IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво понижение очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от mtelman Разгледай мнение
    Моето виждане по въпроса...

    Започнах да чета тази тема, точно защото бях решен да купя в доста скоро време жилище. Да ама не.

    Цените са необяснимо високи в моят регион.
    Хубавото е, че все още има някаква икономика от външни инвеститори в района. Заплатите са ниски.
    Бързо обезлюдяване. Баланса се допълва с "орки".
    Лоша инфраструктура.

    От ми идва мисълта дали съм във вярната посока. Отговор - едва ли...

    На 25 г съм с добра заплата, но въпреки това при тези условия няма да закупя жилище.

    - 1 потенциален клиент на пазара в близко бъдеще.

    Ако съм среднограмотен и разсъждавам правилно, то тогава и масата трябва да е като мен.

    В следващите 2-3 (най-много) години или трябва да огладнеят продавачите, или държавата да обложи с данък недвижимостите, или пък активно да подпомага млади семейства с цел да останат в родината.

    Това с цел понижаване на цените и то с 50%!

    И аз съм в подобно положение. Но не толкова защото са високи цените, а по-скоро защото няма избор на пазара. Следя обявите сериозно повече от две години и е факт че в последните месеци доста продавачи оттеглиха имоти залежаващи от 12 и повече месеца. Реално в момента избор почити няма. Последните седмици виждам връщане на част от тези имоти на пазара на по-изгодни цени. Това което се продава (става въпрос за южните квартали на столицата - 3 и 4 стайни) се случва на цени около 500е. и за що-годе сносни имоти - не партер и последен етаж, без преходни помещения, за довършване и обзавеждане. Но такива оферти са наистина рядки за сега.

    Понеже следя във времето стотина имота просто за статистика, всяка седмица поне 2-3 от тях смъкват цената с по 5-10к евро. И в един момент започват да изглеждат апетитни. Номера е да се появиш в точния момент.

    И аз очаквам спада да продължи плавно с около 10-15% на година (ако няма сериозни сътресения в икономиката). Това за реалните сделки. Ясно е че за 2х надценен имот ще има корекция от 50%, но не и за останалите. Някой вече се доближават до реалната си цена (с пазарлъка от 15-20% разбира се.

    Коментар


    • Само един 17г. си призна, че има 500лв., а останалите дето искате да купувате апартаменти що мълчите бре гавази?????????? Знам, че никой няма повече от 4 цифрена сума.
      Имот на 700м. Добре, че не съм Gastarbeiter!

      Коментар


      • mtelman

        Разсмя ме с това че ако цените още паднат и икономиката още потъне , младите хора ще останат в България защото ще си купят евтини жилища.
        D.Y.F-091066

        Коментар


        • Първоначално изпратено от mtelman Разгледай мнение
          Моето виждане по въпроса...

          Започнах да чета тази тема, точно защото бях решен да купя в доста скоро време жилище. Да ама не.

          Цените са необяснимо високи в моят регион.
          Хубавото е, че все още има някаква икономика от външни инвеститори в района. Заплатите са ниски.
          Бързо обезлюдяване. Баланса се допълва с "орки".
          Лоша инфраструктура.

          От ми идва мисълта дали съм във вярната посока. Отговор - едва ли...

          На 25 г съм с добра заплата, но въпреки това при тези условия няма да закупя жилище.

          - 1 потенциален клиент на пазара в близко бъдеще.

          Ако съм среднограмотен и разсъждавам правилно, то тогава и масата трябва да е като мен.

          В следващите 2-3 (най-много) години или трябва да огладнеят продавачите, или държавата да обложи с данък недвижимостите, или пък активно да подпомага млади семейства с цел да останат в родината.

          Това с цел понижаване на цените и то с 50%!

          Добре разсъждаваш! Само да ти помогна малко . Най сериозният срив на НИ, който още не е започнал ще бъде, когато започнат да вдигат лихвените проценти навсякъде по света включително и тук в БГ. Ползвай това за ориентир. Причините за това и последствията от това са много и не ми се обясняват тук.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Людени Разгледай мнение
            Нека (да се опитаме) да се върнем на темата на дискусията ....
            Бих искал, смирено, да ви запитам :
            Как, по какъв начин и чрез какви "механизми" очаквате да се реализира, да се случи на практика, очакваното от мнозина в тази тема (а също и в други теми) "Понижение на жилищните имоти" ?

