколтата, минимален ръст на потреблението спрямо септемврийската прогноза, запасите остават без промяна. Потреблението на соя расте спрямо 2014 – 2015 МГ с 3,6%, което е обнадеждаваща стойност. Ръстът на потреблението на соя в света през 2014 – 2015 МГ спрямо 2013 – 2014 МГ е бил 8,9%, а на 2013 – 2014 МГ спрямо 2012 – 2013 МГ е бил 5,6%. Настоящият ръст е по-малък, но предвид тежката икономическа ситуация по света, може да се смятаме за успех.
        През седмицата Египет закупи 240 000 тона пшеница от Франция 120 000 тона, от Полша 60 000 тона и от Румъния 60 000 тона. Румънската оферта беше най-добрата на търга с разлика от около 2,3 – 4,9 USD/тон C&F спрямо останалите спечелили оферти. За втори път през сезона на търга се класират поръчки от Франция и за първи от Полша.
        Дали настоящата тенденция означава промени в съотношенията на силите? Дали Русия излиза от египетския пазар до края на сезона?
        Много руски оферти бяха с по-висока цена на търга – примерно от около 4 USD/тон спрямо предходния търг. В същото време френска оферта беше с цена намалена със 7,1 USD/тон спрямо предходния търг. Руските цени се повишават вследствие на няколко фактора: програма за изкупуване на пшеница от вътрешния пазар за около 2 млн. тона, нови оценки на руски анализатори, които сочат спад на руската пшенична реколта с около 1 млн. тона спрямо предходни прогнози, влошаване на метеорологичните условия в страната – захлаждане и сняг, поскъпване на руската рубла от 70 рубли/долар до 63 рубли/долар. Всичко това ограничава възможностите за спад на цената в Русия – поне за момента.
        Какво може да последва? До момента руският експорт вървеше сравнително постоянен. При евентуален спад през ноември - декември, може да се очаква корекция на цените към понижение. По-високите цени на пшеницата в Русия са закономерни за това време на годината, когато и наличностите в лесно достъпните южни части на страната намаляват. На дневен ред излизат доставките от Румъния, Украйна, Франция и други страни от ЕС. Полски търговци заявяват, че имат наличности за износ на пшеница с протеин 14%. През 2014 – 2015 МГ от Полша са експортирани 3,2 млн. тона пшеница при 1,7 млн. тона през 2013 – 2014 МГ. Основни купувачи са били Саудитска Арабия, Мароко, Алжир и Египет.
        Ситуацията се развива успоредно с промените около експортните продажби на пшеница от ЕС. През изминалата седмица одобрените лицензи са били за 371 000 тона, което е с 33% повече от предходната седмица. От началото на сезона лицензите за износ на мека пшеница са в размер на 6,84 млн. тона, което е с 30% по-малко от нивото за предходната година. Изоставането спрямо 2014 г. все повече се увеличава. Рязко намаляват продажбите на фуражен ечемик. Лицензите за износ в трети страни са били само 69 000 тона, което е със 76% по-малко от предходната седмица. От началото на сезона лицензите за износ на ечемик са 4,19 млн. тона, което е с 38% повече от предходната година.
        По-слабите експортни продажби на пшеница от ЕС понижават цената й. Според данни на USDA износът на пшеница от ЕС през 2014 – 2015 МГ е бил 35,4 млн. тона, което е седмично по 0,68 млн. тона. Прогнозата за 2015 – 2016 МГ е за експорт от 33,0 млн. тона или седмично по 0,63 млн. тона. До момента резултатите са далеч по-слаби – около 0,43 млн. тона седмично, а през настоящите месеци трябва да са най-силни.
        Проблеми в пшеничния сектор по света сега има в Австралия – много валежи и понижаващо се качество на пшеницата в южните части на страната. Валежите ще продължат и през следващата седмица, но с по-малка интензивност. От друга страна последните прогнози за реколтата от пшеница в щата Западна Австралия сочат спад от 8,4 млн. тона до 7,8 млн. тона. В Русия сухите условия и ранното застудяване слагат спирачка при развитие на посевите. Сушата в Тексас, Оклахома и Канзас също пречи за напредъка на посевите от пшеница. Поради това оценката на USDA за състоянието им е доста по-ниска от предходния сезон. В Аржентина реколтата от пшеница се очаква да се понижи до 9,5 млн. тона, според прогноза на Зърнената борса в Буенос Айрес. Това беше фундамента, който повиши цената на пшеницата през седмицата на стоковата борса в Чикаго. IGC прогнозира, че площите с пшеница в света през новия сезон ще бъдат 2,21 милиарда декара или спад от 12 млн. декара спрямо предходния сезон. Резултатът е сравнително добър на фона на площите, засявани през последните пет години.
        Пшеничната реколта в Турция достига 23 млн. тона, което е доста над резултата от 2014 година. Тази реколта покрива вътрешното търсене и ще възстанови запасите от културата в страната. Все пак импорт ще има, но само на висококачествена пшеница. Така един голям купувач на руска пшеница в Черноморски регион почти отпада от сметките.
        Експортните продажби на пшеница от САЩ за седмицата 16 – 22 октомври са били 550 300 тона, което е ръст от 54% спрямо предходната седмица и ръст от 86% спрямо средното ниво за последните четири седмици. За постигане годишната прогноза на USDA относно експорта на пшеница от САЩ, седмично той трябва да бъде около 0,44 млн. тона. Засега обаче средното ниво е значително по-ниско, въпреки че това трябва да е най-силен период за износ.

