IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Как да се справя с нахалните съседи?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от val/she Разгледай мнение
    Да, когато ОС на ЕС не искат да изпълняват правомощията си защото статуквото ги устройва, другият начин е чрез писмена покана. Обикновено, когато видят, че си сериозен в намеренята си да решиш този проблем или свиват знамената, или тръгват на открита война- с изпускане на гуми и други подобни дивотии.
    Доколкото разбрах, след като не искат да се промени статуквото давам на управителя писмена покана. Добре, обаче не разбирам, защо трябва да се свиква общо събрание. Какво ще направи общото събрание? Ще вземе решение - или ще нареди на съседа да даде достъп или няма да нареди. Работата е там, че този проблем е решен със закон и не е необходимо решение на ОС само да потвърди закона или да наруши закона. Решенията на ОС са за други работи, а не да потвърждава закона. Друг е въпросът, ако ОС реши нещо незаконно и в ущърб на някого. Единствения смисъл на ОС е да се съберат хората и този съсед да бъде притиснат от всички живущи. Друг смисъл от ОС не виждам. А и в моя случай хората не искат да променят статуквото, колкото и да ми правят мили очи.
    Та след като подам писмена покана - и няма резултат - какви са ми действията?
    Ако се събере ОС - вземе решение съседа да отвори вратата, а съседа пак не я отвори - какви са ми действията?
    Ако има ОС и вземе противозаконно решение съседа да си ползва еднолично помещението - какви са ми действията?

    Коментар


    • R-Laleto, съседът ти мнго добре знае, че не е прав. Надява се на малодушето и безразличието на околните.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от R-Laleto Разгледай мнение
        Благодаря на всички за отговорите.

        Само да попитам - заключването на общи части не е ли самоуправство? Всъщност си мисля, че действията на съседа са самоуправство.
        Доколкото си спомням по закон имам достъп до общите части и никой не може да ми забрани. В закона не пише дали мога да вляза с ключ или с базука.
        Това беше малко шега, но все пак.
        Ще бъда малко по ясен - в кооперацията хората са си разпределили по някакъв неписан закон помещенията, който са общи и никой от тях не иска да се променя статуквото. Говорил съм с хората - те на думи са съпричастни, но когато стане въпрос за общо събрание по този въпрос - никакви ги няма. Какво да правя, при положение, че не мога да предизвикам общо събрание, а и общото събрание какво може да направи - да вземе решение да мога да ползвам общите части. Това вече го има в закона.
        Както казах - не става по човешкия начин - съседа си мисли, че е прав и не може да се говори с него. Хората не искат да се занимават с това. Къде да подам жалба да защитя законното си право да ползвам общите части? Чувал съм, че мога да подам нотариална покана за плащане на наем - ама това ми изглежда много сложно с общите части.
        Та един въпрос - предполагам, че след като не съм съгласен да не ползвам помещението съседът самоуправства. Каква е процедурата при самоуправство?
        Да, когато ОС на ЕС не искат да изпълняват правомощията си защото статуквото ги устройва, другият начин е чрез писмена покана. Обикновено, когато видят, че си сериозен в намеренята си да решиш този проблем или свиват знамената, или тръгват на открита война- с изпускане на гуми и други подобни дивотии.

        Чл. 6. (1) Собствениците са длъжни да:
        1. не пречат на другите собственици и обитатели да използват общите части на сградата;
        2. не причиняват вреди на други обекти и общи части на сградата;
        3. не завземат общи части на сградата;
        4. не извършват в своя самостоятелен обект или в част от него дейности или действия, които създават безпокойство за другите собственици и обитатели, по-голямо от обичайното;
        5. не извършват дейности в своя самостоятелен обект или част от него, с които да изменят помещения, пространства или части от тях, предназначени за общо ползване, да не нарушават архитектурния вид, носимоспособността, устойчивостта на строителната конструкция, пожарната безопасност или безопасното ползване на сградата;
        6. изпълняват изискванията на съответните нормативни актове при отглеждането на животни в самостоятелните си обекти и да не създават безпокойство на непосредствените си съседи;
        7. не накърняват добрите нрави;
        8. изпълняват решенията на органите на управление на етажната собственост;
        9. заплащат разходите за основния, текущия или неотложния ремонт, за реконструкцията, преустройството и обновяването на общите части на сградата съразмерно с притежаваните идеални части в тях;
        10. заплащат консумативните разходи за поддържането на общите части;
        11. спазват санитарните и хигиенните норми;
        12. осигуряват достъп в своя самостоятелен обект или в част от него за извършване на необходимите проучвателни, проектни, измервателни, строителни и монтажни работи, свързани с поддържане, основен, текущ или неотложен ремонт, реконструкция, преустройство или обновяване на общи части или на други помещения;
        13. подпомагат дейността на компетентните органи при извършване на пожарогасителна или аварийно-спасителна дейност вътре и в района на сградата;
        14. обезщетят вредите, причинени на други обекти в сградата, когато те са резултат от отстраняване на повреди в своя самостоятелен обект или част от него;
        15. осъществяват използването на общите части на сградата по реда, определен в правилника за вътрешния ред;
        16. вписват в книгата на собствениците членовете на своите домакинства и обитателите;
        17. изпълняват и други задължения, предвидени в правилника за вътрешния ред.