            Нещо повече, това ще даде възможност на хората които разсъждават, да си направят изводи за (евентуалния) тайминг на този процес. Дали е започнал .... кога ще започне или завърши и т.н.

            И нека да се опитаме да бъдем аргументирани .... доколкото ни е възможно, разбира СЕ!
            Моето виждане по въпроса...

            Започнах да чета тази тема, точно защото бях решен да купя в доста скоро време жилище. Да ама не.

            Цените са необяснимо високи в моят регион.
            Хубавото е, че все още има някаква икономика от външни инвеститори в района. Заплатите са ниски.
            Бързо обезлюдяване. Баланса се допълва с "орки".
            Лоша инфраструктура.

            От ми идва мисълта дали съм във вярната посока. Отговор - едва ли...

            На 25 г съм с добра заплата, но въпреки това при тези условия няма да закупя жилище.

            - 1 потенциален клиент на пазара в близко бъдеще.

            Ако съм среднограмотен и разсъждавам правилно, то тогава и масата трябва да е като мен.

            В следващите 2-3 (най-много) години или трябва да огладнеят продавачите, или държавата да обложи с данък недвижимостите, или пък активно да подпомага млади семейства с цел да останат в родината.

            Това с цел понижаване на цените и то с 50%!

            Коментар


            • pipbel

              Това 92 г. строителство си е жив Москвич..соц. Не е е вярно че старото е добро , има ново което е много добро..има и такова , което е боклук. Забрави са става са се реновира, както и да се направи не може да стане като хубавото ново строителство.
              D.Y.F-091066

              Коментар


              • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение
                Понижението на цените е процес, който не е спирал в последните 3 години и нещо.
                Малко купувачи, гадни лихви по кредити, много заклещени кредитополучатели с прецакващи условия - най-голямата антиреклама на банковата система.

                Намалена бизнес активност... асфалта дето храни народа според дебеланата..всъщност храни определен кръг (тесен) дебелаци близки до властта...

                Няма как безработицата да расте, вътрешнофирмената задлъжнялост да расте, лошите кредити да са на доста високи нива (имайте предвид, че банките умело маскират и предоговарят доста лоши кредити само и само да не изволнят мениджърите дето са ги дали срещу комисион).... няма как в такава среда да имаш ръст в цените на имотите.

                определен тип имоти на точно определени места може и да качат и стабилизират, но това ще бъде заради някакъв локален фактор ( примерно метростанция пред имота)

                но като цяло нещата могат да се характеризират с една дума : СПЕК
                Това всичко е вярно, но бледнее спрямо основната причина, а тя е необратима и дългосрочна - все по интензифициращата се демографска катастрофа.
                Кой ще ги купува или наема тия жилища в бъдеще - нарастващите в геометрична прогресия сега чаавета ?
                Повишаване на цените очаквам до 1-2 макс.3 години да почне в централните части на големите градове само както и в добрите затворени комплекси с прилична инфраструктура.
                Всичко останало - доста има още път надолу, макар и с не такива темпове като последните години.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Людени Разгледай мнение
                  Нека (да се опитаме) да се върнем на темата на дискусията ....
                  Бих искал, смирено, да ви запитам :
                  Как, по какъв начин и чрез какви "механизми" очаквате да се реализира, да се случи на практика, очакваното от мнозина в тази тема (а също и в други теми) "Понижение на жилищните имоти" ?

                  Нещо повече, това ще даде възможност на хората които разсъждават, да си направят изводи за (евентуалния) тайминг на този процес. Дали е започнал .... кога ще започне или завърши и т.н.

                  И нека да се опитаме да бъдем аргументирани .... доколкото ни е възможно, разбира СЕ!
                  Понижението на цените е процес, който не е спирал в последните 3 години и нещо.
                  Малко купувачи, гадни лихви по кредити, много заклещени кредитополучатели с прецакващи условия - най-голямата антиреклама на банковата система.

