IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Как доказваме сделки с крипто-валути пред НАП?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от intint Разгледай мнение

    Сега остава да кажеш, колко вярваш в бъдещето на криптовалутите и колко мн си спечелила от търговия с криптовалути.
    Не копая, не купувам, не продавам И не ходълвам. Само ги отчитам И да, виждам в бъдещето. В момента виждам как всеки, който е купил скъпо и е обезценил, ако е юридическо лице, може да не му признаят изчезналия кеш от НАП и може да му се заядат за загубата Да обложиш сделка с положителен резултат и баба знае. Пробвай да защитиш загуба :-P

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение

      Е ще узнаят кат ги е заприходила в ЕООД - то.

      Интересен случай до сега никой не се похвалил че купувал криптоси на името на фирмата си, поне тук у форума.

      Би трябвало да се третират като повечето останали финансови инструменти макар че и държавата не знае как да ги определи финансово, камоли данъчно като собственост на юридическо лице..
      Знаят. НАП ги третира от 2014-та година като финансов актив.

      Ако се влезе на сайта им в търсачката по ключова дума "биткойн" излиза едно становище по темата. Давам линк . Но тук говорим за данъчно третиране. Сега въпросът е как следва да се оформи за чисто счетоводни цели : 1) Покупка, 2) Преоценка, 3) Загубата.

      Относно Преоценка и Загуба аз нямам дилема. Борси и графики, от които е виден низходящия тренд има достатъчно. Относно Покупката- имам известни притеснения. Ето три възможни хипотези.

      1) Ако покупката е през борса- всичко е наред. Тогава просто бих отишла при нотариус и бих го помолила да ми направи нотариално заверен препис на електронен докумнет, от който да са видни транзакциите в портфейла.

      2) Ако е налице електронен портфейл, даже и сделката да не е минала през борса, горната тактитка ми върши отлична работа.

      3) Остава наболелият въпрос как да постъпя при покупка, която не е минала през борса и няма адекватно оформен портфейл, който да подлежи на скрийншот, печат или нещо друго, подходящо оформено за лаици. Да предположим, че е закупено крипто от физическо лице- продавач, а както всички добре знаем, класиката е физическите лица да не декларират крипто сделките си и да не ги облагат с данък Т.е. ако НАП направи насрещна провека на въпросното физическо лице, аз подозирам , че е твърде верятно продавачът да отрече транзакцията дори при брилиантно докумнетирана сделка Попадам в ситуация, че не мога да докажа стопанската операция с първичен документ

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Kildirim_Bei Разгледай мнение

        Не става ясно как са купени криптосите.
        Разходен ордер или платежно нареждане имаме дотук?
        Касова бележка , от напълно изряден /според НАП / касов апарат......нали затуй се натиска сега да си плати !

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Marina Muchakova Разгледай мнение

          Печалбите и загубите от сделките с финансови активи не се отчитат по метода на капиталовата печалба / загуба и не се облагат с данък. За сметка на това, липсващи парични средства от банка/ каса се третират като скрито разпределен дивидент.
          Не става ясно как са купени криптосите. И в какъв портфейл/криптоадрес са.
          Разходен ордер или платежно нареждане имаме дотук?
          Поне мейла в регистрациите на портфейла/криптоадреса фирмен ли е?
          Първият ти проблем е как да свържеш разхода с нещо, придобито на името на фирмата.
          Интересно е на какво основание въобще си го завела като актив във баланса?
          Единственото, което се сещам, е на платежния документ/разходния ордер да пише криптовалута/количество. Ако е било разходен ордер, срещу него най-вероятно няма оправдателен документ точно за тия криптоси.
          Нашите банки някъде от ноември-декември 2017 прекратиха всякакви платежни операции, ако основанието или името на получателя съдържа нещо, свързано с крипто. Особено за юридически лица. Имаше 2-3 български борсички, накараха ги да си закрият сметките.
          Last edited by Kildirim_Bei; 06.01.2019, 19:33.
          Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
          ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Marina Muchakova Разгледай мнение
            Следя форума отскоро и мненията на @kubrat ми се виждат стойностни. Ще се радвам да се включи в дискусията.
            Сега остава да кажеш, колко вярваш в бъдещето на криптовалутите и колко мн си спечелила от търговия с криптовалути.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от 4i40 Разгледай мнение
              Сделки с всякакви финансови инструменти се отразяват в справка 5 на декларацията.... Сигурен съм, че данъчните на биха си развалили рахатя да те ревизират, ако си обявила печалба....
              Ако си на загуба, не можеш да си приспаднеш отрицателния резултат в крайния резултат.
              Ако си на печалба, си плащаш 10 % върху печалбата.
              ( дотук съм сигурен, че ти е ясно...)
              Има известен проблем, ако искаш да изсветлиш едни едри пари от корупция, наркотици или нелегален внос....
              Тогава ти трябва ИП, който да ти даде нужните платежни документи ( според мен няма да е проблем, а разход )

              пп ИЛИ търси Форекс Мастъра - имаше 100-на биткойна....
              Понеже Мастера го нема да даде съвет.


              1.Поне колежка, ако осветлява кеша през крипсоти като Мадам.
              Да прати нещо да отлабим жилата.


              2..
              Q2
              ,,почвам да си мисла че лицето дето е заченало този форум е от нап за да разучи матреала,,

              Мадам от НАП, ебахти тройният агент.


              3.Може да се майтапя поже съм на неколко питиета но ако колежката е купила 100 битойна и битойна отиде на 100 000 че падне голем смех. .

              .
              Last edited by Todor Sabev; 05.01.2019, 20:24.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение

                Е ще узнаят кат ги е заприходила в ЕООД - то.

                Интересен случай до сега никой не се похвалил че купувал криптоси на името на фирмата си, поне тук у форума.

