IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Данъчно облагане при доходи от търговия с акции

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Променили са в ГДД Приложение 5 за сделките от акции.
    Махнали са колоната за дата на сделката.
    Колоните за печалба, загуба вече не се изчисляват като разлика от другите колони.
    В ГДД за 2020 "печалба (к. 4 – к.5 > 0)"
    В ГДД за 2021 "Реализирани през годината печалби (сумата в тази колона не е резултативна величина от к. 3 и 4)"

    "В колона 3 на Таблица 2, Част І се попълва сумата на продажните цени, а в колона 4 сумата на цените на придобиване на финансовите активи, продадени или заменени през годината. В колона 5 на Таблица 2, Част І се попълва сумата от реализираните през годината печалби, определени за всяка конкретна сделка, а в колона 6 на Таблица 2, Част І се попълва сумата от реализираните през годината загуби, определени за всяка конкретна сделка."

    Предни години понеже не ми се въвеждаха всички сделки, попълвах обобщено, което може да не е правилно, но заради обема бях принуден един вид.
    Сега се чудя дали не е правилно да се попълва обобщено, едно че няма дата на сделката, друго че "сумата в тази колона не е резултативна величина от к. 3 и 4".
    Например ако имам 4 сделки през годината
    buy 700 лв, sell 800лв,
    buy 400 лв, sell 380лв
    Може би трябва да се запишат на 1 ред: продажна цена 1180, цена на придобиване 1100, печалба 100, загуба 20.
    Забележете в колоната се записва сумата, а не сумите.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от TaurusBG Разгледай мнение
      а декларират ли се акции в непублични дружества в БГ или ООД-та
      OOД няма акции.Иначе не.

      Коментар


      • а декларират ли се акции в непублични дружества в БГ или ООД-та

        Коментар


        • Първоначално изпратено от man40 Разгледай мнение

          и тези които продаваха през Еконт така мислеха.Дано не ти се налага да се обясняваш с НАПаджиите.
          Това е от писмо на ЦУ на НАП Изх. № 24-37-8 Дата: 27.05.2015 год. за търговия с ДЗР.


          А какво означава предприема активни действия на пазара (по търговски начин),решава НАПаджията по лично убеждение .
          ДЗР е друго.Ако търгуваш акции друго

          Коментар


          • Първоначално изпратено от desperado Разгледай мнение

            Ти нещо съвсем си се панирал. Не виждам как могат да те накарат да се регистрираш ако нямаш стотици сделки.... Та годината има 300 работни дни и една сделка отнема секунди...за какво упражняване по занятие говорим. ?!?
            и тези които продаваха през Еконт така мислеха.Дано не ти се налага да се обясняваш с НАПаджиите.
            Това е от писмо на ЦУ на НАП Изх. № 24-37-8 Дата: 27.05.2015 год. за търговия с ДЗР.

            Съгласно постановеното от Съда на Европейския съюз (СЕС) в Решение по дело C-77/01 EDM, т. 47 „макар член 4 от Шеста директива да определя много широк обхват на ДДС, тази разпоредба се отнася само за дейностите, имащи стопански характер. По силата на член 4, параграф 1 от Шестата директива за данъчнозадължено лице се смята лице, което извършва независима стопанска дейност. Понятието "икономическа дейност" се определя в параграф 2 от въпросния член като включваща всички дейности на производител, търговец или лице, доставящо услуги и по-специално дейността, включваща използването на материално или нематериално имущество с цел получаването на редовен приход от него. Терминът "използване" се отнася, съгласно принципа на неутралност на общата данъчна система на ДДС, за всички тези дейности, каквато и да е юридическата им форма. По този повод от юриспруденцията става ясно, че само плащанията, които представляват възмездие за сделка или икономическа дейност влизат в обхвата на ДДС и че това не се отнася до обикновеното притежание на имущество. Освен това от член 2, точка 1 от Шестата директива е видно, че едно данъчнозадължено лице трябва да "действа в това си качество", за да бъде една сделка обложена с ДДС (решение на СЕС по дело С-77/01, т. 47, 48, 49 и 50, решение по дело С-186/89 Van Tiem (1990) ECR І-4363, т. 17, решение по дело С-306/94 Regie dauphinoise (1996) ECR І-3695, т. 15, решение по дело С-333/91,Sofitman (1993) ECR І-3513, т. 13, решение по дела Regie dauphinoise, т. 17 и Floridienne and Berginvest, т. 26).“
            Предвид изложената съдебна практика на СЕС и конкретната фактическа обстановка считам, че ако физическото лице системно и с цел придобиване на доход извършва сделки, свързани с търговия с договори за разлики върху валутни двойки, акции, индекси, фючърси и стоки, чрез електронната платформа на инвестиционен посредник, като не се ограничава до обикновено управление на имуществото си, а предприема активни действия на пазара (по търговски начин), дейността му, за целите на ЗДДС има характеристиките на „независима икономическа дейност“, и лицето от своя страна е данъчно задължено по смисъла на чл. 3 от ЗДДС.
            А какво означава предприема активни действия на пазара (по търговски начин),решава НАПаджията по лично убеждение .
            !не е препоръка!