        (2) Обитателите на сграда в режим на етажна собственост имат задълженията по ал. 1, с изключение на тези по т. 5 и 9.


        http://pravoto.com/site/zakonodatels...bstvenost-zues
        Ти- самият, можеш да инициираш събрание, както и да поискаш промяна в управителния съвет- той е с определен мандат- не е пожизнен.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Бате Пешо Разгледай мнение
          Eми аз затова не искам да живея в колективна сграда.Щото във всяка една се намира по един такъв.И ще се наложи да спра тока на стълбището или да прекъсна кабела захранващ заграденото помещение.А пък ако има смелостта да ми каже нещо просто ще го спукам от бой.А ако посмее да се оплаче първия бой ше му се стори пощипване по бузката...Не моа да разбера как мое ги търпите такива.Полиция Енерго дрън дрън.Викаш го даваш му един ден да осводи общите части и ако не иска крак в муцуната и те така.Такива само от кютек разбират.
          Евалата Бат Пешо,тъкмо щях да ги сгълча,че никой не е предложил да се отупа негодника.
          Ако един проблем може да се реши с пари,той не е проблем-той е разход.

          Коментар


          • Eми аз затова не искам да живея в колективна сграда.Щото във всяка една се намира по един такъв.И ще се наложи да спра тока на стълбището или да прекъсна кабела захранващ заграденото помещение.А пък ако има смелостта да ми каже нещо просто ще го спукам от бой.А ако посмее да се оплаче първия бой ше му се стори пощипване по бузката...Не моа да разбера как мое ги търпите такива.Полиция Енерго дрън дрън.Викаш го даваш му един ден да осводи общите части и ако не иска крак в муцуната и те така.Такива само от кютек разбират.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от коки Разгледай мнение
              Въобще не се занимавай с тоя тъпунгер.Пусни един сигнал до ДНСК и те освен ,че ще го накарат да премахне допълнителната врата / подобни са забранени от противопожарни съображения / и ще му друснат една глоба.Относно тока сигнал до полицията,
              Това за ДНСК и преградения коридор - според мен е решението на проблема. И въпреки това н а мен не ми пречи толкова преградения коридор, защото на техния етаж нямам работа. На мен ми е по-проблемно ползването на общата стая.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от val/she Разгледай мнение
                Ако тръгнеш сам, без други представители и без протокол, да разбиваш вратата, си е самоуправство, което подлежи на санкция. Може и да греша,но е нужно и присъствието на полицай от съответното РПУ.
                Благодаря на всички за отговорите.

                Само да попитам - заключването на общи части не е ли самоуправство? Всъщност си мисля, че действията на съседа са самоуправство.
                Доколкото си спомням по закон имам достъп до общите части и никой не може да ми забрани. В закона не пише дали мога да вляза с ключ или с базука.
                Това беше малко шега, но все пак.
                Ще бъда малко по ясен - в кооперацията хората са си разпределили по някакъв неписан закон помещенията, който са общи и никой от тях не иска да се променя статуквото. Говорил съм с хората - те на думи са съпричастни, но когато стане въпрос за общо събрание по този въпрос - никакви ги няма. Какво да правя, при положение, че не мога да предизвикам общо събрание, а и общото събрание какво може да направи - да вземе решение да мога да ползвам общите части. Това вече го има в закона.
                Както казах - не става по човешкия начин - съседа си мисли, че е прав и не може да се говори с него. Хората не искат да се занимават с това. Къде да подам жалба да защитя законното си право да ползвам общите части? Чувал съм, че мога да подам нотариална покана за плащане на наем - ама това ми изглежда много сложно с общите части.
                Та един въпрос - предполагам, че след като не съм съгласен да не ползвам помещението съседът самоуправства. Каква е процедурата при самоуправство?
                Last edited by R-Laleto; 03.01.2014, 17:52.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от val/she Разгледай мнение
                  На спирка Явор - Варна, има един дълъг блок. Там, ЕС е успяла да изгради допълнителни тераси на единия от входовете. Говоря за висока сграда, което означава сериозен проект и строителство. Обърни внимание, вижда се от булеварда.
                  Китайската стена ли? Ще погледна

