IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Защо имотите в София и още ще поскъпват

Collapse
Заключена.
X
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Защо имотите в София и още ще поскъпват

    Недоволен, как строителството е недостатъчно?
    Кога сте видели да няма оферти продава? Има и стоят с години.

    Коментар


    • Защо имотите в София и още ще поскъпват

      Миграцията от провинцията допълнително стимулира търсенето на жилища в София. Но освен нея в последните години имаше и други фактори - засилен приток на пари от емигранти, чужденци - и най-вече повече платежоспособно българско търсене (къде от по-богатите които вече се почувстваха по-сигурни, къде поради по-достъпните кредити, къде от сивата икономика).
      На много активи в БГ цените в последните години се вдигнаха и много сектори заработиха. Имотите и строителния сектор се вписват в общата картина. А София все пак си е столицата и тук се създава сигурно 1/4 от БВП - така че ръстът в София специално не бива да ни учудва.
      И той ще продължи още.

      Коментар


      • Защо имотите в София и още ще поскъпват

        В София имаше миграция от провинцията и когато цените бяха по 200 долара/м2, ама не забелязах цента да се качи няколко пъти.

        Коментар


        • Защо имотите в София и още ще поскъпват

          Недоволен - кажи им го! Че аз не мога явно да обясня елементарни неща
          Търсенето последните години беше по-голямо от предлагането, и естествено цените порастнаха. А това за 500% възвръшаемост са празни приказки. Както са глупости и че реално цените не били порастнали, ами растяли само офертите продава. Явно не сте купували жилище скоро.
          Относно купуването на зелено, и съответно огромния глад за имоти, вижте много внимателно пак:



          Кой кой е на пазара за имоти в София? [Пазар] 17-02-2005

          На най-големият пазар за недвижими имоти в страната – столичния – ежегодно се сключват над 6000 сделки, твърдят брокери. Още 3-3500 са сключените и подписани предварителни договори, които не стават сделка поради различни причини. Тук не влизат продажбите на имоти “на зелено”, тъй като те не излизат в юридическото пространство в момента на подписване на договорите, а едва когато бъде завършена сградата. Има и известно число сделки за замяна на имоти, а също така и придобиване на собственост по наследство, дарение или други форми за промяна на собствеността.

          Най-важни обаче са онези купувачи, които формират реалния пазар на имоти в града. А те не са еднородна група, нито пък имат еднакви интереси и подхождат еднакво при сделките. Сред активните играчи на пазара обикновено са новодошлите в града – между 35 и 45 хиляди души идват всяка година в столицата и повечето от тях се нуждаят от жилище. От тези хора около 4 хиляди са хората с повече финансови възможности, които купуват скъпи и престижни имоти, останалите разчитат на покупката на малки панелни, но евтини апартаменти, за да решат проблемите си или просто намират нещо под наем.


          Според офертите за последната седмица в imoti.net цената на скъпите многостайни апартаменти е от 350 в някои части на Люлин, Обеля и Овча купел до 1280 евро на кв.метър в престижните южни и централни райони.. Хората с пари купуват не само апартаменти, но и по-големи имоти- например къщи и вили, ако се спрат на подходяща оферта. Тук цените пак според офертите на imoti.net достигат космическите дори за европейските стандарти цени от 2-4 хиляди евро на кв. Метър в отделни райони на столицата.


          Втората група купувачи, притеснените финансово, разчитат главно на парите от продажба на собствен имот в провинцията, но тези средства почти винаги стигат само са малко и в лошо състояние жилище в столицата.
          Около 1000 души годишно инвестират в имоти, показват още неофициалните данни. Това са хора, които имат жилище и други имоти в столицата или други градове на страната, но смятат покупката на втори и трети имот за добра инвестиция и влагат в това парите си. Средното ниво на такава инвестиция варира от 50 до 120 хиляди евро, а предпочитанията са към централната градска част или южните квартали на столицата. Търсят се нови апартаменти или такива в стари масивни сгради и възможност за преустройство. В повечето случаи тези жилища не се дават под наем, тъй като собствениците искат да имат готовност за бърза продажба, ако се появи сериозен купувач и добра разлика в цената.


          Чужденците, които купуват жилище в София все още не са много – по неофициални данни за 2004 година малко над 120 сделки са сключени с прякото участие на чужденци. Не е изключено разбира се в някои случаи инвеститорът да е чужденец, а купувачът – българин поради различни причини. Все пак на фона на твърде големия доказан интерес към нашите имоти, участието на чужденци изглежда малко.


