IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Покупка на собствено жилище?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от MZ/X Разгледай мнение
    Собственият дом е някаква сигурност само ако си го купил със собствени средства! Ако си го купил обаче с банков заем може да се превърне в най-големият ти финансов ужас в живота.

    Мобилността е само един от проблемите на собствения имот. Този проблем до някъде може да парира, като си купиш имот в центъра на София например.

    Освен мобилността обаче съществува и проблемът с оптималния размер на имота. Ако си сам идеалният размер може да е гарсониера, ако имаш гажде може да е две стаи, ако имаш едно, две, три деца, ще ти трябват още стаи. Ако се разведеш, ще ти трябват по малко стаи. След като децата станат големи и самостоятелни изведнъж имота в който живееш може да стане прекалено скъп за поддръжка и ненужно голям.

    За да живееш в оптимален имот реално на 5-10 години трябва да сменяш размера и локацията му. С имот под наем това може да се направи много по лесно и евтино от колкото със собствен имот.

    Големият недостатък на имотите под наем в България са, че не може да сключиш дългосрочен договор за наем и винаги има опасност да те изгонят. В Западна Европа в много държави има минимален срок за наема, който е 4-5 години. Ако наемателят плаща наема, наемодателят под никакъв предтекст не може да го изгони, но наемателят може по всяко време с 1-2 месечно предизвестие да се изнесе. Това дава сериозна сигурност на наемателите, която е близка с тази на собствен имот.
    няма как да не се съглася с теб!!!

    Коментар


    • За лихвите съгласен, ще падат, като еврото

      Коментар


      • Първоначално изпратено от pepe1234 Разгледай мнение
        абе мен, това да не ти е Германия - мобилност?! Глупости, това само за чужбина е валидно. За БГ има София и Повдив донякъде, та мобилността не ти е нужна в БГ. Сега има резон да се взима заради ниските лихви по кредитите, но ако питаш мен по скоро ако ги имаш кинтите не на изплащане.
        Мисля че ще видим и по-добри нива на лихвите . Все пак зависи с КОЙ ги сравняваме и къде оотиваме, а ние отиваме там където ипотеките са 1-2-3% мисля
        А ако момчето има собствени ср-ва въпроса е да си джитка ли под наем и да сменя градовете в зависимост от кариерата си и да вложи тези 100К да кажем някакви други активи или да си седне като властелин на Итонговия апартамент построен набързо в бума 2007 и да остане без пари, спестявания, инвестиции и т.н.
        Last edited by tony1975; 14.03.2015, 08:42.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от vankata23 Разгледай мнение
          Добър ден,

          Директно на въпроса - спроед Вас, заслужава ли си покупката на собствено жилище?

          Собственото жилище носи много плюсове, но главно е стабилност и сигурност.
          Обаче има и много минуси - до голяма степен се връзваш в един град, квартал и прави мобилността много по-сложна. Което в дългосрочен план, може да донесе минуси от сорта на пропуснати кариерни възможности и т.н.

          Любопитем съм, какво е мнението Ви?
          Собственият дом е някаква сигурност само ако си го купил със собствени средства! Ако си го купил обаче с банков заем може да се превърне в най-големият ти финансов ужас в живота.

          Мобилността е само един от проблемите на собствения имот. Този проблем до някъде може да парира, като си купиш имот в центъра на София например.

          Освен мобилността обаче съществува и проблемът с оптималния размер на имота. Ако си сам идеалният размер може да е гарсониера, ако имаш гажде може да е две стаи, ако имаш едно, две, три деца, ще ти трябват още стаи. Ако се разведеш, ще ти трябват по малко стаи. След като децата станат големи и самостоятелни изведнъж имота в който живееш може да стане прекалено скъп за поддръжка и ненужно голям.

          За да живееш в оптимален имот реално на 5-10 години трябва да сменяш размера и локацията му. С имот под наем това може да се направи много по лесно и евтино от колкото със собствен имот.

