IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Фактура при авансов превод ВОД

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от НАИВHИК Разгледай мнение
    Покорно благодаря!!! Ще се опитам да ги намеря на хард копи
    Не знам дали ще го намериш на хартия, но на сайта на НАП - със сигурност.

    ЕТО ТУК им е системата за въпроси и отговори. Въвеждаш някакъв интервал от време, пишеш чл. 51, пишеш в графата "закон" - ЗДДС и ще ти излезе, това дето съм постнал.

    Каквото и да говорят, НАП е най-"приятелски" настроената към потребителя държавна служба и най-отворена към Интернет.
    He was born poor, died rich, and never hurt anyone along the way.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от netware5 Разгледай мнение
      Ей това е по-ново и май описва точно твоя случай:
      И тук са го направили неразбираемо

      "Предвид цитираните по-горе разпоредби за получено авансово плащане във връзка с ВОД издаването на фактура не е задължително. Такава следва да се издаде задължително при наличие на условията в чл. 51, ал. 1 от ЗДДС."

      Чл 51, прехвърля към 25, където в ал.7 пише че трябва. А тук са писали не е задължително. Ще подивея
      Last edited by НАИВHИК; 25.05.2011, 19:05.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от netware5 Разгледай мнение
        Ей това е по-ново и май описва точно твоя случай:
        Покорно благодаря!!! Ще се опитам да ги намеря на хард копи

        Коментар


        • Ей това е по-ново и май описва точно твоя случай:

          РАЗЯСНЕНИЕ № 3-1594 от 31.05.2010 г. относно данъчно третиране на получено авансово плащане във връзка с вътреобщностна доставка съгласно разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност
          НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ
          чл. 25,

          чл. 51,


          чл. 113 ЗДДС

          Според изложеното в запитването дружество получава авансово средства от контрагент от Европейския съюз за бъдеща вътреобщностна доставка (ВОД). Предвид изложеното се поставят следните въпроси:
          1. За получения аванс следва ли да се издаде фактура и в какъв срок?
          2. При извършване на вътреобщностната доставка, ако е издадена фактура за авансовия превод с известие ли следва да се оформи същата?

          При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на ЗДДС (обн., ДВ, бр. 63 от 4 август 2006 г., посл. изм., ДВ, бр. 95 от 01.12.2009 г.) и Правилника за приложението му (ППЗДДС, обн., ДВ, бр. 76 от 15.09.2006 г., посл. изм., ДВ, бр. 6 от 22.01.2010 г.) изразяваме следното становище:


          Съгласно разпоредбата на чл. 113, ал. 1 от ЗДДС всяко данъчно задължено лице - доставчик е длъжно да издаде фактура за извършена от него доставка на стока или услуга или при получено авансово плащане преди това освен в случаите, когато доставката се документира с протокол. Фактурата се издава задължително не по-късно от 5 дни от датата на възникване на данъчното събитие за доставката, а в случаите на авансово плащане - не по-късно от 5 дни от датата на получаване на плащането предвид разпоредбата на чл. 113, ал. 4 от закона. Изрично в ал. 5 на цитираната правна норма е указано, че независимо от ал. 4 при вътреобщностна доставка (ВОД), включително в случаите на авансово плащане, фактурата се издава задължително не по-късно от 15-о число на месеца, следващ месеца, през който е възникнало данъчното събитие по чл. 51, ал. 1 от ЗДДС.


          На основание чл. 25, ал. 2 от ЗДДС данъчното събитие възниква на датата, на която собствеността върху стоката е прехвърлена или услугата е извършена. Изключение от това правило е предвидено в разпоредбата на чл. 25, ал. 7 от закона, съгласно която когато преди да е възникнало данъчно събитие по ал. 2, 3 и 4, се извърши цялостно или частично авансово плащане по доставка, данъкът става изискуем при получаване на плащането (за размера на плащането), с изключение на получено плащане във връзка с вътреобщностна доставка. В тези случаи се приема, че данъкът е в размера на извършеното плащане.


          Съгласно чл. 51, ал. 1 от ЗДДС данъчното събитие при ВОД възниква на датата, на която би възникнало данъчното събитие при доставка на територията на страната по реда на чл. 25 от закона.


          Предвид цитираните по-горе разпоредби за получено авансово плащане във връзка с ВОД издаването на фактура не е задължително. Такава следва да се издаде задължително при наличие на условията в чл. 51, ал. 1 от ЗДДС.


          Следва да се има предвид, че известие към фактура се издава в случаите на изменение на данъчната основа на доставката или при развалянето на доставка, за която е издадена фактура съгласно чл. 115, ал. 1 от ЗДДС. Ако не са налице такива обстоятелства спрямо извършваната от дружеството ВОД, не следва да се издава известие по реда на ЗДДС.


