IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво понижение очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от mirodes Разгледай мнение

    При потребителските кредити има такса от 1 процент при предсрочно погасяване.
    При ипотечните таксата е 1 % върху погасяваната сума, ако погасиш преди да изтекла 1 година.
    При потребителските ако е с плаваща лихва няма такса.
    Ако обаче е фиксирана лихвата има такса 0.5% - 1% според зависи.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Zalmoxis Разгледай мнение

      Пълни глупости.

      Точно преди няколко години съм рефинансирал и не е имало никаква "наказателна лихва".

      Абе кой ви дава дипломи на вас?

      Сред понижителите, Кавръка ще се окаже най в час.
      При потребителските кредити има такса от 1 процент при предсрочно погасяване.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Zalmoxis Разгледай мнение
        Пълни глупости.
        Точно преди няколко години съм рефинансирал и не е имало никаква "наказателна лихва".
        Абе кой ви дава дипломи на вас?
        Сред понижителите, Кавръка ще се окаже най в час.
        Овча мисъл,

        Вземи попрочети малко кога отмениха законодателно таксите за предсрочно погасяване преди да се излагаш! И кога банките реално почнаха да я прилагат (жокерче - предната криза). Ама ти тогава още си си изстисквал пуберските пъпки - нали, затуй не знаеш!

        Тая директива чел ли си я?
        https://eur-lex.europa.eu/legal-cont...4L0017&from=SK
        Че след нея кредиторите вече нямаха право да начисляват такси, независимо от размера на предоставения кредит. Дотогава имаше ограничение на сумата, до която не се начисляваха такси!

        А при потребителските кредити - дали тая таксата за предсрочно погасяване не е отпаднала САМО за договори с променлив лихвен процент! Да видим ли какво казва чл.32, ал.1 от ЗПП /Закона за потребителския кредит/.
        Last edited by Julius_BG; 09.02.2023, 11:00.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение
          Разходите за рефинансиране в момента са ниски, факт.
          Само допреди няколко години изобщо не можеше да се рефинансира.
          Или ако можеше наказателната лихва убиваше ползата от по-ниския % рефинансиране.
          Също като да сключиш клауза валутен риск (и да теглиш заем в долари / франкове) - но като теглиш чертата няма осезаема полза, че си теглил в различна валута и тая валута е паднала, защото цената за валутн. хедж е толкова висока, че изяжда разликата! Но ако курса се влоши все пак имаш някаква защита...
          Масовото прехвърляне в левове обаче води до увеличение на търсенето им - респективно и цената.
          Пълни глупости.

          Точно преди няколко години съм рефинансирал и не е имало никаква "наказателна лихва".

          Абе кой ви дава дипломи на вас?

          Сред понижителите, Кавръка ще се окаже най в час.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

            по-ниска плаваща лихва е само разходи за прехвърлянето и по никой начин не ти гарантира, че догодина няма да е по-висока от лихвата в настоящата ти банка.... само дето се правят едни сериозни разходи по прехвърлянето.

            именно за това има смисъл в новата банка да си на фиксирана лихва, но тези фиксираните ги повишиха и ще ги повишат още и оттам идва това процентче ..разбира се, че не е ей така

            ако някой реши да мести от плаваща в банка Х на плаваща в банка Y .... само ще харчи пари за оценки и нотариуси.

            ПП ратко 1000-2000-3000 лв да не са малко пари, а ако след 5-6 месеца се окаже, че условията в новата банка са по-кофти от старата... ?
            Въпрос на сметки и на пресметнат риск. Ако да речем аз смятам, че при РЛП вързан към депозитна компонента в ЛЕВА, ГПР ще ми е по-ниско ( спрямо това вързано към EURIBOR или дори фиксе за 3 години) за следващите няколко години( който съвпадат с периода ми на издължаване и предсрочно погасяване), защо да не се възползвам.