          Големият недостатък на имотите под наем в България са, че не може да сключиш дългосрочен договор за наем и винаги има опасност да те изгонят. В Западна Европа в много държави има минимален срок за наема, който е 4-5 години. Ако наемателят плаща наема, наемодателят под никакъв предтекст не може да го изгони, но наемателят може по всяко време с 1-2 месечно предизвестие да се изнесе. Това дава сериозна сигурност на наемателите, която е близка с тази на собствен имот.

          Коментар


          • абе мен, това да не ти е Германия - мобилност?! Глупости, това само за чужбина е валидно. За БГ има София и Повдив донякъде, та мобилността не ти е нужна в БГ. Сега има резон да се взима заради ниските лихви по кредитите, но ако питаш мен по скоро ако ги имаш кинтите не на изплащане.
            Last edited by pepe1234; 14.03.2015, 08:34.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от tea_cup Разгледай мнение
              Живея в собствено жилище. Не смятам това за някакво постижение в живота.
              Смятам, че човек трябва да бъде гъвкав - дали в собствено или под наем, трябва да се приспособява и да извлече ползите от която и да е ситуация.
              +1 Съгласен на 1000%, но е много трудно това пусто адаптиране към променящата се среда!

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Бедният landlord Разгледай мнение
                Изключително ми е интересно предаването "Съдебен спор", където собствени жилища в прованса , които могат да се отдават за не повече от 100лв. наем, са обект на голями вражди между роднини!!! Собственото жилище дори в особено неатрактивен район е предмет на сериозни вражди между фамилии и роднини!
                Явно това е актив, който създава непремиримост между страните дори в затънтени населени места. Водещият предаването в един от епизодите се учуди, че една съборетина в провинцията може да бъде обект на такава ожесточена война между роднини. Те му отговориха, че това е естествено.
                На фона на по-скъпите апартаменти в центъра на Кабул в сравнение с европейската столица София, това ми се струва все по реална тенденция. Всеки глава на семейство купил свой дом е истински властелин, никой тъпак - чергар не може да го убеди, че локацията му , демографската картина или каквито и да е било фактори могат да влияят на неговия собствен актив като финансово себеизразяване.
                Това че някой "властелин" не се вслушва във факти не го прави много умен Те в Кабул едва ли са им оостанали много здрави апартаменти - за това държат цена
                Момчето пита, според нас струва ли си тепърва да се закрепостява!
                Зависи според мен има ли кеша или ще тегли на 6% лихва, зависи дали има друго, дали мисли да остава в този град(защото не всички сме от Сф, може би пита за Сливен, Ямбол, Кърджалии, Плевен, Луковит и т.н. село Мечка - виж там вече твърдо не, там България и законите ги няма, скоро и в други населени места - това е и голям риск при собствения имот, ако си наемател събираш и да те няма). Ако живее на приемлив наем в момента може да си направи разчет ккое му е по-изгодно, дали да стиска ръката с банка или да си живее под наемче и месечно останалите му 200лв да влага в БРЕФ или АТЕРА, които са алтернатива на имот все пак! С Бреф дори го купуваш на половин цена - добра сделка, на АТЕРА не й знам счетоводната
                Last edited by tony1975; 14.03.2015, 08:29.

                Коментар


                • Живея в собствено жилище. Не смятам това за някакво постижение в живота.
                  Смятам, че човек трябва да бъде гъвкав - дали в собствено или под наем, трябва да се приспособява и да извлече ползите от която и да е ситуация.

                  Коментар


                  • Интересна тема и ако ми позволите ще се включа, не толкова заради темата, а заради посоката в която е тръгнал разговора!

