IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Публична продажба от ЧСИ

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Може ли да се продаде на търг държавна собственост?

    Здравейте,
    Ако има юрист във форума, ще съм благодарна на отговор на следните въпроси:
    Интересувам се от едно обявление, което е за имот на дружество, което е държавна собственост. Дружеството разполага с имоти (обект на публична продан), които също са държавна собственост. Възможно ли е да се състои изобщо такава продан, е ли законно да се продават такива имоти?

    Ако се окажа купувач на такъв имот, може ли да се обжалва търгът или решението от него? Четох, че ако някои иска да обжалва, срокът да го направи е една седмица, но колко време отнема цялата процедура и в крайна сметка, при нааай-лошите възможни обстоятелства (многобройни обжалвания от множество страни) кога ще може да се влезе във владение?

    Предварително благодаря!

    Коментар


    • Първоначално изпратено от 4i40 Разгледай мнение
      Нека и аз да се "изцъркам" по темата и тогава я затваряйте.....
      Когато се обяви победителя след явното наддаване, ЧСИ казва...
      " Честито ! Върху сумата с която спечелихте този търг ми дължите 6 %"..... Това е парата, за всички тези разправии, за които пишете......
      Моето мнение :
      Цените бяха ниски до миналата година, но и нямаше качествени имоти. Сега сделките се сключват мнооого близко до пазарните цени, но за сметка на това има супер качествени имоти.....
      Да се задавят с тази такса! Не си заслужават нервите тези имоти!

      Коментар


      • Нека и аз да се "изцъркам" по темата и тогава я затваряйте.....
        Когато се обяви победителя след явното наддаване, ЧСИ казва...
        " Честито ! Върху сумата с която спечелихте този търг ми дължите 6 %"..... Това е парата, за всички тези разправии, за които пишете......
        Моето мнение :
        Цените бяха ниски до миналата година, но и нямаше качествени имоти. Сега сделките се сключват мнооого близко до пазарните цени, но за сметка на това има супер качествени имоти.....

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Evgo Разгледай мнение
          Не съм нито голям, нито отворен, Начеф.

          Предполагам си юрист?
          Ако бях юрист, щях да говоря като юрист.
          Нито едното, нито другото. Очевидно е, поне на мен така ми изглежда.

          Нещо не тръгна хубаво приказката, не ми хареса езика ти. Ама ... не е болка за умиране! Събота е и е добре да се отдадем на по-добро настроение и позитивни мисли.

          Подобни въпроси, които са били предмет на дълго обсъждане през годините по много от имотните теми, разбираемо водят до досада при тези, които най-добре познават материята. В резултат на това отговор липсва. Липсата на отговор пък огорчава и демотивира питащите. Получава се двустранно гадна ситуация.
          Почнах да отговарям на колегата иннерджи почти убеден, че ще реагирам пръв и може би единствен.
          Нещо ме прекъсна, после се оказа, че и ти си писал, после пък се появи щум в тръбата.

          Мисля, че се каза достатъчно за ориентация. Годна за затваряне тема.

          Като се мине практически през няколко процедури и човек вдява принудително.

          Аре, бай!

          Коментар


          • Първоначално изпратено от nacheff Разгледай мнение
            Видимо си готин и учтив, но прекалено голям и отворен пич за моите разбирания, тъй че в твое присъствие спирам тънкостите.
            Поздрави!
            Не съм нито голям, нито отворен, Начеф.

            Предполагам си юрист?

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Evgo Разгледай мнение
              Ето въпросния материал:

              ..........Ако има обжалване съдебната практика сочи, че то не се уважава, ако ЧСИ-то си е свършил работата като хората. В моя случай нямаше обжалване, но дори и да имаше, това само щеше да ме забави с максимум няколко месеца. Ако искате да видите дали ЧСИ си е свършил добре работата, отивате с адвокат в съда и сикате описа на делото, там проверявате дали закона е спазен и има ли нередности.

              .............Успех на всички!
              Хайде и аз да се включа , като главен герой във филма " Публична продан ".
              Та така............. Дали ЧСИ си е свършил работата или не, щом има обжалване то се уважава от съда / естествено ако жалещият може да изтъкне горе-долу свестен довод, дори и неверен /. От колко члена ще е състава зависи колко страни има по делото / в преписката на ЧСИ /. А от това зависи колко пъти ще се гледа . въпросът с призоваването на страните е отделна серия на филма ! Факт !
              Решението на съда по жалбата може да се обжалва отново. И следва същият филм.
              Въвода във владение се заплаща независимо от другите съдебни такси по делото и е предмет на нови договорки, както с ЧСИ , така и с полицията , така и с ключар .

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Evgo Разгледай мнение

                кажи ни още някоя от тънкостите. Поздрави
                Видимо си готин и учтив, но прекалено голям и отворен пич за моите разбирания, тъй че в твое присъствие спирам тънкостите.
                Поздрави!