            Коментар


            • Първоначално изпратено от man40 Разгледай мнение

              Това за което говори човекът е вярно,но ако търговията не се упражнява по занятие.А тълкуването дали дейността е по занятие е относитела и зависи от НАПаджията.Според последното тълкуване,което съм срещал е,че ако не осъществявате инцидентно дейността като обикновенно управление на собствени активи,а действате като професионалист-четете анализи,използвате професионални и платени платформи и т.н.... то дейността е по занятие.Мисля,че всеки който търгува-купува и продава,а не само buy and hold, прави точно това.Тогава еднократно би могло да се попълне приложение 2-доходи от стопанска дейност,но ако продължим трябва да се регистрираме като търговец-ЕТ или ЕООД или поне като самоосигуряваща се лице и става сложно,защото трябва да се регистрираме и по ДДС.
              Така че това е приложимо само ако сме продавали 1-2 пъти през годината.
              Ти нещо съвсем си се панирал. Не виждам как могат да те накарат да се регистрираш ако нямаш стотици сделки.... Та годината има 300 работни дни и една сделка отнема секунди...за какво упражняване по занятие говорим. ?!?

              Коментар


              • Първоначално изпратено от ceco666 Разгледай мнение
                За акции търгувани на регулиран пазар в ЕС само се декларират брой притежавани към 31.12 в приложение 8. Пак там се декларира вече платен данък върху дивиденти, който ако (а той е) по-голям от 5% нищо не се дължи. За акции извън ЕС всяка една сделка в други приложения - виж видеото https://youtu.be/kLaqQ3T7fVs
                Това за което говори човекът е вярно,но ако търговията не се упражнява по занятие.А тълкуването дали дейността е по занятие е относитела и зависи от НАПаджията.Според последното тълкуване,което съм срещал е,че ако не осъществявате инцидентно дейността като обикновенно управление на собствени активи,а действате като професионалист-четете анализи,използвате професионални и платени платформи и т.н.... то дейността е по занятие.Мисля,че всеки който търгува-купува и продава,а не само buy and hold, прави точно това.Тогава еднократно би могло да се попълне приложение 2-доходи от стопанска дейност,но ако продължим трябва да се регистрираме като търговец-ЕТ или ЕООД или поне като самоосигуряваща се лице и става сложно,защото трябва да се регистрираме и по ДДС.
                Така че това е приложимо само ако сме продавали 1-2 пъти през годината.
                !не е препоръка!

                Коментар


                • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
                  "Не се върти, ами ходи и си плати на експерт"
                  Който няма пари или пък търгува в офиса с дребни суми ,докато уж изпълнява и другата си работа,слуша "експерти" по форумите,особедно пък в този.Достатъчно е да отвориш 5-6 теми и да видиш какви експерти са Само експерти даже,обикновени хора няма хаха

                  Всички останали отиват при специалисти работещи това цял живот, специалисти който си изкарват прехраната с това,учили са много години за да станат такива,всекидневно следят и знаят всякакви промени(и врътки) в законодателството,а те в БГ са през седмица/месец , плащат им скромна сума ,спестяват стотици пъти повече отколкото преди и спят спокойно ! Е тва е !
                  Last edited by petrg5s; 14.02.2022, 12:04.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Yolo Разгледай мнение

                    Добре, няма да пиша повече. Приемете искрените ми извинения, че си позволявам да пиша във Вашия форум. Няма да се повтори. Живи и здрави.
                    Пиши, бееее. Ех, че сте докачливи. Понякога си е забавно човек да гризне човек. Човешко е.