                    Ванката, според мен покупката на собствено жилище е хубаво нещо при няколко "ако-та":
                    1. Ако говорим за жилище в което да живеете
                    1.1. Да ако сте решили да останете в този град години напред - съпругата ти и ти имате хубава и доходна работа, града се развива добре и ти дава възможности за развитие дори и да останеш без твоята работа, има удобни градини за децата и т.н. и т.н., абе общо взето ако има бъдеще в града, защото купувайки го и ако живеете в него, то няма да ти носи доход а леко се превръща в пасив - пасив който купуваш 30години от дадена банка!
                    1.2. Да ако го получавате например в налследство или например имаш 250 000лв, за 100 000 купуваш жилище в което ще живееш, а за другите инвестиции, бизнес и т.н.


                    Обаче ако ще се набълбукаш със заем за 30 години напред, за да си "господар на къщата"...... някак си не ми звучи много мъдро! Там следващите 30год господар ще е ДСК или някоя друга но не и ти! И ако останеш без работа или решиш да последваш детето си което е прието да учи в Англия, преглъщаш и твоя дом го предоставяш на някакви мизерници, да ти акат на спомените, само и само да ти покриват с наем 50% от заема!

                    Според мен българина е консервативен и не много мобилен човек! Значи той предпочита да мизерства във собствения си порутен и неподдържан(поради липсата на доход) дом в Северозападна България и да разглабя мини за 200лв в Горни Лом, вместо да иде в София под наем за 3-4 пъти по-голяма заплата! И друг път съм казвал тези стари поговорки само затвърждават робската ни психика и умело се използват за да ни накарат да се подчиняваме или да робуваме на било то държава или на банка

                    Да местенето е трудно, да местенето е стрес за цялото семейство(питай Бате ти Тони, който от Карлово отиде в Стара Загора, а 2 години по-късно в Пловдив).
                    Тук на тоя неликвиден пазар на имоти най-много да ти извият ръцете да продадеш с 10К под цената ти, ако искаш дапродадеш и да купиш в нов град, да не говоим за всички такси и комисионни!

                    И друг път съм разказвал за леля ми във Видин която преди години купуваше яко апартаменти, за да живеят децата там, а сега се ядосва с разни цигански семейства под наем, защото децата избягаха от града отдавна!
                    Така че апартамента е котва и в хубавия смисъл(при инфлация или високи наеми и твой дом - както умело се използва в рекламите) и в лошия - не е ликвиден и в нашата обезлюдяваща се страна често може да загуби много от стойността си и да стане непродаваем!

                    п.п. Мисля че до някъде отговорих и на разбиррател и на лорда

                    Тия в Сирия или Източна Украйна сигурно и те са били властелини, ама сега са събрали чеиза и бегат, а немобилната и неликвидната им инвестиция определено е поевтиняла
                    Last edited by tony1975; 14.03.2015, 08:50.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от vankata23 Разгледай мнение
                      Добър ден,

                      Директно на въпроса - спроед Вас, заслужава ли си покупката на собствено жилище?

                      Собственото жилище носи много плюсове, но главно е стабилност и сигурност.
                      Обаче има и много минуси - до голяма степен се връзваш в един град, квартал и прави мобилността много по-сложна. Което в дългосрочен план, може да донесе минуси от сорта на пропуснати кариерни възможности и т.н.

                      Любопитем съм, какво е мнението Ви?
                      Според мен всичко зависи от това, какъв човек си ти. Ако искаш да постигнеш много във финансовата сфера, това би била една от най-големите ти грешки в живота. Ако търсиш стабилност и държиш на семейство и просто искаш да си изживееш живота без големи върхове и спадове е приемливо.
                      Това, че всеки мъж трябвало да построи или купи жилище въобще не ми се нрави! Да, хубаво е мъжът да подсигури жилище, но след като е разбрал къде всъщност му се живее и след като е убеден, че няма да му се наложи да се мести, защото в съседния град или държава има по-високи доходи! Един вид трябва да осигури жилище, когато постигне независимост от доходите, а за това ще ти трябва всеки един свободен лев!
                      Пътека се прави камък по камък!