                Коментар


                • Първоначално изпратено от nacheff Разгледай мнение
                  При така зададен въпрос ми иде да отговоря, че тънкостите са много, но затова пък коя от коя по-тънки.
                  В имотните теми подробно е разисквано, но щом питаш, значи не си имал възможност да срещнеш.
                  Като за начало ...
                  Първо трябва да ис сигурен дали искаш да притежваш точно този имот и дали обявената тръжна цена е "вярната"? Изглежда лесно, но не е.
                  После, готов ли си да си рискуваш задатъка? Винаги има риск да се окаже, че ти си единственият кандидат и ако междувременно си се разколебал, губиш внесеното. Или въпреки разколебаването си, купуваш за да не загубиш. Много гадна хипотеза.
                  Много важно - имало ли предни опити за продан и какво се е случило при тях.

                  Скрити тежести. Деликатна тема! Приема се, уж, че публичната продан анулира тежестите. И вярно, и невярно. Примерно ипотекарният кредитор инициира публична продан, ти купуваш, а след време установяваш, че вписаната ипотека си стои по партидата. Като се обадиш на кледитора да я заличи, той ще се усмихне нагло и ще каже: Добре, ама има там една такса за заличаване, ако обичаш да минеш през касата да ти дадат квитанция от ПКО!
                  Ема начин да се оправиш и в тази ситуация, ама си трябват юристи.

                  Всички доставчици на услуги гарантирано ще се изредят да те убеждават, че "дълговете" на имота автоматично преминават върху теб.
                  Ако не им се озъбиш - мотивирано и категорично, ще дуднат до припадък.
                  пич,

                  кажи ни още някоя от тънкостите. Поздрави

                  Коментар


                  • всичко е описано коректно

                    Първоначално изпратено от Evgo Разгледай мнение
                    Ето въпросния материал:

                    Важно:
                    Използването на услугите на юрист,
                    който има опит в публични продани (при всички стъпки на процедурата)
                    е силно препоръчително!


                    Надявам се, че горното ще е полезно на някой, та поне да им смисъл писането на целия този текст.
                    Аз сега си сменям ника на "owner"
                    Успех на всички!
                    и Адвоката с материален интерес от 3 % върху продажната цена ,
                    ако действително е с богат опит при публични продажби

                    много са таксите ..евтиното винаги излиза скъпо
                    .
                    .
                    .

                    Коментар


                    • re

                      Първоначално изпратено от innergy Разгледай мнение
                      Доста изчерпателно.. благодарско!
                      Става въпрос за парцел с подозрително ниска стартова цена за района, та затова имам известни колебания. Проблема с ключовете не е толкова тежък
                      Възможно ли е да потърсим линк към другия форум?
                      Ето въпросния материал:

                      Пълната цена на имота (която е написана в наддавателното предложение, ако не е имало устно наддаване) трябва да бъде платена в седемдневен срок!!! Това значи, че ако съм посочил първоначалната цена (да кажем 100000) и съм внесъл десет, остават още едни 90, които трябва да бъдат внесени в седемдневен срок. И като се казваше в една реклама - и това не е всичко! - трябва да се внесе и една допълнителна такса от 1.5%+ДДС (1800 лева) за изготвяне на Постановление за възлагане. Имота обаче още не е собствен, така че вариант за ипотека няма, остава едиствено вариант за потребителски кредит, с които да се финансира покупката. Добрата новина е, че банките са склонни да отпускат доста големи потребителски кредити, но трябва да се действа бързо. Най-добре е всичко да е предварително уговорено с банката и ако търга се спечели, процедурата по отпускането на кредита да се задейства максимално бързо. Цената и таксата на ЧСИ се плащат с отделни платежни.

                      Кредитът е отпуснат, цената е платена. Следваща стъпка - ЧСИ усведомява банката, длъжникът и други заинтересовани страни, че имотът е продаден. Те имат едноседмичен срок за обжалване, като могат да обжалват само законността на самата продан, но не и цената или нещо друго. Ако има обжалване съдебната практика сочи, че то не се уважава, ако ЧСИ-то си е свършил работата като хората. В моя случай нямаше обжалване, но дори и да имаше, това само щеше да ме забави с максимум няколко месеца. Ако искате да видите дали ЧСИ си е свършил добре работата, отивате с адвокат в съда и сикате описа на делото, там проверявате дали закона е спазен и има ли нередности.

                      След изтичане на срока за обжалване постановлението за възлагане влиза в сила, нооооо.... първо трябва да си платите местния данък, по ЗМДТ, който за София е 2.5% върху цената на придобиване. С бележката за платения данък - при ЧСИ. Взимате си Постановлението за Възлагане и право в Агенцията по вписванията - и там 0,1% от цената за вписване, и още една седмица, за да си получите вашия екземпляр.

