IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво понижение очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Според статистиките1 на БНБ, кредитите на домакинствата не съставляват дори половината от депозитите на същите.
    • Депозитите на Домакинствата и НТООД са 80.831 млрд. лв. (40.8% от БВП) в края на февруари 2024 година.
    • Кредитите за Домакинствата и НТООД са 39.411 млрд. лв. (19.9% от БВП) в края на февруари 2024 година.
    1. БНБ - парична статистика

    Коментар


    • Как 40% бре

      Коментар


      • Първоначално изпратено от antani Разгледай мнение

        40% е нереално. Погледни тези две графики. Аз лично не очаквам повече от 10% спад, освен ако не очакваме пълномащабна икономическа криза
        https://imgbox.com/QEL67BPH
        https://imgbox.com/4hMnrG9U

        Сега и Германия с нейния прословут спад на цената на имотите
        https://imgbox.com/2OlrJmjM




        Да, аз във следващите две изречения написах че едва ли ще е над 20%.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Thrace Разгледай мнение

          С най-груба сметка, вдигане на лихвите до 7% ще доведе до 40% ръст на вноските и ако банките от хорска срама държат нивото на задлъжнялост в ипотекарните да е като сега, то цените трябва да се коригират с до 40%. Но това не включва ръста на заплатите с по 5-6% на година и скотското битуване на ипотекарите, с което са готови да компенсират ръста на вноските. Тези фактори едва ли биха оправдали спад над 20% от сегашния средни стойности, защото тухладжиите ще се държат като удавник за сламка за имотите си и до последно ще се надяват инвестицията им да се оправдае. За сметка на това сделките ще спаднат главоломно. Следващите няколко години ще изкачат и страшни попадения на наивни глупаци главно от айти сектора, които с извити ръце ще продават на 40-50% надолу, за да си спасят кожата доколкото могат.
          40% е нереално. Погледни тези две графики. Аз лично не очаквам повече от 10% спад, освен ако не очакваме пълномащабна икономическа криза
          https://imgbox.com/QEL67BPH
          https://imgbox.com/4hMnrG9U

          Сега и Германия с нейния прословут спад на цената на имотите
          https://imgbox.com/2OlrJmjM





          Коментар


          • Първоначално изпратено от antani Разгледай мнение
            Добре, и аз очаквам спад, но с каква точно стойност очаквате да е спада и кога го очаквате?
            С най-груба сметка, вдигане на лихвите до 7% ще доведе до 40% ръст на вноските и ако банките от хорска срама държат нивото на задлъжнялост в ипотекарните да е като сега, то цените трябва да се коригират с до 40%. Но това не включва ръста на заплатите с по 5-6% на година и скотското битуване на ипотекарите, с което са готови да компенсират ръста на вноските. Тези фактори едва ли биха оправдали спад над 20% от сегашния средни стойности, защото тухладжиите ще се държат като удавник за сламка за имотите си и до последно ще се надяват инвестицията им да се оправдае. За сметка на това сделките ще спаднат главоломно. Следващите няколко години ще изкачат и страшни попадения на наивни глупаци главно от айти сектора, които с извити ръце ще продават на 40-50% надолу, за да си спасят кожата доколкото могат.

            Дотук добре, но мисля, че задаваш грешния въпрос. Правилно е да се попита не “какъв ще е спада”, а “каква ще е пиковата цена на НИ”. Конюнктурата се промени и най-вероятно виждаме смъртта на българските НИ като инвестиционен актив.

            Никой не може да надскочи сянката си, а в сянката на българските жилища се четат: умираща нация, демографски срив, обречена аутсорсинг икономика и буферна зона между турски и американски интереси1. А буферът е точно това - бу̀фер ( мн. буфери, (два) буфера, м. Приспособление към вагон, предназначено да пружинира при удар и да намалява сътресението от блъскането на вагоните) Зона предназначена да поема от ударите, обречена за инвестиции и перспективи. Ако питаш какво поскъпване очаквате на жилищата в България, може също да попиташ какво поскъпване очаквате на жилищата в Донбас.

            Та ето какво мисля, че ще е развитието на недвижимите имоти у нас. Не е нужно да откриваме топлата вода. Нека видим какво се случи в Япония. В края на 80те и началото на 90те, се казваше, че е бъдещето икономическия прогрес и идния център на света. Ниски тогавашни лихви доведоха до страшна еуфория и страшни инвестиции. Нямаше какво да се обърка, но уви. Пазарът в Токио навлезе в 30 годишно небитие. Апартаментите след 30 години успяха да достигнат нивата си от преди краха жилищната земя и къщите все още са значително надолу. Та и тук така. Малък спад (15-20%) но за сметка на това продължителен. Може би заветната 2049г ще се върне на сегашните нива.