                  Намалена бизнес активност... асфалта дето храни народа според дебеланата..всъщност храни определен кръг (тесен) дебелаци близки до властта...

                  Няма как безработицата да расте, вътрешнофирмената задлъжнялост да расте, лошите кредити да са на доста високи нива (имайте предвид, че банките умело маскират и предоговарят доста лоши кредити само и само да не изволнят мениджърите дето са ги дали срещу комисион).... няма как в такава среда да имаш ръст в цените на имотите.

                  определен тип имоти на точно определени места може и да качат и стабилизират, но това ще бъде заради някакъв локален фактор ( примерно метростанция пред имота)

                  но като цяло нещата могат да се характеризират с една дума : СПЕК
                  това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                  Коментар


                  • Да се върнем на темата ....

                    Нека (да се опитаме) да се върнем на темата на дискусията ....
                    Бих искал, смирено, да ви запитам :
                    Как, по какъв начин и чрез какви "механизми" очаквате да се реализира, да се случи на практика, очакваното от мнозина в тази тема (а също и в други теми) "Понижение на жилищните имоти" ?

                    Нещо повече, това ще даде възможност на хората които разсъждават, да си направят изводи за (евентуалния) тайминг на този процес. Дали е започнал .... кога ще започне или завърши и т.н.

                    И нека да се опитаме да бъдем аргументирани .... доколкото ни е възможно, разбира СЕ!

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение
                      Аве пичове,как ви се струва това: (няма човече да се чеше по главата)
                      950евра/м2 за реална чиста ж.п. , супер стаи, 3 среден етаж, немного стара тухла 92год., не широкия, а баш центъра на Варна си е, има асансъор, ЮЗ изложение.
                      Е, не е обзаведено и дограмата дървена, има нужда от 12-14К наши пари за ремонт, ма ми изглежда изгодно.
                      Къде другаде би могла да е уловката според вас та да се залежи годинка това ?
                      добре, звучи (без да съм брокер и да познавам варна)

                      не знам как вървят подобни, но щом ти се струва много изгодно е добре да си направиш едно крато разследване. провери си имота за тежести, собственост и тн.
                      огледай отвън околните апп като дограма, подръжани ли са и тн. огледай входа и горните етажи. разпитай съседи как е входа в смисъл нормални хора ли са живущите.

                      изроди съседи могат да ти изкарат през носа и най-голямата далаверка при покупката...освен ако не решиш да го стегнеш козметично и да го пуснеш пак на пазара на следващата жертва.

                      това е хипотетично.
                      ако ти е харесало си провери имота и действай според възможностите си