          На основание чл. 124, ал. 3 от ЗДДС, издадените данъчни документи във връзка с ВОД, включително за получено плащане, се отразяват в дневника за продажбите, за данъчния период, през който данъкът за доставката е станал изискуем съгласно чл. 51 от същия закон.
          He was born poor, died rich, and never hurt anyone along the way.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Oscar de la Hoya Разгледай мнение
            Със сигурност трябва да издадеш фактура за парите, които са ти влезли по сметката -мисля, че срокът беше 5 дни.
            Няма значение , че проформата е за повече.
            Отбелязваш, че е без ДДС там съгласно кой член беше, счетоводителя ще ти каже и това е.Като ти платят останалото-пак фактура и така.Те ще си плащат на основание на голямата проформа.
            Това кога ще експедираш стоката трябва да си го мислят получателите и в кой месец ще си правят протоколите.
            P.S Искам и аз да пускам такива фактури, а не за по 2000 лв.Леко ти завиждам
            хахах, ама да не ти е свети 15-ти, заплати, осигуровки, ДДС, пакакак, мананак....

            Инак за това което си казал чл 113 казва 15 число на следващия месец

            Коментар


            • Ако имаш АПИС, порови се там. Аз на прима виста намерих ето това:

              РАЗЯСНЕНИЕ № 2433209 от 31.12.2007 г. относно документално оформяне и деклариране на получени аванси по вътреобщностна доставка
              НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ
              чл. 7, aл. 1,

              чл. 51, aл. 3 ЗДДС

              Във връзка с Ваше писмено запитване с вх. № 24-33-209/02.04.2007 г.. Национална агенция за приходите Ви уведомява следното:

              Съгласно посоченото в запитването, фирмата има за предмет на дейност производство и търговия на мебели от масивна дървесина и плоскости, предназначени предимно за износ, както и на аксесоари и подаръци за дома, хотела и градината, които са предназначени за вътрешния пазар. Поставени са следните въпроси:


              През 2006 г. "....." ЕООД - регистрирано по ЗДДС лице. е получила аванс за бъдещ износ на мебели към Великобритания, като през същата година е извършен износ за част от платения аванс. През 2007 година предстои извършване на последващи доставки към Великобритания. Въпросът е как следва да документират доставките, за които е платено авансово през 2006 година, като фактурите за авансовите плащания са отразени в Дневниците за продажби и СД през 2006 година.

              2. Как се документира авансово плащане през 2007 год. във връзка с ВОД, като във връзка с това плащане ще се осъществят няколко доставки.

              Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за националната агенция за приходите изразявам следното становище: По първи въпрос:


              По така визираната фактическа обстановка е налице вътреобщностна доставка на стоки към лице, регистрирано по ДДС в друга държава - членка-Великобритания. като е платено авансово за тази доставка преди 01.01.2007 г. За авансово преведената сума е издадена фактура от българския доставчик на стоките, който е отразил същата в Дневника за продажби и СД за данъчен период - месец октомври 2006 година.


              Съгласно чл. 54, ал. 1,т. 1 от отменения Закон за данъка върху добавената стойност, износът на стоки е облагаема доставка със ставка на данъка нула на сто.


              По смисъла на § 20, ал. 1 на ПЗР на ППЗДДС, когато е получено авансово плащане до 31.12.2006 г. включително, за доставка на стока или услуга, за която с новия закон е променено данъчното третиране по отношение на размера на ставката, мястото на изпълнение на доставката, приравняване на доставката на облагаема по реда на чл. 69, ал. 2 от същия, и данъчното събитие за която възниква след тази дата, доставчикът документира доставката чрез издаване на фактура, в която посочва цялата данъчна основа на доставката. За доставката се прилага данъчният режим към датата на възникване на данъчното събитие на доставката по закона.


