IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Данъчно облагане при доходи от търговия с акции

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от ceco666 Разгледай мнение

    Йоло, ако си прав, тук всички сме за затвора... Егати тегавите закони...
    В Европа няма по-елементарно и несправедливо толериращо нетрудовите доходи данъчно законодателство от българското. Проблемът е изцяло в теб.

    Съветът за счетоводител е куц - правил съм го това заради кредитните спредове и резултатът беше, че аз трябваше да обучавам "експерта". Форумът е далеч по-добрият избор. Разбира се всичко трабва да минава и през собствената глава. Ако някой толкова иска да си дава парите, да ми пише на лични и ще го одера. Имам съсед, който плаща на хора да му берат двете череши в двора, тъй че съм се нагледал на идиоти.

    Коментар


    • Ето да четете: https://redtapepayments.blogspot.com/2020/02/31.html

      В Интернет се срещат грешни съвети да се декларират само акциите, които са притежавани към 31 декември. В закона няма предвидено изключение, което позволява да не се декларират акциите, притежавани към 1 януари, 2 януари, 3 януари .... 29 декември, 30 декември.

      В закона формулировката е:
      Местните физически лица подават годишна данъчна декларация по образец за (...) притежаваните акции и дялови участия в дружества, място на стопанска дейност, определена база и недвижима собственост в чужбина.
      В инструкциите за попълване пише:
      В Част І се описва информация за притежаваните от местни физически лица акции и дялови участия в дружества в чужбина, като в колона 2 се посочва държавата, в която е регистрирано съответното дружество, а в колона 3 - броят на акциите или дяловете. В колона 4 се вписва датата на придобиване на съответните акции или дялове, а в колони 5 и 6 - цената на придобиването им в съответната валута и в български левове.
      Липсват фрази като "края на годината" и "31 декември". И какъвто и да е намек, че трябва да се декларират само тези акции, които са притежавани към 31 декември или в полунощ между 31 декември и 1 януари (следващата година) - защото някой може да е продал акциите си на 31 декември.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от ceco666 Разгледай мнение

        Йоло, ако си прав, тук всички сме за затвора... Егати тегавите закони...
        Цитирай ми в закона къде пише това нещо за 31.12. Тази тема я проучвам от 5 години вече. ЩОМ си притежавал даден пакет акции през годината, го пишеш на отделен ред. Това че си ги продал на 30.12 никой не го интересува. НАП толкова ли са тъпи според теб. Всеки си продава всичко на 30.12, не пише грам, и после на 02.01 си го купува обратно. Страшно сте хитри, верно.

        А Елана са за бой, да наемат счетоводител или юрист, щото тая глупост за 31.12 им я пише на сайта и верно ще ви вкарат в затвора.
        Last edited by Yolo; 14.02.2022, 08:44.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от klara2009 Разгледай мнение
          Здравейте,

          Имам няколко конкретни въпроса. При реализация на доход от физ. лице чрез продажба и/или дивиден от акции през някоя от платформите на ИП(Etoro конкретно и подобни):

          - Само данък печалба(10%) ли се декларира и заплаща?
          - Трябва ли се внасят осигуровки за дейността, ако това занимание се води трудова дейност?
          - Авансово на всяко тримесечие с декларация по чл. 55 или годишно с декларация по чл. 50 се прави?
          - "Образец 2081: Приложение № 8 притежавани акции, дялови участия в дружества, място на стопанска дейност, определена база и недвижима собственост в чужбина......." ли се попълва?
          - Лицето се приема, че е реализирало печалба след всяка една печеливша сделка или чак когато се осребира профита(withdraw) към сметката?
          - Има ли значение кой е(къде е ситуиран - ЕУ, ЮС и т.н.) ИП за данъчното облагане?
          - Има ли значение с какви акциите(къде е ситуиран издателят им - ЕУ, ЮС и т.н.) се търгува?

