IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ПФ имат къде да инвестират,но вайкането е по лесно

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • ПФ имат къде да инвестират,но вайкането е по лесно

    Още нещо. Облигациите на Солвей-Соди са много хубаво нещо, но те не са публични и е доста спорен въпроса дали ПФ могат да инвестират в тях.

    Коментар


    • ПФ имат къде да инвестират,но вайкането е по лесно

      Явно източниците ни на информация са различни, но аз съм 99,999999% сигурен, че БХКо е акционер на БПОД.

      Коментар


      • ПФ имат къде да инвестират,но вайкането е по лесно

        Грешка Наивник.
        БХК и Света София не са акционери в БПОД.
        По смисала на закона свързани лица е капиталово участие от 25%. В БПОД акционери са Общинска банка и някои други, но не и въпросните компании. нама свързаност, дори по линия на мениджъри. Но има възможност фондовете да отворят пън на себе си и на колегите към тези 7 компании които споменах, от които Нефтохим и Софарма, пък и другите не са никак малки и най важното: те са подценени.
        По цял свят бизнеса става чрез подобни връзки. Те наистина нямат право да инвестират в собствениците си, но изброените слувай не са такива.

        Коментар


        • ПФ имат къде да инвестират,но вайкането е по лесно

          Всичко щеше да бъде така както го казвате, ако пенсионните фондове нямаха законова забрана да инвестират в акции на своите акционери или свързани с тях лица. Т. е. БПОД, например не може да инвестира в акции на "Българска холдингова компания", ДЗИ, "Св. София" Холдинг и във всички техни дъщерни дружества или по друг начин свързани лица. Колко от изброените по-горе възможности за инвестиции останаха - май николко???

          Коментар


          • ПФ имат къде да инвестират,но вайкането е по лесно

            Само да се коригирам. Не Орел Г холдинг е публична компания, а Орел инвест холдинг.

            Коментар


            • ПФ имат къде да инвестират,но вайкането е по лесно

              Мариане,прав си в беглия анализ,който правиш.Разбира се,нека не забравяме в каква фаза се намира развитието на ПОФ.Всеки дърпа чергата към себе си и е естествено тука да се коментират местата за инвестиране.Без да отричам важността на това нещо,смятам,че сега 90 % от усилията на ПОФ са насочени (и с право) към овладяване на пазара,битка за извоюване на добра нормативна уредба.Същевременно не е лошо да четат и този сайт и този коментар.Аз като акционер на един от ПОФ например още днес ще препоръчам да прочете коментара на форума.Разбира се,той ще отговори,че ги знае тези неща,но когато след 1-2 месеца пак се поговори за резултатите или плановете за инвестирането,ще е по-друго.

              Коментар


              • ПФ имат къде да инвестират,но вайкането е по лесно

                Съгласен съм с мнението на Мариян.Пенсионните фондове би трябвало да търсят значително по-висока възвръщаемост от доходността на ДЦК,защото след приспадането на разходите по издръжката им доходността ще спадне по тази на депозитите.Ако те не започнат да инвестират в производствения сектор след няколко месеца ще станат излишни бюрократични машини създадени от правителството да финансират евтино неговите разходи.В тях ще работят много специалисти с не малки заплати и инвестирането само в безрискови инструменти не би оправдало техните разходи.

                Коментар


                • ПФ имат къде да инвестират,но вайкането е по лесно

                  Пенсионните фондове успяха да убедят общественото мнение и дори правителството, че няма къде да инвестират. Това обаче е масова заблуда, защото пенсионните фондове и публичните компании имат много преки връзки помежду си.
                  Например ПОД Лукойл-Нефтохим и Лукойл-Нефтохим АД. Какъв е риска на ПФ да инвестира в акции на рафинерията? минимален, както е минимален риска когато Албена АД купува акции на Албена инвест холдинг АД и обратното. Както Солвей и Болканфарма холдинг не виждат риск да изкупуват акции на дъщерните си дружества, съответно Солвей-Соди и 3-те фармации.
                  ПФ но Лукойл има ограничение да инвестира до 10% в едно дужество. Хубаво, нека ръководството на Лукойл България реши, че рафинерията има нужда от парите на пенсионния фонд за финансиране чрез акции или облигации, и това ще отвори пътя и на другите ПФ и инвеститори към Нефтохим, защото вече ще е взето генерално решение, че портфейлни инвестиции са нужни на рафинирията.
                  От своя страна ПОД Доверие да убеди миниджърите на Труд и капитал холдинг в ползата от портфейлните инвестиции и да разчисти пътя към този холдинг на колегите си от другите пенсионни фондовве.
                  БПОД да разчисти пътя на колегите си |да провлече крак, да убеди ръководствата, защото решения за подобни инвестиции не се взимат дистанцирано, а се отива и се договаря, че въпросната компания няма да "прецака инвеститорите"| Структурите стоящи близо до БПОД |същото дружество, което предизвика дискусията за пенсиотнните фондове с думете си, че няма да инвестира в акции| имат контрол над Света София холдинг, Българска холдингова компания и дори Софарма АД. Добре звучи, нали, особено последното име?
                  ПОД Съгласие е собственост на Орел-Г холдинг и Мюних Ре. Орел-Г холдинг е публична компания, освен това досегашните БДР се издават от Еврофинанс, която е собственост на Орел-Г холдинг АД.
                  Основен акционер в ПОД Родина е Централния кооперативен съюз, който има решаващ контрол над Северкооп-Гъмза холдинг АД.
                  ING Bank закупи ПОД Солидарност, а ING Bank е поемател на облигационната емисия на Солвей-Соди.

                  Тогава от какво се оплакват ПФ? Може би ще бъде добре първо те самите да покажат, че имат нужда от капиталов пазар, като убедят компаниите близки до тях в това и след това да търсят подкрепа от правителството.
                  Ето подобни преки врзки между ПФ и компаниите са един много важен фактор за "отприщването" на инвестициите в акции.
                  Разбира се в момента ПОД са заети повече с битката по набиране на осигурени, отколкото с развитие на инвестициите си.
                Working...
                X