        Експортните продажби на соя от САЩ отново бяха над очакванията – 2,087 млн. тона, като най-голям купувач е Китай с 1,41 млн. тона соя. След забавянето на покупките от началото на сезона, някои анализатори поглеждат към по-голям внос на соя в Китай през сезон 2015 – 2016 МГ – 84 млн. тона. Според оценки на USDA през 2014 – 2015 МГ вносът на соя в Китай е бил 77 млн. тона, а през 2015 – 2016 МГ ще бъде 79 млн. тона. USDA очакват годишният експорт на соя от САЩ да бъде 45,6 млн. тона или седмично около 0,88 млн. тона. Сега е най-силният период в експорта и той наистина е такъв.
        След силната серия на Китай по закупуването на соя от САЩ (покупките се понижиха през последната седмица) се очаква за известно време китайските купувачи да се оттеглят. В началото на декември вероятно те отново ще са на пазара със същите обеми – това обаче е само прогноза – относно обемите.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
          тенденциите на зърнения пазар определят цената на земята
          Само в степента, в която определят паричните потоци към производителите.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение
            Нещо не си ми много ясен.
            Зърната в $ са паднали много повече от 50% през последните 3-4 години, а бг земята се е повишила поне със същия %.
            Коментар ?

            Тук не жънем жито, а спекула.
            И то много добре, няма друга хартия с такива маржини на бфб.
            тенденциите на зърнения пазар определят цената на земята

            Коментар


            • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
              Като искате да знаете какво ще стане със земята, добре е да гледате зърнения баланс в света и кой какво прави в този сектор. Зяпането тук на продажби и покупки не носи много инфо.
              Нещо не си ми много ясен.
              Зърната в $ са паднали много повече от 50% през последните 3-4 години, а бг земята се е повишила поне със същия %.
              Коментар ?

              Тук не жънем жито, а спекула.
              И то много добре, няма друга хартия с такива маржини на бфб.

              Коментар


              • Какъв хумор или разтоварване. Говорим си истините.
                На БФБ от десетилетие се процедира така БУМ (големи печалби за година-две) и после ДУМ.

                Кой ви е карал да вярвате на балонните печалби, ето ви на сега една спихнала печалба за 9 месечието.
                Bulls on BSE

                Коментар


                • Първоначално изпратено от BullsonBSE Разгледай мнение
                  Балонните печалби свършиха, остана само балонната капитализация Както винаги, останаха само излъганите държачи на акцията на балонни цени. Много жалко, щото тук и на 1 лв. не знам дали ще се спре. Всички АДСИЦ се търгуват под номинал, и тук виждам същия път.
                  Алоооу "ИКСПЕРТО",

                  Спри да обикаляш темите и да се разтоварваш!!!!!!!!!!!!

                  Коментар


                  • Много е добре, че успяваш да реагираш с хумор на неуспехите си

                    Коментар


                    • Балонните печалби свършиха, остана само балонната капитализация Както винаги, останаха само излъганите държачи на акцията на балонни цени. Много жалко, щото тук и на 1 лв. не знам дали ще се спре. Всички АДСИЦ се търгуват под номинал, и тук виждам същия път.
                      Bulls on BSE

                      Коментар


                      • Като искате да знаете какво ще стане със земята, добре е да гледате зърнения баланс в света и кой какво прави в този сектор. Зяпането тук на продажби и покупки не носи много инфо.