          Какво да очакваме през 2005 година? Идващите да живеят тук хора ще нарастнат – прогнозите са те да достигнат 45-50 хиляди души. Повечето от тях обаче няма да разполагат с необходимите средства за закупуване на собствено жилище. Все пак ще има увеличение на купуващите жилище – поне с 10-12%, ако се съди по първите данни за януари 2005 година. Инвеститорите също се очаква да нарастнат – натрупаването на свободни средства и продължаващото понижаване на лихвения процент по ипотечните кредити са две от необходимите условия, които са налице. Срещу това очаквано търсене стоят около 12-15 хиляди реални оферти за жилища, смятат брокери. Това ще стесни избора на хората с пари и ще вдигне цените допълинтелно. Печеливши от ситуацията ще бъдат единствено продаващите панелки в недотам добър вид, които на фона на общото покачване на цените със сигурност ще се постараят да продават над реалната сотйност на имота си. Трудно е да се прогнозира как ще се движи броят на чужденците, които биха си купили имот за живеене в столицата – данни за това няма, а активният сезон за подобно присъствие е късната пролет и лятото на годината. Все пак едва ли ще сбъркаме, ако и тук предвиди нарастване на броя на купувачите поне с 3-5%.

          Забележка: Материалът може да бъде публикуван безплатно в други медии с условие, че се цитира източникът - imoti.net

          Коментар


          • Защо имотите в София и още ще поскъпват

            Вярно, знам за една кооперацийка във Варна, която се разпродаде толкова на зелено, че още нямат разрешително за строеж Но пък са стабилна компания и хорат знаят, че няма проблем.

            Коментар


            • istinata e elementarna - kakto obiknoveno:

              Всъщност цените са си същите и нищо не променено освен офертите продава в имоти.бг и т.н.
              Цената средно е около 450-500 евро (без ид. център). Такава е от много време насам и не е мърдала нагоре. НО ТОВА Е РЕАЛНА ЦЕНА НА СКЛЮЧВАНИ СДЕЛКИ.

              Коментар


              • Защо имотите в София и още ще поскъпват

                English Bob,купуват на зелено,защото няма.Всичко се изкупува още на скица и защото цените са по-ниски,и защото няма,строителството е недостатъчно.

                Коментар


                • istinata e elementarna - kakto obiknoveno:

                  kupuvat spekulanti: tova sa grupichka hora s pari - keto vkluchva i mafioti, i ne samo bulgarski ! kakto i hora s lesen dostup do bankovi zaemi - no vse oshte lihvite sa visoki a naemite padat i shte produlzhavat da padat.
                  eto zatova e balon. kogato pazara premine kum spekulativno kupuvane s cel pechalba - burzo sledva obratnoto dvizhenie.
                  za razlika ot bg borsata, predlaganeto na imoti v momenta raste eksponencialno - kakto mnozina kolegi po-dolu pravilno otbeliazaha. zatova riska si e goliam.
                  a shto se otnasia do chuzhdenci - opredelno preobladavat bulgarite ot chuzhbina, otkolkto chistokruvnite irlandci ili anglichani.
                  tova e i edin ot nai-smeshnite paradoxi - tolkova bulgari emgriraha, muchiha se - v smisul che rabotiha mnogo da izkarat niakoi i drug dolar, i sega vmesto da si gledat kefa v florida ili kalifornia, nemalko ot tiah gledat da si kupiat neshto v sofia ili plovidv - pri tova e iasno che tehnite deca niama da se vurnat.

                  Коментар


                  • Защо имотите в София и още ще поскъпват

                    софиянец, какво стана да не отиде да търсиш учебници по икономика, естествено е че след време тази възвръщаемост от 500% няма да се запази и ще падне доста. въпроса е обаче дали докато дойде този момент на насищане доходите ще са нарастнали достатъчно за да поемат тези цени или строителството ще ги изпревари и цените ще тръгнат надолу. хората купуват на зелено, защото не могат да си позволят готово жилище при тези цени, а не защото ги е страх че цените ще продължават да растат и те ще изпуснат влака съответно

                    Коментар


                    • Защо имотите в София и още ще поскъпват

                      Недоволен, въпрос на интерпретация. Твоята изглежда е „Купуват на зелено защотот има голиямо латежоспосбно търсене”
                      Моята е „ Купуват на зелено защото там предлагането е по голямо и цените немогат да нарастват.”
                      От твоята интерпретаьция следва че цените ще се качват по силата на закона за търсенето и предлагането.
                      По моята интерпретациа следва, че ще се задържат и в перспектива ще се смъкнат, понеже ниските цени на зелено е индикация за насищане на търсенето.
                      Освен това както беше посочено високата норма на печалба привлича капитали в сектора с което се повишава конкуренцията и с времето цената пада. Визж по книжките темата за междуотрасловата конкуренция.