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от R-Laleto Разгледай мнение
                    Добър ден!

                    Накратко - закупих жилище на 2 етаж от 5 етажа. От 2 до 5 етаж на всеки етаж има по една обща стая/помещение. На 1-вия етаж няма. Там съседът си е преградил напълно коридорът с допълнителна врата, като коридорът там не е негов а е общи части. Отделно има съмнение, че ползва ток от общата мрежа.

                    Къде и как да подам жалба или нещо друго, както да очаквам бърз и ефективен резултат.
                    Благодаря.
                    Въобще не се занимавай с тоя тъпунгер.Пусни един сигнал до ДНСК и те освен ,че ще го накарат да премахне допълнителната врата / подобни са забранени от противопожарни съображения / и ще му друснат една глоба.Относно тока сигнал до полицията,
                    ,,
                    Все по-често получаваме оплаквания от потребителите за съмнения за нерегламентирано включване към електроразпределителната мрежа. Методите, които се използват за това са различни, но най-често от електромера на съответния нарушител се изважда проводника, който води за апартамента, отвежда се, и се включва директно в магистрален проводник. Друг често използван начин е осъществяването на техническо въздействие върху електромерите. Така се създават условия за непълно отчитане на потребената енергия. Подобно деяние не просто нарушава определени законови актове, както и Общите условия на съответните електроразпределителни фирми, а е и престъпление.
                    = = ====
                    В Наказателния кодекс на България е предвидено наказание лишаване от свобода до 3 години и глоба до 10 000 лв. в случаите на неправомерно присъединяване към ел. мрежата.
                    = = = = == =
                    Обичайно електроразпределителните дружества провеждат периодични кампании за констатиране на кражби на електроенергия. Извършват се проверки на електромерите и се съставят съответни констативни протоколи при откриване на нарушения. Също така осъществяват кампании, с които апелират коректните потребители към нетърпимост към подобни прояви, каквато е кражбата на ток. Неправомерните посегателства върху електромерите и скритото ползване на електроенергия облагодетелства единични потребители, но се отразява пагубно на електрическата мрежа в цели райони и ощетява изрядните потребители на електроенергия. Голяма част от проверките, инициирани от електроразпределителните компании, са по повод на сигнали, които получават от граждани, несъгласни с това те да плащат за електроенергия, а други лица безнаказано да ползват услугата без да заплащат за нея. При наличие на такива сигнали най-често се формират екипи от дружеството и от съответното Райнно управление „Полиция”, които извършват съответните проверки.

                    Малко по-различно стоят нещата, когато става дума за т.нар. „кражба на ток от съседи”. В този случай не е налице включване директно към магистрален проводник, а нарушенията са в рамките на вътрешната инсталация в съответната сграда. По закон електроразпределителното дружество не отговаря за вътрешната инсталация на потребителите, тъй като тя е частна собственост. В подобни случай, най-добрият вариант е първо да сигнализирате в полицията, защото в тези случаи инициативата няма как да е на електроразпределителното дружество. Полицията ще повика или екип на съответното електроразпределително дружество, или частна фирма за електроуслуги за проверка на вътрешната инсталация. При проверката се съставя констативен протокол, който се подписва задължително от свидетели – независимо дали това е служител на съответното ЕРП или други лица. Само така извършена процедура гарантира правна стойност на констатацията за кражбата. Констативният протокол има доказателствена стойност при провеждане на наказателно преследване срещу съответния нарушител.