                    ===

                    Иначе по темата - в България декларирането на данъци от борсова търговия е безумно елементарно. В пъти по-лесно и бързо отколкото да си смениш постоянния адрес например. В случая консултацията със счетоводител е равнозначна на консултация с монтьор преди зареждане на резервоара. Ако толкова нямаш време да отделиш час два да попълваш декларация, нямаше да имаш време и сам да участваш на борсата, нито да пишеш по форуми. Дори по някакво безумно невнимание да пропуснеш определена позиция, стига да си платиш коректно данъка, няма да имаш никакви проблеми.

                    Вероятно има врътки с някакви специални деривати, но за над две години в този форум не съм срещал нито една тема за такива.

                    За толкова елементарно нещо да те пращат при счетоводител означава да закрием не само този форум, а и такива за домашни ремонти, за автомобили, за компютри пр. и да ги заменим с черен надпис на бял фон "Не се върти, ами ходи и си плати на експерт"

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от ceco666 Разгледай мнение
                      Има два типа счетоводители. Едните ти взимат парите, "съветват те" и после не носят никаква отговорност. За тези съм съгласен с Терзиев, че не си заслужава. Има обаче и други - те попълват и носят отговорност после. Ако намерите такъв, ще си заслужава парите.
                      А обратния вариант който му бе предложен,а именно да слуша "форумните експерти" ,те каква отговорност носят?

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение

                        Ти буквално имаш десет пъти повече постове във форума, отколкото борсови сделки.

                        Не исках да се заяждам, ама се сетих за вица за котарака, дето станал консултант и ми стана прекалено забаво.
                        Добре, няма да пиша повече. Приемете искрените ми извинения, че си позволявам да пиша във Вашия форум. Няма да се повтори. Живи и здрави.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от petrg5s Разгледай мнение

                          Това е възможно най-лошия съвет ,който може да се послуша !!!

                          Казвам го като човек с над 10г опит в данъчната материя,регистран/дерегистриран няколко пъти по ДДС и платил данъци ,колкото горния "експерт" никога е виждал толкова пари ,даже и на снимка
                          Слушането на подобни "съвети" може да ви коства много,наистина много !
                          Има два типа счетоводители. Едните ти взимат парите, "съветват те" и после не носят никаква отговорност. За тези съм съгласен с Терзиев, че не си заслужава. Има обаче и други - те попълват и носят отговорност после. Ако намерите такъв, ще си заслужава парите.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
                            Съветът за счетоводител е куц - правил съм го това заради кредитните спредове и резултатът беше, че аз трябваше да обучавам "експерта". Форумът е далеч по-добрият избор. Разбира се всичко трабва да минава и през собствената глава. Ако някой толкова иска да си дава парите, да ми пише на лични и ще го одера. Имам съсед, който плаща на хора да му берат двете череши в двора, тъй че съм се нагледал на идиоти.
                            Това е възможно най-лошия съвет ,който може да се послуша !!!

                            Казвам го като човек с над 10г опит в данъчната материя,регистран/дерегистриран няколко пъти по ДДС и платил данъци ,колкото горния "експерт" никога е виждал толкова пари ,даже и на снимка
                            Слушането на подобни "съвети" може да ви коства много,наистина много !

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Yolo Разгледай мнение
                              Аз всеки месец за последните 3 години си купувам VWCE с фиксирана сума. До сега не съм продавал нищо. Тази година ще имам 36 реда в Приложение 8, догодина 48, по-догодина 60 и т.н. Като остарея и се пенсионирам и започна да продавам най-старите покупки, най-старите редове ще започнат постепенно да изчезват с течение на времето. Успях ли да го обясня?
                              Ти буквално имаш десет пъти повече постове във форума, отколкото борсови сделки.

                              Не исках да се заяждам, ама се сетих за вица за котарака, дето станал консултант и ми стана прекалено забаво.

                              Коментар


                              • Аз всеки месец за последните 3 години си купувам VWCE с фиксирана сума. До сега не съм продавал нищо. Тази година ще имам 36 реда в Приложение 8, догодина 48, по-догодина 60 и т.н. Като остарея и се пенсионирам и започна да продавам най-старите покупки, най-старите редове ще започнат постепенно да изчезват с течение на времето. Успях ли да го обясня?

                                Коментар

                                Working...
                                X