IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Скандалните Универсални Пенсионни Фондове

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Причината за тази “висока” доходност се дължи на два основни фактора според мен, а именно:
    първо нашето собствено овчето поведение – не познавам човек който си е сменил фонда защото не носи достатъчно добра доходност (сигурно има малък % и такива);
    и второ закона им позволява да щавят прекалено високи такси за управление.

    Коментар


    • От началото на 2002г. до края на септември 2006г. НОИ е превел на Универсалните Пенсионни Фондове 579,734 хил. лв.

      Нетните активи на Универсалните Пенсионни Фондове в края на септември 2006г. са обаче едва 620,987 хил. лв.

      За 4 години и 9 месеца Универсалните Пенсионни Фондове са увеличили с по-малко от 7.2% преведените им от НОИ средства...

      http://www.fsc.bg/kstatistika/UON_statistika_bg.html

      Коментар


      • Mani, i az visia v niakoi ot tiah i ne mis e govori. a ia si predstavi da si slozish parite v dobrovolen POD, koito inevstira v ADSIC. Primeri mnogo. Naprimer:Allianz v ATERA i BMREIT.
        “Preparation. Discipline. Patience. Decisiveness”

        Коментар


        • Не взимат. На 10% от дохода бачкат доброволните фондове. Те и те са за таковане ама нейсе.
          Там са се сетили че дългосрочното инвестиране във взимни фондове по принцип не е печелившо ( заради големите такси ) и са решили да се предстаят като малко по-привлекателни. Зер не е задължително по закон та може и да не отидеш при тях.
          Защо обаче разните АДСИЦ-ове привлякоха толкоз балък като и те удържат % от нетните активи не знам. Сигурно са били спекуланти дето са знаели че в такова нещо се стои краткосрочно.
          А сега увиснаха тези дето не са си писали домашните.

          Коментар


          • Zabraviash, che ti vzimat 10% pechalbata(ako ima takava) na godishna baza, taka che stava oshte po-zle.
            “Preparation. Discipline. Patience. Decisiveness”

            Коментар


            • за да съм по-ясен : Ако доходността е 10% при 5% такса и 5% инфлация то първата година си на загуба минимум 1,545% .
              Пък после ще видим.

              Коментар


              • Дааа,
                Сега разгледах УПФ-тата. Голям смях са.
                Най-смешно е, че те изобщо не са мотивирани да вадят печалба. Те печелят от :
                1) 5% такса на всяка вноска;
                2) 1% от нетните активи годишно!
                Нямат нужда да показват печалби за да си удържат от тях 10% примерно.
                Много лоша инвестиция но няма как да избяга човек.

                Сметнах и инфлацията на потребителските цени в държавата зот 2000 до 2005 (щото един песионер това ще го интересува нали )

                2000 11.26 %
                2001 4.82 % \
                2002 3.81 % \
                2003 5.64 % =>21.39% oт 2002 дo 2005 края
                2004 3.98 % /
                2005 6.45 % /

                Имайки предвид мизерната натрупана база през 2002 и 2003 ми се струва че реална пенсия досега не се задава на хоризонта.
                Ще ми се да видя фондовете задължени да разпределят ( от резерви и печалба) минимална доходност минимум равна на инфлацията, та да се знае, че поне твйте пари ще си получиш. Макар че накрая се плаща данък върху пенсията.
                Смешна работа - вярно че не са никви пари вноските ми, но ме е яд че от тях печелят без полза за мене. Например мойте Алианц рапортуват 101,147,000.00 активи - т.е. 1% = 1,011,470.00 печалба от "инвестиционна" такса за 2005. без да броим 5% на вноска. А 25% от тези активи са ги държали на депозит!!!! В коя ли банка
                Как да не ти се прииска да си направиш пенсионно осиг. д-во.

                Коментар


                • Да наистина така поднесена информацията не е коректна и процента би трябвало да се смята за едногодишен период и съответно ще бъде по-висок, но си е факт, че таксите за управление са доста солени сравнени с доходността която постигат фондовете

                  Дано личните ни пенсионни фондове се развиват по-успешно

                  Коментар


                  • Тези 5% наистина са много малко. Но е възможно доходността да е по голяма тот тях при условие, че вноските има устойчив тренд на увелиение.
                    Ако разгледаме пример с ч човек за по- просто.
                    През 2002 започва да внася по 8 лева които поради промени в дан. облагане и неговите доходи постепенно растат до 30 лева през 2006. Тези "нови" пари, превеждани в края на разглеждания период и поради това неучаствали във формирането на доход "тежат" доста.
                    Иначе казано - доходността на 8те лева от началото е доста >5% в проценти, но като абсолютна сума е малка и се губи в 30 лева вноска през 2006.