                      Коментар


                      • Защо имотите в София и още ще поскъпват

                        В момента явно търсенето наистина е огромно - по около 40 хиляди души от провинцията населяват София всяка година. След време очаквам всички да живеем дружно в София (аз обаче ще гледам да се изнеса - изнервям се от пренаселените бетонови "възли" или т.нар. комплекси).
                        Извод - цените ще продължат да нарастват - все пак и разходите са "нагоре".

                        Коментар


                        • Защо имотите в София и още ще поскъпват

                          Следя дискисията. Но ми прави впечатление и в другата тема че
                          недвижимите имоти са свръхнадценени има два или три много сериозни и задълбочени анализи в подкрепа на тезата за балона но в подкрепа на обратната тема не виждам нещо такова. Нямат ли зашитниците на тезата че пазара нараства сериозни анализи.

                          Коментар


                          • Защо имотите в София и още ще поскъпват

                            "Всичко се изкупува на зелено?" Би ли коментирал

                            Коментар


                            • Защо имотите в София и още ще поскъпват

                              English Bob,прав си в едно,определено вече риска не си струва.Но как ще паднат цените когато всичко се изкупува на зелено?

                              Коментар


                              • Защо имотите в София и още ще поскъпват

                                Europe's House Prices Create a Puzzle for the ECB: Matthew Lynn
                                March 9 (Bloomberg) -- Which European country has the most ferocious house-price inflation?

                                You may think it was the U.K., where the Bank of England has been raising interest rates in a bid to tame the housing market.

                                Not so. The three hottest property markets in Europe recently have been France, Spain and Ireland.

                                That poses an acute policy dilemma for the guardians of monetary policy at the European Central Bank, which sets interest rates for the 12 countries that share the euro. Asset-price bubbles are appearing in some countries, yet not in others. Monetary policy that is appropriate for one country is wrong for another. Property prices are becoming the fault line for the euro.

                                The European Property Review published by Britain's Royal Institution of Chartered Surveyors this month showed that the euro area remains a set of very different, national property markets.

                                Three countries recorded house-price increases of at least 10 percent in 2004: France, Spain and Ireland. Several others showed appreciation that could be described as robust by any historical standards: In Belgium, Denmark, Sweden, Finland, Portugal and Italy, property prices rose 5 percent to 8 percent.

                                In contrast, countries such as Germany, Austria and the Netherlands had property markets that barely moved.

                                There is no mystery about what is driving house prices up across most of Europe: the lowest interest rates in six decades.

                                Low Rates

                                At 2 percent, the benchmark lending rate in the euro region is among the lowest in the industrialized world, with the exception of Japan, which has interest rates near zero. If you live in France or Spain, for example, where house prices have surged 15 percent a year, there's money to be made since banks will lend to you at slightly more than 2 percent.

                                To make the deal even more tempting, there is little risk of any significant increase in euro-area interest rates because policy makers are concerned that already weak economic growth in the region would be stifled. Free money like that makes everyone want to jump on the bandwagon.

                                Yet the massive divergence in house-price inflation from about zero in Germany to 15 percent in France is posing a policy dilemma for the Frankfurt-based ECB.

                                House prices are ``part of the reason we have to remain vigilant'' over inflation, ECB President Jean-Claude Trichet said at a press conference last week.

                                `Good Proxy'

                                Trichet is right to be monitoring property-market developments. As he looks at the real-estate figures for the region, he can get a rough feel for whether the bank's interest rates are appropriate.

                                ``House prices are a good proxy for monetary policy,'' said Milan Khatri, chief economist at the London-based Royal Institution of Chartered Surveyors. ``They give you a good idea of whether monetary policy is too loose or too tight.''

                                Yet house prices are sending confused signals right now. Look at Germany or Austria, and you'd conclude interest rates were too high. Then consider France and Spain, and you'd say borrowing costs are too low.

                                The net result is policy paralysis. Indeed, that may help explain why the ECB has kept interest rates on hold since June 2003.

                                In any large economy with a single currency, there will be different regional trends in property values. Home prices have more than doubled in California in the past five years, compared with an average of 50 percent nationally, according to a report by London-based Capital Economics Ltd. Every market has hotspots and regional variations.

                                From Lyon to Munich

                                In the euro area, there is almost no movement of people from expensive areas to cheaper places. Families finding that a suburban house in Lyon, France, or Valencia, Spain, is stretching their budgets won't pack the kids into the car to check out whether there is something more affordable in Munich or Vienna. There are no natural control mechanisms to stop asset-price bubbles from spinning out of control.

                                The euro region is divided. Some countries are witnessing asset-price bubbles that are likely to get worse as interest rates remain at record lows. Other areas are stuck in permanent slumps.

                                The euro was meant to bring the European economy closer together. Right now, there is little sign of that happening. Instead, the region is becoming increasingly unmanageable -- and nowhere is that clearer than in Europe's property market.

                                Коментар

                                Working...
                                X