                      поздрави и успех
                      това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение
                        Аве пичове,как ви се струва това: (няма човече да се чеше по главата)
                        950евра/м2 за реална чиста ж.п. , супер стаи, 3 среден етаж, немного стара тухла 92год., не широкия, а баш центъра на Варна си е, има асансъор, ЮЗ изложение.
                        Е, не е обзаведено и дограмата дървена, има нужда от 12-14К наши пари за ремонт, ма ми изглежда изгодно.
                        Къде другаде би могла да е уловката според вас та да се залежи годинка това ?
                        Може да има много причини дадена цена да по-ниска.Основно/Първо -- Иди на място и установи кой продава (собственика по документ)! . Може да не иска купувачи с кредити (и уж да бърза), може, тоя който е обявил за продажба, да не е собственика, а упълномощен, наследник, съпруг, а другия от който реално зависи сделката, въобще да не е в страната. Може да чуждестранен гражданин, упълномощил някой местен. От такива на банките им настръхват косите. Може да има тежести - неизчистени ипотеки, право на ползване. Да не се окаже, че продавача трябва да гледа някоя стара леля, например. Може да липсват документи искани от банките, или собственика да не желае да ги предостави/намери предварително. Абе въобще си намери познат адвокат или печен брокер да разрови историята на тоя имот. Строителството/качеството също може да е проблем.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение
                          Аве пичове,как ви се струва това: (няма човече да се чеше по главата)
                          950евра/м2 за реална чиста ж.п. , супер стаи, 3 среден етаж, немного стара тухла 92год., не широкия, а баш центъра на Варна си е, има асансъор, ЮЗ изложение.
                          Е, не е обзаведено и дограмата дървена, има нужда от 12-14К наши пари за ремонт, ма ми изглежда изгодно.
                          Къде другаде би могла да е уловката според вас та да се залежи годинка това ?
                          Здравей,
                          уловката е много проста в момента броя на сделките с НИ (по-специално с апартаменти е намалял) и ако преди 5 години броя на сделките корелираше с обема на ПЧИ, то сега зависи от входящият поток на работещите в чужбина и от руснаците(най-вече черноморието и в по-малка степен планинските курорти). Всичко това можеш да го провериш с цифри и ако слушаш мнения на брокери мога да ти кажа че реалността е точно обратна. Виж динамиката на броя за разешителни за строеш ( за апартаменти имам впредвид) за последните 6-7 години и ще ти стане ясно за какво говоря. В момента се строи по-малко защото бума на търсенето отмина и в момента ти казах кои са двигателите, а нали знаеш че когато търсенето намалее какво става.... Това е, просто е но на банките и брокерите не им отърва и затова се пропагандира друга информация. Виж и колко заема са отпуснати но не като обща сума, а като брой заеми за периода 2005-сега, питай някой шеф на клонова мрежа на някоя банка но гледай да ти е добър познат

                          Коментар


                          • Аве пичове,как ви се струва това: (няма човече да се чеше по главата)
                            950евра/м2 за реална чиста ж.п. , супер стаи, 3 среден етаж, немного стара тухла 92год., не широкия, а баш центъра на Варна си е, има асансъор, ЮЗ изложение.
                            Е, не е обзаведено и дограмата дървена, има нужда от 12-14К наши пари за ремонт, ма ми изглежда изгодно.
                            Къде другаде би могла да е уловката според вас та да се залежи годинка това ?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Inform Разгледай мнение
                              След 10 години 20% от всички навлизащи на българския трудов пазар ще бъдат ЦИГАНИ

                              След 10 години 20% от всички навлизащи в пазара на труда ще бъдат от ромски произход и България трябва да направи всичко възможно за образованието и включването на ромското население. Ако България не вземе предвид този факт, в бъдеще това ще се окаже голяма тежест за икономиката на страната.Това каза Питър Харолд, регионален директор на Световната банка за Централна Европа и Балтийските държави, по време на представянето на оценката на Световната банка за икономическите постижения на България през последните години.

                              http://bnr.bg/sites/radiobulgaria/Li.../01151112.aspx


                              В края на 2011г. в България населението на възраст от 10 години до 19 години включително, което през 2021г. ще е вече на трудовия пазар, беше:
                              - 670,299 души


                              http://www.nsi.bg/otrasal.php?otr=19


                              Скоро официално ще сме черна държава. От доста време се знае...
                              В такъв случай най-добрия съвет за българите е - емиграция.

                              Държавата със сигурност не трябва да прави нищо от това в цитата!

                              По скоро трябва да раздава нежвижима собственост безвъзмездно на млади български семейства и то с обратно пропорционална скорост на размножаващите се орки.

                              Лошото е, че 90% от политиците и "бизнесмените", които "не са прали пари", имат по поне един имот в уредена държава. Какъв ли им е меракът да мислят за държавата?

                              Когато момента настъпи ще останат само раята + тен имащите в България.

                              Коментар


                              • Домакинствата в България дължаха жилищни кредити на дружествата (извън банковия сектор), специализирани в кредитиране:
                                1)
                                - в края на септември 2008г. - 981,696 хил. лв. (над 981 милиона лв.)
                                2)
                                - в края на септември 2012г. - 542,418 хил. лв. (по-малко от 543 милиона лв.)
                                Тоест за 4 години има срив от над 44%.




                                http://www.bnb.bg/PressOffice/POStat...m?forYear=2012

                                Коментар

                                Working...
                                X