                Би трябвало да се третират като повечето останали финансови инструменти макар че и държавата не знае как да ги определи финансово, камоли данъчно като собственост на юридическо лице..
                почвам да си мисла че лицето дето е заченало този форум е от нап за да разучи матреала

                Коментар


                • Сделки с всякакви финансови инструменти се отразяват в справка 5 на декларацията.... Сигурен съм, че данъчните на биха си развалили рахатя да те ревизират, ако си обявила печалба....
                  Ако си на загуба, не можеш да си приспаднеш отрицателния резултат в крайния резултат.
                  Ако си на печалба, си плащаш 10 % върху печалбата.
                  ( дотук съм сигурен, че ти е ясно...)
                  Има известен проблем, ако искаш да изсветлиш едни едри пари от корупция, наркотици или нелегален внос....
                  Тогава ти трябва ИП, който да ти даде нужните платежни документи ( според мен няма да е проблем, а разход )

                  пп ИЛИ търси Форекс Мастъра - имаше 100-на биткойна....

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от O2 Разгледай мнение
                    а защо мислиш че нап знаят че търгуваш криптовалута,,,, бейби
                    Е ще узнаят кат ги е заприходила в ЕООД - то.

                    Интересен случай до сега никой не се похвалил че купувал криптоси на името на фирмата си, поне тук у форума.

                    Би трябвало да се третират като повечето останали финансови инструменти макар че и държавата не знае как да ги определи финансово, камоли данъчно като собственост на юридическо лице..

                    Коментар


                    • а защо мислиш че нап знаят че търгуваш криптовалута,,,, бейби

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от majnata Разгледай мнение

                        Навираш се на коня в краката ! Друга работа нямаш ли си , та изгаряш от нетърпение да те обложат ?!
                        Печалбите и загубите от сделките с финансови активи не се отчитат по метода на капиталовата печалба / загуба и не се облагат с данък. За сметка на това, липсващи парични средства от банка/ каса се третират като скрито разпределен дивидент.

                        Коментар


                        • Следя форума отскоро и мненията на @kubrat ми се виждат стойностни. Ще се радвам да се включи в дискусията.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Marina Muchakova Разгледай мнение
                            Как доказвате сделка по покупка на криптовалута в ЕООД (въпросът е принципен), ако сделката не е минала през крипто-борса?

                            Ето защо питам.

                            Ако предположим, че съм завела някаква крипто-валута като финансов или като друг нематериален актив, който не се амортизира, но подлежи на пазарна преоценка и съм го сложила в 20-та група, това е вторитчен документ. Чудя се как трябва да ми изглежда първичният документ, така че НАП да признае сделката (т.е. да е документално обоснована). По принцип идеята на крипто-валутите е да не се минава през каквито и да било хартийки и книжа, и в това е големият проблем с доказване на сделката. Даже не е нужно да сме минали през крипто-борса. И все пак, как ще докажем, че е налице сделка, плащане, трансфер на права и така нататък?

                            Принципно е добър вариант да се изпрати запитване до НАП. Дефакто нямам толкова време да ги чакам да мъдрят какво да ми отговорят, защото трябва да си направя преоценките и се получава много сладурска ситуация. Ако е закупена крипто-валута в пик на цената, стопанската операция тук е, че се обръща едно имущество (пари, които вече са обложени с корпоративен данък) в друго имущество - крипто. Какво се получава - ами изчезват парични средства. После криптото се срива и трябва да се направи преоценка на актива. Обаче не можем да покажем налични парични средства, защото вече с тях е закупено крипто. Ако това НАП го изтълкуват като скрито разпределяне на дивидент и че едва ли не собственикът е източил парични средства от дружеството, без да може да докаже сделка, каквито и вторични документи да покажем, няма ли адекватен първичен документ, има риск да го обложат с 25% данък по чл. 267 от ЗКПО.
                            Навираш се на коня в краката ! Друга работа нямаш ли си , та изгаряш от нетърпение да те обложат ?!

                            Коментар


                            • Как доказваме сделки с крипто-валути пред НАП?

                              Как доказвате сделка по покупка на криптовалута в ЕООД (въпросът е принципен), ако сделката не е минала през крипто-борса?

                              Ето защо питам.

                              Ако предположим, че съм завела някаква крипто-валута като финансов или като друг нематериален актив, който не се амортизира, но подлежи на пазарна преоценка и съм го сложила в 20-та група, това е вторитчен документ. Чудя се как трябва да ми изглежда първичният документ, така че НАП да признае сделката (т.е. да е документално обоснована). По принцип идеята на крипто-валутите е да не се минава през каквито и да било хартийки и книжа, и в това е големият проблем с доказване на сделката. Даже не е нужно да сме минали през крипто-борса. И все пак, как ще докажем, че е налице сделка, плащане, трансфер на права и така нататък?

                              Принципно е добър вариант да се изпрати запитване до НАП. Дефакто нямам толкова време да ги чакам да мъдрят какво да ми отговорят, защото трябва да си направя преоценките и се получава много сладурска ситуация. Ако е закупена крипто-валута в пик на цената, стопанската операция тук е, че се обръща едно имущество (пари, които вече са обложени с корпоративен данък) в друго имущество - крипто. Какво се получава - ами изчезват парични средства. После криптото се срива и трябва да се направи преоценка на актива. Обаче не можем да покажем налични парични средства, защото вече с тях е закупено крипто. Ако това НАП го изтълкуват като скрито разпределяне на дивидент и че едва ли не собственикът е източил парични средства от дружеството, без да може да докаже сделка, каквито и вторични документи да покажем, няма ли адекватен първичен документ, има риск да го обложат с 25% данък по чл. 267 от ЗКПО.
                            Working...
                            X