              Следователно, в случая на доставка, данъчното събитие за която настъпва след влизането в сила на новия Закон за данъка върху добавената стойност, и за която е платено авансово преди края на 2006 година, считаме, че към момента на прехвърлянето на собствеността върху стоката или нейното фактическо предоставяне в хипотезата на чл. 6, ал. 2 от материалния закон, регистрираното по същия закон лице - доставчик, следва да издаде фактура, в която да посочи целия размер на данъчната основа за съответната доставка, като сумата, преведена авансово следва да се приспадне от дължимата такава за съответната доставка. По втори въпрос:


              По смисъла на чл. 113, ал. 1 от ЗДДС, всяко данъчно задължено лице - доставчик, е длъжно да издаде фактура за извършената от него доставка па стока или услуга или при получаване на авансово плащане преди това освен в случаите, когато доставката се документира с протокол по чл. 117 от същия закон. Фактурата следва да се издаде задължително не по - късно от 5 дни от датата на възникване на данъчното събитие за доставката, а в случаите на авансово плащане не по - късно от пет дни от датата на получаване на плащането. Съгласно разпоредбите на чл. 113, ал. 5 от закона, при вътреобщностна доставка, включително в случаите на авансово плащане, фактурата се издава задължително не по - късно от 15 - то число на месеца, следващ месеца, през който е възникнало данъчното събитие по чл. 51, ал. 1 от Закона.


              Предвид гореизложеното, в случая на авансово плащане по вътреобщностна доставка, получено след влизането в сила на новия ЗДДС, за доставчика не е налице задължение към датата на получаване на плащането да издаде данъчен документ -фактура, съгласно чл. 113, ал. 5 от закона. Когато настъпи датата на данъчното събитие за съответната вътреобщностна доставка, доставчикът следва да издаде данъчен документ. в който да посочи цялата данъчна основа на доставката. В този случай, от общата дължима сума от получателя по доставката ще се приспадне вече платеният аванс.


              В случаите, в които получателят по доставката изисква издаването на данъчен документ за авансово преведената сума във връзка с бъдещи вътреобщностни доставки по чл. 7, ал. 1 от ЗДДС и лицето - доставчик издаде данъчен документ, считаме, че е налице облагаема доставка със ставка на данъка - нула на ето, поради което в издадената за авансовото плащане фактура ще е посочен размер на данъка - нула на сто. Предвид чл. 25. ал. 6 от ЗДДС, данъкът не е изискуем на датата на авансовото плащане във връзка с вътреобщностна доставка, то издадената фактура за полученото авансово плащане не следва да се отразява в Дневника за продажби и СД по ЗДДС за съответния данъчен период през който е издадена във връзка с разпоредбите на чл. 124, ал. З от същия закон. Данъкът по това авансово плащане не е изискуем на датата на която е получено от доставчика, съгласно чл. 51, ал. З от ЗДДС.


              Данъкът при вътреобщностна доставка става изискуем на петнадесетия ден на месеца, следващ месеца през който е възникнало данъчното събитие за съответната доставка, освен ако фактурата с издадена преди тази дата. В случая, когато е издадена фактура по повод на полученото авансово плащане, данъкът не е изискуем на датата на издаване на данъчния документ - фактурата за полученото авансово плащане. В последствие, на датата на данъчното събитие за вътреобщностната доставка в хипотезата на чл. 51 от ЗДДС, в издадената за това фактура, ще следва да се посочи данъчната основа на вътреобщностната доставка, като се приспадне платения за това аванс. В съответния данъчен период през който данъкът за ВОД ще стане изискуем, в Дневника за продажби и СД ще се посочат и двете фактури - тази, издадена за авансовото плащане, и тази. която е издадена по повод на настъпилото данъчно събитие.


              ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА НАП:


              /МАРИЯ МУРГИНА/
              He was born poor, died rich, and never hurt anyone along the way.

              Коментар


              • Със сигурност трябва да издадеш фактура за парите, които са ти влезли по сметката -мисля, че срокът беше 5 дни.
                Няма значение , че проформата е за повече.
                Отбелязваш, че е без ДДС там съгласно кой член беше, счетоводителя ще ти каже и това е.Като ти платят останалото-пак фактура и така.Те ще си плащат на основание на голямата проформа.
                Това кога ще експедираш стоката трябва да си го мислят получателите и в кой месец ще си правят протоколите.
                P.S Искам и аз да пускам такива фактури, а не за по 2000 лв.Леко ти завиждам

                Коментар


                • Фактура при авансов превод ВОД

                  Имам следния казус:
                  1.Поръчка за износ на продукция за държава членка на ЕС.
                  2. Издал съм проформа фактура за 170 000 Евро
                  3. Получих авансов превод от 51000 Евро на 10 май.
                  4. Износът ще бъде извършен на цяло или на части след 10 юли
                  Въпросите ми са:
                  1. Трябва ли да издам фактура за авансовото плащане.
                  2. От тук нататък какво? /Дневници, VIES, ИНТРАСТАТ.../
                  3. Окончателната фактура на каква стойност трябва да издам.

                  Много Ви моля да не спамите и да не ми казвате счетоводителят ти трябва да знае, щото 3 счетоводителя и 3 данъчни ми казаха 5 различни неща
                Working...
                X