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Бедният landlord Разгледай мнение
                        Изключително ми е интересно предаването "Съдебен спор", където собствени жилища в прованса , които могат да се отдават за не повече от 100лв. наем, са обект на голями вражди между роднини!!! Собственото жилище дори в особено неатрактивен район е предмет на сериозни вражди между фамилии и роднини!
                        Явно това е актив, който създава непремиримост между страните дори в затънтени населени места. Водещият предаването в един от епизодите се учуди, че една съборетина в провинцията може да бъде обект на такава ожесточена война между роднини. Те му отговориха, че това е естествено.
                        На фона на по-скъпите апартаменти в центъра на Кабул в сравнение с европейската столица София, това ми се струва все по реална тенденция. Всеки глава на семейство купил свой дом е истински властелин, никой тъпак - чергар не може да го убеди, че локацията му , демографската картина или каквито и да е било фактори могат да влияят на неговия собствен актив като финансово себеизразяване.
                        От възпитанието е пич.Ако един мъж не издигне къща, значи нищо не е направил.
                        Sapienti sat - На разбиращия (и малко) му е достатъчно.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от razbiratel Разгледай мнение
                          Напазарувай си поне едно! Всеки мъж трябва да си напазарува или построи дом.... Ако във времето ти излезе згодно да се местиш,... винаги можеш да го пуснеш под наем, докато го продадеш примерно.... Или да си мигрираш където си искаш... но да знаеш, че имаш дом където да се върнеш...
                          Или ще си клиент на такава като мен,.. до живот,... изборът е твой..
                          Изключително ми е интересно предаването "Съдебен спор", където собствени жилища в прованса , които могат да се отдават за не повече от 100лв. наем, са обект на голями вражди между роднини!!! Собственото жилище дори в особено неатрактивен район е предмет на сериозни вражди между фамилии и роднини!
                          Явно това е актив, който създава непремиримост между страните дори в затънтени населени места. Водещият предаването в един от епизодите се учуди, че една съборетина в провинцията може да бъде обект на такава ожесточена война между роднини. Те му отговориха, че това е естествено.
                          На фона на по-скъпите апартаменти в центъра на Кабул в сравнение с европейската столица София, това ми се струва все по реална тенденция. Всеки глава на семейство купил свой дом е истински властелин, никой тъпак - чергар не може да го убеди, че локацията му , демографската картина или каквито и да е било фактори могат да влияят на неговия собствен актив като финансово себеизразяване.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от vankata23 Разгледай мнение
                            Добър ден,

                            Директно на въпроса - спроед Вас, заслужава ли си покупката на собствено жилище?

                            Собственото жилище носи много плюсове, но главно е стабилност и сигурност.
                            Обаче има и много минуси - до голяма степен се връзваш в един град, квартал и прави мобилността много по-сложна. Което в дългосрочен план, може да донесе минуси от сорта на пропуснати кариерни възможности и т.н.

                            Любопитем съм, какво е мнението Ви?
                            Напазарувай си поне едно! Всеки мъж трябва да си напазарува или построи дом.... Ако във времето ти излезе згодно да се местиш,... винаги можеш да го пуснеш под наем, докато го продадеш примерно.... Или да си мигрираш където си искаш... но да знаеш, че имаш дом където да се върнеш...
                            Или ще си клиент на такава като мен,.. до живот,... изборът е твой..
                            Last edited by razbiratel; 13.03.2015, 23:28.

                            Коментар


                            • Покупка на собствено жилище?

                              Добър ден,

                              Директно на въпроса - спроед Вас, заслужава ли си покупката на собствено жилище?

                              Собственото жилище носи много плюсове, но главно е стабилност и сигурност.
                              Обаче има и много минуси - до голяма степен се връзваш в един град, квартал и прави мобилността много по-сложна. Което в дългосрочен план, може да донесе минуси от сорта на пропуснати кариерни възможности и т.н.

                              Любопитем съм, какво е мнението Ви?
                              #dagoduhatbednite
                            Working...
                            X