                        Коментар


                        • Балонерата АТЕРА, няма ли да спускате балона, след като има спад в печалбата.
                          Нали балонните печалби бяха драивера тук да расте
                          Bulls on BSE

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение
                            Напротив, не значи само това, че просто е по-малка, значи че по-малка ще бъде и занапред
                            Акционерите на еларг го бяха разбрали много добре, и успяха да се измъкнат по най-добрия начин чрез ликвидация, но успяха да вземат нещата с свои ръце . Сега ще видим колко розово ще е бъдещето (без ликвидация)
                            Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение
                            Изобщо не сме ривали. Очаквания краш в приходи, печалби евентуален бъдещ дивидент вече е видим. Трябва да се отдаде заслуженото на Геко, който беше първия който каза "партито приключи" - явно имайки предвид прогнозата си за бъдещето, както го виждаме и че се случва. Е, освен че собствения капитал почти не мърда, ще се убеждават с времето в гековата максима А цифрите може да мърдат и надолу - ще видим, дали няма да има в бъдеще занижение с преоценки на някои активи, които сега почти всички хакционери смятат по 1500 лв.декар. Паживьом увидем, напълно очакван развой към момента. Изненадата за мен е само, че днес все още се купува над 2-та лв
                            Проблемът на Геко беше, че доста по-рано изказа максимата за партито,. отколкото някои очакваха и не му повярваха разбира се. Жалко, защото малко след това и Геко спря да пише
                            Господи, не знам как успяваш да сътвориш толкова простотии, честно....

                            Не вярвам, че чак толкова може да идват просто така отвътре... така че предполагам полагаш усилия да ги измислиш.... Дано поне си заслужава усилията.... правиш ли къси продажби, поне ?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Mike Florida Разгледай мнение
                              А бе да ти кажа, не е съвсем така, поради простата причина, че БФБ не е нормална борса.
                              На други места, разни коментари от "фушляци" и анонимници, няма как да повлияят, но тук при обороти от 5-6-10 бона на ден. Коментарите имат значение. Ентусиясти с по 2-3-5 бона инвестиция, могат да си влизат и излизат, доста спонтанно и СЛАБО ГИ БЪРКА 1-2-3% разлика в цената, спрямо вложените пари!

                              Коментира се често, пазара оценил еди как си...

                              От 2,45 преди дивидента, до не помня, не ми се и гледа точно колоко, май 2,17 на другия ден, се извъртяха по памет някакви смешни 45 бона, но виждаме какво изместване има. От 2,20 после до 1,95, колкото е там дъното, ако се сметне общия оборот за 3-4 месеца сигурно е макс 1 милион. Това на фона на капитализацията и дългия срок, дава представа за какво става въпрос.

                              В дългосрочен план подобни залитания, нямат значение. В краткосрочен обаче, доста хора се влияят с оглед на оборот от 4 бона и 1,5% изместване за деня, примерно!.

                              Мен това не ме касае, но чисто за "мохабета", смятам, че значение си има...

                              Зависи и кой какво пише, някои участници във форума са по-уважавани от други. Ако уважаваните участници пишат определени неща, доста дребни инвеститори следящи форума, може да се повлияят.
                              +1

                              Точно казано...

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
                                въбоще не вярвам, че някой тук може да промени мнението на друг
                                А бе да ти кажа, не е съвсем така, поради простата причина, че БФБ не е нормална борса.
                                На други места, разни коментари от "фушляци" и анонимници, няма как да повлияят, но тук при обороти от 5-6-10 бона на ден. Коментарите имат значение. Ентусиясти с по 2-3-5 бона инвестиция, могат да си влизат и излизат, доста спонтанно и СЛАБО ГИ БЪРКА 1-2-3% разлика в цената, спрямо вложените пари!

                                Коментира се често, пазара оценил еди как си...

                                От 2,45 преди дивидента, до не помня, не ми се и гледа точно колоко, май 2,17 на другия ден, се извъртяха по памет някакви смешни 45 бона, но виждаме какво изместване има. От 2,20 после до 1,95, колкото е там дъното, ако се сметне общия оборот за 3-4 месеца сигурно е макс 1 милион. Това на фона на капитализацията и дългия срок, дава представа за какво става въпрос.

                                В дългосрочен план подобни залитания, нямат значение. В краткосрочен обаче, доста хора се влияят с оглед на оборот от 4 бона и 1,5% изместване за деня, примерно!.

                                Мен това не ме касае, но чисто за "мохабета", смятам, че значение си има...

                                Зависи и кой какво пише, някои участници във форума са по-уважавани от други. Ако уважаваните участници пишат определени неща, доста дребни инвеститори следящи форума, може да се повлияят.
                                Last edited by Mike Florida; 03.11.2015, 17:38.

                                Коментар

                                Working...
                                X