                    На общо основание може да бъде търсено обезщетение по съдебен ред в рамките на същото производство за съответните суми, които представляват причинени имуществени вреди в резултат на престъплението. Ако процесът завърши с осъдителна присъда, то ще бъде присъдено и съответното обезщетение.

                    пп Инфото е взето от тук > http://www.aktivnipotrebiteli.bg/%D1...B3%D0%B8%D1%8F
                    Last edited by коки; 03.01.2014, 14:42.
                    Всичко е много просто. Искаш ли нещо - бориш се...Не ти ли стиска - губиш го!

                    Коментар


                    • Бяхме тръгнали в нея посока, Жека, но реално не се наложи -тихомълком се е изнесъл в късни доби. Да, преди листа има решение на ОС. Там също е малко на ръба, защото не бяхме 75%,но....Цялото дървене беше напразно. Лятото имахме и по -сериозен проблем -самонастаняване в чужд гараж.
                      Наивник, етажната собственост може да предостави възможност за подобно изграждане, като,примерно,в замяна й подобрят "енергийната ефективност " или заплащат определен наем, но това изисква прецизно счетоводство, а не - Дал Кольо, взел - Кольо)))

                      На спирка Явор - Варна, има един дълъг блок. Там, ЕС е успяла да изгради допълнителни тераси на единия от входовете. Говоря за висока сграда, което означава сериозен проект и строителство. Обърни внимание, вижда се от булеварда.

                      Коментар


                      • Вал, прилагана ли е практически мярката с изпълнителен лист да освободят помещение? Иначе пак трябва да се съгласят останалите съседи да имат някакво решение. Но законно какво да е то, освен да има по 1 килер на 2 ап. на етаж, т.е. не виждам друго ЗАКОННО, което могат да решат.
                        Наивник - по центъра мисля имаше случаи, санират ти сградата и ти дават право за надстрояване. Надявам се не е реклама, а случая, за който се сетих:
                        http://vertikal-bg.com/freeIsolation.htm.
                        Принципно съм имал такъв случай, ползваше се килер от 1 от 5 ап. на етаж. Смениха се живущите, дори без смяна на собствеността, роднини бяха, половината им се остави на тях, другата на досегашния ползвател. По други етажi като цяло ги ползва най-маломерния апартамент и са се разбирали без грижи и без решение на ОС, но разни места, разни чобани. Другаде пък има по 1 ап. на етаж, срещу него има ниша, затварят я и си продухват зелето там. Като питаш що не заключват мазетата - еми ние си имаме ниша срещу вратата, що ни е мазе.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Мажоритаря Разгледай мнение
                          Общи части не могат да се продават, но могат да се наемат. Или с други думи можеш да приобщиш общи части, но ще си плащаш наем на кооперацията. Това за да стане трябва да има абсолютно мнозинство от общото събрание на етажната собственост.
                          Предложил съм да ги наемат. Не щат да дават пари, като могат да ползват безплатно мамичката им

                          А аз искам хем на тях да направя добро, хем и аз да облажа от някакво облагородяване

                          Единствена възможност явно ми остава да се напиням и аз да ползвам за да не съм валат - а не ми трябва

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Наивник Разгледай мнение
                            Малко в страни от въпроса, но може ли етажната собственост да реши например да продаде част от общите части на някой.
                            При мен единият апартамент има много добра възможност за вдигане на квадратура, поне с 10 квадрата от общи части.
                            Не е моят, но какво му е лошото да влезе в етажната собственост кинта, която може да се използва за някакво облагородяване??
                            Общи части не могат да се продават, но могат да се наемат. Или с други думи можеш да приобщиш общи части, но ще си плащаш наем на кооперацията. Това за да стане трябва да има абсолютно мнозинство от общото събрание на етажната собственост.
                            Мнението не е препоръка за покупка или продажба на ценни книжа.

                            Коментар


                            • Събрание, решение, изпълнение.
                              Ако не го решите като хората, си има органи.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Наивник Разгледай мнение
                                Малко в страни от въпроса, но може ли етажната собственост да реши например да продаде част от общите части на някой.
                                При мен единият апартамент има много добра възможност за вдигане на квадратура, поне с 10 квадрата от общи части.
                                Не е моят, но какво му е лошото да влезе в етажната собственост кинта, която може да се използва за някакво облагородяване??
                                Валчето вероятно знае повече, аз мисля, че може.
                                И това ще мине ...

                                Коментар

                                Working...
                                X