            Иначе съм съгласен, че и фикснатите ще ги вдигнат или намалят годините, но при така създалата се ситуация с ниски лихви по депозитите и отдалечаваща се ЕЗ, РЛП вързан към депозитната компонента в ЛЕВА ще е по-добре в следващите поне 2-3 години.

            Коментар


            • Разходите за рефинансиране в момента са ниски, факт.
              Само допреди няколко години изобщо не можеше да се рефинансира.
              Или ако можеше наказателната лихва убиваше ползата от по-ниския % рефинансиране.
              Също като да сключиш клауза валутен риск (и да теглиш заем в долари / франкове) - но като теглиш чертата няма осезаема полза, че си теглил в различна валута и тая валута е паднала, защото цената за валутн. хедж е толкова висока, че изяжда разликата! Но ако курса се влоши все пак имаш някаква защита...
              Масовото прехвърляне в левове обаче води до увеличение на търсенето им - респективно и цената.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение
                Пропускаш лихвения арбитраж.
                Големи разлики лев/евро няма да изтраят дълго.
                Някои банки мисля, че имаха условия за рефинансиране (сума до/над)?

                Как ще е само Прокредит, гледай колко оферти ми изскачат:
                КВС: фиксирана до 5.25% - за 1-та година, после променлива (6М EURIBOR + надбавка);
                ДСК: плаваща в диапазона 3.30%-4.79% като се договаря конкретно (6M EURIBOR + надбавка);
                PostBank: 5.75% - фиксирана лихва за първите пет години; 5.95 % плаваща след петата година;
                (РЛП ПРАЙМ на Юробанк България АД за обезпечени кредити + надбавка)
                УниКредит: Целеви - плаваща лихва 5.10%, формирана от 3М EURIBOR + надбавка.
                Нецелеви ипотечен - променлива лихва 5.65%, формирана от 3М EURIBOR + надбавка.
                Инвестбанк: плаваща лихва 5.80% (12М EURIBOR+ надбавка)... и т.н.

                п.п. Надявам се информацията на сайта не е остаряла и неактуализирана? Не съм ги гледал по банки!
                еми аз затова обичам да общувам с професори, за да ми казват ако пропусна нещо
                аз само за прокредита знаех със сигурност.
                препоръка е

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Zalmoxis Разгледай мнение

                  Ами това което казваш НЕ Е вярно.

                  Няма такова нещо, поне до скоро нямаше, като да "ти лепнат поне още 1% ей така" . Говориш на ангро.
                  Напротив, рефинансиращата банка има интерес да ти даде дори по-ниска лихва, ( до сега така беше)за да те привлече като клиент.
                  по-ниска плаваща лихва е само разходи за прехвърлянето и по никой начин не ти гарантира, че догодина няма да е по-висока от лихвата в настоящата ти банка.... само дето се правят едни сериозни разходи по прехвърлянето.

                  именно за това има смисъл в новата банка да си на фиксирана лихва, но тези фиксираните ги повишиха и ще ги повишат още и оттам идва това процентче ..разбира се, че не е ей така

                  ако някой реши да мести от плаваща в банка Х на плаваща в банка Y .... само ще харчи пари за оценки и нотариуси.

                  ПП ратко 1000-2000-3000 лв да не са малко пари, а ако след 5-6 месеца се окаже, че условията в новата банка са по-кофти от старата... ?

                  това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

                    + разходите по прехвърлянето (рефинансирането), които хич няма да са малки
                    ако някой реши да го направи ще има смисъл да избере кредит с фиксирана лихва поне за 3 години, а там ще му лепнат още поне 1% ей така за спорта и в един момент гимнастиката ще стане безсмислена ( даже си мисля, че този момент е дошъл).