                      Като си вземете екземпляра отивате при предишния собственик взимате си ключа, правите един приемо-предавателен протокол, предал, приел и честито! Ако не ви дава ключа и не можете да влезете в собствеността - например някой живее вътре и прави циркове - отивате обратно при ЧСИ и му плащате още 1.5% върху цената (1500 лева при цена 100 000), той идва, вика полиция, изхвърля ги (въвод във владение, чл.498 от ГПК), викате си ключар, сменяте си ключа и това е.




                      За десерт: вашият нов апартамент все още има ипотека в полза на банката и възбрана, наложена от ЧСИ. Отивате при ЧСИ и му казвате да махне възбраната (задължителсно след като имота е вписан в АВ). Тук проблеми няма, той я маха и сте ОК. Ипотеката обаче стои - за да я махнете ЧСИ изпраща запитване до банката, на което банката не отговаря (ипотеката си е свършила работата като обезпечение) и след тридневен срок ви дава Удстоверение, с което отивате при нотариус и махате ипотеката, като таксата за заличаване на ипотеката е за ваша сметка.

                      Това е. Отнема около два месеца. Преди цялото нещо задължително се прави справка в АВ да не изникне от някъде някое вещно право или друг подводен камък, че тогава става неприятно. Иначе след вписването на възбраната на ЧСИ (което е станало преди търга) собственикът не може да се разпорежда с имота.

                      Важно: Използването на услугите на юрист, който има опит в публични продани (при всички стъпки на процедурата) е силно препоръчително!

                      Надявам се, че горното ще е полезно на някой, та поне да им смисъл писането на целия този текст.
                      Аз сега си сменям ника на "owner"
                      Успех на всички!

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от innergy Разгледай мнение
                        Какви са тънкостите при покупка на имоти на търг от ЧСИ.
                        Възможно ли е такъв имот да има скрити тежести.. и др.?
                        При така зададен въпрос ми иде да отговоря, че тънкостите са много, но затова пък коя от коя по-тънки.
                        В имотните теми подробно е разисквано, но щом питаш, значи не си имал възможност да срещнеш.
                        Като за начало ...
                        Първо трябва да ис сигурен дали искаш да притежваш точно този имот и дали обявената тръжна цена е "вярната"? Изглежда лесно, но не е.
                        После, готов ли си да си рискуваш задатъка? Винаги има риск да се окаже, че ти си единственият кандидат и ако междувременно си се разколебал, губиш внесеното. Или въпреки разколебаването си, купуваш за да не загубиш. Много гадна хипотеза.
                        Много важно - имало ли предни опити за продан и какво се е случило при тях.

                        Скрити тежести. Деликатна тема! Приема се, уж, че публичната продан анулира тежестите. И вярно, и невярно. Примерно ипотекарният кредитор инициира публична продан, ти купуваш, а след време установяваш, че вписаната ипотека си стои по партидата. Като се обадиш на кледитора да я заличи, той ще се усмихне нагло и ще каже: Добре, ама има там една такса за заличаване, ако обичаш да минеш през касата да ти дадат квитанция от ПКО!
                        Ема начин да се оправиш и в тази ситуация, ама си трябват юристи.

                        Всички доставчици на услуги гарантирано ще се изредят да те убеждават, че "дълговете" на имота автоматично преминават върху теб.
                        Ако не им се озъбиш - мотивирано и категорично, ще дуднат до припадък.

                        Коментар


                        • Доста изчерпателно.. благодарско!
                          Става въпрос за парцел с подозрително ниска стартова цена за района, та затова имам известни колебания. Проблема с ключовете не е толкова тежък
                          Възможно ли е да потърсим линк към другия форум?

                          Коментар


                          • re

                            Първоначално изпратено от innergy Разгледай мнение
                            Какви са тънкостите при покупка на имоти на търг от ЧСИ.
                            Възможно ли е такъв имот да има скрити тежести.. и др.?
                            1) Да се внимава да не си загубиш задатъка и да се подаде коректно наддавателно предложение;
                            2) Да се внимава да не наддадеш прекомерно за конкретния имот;
                            3) Да не бързаш да си теглиш задатъка, защото в последствие след 7 дни може да те обявят за купувач, ако си втори или трети след 14 дни;
                            4) Имотът ще е чист, в един друг форум е обяснено кое след кое следва и какви плащания се правят, към ЧСИ и местен данък и към Агенцията по вписвания, след като спечелиш търга.
                            5) Може да имаш проблеми при въвода, ако си обявен за купувач и предишния собственик не ти даде ключовете доброволно.

                            Според мен минус е многото такси, но това е неизбежно. За хубавите имоти ново строителство с добра локация се достигат доста високи цени при наддаване.
                            За сега това е от мен.

                            Коментар


                            • Публична продажба от ЧСИ

                              Какви са тънкостите при покупка на имоти на търг от ЧСИ.
                              Възможно ли е такъв имот да има скрити тежести.. и др.?
                            Working...
                            X