          Благодаря за всеки един конкретен отговор.
          Няма какво да се занимаваш с форуми ,ами иди се консултирай със счетоводител.Ще ти кажат всичко от-до,Отделно,че всеки случай е строго конкретен.Не взимат много ,спокойно.Пък и да ти вземат,могат да ти спестят х100 от хонорара им ,ако направиш нещо чуто от форум.
          Биг Брадър гледа вече,да знаеш .Освен ако не си много дребен организъм
          Last edited by petrg5s; 12.02.2022, 20:49.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Yolo Разгледай мнение

            Това с 31.12 не е вярно. Декларираш всичко което си притежавал през годината, ако ще на 30.12 да си продал всичко и после да си го купиш обратно на 01.01.

            Не ги слушай Елана за 31.12. Няма подобна буква в закона. Никъде. Притежавал ли си нещо дори за 1 ден през изминалата календарна година - пишеш го.

            Не знам тая муха за 31.12 кой я пусна.
            Йоло, ако си прав, тук всички сме за затвора... Егати тегавите закони...

            Коментар


            • Първоначално изпратено от ceco666 Разгледай мнение
              За акции търгувани на регулиран пазар в ЕС само се декларират брой притежавани към 31.12 в приложение 8. Пак там се декларира вече платен данък върху дивиденти, който ако (а той е) по-голям от 5% нищо не се дължи. За акции извън ЕС всяка една сделка в други приложения - виж видеото https://youtu.be/kLaqQ3T7fVs
              Това с 31.12 не е вярно. Декларираш всичко което си притежавал през годината, ако ще на 30.12 да си продал всичко и после да си го купиш обратно на 01.01.

              Не ги слушай Елана за 31.12. Няма подобна буква в закона. Никъде. Притежавал ли си нещо дори за 1 ден през изминалата календарна година - пишеш го.

              Не знам тая муха за 31.12 кой я пусна.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от bvg Разгледай мнение
                Ей кат почнете да се напъвате за по 300 лв. Кой ше се занимава с вас?
                Може за 300 да пита човека. А може и за 300к да пита... Повечето ми колеги са шестцифрени. Не е трудно да си попълни човек декларацията сам. Не виждам, защо някой би укривал при отличните условия, които имаме в България - 10% върху печалба и 5% върху дивидент. А за печалба на регулирани пазари в ЕС даже няма данък за печалба - само се декларира за 5 мин веднъж в годината. А който крие от оцъкления, може да проплаче след време.

                Коментар


                • Ей кат почнете да се напъвате за по 300 лв. Кой ше се занимава с вас?

                  Коментар


                  • За акции търгувани на регулиран пазар в ЕС само се декларират брой притежавани към 31.12 в приложение 8. Пак там се декларира вече платен данък върху дивиденти, който ако (а той е) по-голям от 5% нищо не се дължи. За акции извън ЕС всяка една сделка в други приложения - виж видеото https://youtu.be/kLaqQ3T7fVs
                     

                    Коментар


                    • Данъчно облагане при доходи от търговия с акции

                      Здравейте,

                      Имам няколко конкретни въпроса. При реализация на доход от физ. лице чрез продажба и/или дивиден от акции през някоя от платформите на ИП(Etoro конкретно и подобни):

                      - Само данък печалба(10%) ли се декларира и заплаща?
                      - Трябва ли се внасят осигуровки за дейността, ако това занимание се води трудова дейност?
                      - Авансово на всяко тримесечие с декларация по чл. 55 или годишно с декларация по чл. 50 се прави?
                      - "Образец 2081: Приложение № 8 притежавани акции, дялови участия в дружества, място на стопанска дейност, определена база и недвижима собственост в чужбина......." ли се попълва?
                      - Лицето се приема, че е реализирало печалба след всяка една печеливша сделка или чак когато се осребира профита(withdraw) към сметката?
                      - Има ли значение кой е(къде е ситуиран - ЕУ, ЮС и т.н.) ИП за данъчното облагане?
                      - Има ли значение с какви акциите(къде е ситуиран издателят им - ЕУ, ЮС и т.н.) се търгува?

                      Благодаря за всеки един конкретен отговор.
                    Working...
                    X