                    ПП оценители, нотариуси, застрахователи жънат в такива моменти.
                    .....
                    при рефинансиране не се дублира оценката. и се спестяват таксите за разглеждане. по принцип.
                    застраховката така или иначе си върви, ако има заложена. при мен се поема от банката.
                    имаш закриване на ипотека, около 70 лв и нова ипотека за остатъка от кредита.
                    при мен за 160к беше 1,4к
                    това са ти сметките, другото са лакърдии.
                    препоръка е

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

                      + разходите по прехвърлянето (рефинансирането), които хич няма да са малки
                      ако някой реши да го направи ще има смисъл да избере кредит с фиксирана лихва поне за 3 години, а там ще му лепнат още поне 1% ей така за спорта и в един момент гимнастиката ще стане безсмислена ( даже си мисля, че този момент е дошъл).

                      ПП оценители, нотариуси, застрахователи жънат в такива моменти.
                      Ами това което казваш НЕ Е вярно.

                      Няма такова нещо, поне до скоро нямаше, като да "ти лепнат поне още 1% ей така" . Говориш на ангро.
                      Напротив, рефинансиращата банка има интерес да ти даде дори по-ниска лихва, ( до сега така беше)за да те привлече като клиент.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от ratten Разгледай мнение

                        ако тези, които са вързали лихвите към юрибора, /май само про кредит/ останат с по-високи лихви от други банки, кой ще спре ипотечковците да рефинансират от друга банка

                        в моя дог.. банката ме предупреждава, да си правя сметка ако лихвите се вдигнат до 7%
                        не вярвах, че някой взима кредит с вноска на ръба, но се оказа, че имам такъв познат.
                        Пропускаш лихвения арбитраж.
                        Големи разлики лев/евро няма да изтраят дълго.
                        Някои банки мисля, че имаха условия за рефинансиране (сума до/над)?

                        Как ще е само Прокредит, гледай колко оферти ми изскачат:
                        КВС: фиксирана до 5.25% - за 1-та година, после променлива (6М EURIBOR + надбавка);
                        ДСК: плаваща в диапазона 3.30%-4.79% като се договаря конкретно (6M EURIBOR + надбавка);
                        PostBank: 5.75% - фиксирана лихва за първите пет години; 5.95 % плаваща след петата година;
                        (РЛП ПРАЙМ на Юробанк България АД за обезпечени кредити + надбавка)
                        УниКредит: Целеви - плаваща лихва 5.10%, формирана от 3М EURIBOR + надбавка.
                        Нецелеви ипотечен - променлива лихва 5.65%, формирана от 3М EURIBOR + надбавка.
                        Инвестбанк: плаваща лихва 5.80% (12М EURIBOR+ надбавка)... и т.н.

                        п.п. Надявам се информацията на сайта не е остаряла и неактуализирана? Не съм ги гледал по банки!
                        Last edited by Julius_BG; 09.02.2023, 10:10.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

                          Плъхчо ,
                          Без да се заяждам с теб ,ако помниш на няколко пъти писах лично за мен ,и около мен ей така на едни приказки поне 10 подобни случай ,само аз знам за хора ,двойки,млади семесйтва ,дето теглиха ипотеки последните да кажем 3,4 години ,и които като ги теглиха не знаеха дори нищо по договорите ,единственото важно за тях беше вноската ,и само вноската каква ще е ,тогава обаче ,като теглиха .
                          Никой не може да спре никой да рефинансира в друга банка,само че отвън натиска в един момент ще направи така че където и да отидеш ,лихвите ще са горе долу едни и същи ,така както бяха и ниски до оня ден ,но с малки разлики ,сега тренда ще е наобратно ,защото след Март ще започнат да вкарват и други механизми за натиск върху ликвидността на ниво Централна банка ,които от своя страна да натиснат и търговските банки
                          + разходите по прехвърлянето (рефинансирането), които хич няма да са малки
                          ако някой реши да го направи ще има смисъл да избере кредит с фиксирана лихва поне за 3 години, а там ще му лепнат още поне 1% ей така за спорта и в един момент гимнастиката ще стане безсмислена ( даже си мисля, че този момент е дошъл).