                    Коментар


                    • От началото на 2002г. до края на юни 2006г. НОИ е превел на Универсалните Пенсионни Фондове 520,393 хил. лв.

                      Нетните активи на Универсалните Пенсионни Фондове в края на юни 2006г. са обаче едва 544,476 хил. лв.

                      За 4 години и 6 месеца Универсалните Пенсионни Фондове са увеличили с по-малко от 5% преведените им от НОИ средства...

                      http://www.fsc.bg/kstatistika/UON_statistika_bg.html

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Inform
                        От началото на 2002г. до края на юни 2006г. НОИ е превел на Универсалните Пенсионни Фондове 520,393 хил. лв.

                        Нетните активи на Универсалните Пенсионни Фондове в края на 2005г. са обаче едва 544,476 хил. лв.

                        За 4 години и 6 месеца Универсалните Пенсионни Фондове са увеличили с по-малко от 5% преведените им от НОИ средства...

                        http://www.fsc.bg/kstatistika/UON_statistika_bg.html
                        Отговорът е скрит в написаното то теб.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Inform
                          От началото на 2002г. до края на юни 2006г. НОИ е превел на Универсалните Пенсионни Фондове 520,393 хил. лв.

                          Нетните активи на Универсалните Пенсионни Фондове в края на 2005г. са обаче едва 544,476 хил. лв.

                          За 4 години и 6 месеца Универсалните Пенсионни Фондове са увеличили с по-малко от 5% преведените им от НОИ средства...

                          http://www.fsc.bg/kstatistika/UON_statistika_bg.html
                          Добре е да прибавиш и стойноста на изплатените суми/на инвалиди и наследници/. Много поучително е , че при 3% вноска до миналата година НОИ си удържаше 0,8% и реално превеждаше 2,2% за "услугата" по събирането и превеждането на парите.

                          Коментар


                          • Jalna ni maika sus tia fondove! Povtaria se istoriata sus bankite prez 90-ta! DURJAVATA-mashteha dava edni pari na svoite hora a vsichki ostanali piat edna studena voda! I sa nabutani sus seriozni sumi prez celia im trudov staj! Ama tova chesten pazar, raven start i dostup do pazara, nai-kadurnia da uspee da subere nai-mnogo vlojiteli tova sa neshta nepotrebni i vredni za nashia super-izkriven po vsiakakuv nachin pazar, sreda i mislene! Vajno e oligarhiata da se oiade sichko drugo e boshlaf!!!
                            I kato im dadat da vlagat akcii kude sa tia super-pechelivshi i super-konkurentni drujestva na BFB deto chovek moje da im doveri starinite si? a? ako imashe takiva akulite ot EU dosega da sa gi nadushili i da sa gi izkupili! Shi... rabota! Vseki da se spasiava sam!

                            Коментар


                            • Ми много са масрафлии приятелю. Така конструираните фондове не бива да учудват никого с резултата. Както някъде казват "Вор в законе". Проблемът е, ако някой смята че има проблем, защото аз смятам, че нещо което е планирано и узаконено след това не е проблем, че при тези устави и удобрени правила ще ше да е чудо друг резултат например 544 милиона станали 620. Но както е казал народа - не е луд този дето изял баницата. Аз казвам и този дето му я дава също не е луд. Луд е този, дето ги е гледал с години и сега смята че е изненадан. В рамките на шегата - да му мислите вие, аз съм роден преди 1960г.

                              Коментар


                              • От началото на 2002г. до края на юни 2006г. НОИ е превел на Универсалните Пенсионни Фондове 520,393 хил. лв.

                                Нетните активи на Универсалните Пенсионни Фондове в края на 2005г. са обаче едва 544,476 хил. лв.

                                За 4 години и 6 месеца Универсалните Пенсионни Фондове са увеличили с по-малко от 5% преведените им от НОИ средства...

                                http://www.fsc.bg/kstatistika/UON_statistika_bg.html

                                Коментар

                                Working...
                                X