            Мисля, че музиката спря и за “повишители” и за “понижители”. Жилищата няма да станат по-достъпни, защото нашите приятели от световния икономически форум вече говорят за унищожаване на концепцията за частна собственост. Промени в данъчната политика, условията за отдаване и програми за интеграция на мигранти ще направят притежанието на жилища дори и на сегашните цени болезнена, скъпа и най-вероятно нерентабилна авантюра.

            Но какво ли знам аз. Това е мнение писано от перона.

            1. https://www.youtube.com/watch?v=gqDibIchfIc&t=854s
            Last edited by Thrace; 04.03.2024, 14:28.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от antani Разгледай мнение
              Добре, и аз очаквам спад, но с каква точно стойност очаквате да е спада и кога го очаквате?
              Очаква се спадът да е през 2020 година1, а в края на същата година цените ще са надолу с 50%-60%.

              1. YouTube (2020.02.08)

              Коментар


              • Добре, и аз очаквам спад, но с каква точно стойност очаквате да е спада и кога го очаквате?

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Scotty Разгледай мнение
                  Извинявай, нещо май си се объркал ми се струва. Фразата "този път е различно" се използва масово от тези, които твърдят, че няма как да има имотен балон като през 2008-2010. Малко отстрани прилича на "крадецът вика: дръжте крадеца".
                  Спориш с бот.

                  Още го калибрират !

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Invmert Разгледай мнение
                    Тежък срив на лихвените проценти по всички видове кредити в лева за домакинствата. Фразата "този път е различно и този път банките ще повишат лихвите си" си остава просто сбор от думи, лишени от реализъм, логика и надежда.
                    Извинявай, нещо май си се объркал ми се струва. Фразата "този път е различно" се използва масово от тези, които твърдят, че няма как да има имотен балон като през 2008-2010. Малко отстрани прилича на "крадецът вика: дръжте крадеца".

                    Коментар


                    • Тежък срив на лихвените проценти по всички видове кредити в лева за домакинствата. Фразата "този път е различно и този път банките ще повишат лихвите си" си остава просто сбор от думи, лишени от реализъм, логика и надежда.

                      Година/месец: Новоотпуснати ипотечни кредити: Новоотпуснати потребителски кредити:
                      2023.12 2.58% 9.60%
                      2024.01 2.57% (-0.01%) 8.67% (-0.93%)



                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от direkto4eto2 Разгледай мнение

                        От любопитство, какво не й хареса? Бих те помолил за линк към комплекса, но може би е too much info, ще разбера ако не е ОК.
                        Не и хареса цената и, че двете спални бяха с почти северно изложение.

                        *Пратих линка на комплекса на лични,

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

                          много е важно новите кредити на какви оценки ги отпускат - това неиминуемо ще създаде проблем при едно сътресение на пазара на имоти...
                          Тоест като 85% от оценката е максималния отпуснат кредит, и оценката намалее спрямо пазарните цени.

                          Дали реално ще има такава разлика между цените според оцените и реални, която да доведе до сериозно отражение, което да възпре част от потенциалните купувачи.

                          По принцип уж оценителите показват моментната картинка на пазара, но съм виждал пряко как пишат това, което им кажат банките (особено в провинцията), така че не казвам, че е невъзможно.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Thrace Разгледай мнение

                            Благодари ѝ на жена ти. Кой ли знае колко пъти ти е спасявала кожата.
                            От любопитство, какво не й хареса? Бих те помолил за линк към комплекса, но може би е too much info, ще разбера ако не е ОК.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Traicho_80 Разгледай мнение

                              Лятото бях пуснал запитване по мейл за свободни апартаменти и цени в един луксозен комплекс с акт 15. Върнаха ми мейл с цените, но не ми харесаха и не отидох на оглед.
                              Миналата седмица ми писа собственика на комплекса, като ми предложи специални цени преди акт 16. Ами цените, които ми предложи бяха с 9% надолу от офертата лятото. Отидох на оглед и на мен комплекса ми хареса и според мен можех още надолу да спазаря, но жената каза "не"...
                              Благодари ѝ на жена ти. Кой ли знае колко пъти ти е спасявала кожата.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение

                                Дай им време хубаво да огладнеят и да станат още по-сговорчиви!

                                Тепърва ще излизат такива (напук на повишителските мантри за изчезването им от пазара).
                                Лятото бях пуснал запитване по мейл за свободни апартаменти и цени в един луксозен комплекс с акт 15. Върнаха ми мейл с цените, но не ми харесаха и не отидох на оглед.
                                Миналата седмица ми писа собственика на комплекса, като ми предложи специални цени преди акт 16. Ами цените, които ми предложи бяха с 9% надолу от офертата лятото. Отидох на оглед и на мен комплекса ми хареса и според мен можех още надолу да спазаря, но жената каза "не"...

                                Коментар

                                Working...
                                X