                          ПП оценители, нотариуси, застрахователи жънат в такива моменти.
                          това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

                            Плъхчо ,
                            Без да се заяждам с теб ,ако помниш на няколко пъти писах лично за мен ,и около мен ей така на едни приказки поне 10 подобни случай ,само аз знам за хора ,двойки,млади семесйтва ,дето теглиха ипотеки последните да кажем 3,4 години ,и които като ги теглиха не знаеха дори нищо по договорите ,единственото важно за тях беше вноската ,и само вноската каква ще е ,тогава обаче ,като теглиха .
                            Никой не може да спре никой да рефинансира в друга банка,само че отвън натиска в един момент ще направи така че където и да отидеш ,лихвите ще са горе долу едни и същи ,така както бяха и ниски до оня ден ,но с малки разлики ,сега тренда ще е наобратно ,защото след Март ще започнат да вкарват и други механизми за натиск върху ликвидността на ниво Централна банка ,които от своя страна да натиснат и търговските банки
                            да, то затова е добре да не са тънки сметките
                            препоръка е

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от ratten Разгледай мнение

                              ако тези, които са вързали лихвите към юрибора, /май само про кредит/ останат с по-високи лихви от други банки,
                              кой ще спре ипотечковците да рефинансират от друга банка

                              в моя дог.. банката ме предупреждава, да си правя сметка ако лихвите се вдигнат до 7%
                              не вярвах, че някой взима кредит с вноска на ръба, но се оказа, че имам такъв познат.
                              Плъхчо ,
                              Без да се заяждам с теб ,ако помниш на няколко пъти писах лично за мен ,и около мен ей така на едни приказки поне 10 подобни случай ,само аз знам за хора ,двойки,млади семесйтва ,дето теглиха ипотеки последните да кажем 3,4 години ,и които като ги теглиха не знаеха дори нищо по договорите ,единственото важно за тях беше вноската ,и само вноската каква ще е ,тогава обаче ,като теглиха .
                              Никой не може да спре никой да рефинансира в друга банка,само че отвън натиска в един момент ще направи така че където и да отидеш ,лихвите ще са горе долу едни и същи ,така както бяха и ниски до оня ден ,но с малки разлики ,сега тренда ще е наобратно ,защото след Март ще започнат да вкарват и други механизми за натиск върху ликвидността на ниво Централна банка ,които от своя страна да натиснат и търговските банки
                              Last edited by nkavrakov1982; 09.02.2023, 09:43.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение
                                Щом вече и кредитните консултанти признават за очакваното повишение - е добре хората, които тепърва мислят да теглят кредит, дори банката да им го дава на 2.8% - те да си сметнат какво би станало ако лихвата се повиши до към 5%-6% (дори да е само за година) и дали няма да натовари сериозно сем. бюджет и тогава да се впускат смело.

                                Лихвите по ипотечните кредити ще стигнат 4% тази година и ще нарастват и догодина

                                https://video2.ibg.bg/repository/mp4...1675339902.mp4

                                Има и един друг тънък момент - да видят хубаво по кредита при какви условия лихвата следва да се понижи (веднъж след като се е вдигнала)! Защото да не стане така - банките да им я вдигнат с 2% (защото Юрибора е скочил с 2%), а после като падне Юрибора с 1.8%, а лихвата по ипотеката да остане висока, защото условието за сваляне е било същото - т.е. отново поне 2% надолу на Юрибора. Мислете хубаво!

                                п.п. Защото ЕЦБ почнаха да вдигат лихвата от 0-во ниво (че даже и под нулата) и може да удари 4%,
                                но после като тръгнат да я свалят може изобщо да не слязат пак до 0%, а да останат на 2%!
                                -> и кредитополучателя (по Юрибора) да си остане трайно на 5%-6%...
                                ако тези, които са вързали лихвите към юрибора, /май само про кредит/ останат с по-високи лихви от други банки,
                                кой ще спре ипотечковците да рефинансират от друга банка

                                в моя дог.. банката ме предупреждава, да си правя сметка ако лихвите се вдигнат до 7%
                                не вярвах, че някой взима кредит с вноска на ръба, но се оказа, че имам такъв познат.
                                препоръка е

                                Коментар

                                Working...
                                X