Първоначално изпратено от jamiemirror
Разгледай мнение
Трендът на поевтиняване спря преди половин година. Изчаквах да видя накъде тръгват нещата, но още е рано за прогнози. Не се очаква „обръщане” засега, освен ако инфлацията не отиде към 5% и нагоре. Последното сега не се предвижда, така че – по равното известно време.
Кредитирането не е облекчено, прав си безспорно. Спадът на лихвите не е достатъчно условие. По-важното са перспективите. Покупката на имот с кредит не е еднократно действие за конкретния момент. Свързано е с дългосрочни планове на този, който тръгва по тая пътека и колебанията малко нагоре/малко надолу не са толкова съществени. Трябва да се има предвид и това, че банките доста наплашиха хората в последните две години. Вече се вижда, че кризата не е толкова страшна за тези, които имат смислена работа и доходите им не са намаляли реално. Но същите тези хора, бидейки най-умни и внимателни все още не са сигурни, че им се е разминало. Условията по кредитите вече не са толкова лоши, несигурността е определяща. Така ще е още поне една година. Впрочем, кредитирането все още не е определящо за състоянието на пазара у нас. Прекалено много „сиви” пари има засега. Това ще се променя постепенно.
Дефицит на жилища има от поне 10 години и се задълбочава. Става дума за София и Варна. Другите градове губят население и не са важни за темата. Няма нужда да ти обяснявам защо населението се тъпче в двата града, а не си живее кротко в „провинцията” на евтини имоти. Във Варна проблемът е по-малък, но тук има натиск от чуждестранни купувачи, което в София го няма в този мащаб. София е типичен вътрешен градски пазар, при това с доста висок процент панелни жилища. Новото строителство в момента е аут от пазара. Аз не бих дал и 100 евро/кв.м. за нещо без акт 16 в момента. Без значение какво, как, що и къде. Панелите са добри жилища за хора без претенции. Не ми е известно да се е срутил панелен блок засега. Но това са ерзац-жилища. Строени са като такива, във времена, когато да ти „дадат” жилище беше въпрос на връзки и чакане с години. Тогава никой не е питал хората дали искат да живеят в такива жилища. Периода на бума 2006-2008 беше време на лесен и относително евтин кредит и много хора го използваха да сменят панела с нещо „по-така”. Панелките са въпрос на достъпност в настоящата ситуация. Не е въпрос на харесване, въпрос на време е процесът да продължи.
Това е причината цените да не са ниски, както правилно казваш. Всъщност изборът на жилища е много ограничен, тук Бонвиван може да го обясни по-добре, той е реален купувач, който знае какво търси.
Доходността от наеми в България не е ценнобразуващ фактор. Не сме Германия и скоро няма да станем. Сметката за цените през наемната доходност е важна за незначителен процент от участниците на пазара. Спекулантите също са твърде малко, за да са важни.
В дългосрочен план 5-10 години, само имотите защитават стойност. Излез за момент от ролята на борсов играч и ще установиш, че за 99% от хората няма друг познат начин за защита на парите си. А точно това формира пазара. Вероятно са „финансово необразовани”, но практиката показва, че в крайна сметка след 10 години, който има имот, има богатство, а повечето от борсовите играчи имат само истории за разказване. А по времето на бума повечето хора купуваха не защото очакваха „вечен ръст” `(една от най-тъпите сривлювски мантри), а защото бяха наясно, че ако не купят сега, след 5 месеца ще е с 10% по-скъпо и бяха прави. Сбъркаха само тези, които купиха през май-август 2008 г.
Коментар