IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Пенсионни Фондове

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Знае ли някой кой фонд е с най ниски такси и колко струва преместването в друг фонд

    Коментар


    • Първоначално изпратено от redcretin Разгледай мнение

      Ти си извънредно нагъл (не глупав, защото имаш личен интерес). Пирамида или не, НОИ винаги има пари. А фондовете НЕ.
      И защо точно да реинвестирам спестения си данък във фонд с никаква доходност и големи такси, та в тоя сценарий няма дори 10% данъчно облекчение? А? Да не съм луд?
      Доживях да прочета едно твое мнение което да не е противно
      Last edited by RUBLA; 30.08.2017, 10:47.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение

        А, аз съм бил Нагоденков - защото съветвам хората да реинвестират парите, които държавата им връща, а не е Нагоденков този "експерт", който упорито се опитва да убеди хората как губят, нищо че те си виждат печелившите партиди - и ги съветва да си подаряват парите на финансовата пирамида Ной.

        Л. Христов - ВГЦ ви обясни като човек, че има добра доходност (като за консервативен фонд) по партидата, отчитайки и останалите екстри. Като се опитвате упорито да го убедите как той всъщност бил на загуба или ако не той, то задължително някой друг бил на загуба - просто вече се излагате кат` тако`а. Поведението ви и усилията да набутвате хората във финансовата пирамида, са малко странни за експерт - с колко ви купи Ной?
        Ти си извънредно нагъл (не глупав, защото имаш личен интерес). Пирамида или не, НОИ винаги има пари. А фондовете НЕ.
        И защо точно да реинвестирам спестения си данък във фонд с никаква доходност и големи такси, та в тоя сценарий няма дори 10% данъчно облекчение? А? Да не съм луд?

        Коментар


        • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение

          не виждам дори минимален смисъл да давам пари на ПФ
          вземат ми каквото може по закон
          и въобще нищо не чакам от ПФ, ама нищо
          И аз тези пари не ги смятам защото мисля че ще ги национализират в даден момент - дали заради някоя голяма бъдеща криза или заради голяма задлъжнялост на държавата след време. Все ще намерят причина. След 30-40 години ще сме и с много голям процент цигани та пари ще им трябват.

          Който се пенсионира в близко бъдеще ще види някой лев но за след повечко години съм силно скептичен за пенсии.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение

            Поведението ви и усилията да набутвате хората във финансовата пирамида, са малко странни за експерт - с колко ви купи Ной?
            Импе, напълно безплатно те уверявам, че и твоите две пенсии ще са по-малко от една Гледай да си го спомниш 5 години преди пенсиониране, че после може да е късно

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение

              А, аз съм бил Нагоденков - защото съветвам хората да реинвестират парите, които държавата им връща, а не е Нагоденков този "експерт", който упорито се опитва да убеди хората как губят, нищо че те си виждат печелившите партиди - и ги съветва да си подаряват парите на финансовата пирамида Ной.

              Л. Христов - ВГЦ ви обясни като човек, че има добра доходност (като за консервативен фонд) по партидата, отчитайки и останалите екстри. Като се опитвате упорито да го убедите как той всъщност бил на загуба или ако не той, то задължително някой друг бил на загуба - просто вече се излагате кат` тако`а. Поведението ви и усилията да набутвате хората във финансовата пирамида, са малко странни за експерт - с колко ви купи Ной?
              не виждам дори минимален смисъл да давам пари на ПФ
              вземат ми каквото може по закон
              и въобще нищо не чакам от ПФ, ама нищо

              Коментар


              • Първоначално изпратено от redcretin Разгледай мнение

                Използваш методиката Нагоденко и Нагласов - ся пък ората трябва да си довнасят спестените данъци - белким добуташ сметките до нещо примамливо
                А, аз съм бил Нагоденков - защото съветвам хората да реинвестират парите, които държавата им връща, а не е Нагоденков този "експерт", който упорито се опитва да убеди хората как губят, нищо че те си виждат печелившите партиди - и ги съветва да си подаряват парите на финансовата пирамида Ной.

                Л. Христов - ВГЦ ви обясни като човек, че има добра доходност (като за консервативен фонд) по партидата, отчитайки и останалите екстри. Като се опитвате упорито да го убедите как той всъщност бил на загуба или ако не той, то задължително някой друг бил на загуба - просто вече се излагате кат` тако`а. Поведението ви и усилията да набутвате хората във финансовата пирамида, са малко странни за експерт - с колко ви купи Ной?
                Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                Коментар


                • Първоначално изпратено от LChristoff Разгледай мнение

                  Това, че намираш таксите, изчислявани като % от доходността (performance-based fees - както се изразяваме на български), за по-добрия начин, го казваш не за първи път.

                  У мен възниква въпрос: Американсия регулатор (SEC - Securities and Exchange Commission) разрешава performance-based fees само за "квалифицирани" инвеститори и ги забранява за всички простосмъртни. ("Квалифициран" за SEC е инвеститор с портфейл от понече от $1 млн.)

                  Както, според теб, не са догледали?
                  Към определението за квалифициран инвеститор си пропуснал алтернативното условие за поне два милиона годишен нетен доход. По щатското законодателство в допълнение, на неквалифицираните простосмъртни са им защитени нетно половин милион от средствата в акции, за да не се притесняват от недоразумения като Лемън Брадърс и сие. Т.е. в щатското законодателство когато отрежат някоя възможност, я балансират с нещо хубаво за порязаните.
                  Ние обаче сме от другата страна на земното кълбо и въпросът е каква е дефиницията за "квалифициран" инвеститор у нас според регулаторната рамка (да не се бърка с професионален която е ясна)?
                  Last edited by vgc; 29.08.2017, 16:30.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от VNM Разгледай мнение

                    Това пак ли е така в другите инвестиционни схеми за които ти говориш?
                    Различно е всяка платформа. Тази, до която ти имаш достъп събира такси върху активите в края на всеки месец.

                    Коментар


                    • Имам намерение са си взема почивка от тоз форум - зная, че ще ви липсвам, но и аз съм човек (така си мисля)

                      Преди това и за довиждане, няколко бележки

                      Abnell призова "да си оправим пенсионните фондове..." Аз се съгласих и посочих, че преди да ремонтираш нещо, трябва да знаеш (или поне да предполагаш) какво му е счупено. Предложих списък от 6 дефекта за отстраняване (наричам ги "вродени пороци", защото са вградени в КСО и от тях страдат всички фондове, надзиравани по КСО). Нямаше голямо разбиране или ентусиазъм, а пък за vgc ПФ-то работи по начин, който, изглежда, напълно го удовлетворява. Дай Боже всекиму!

                      И понеже пък vgc отбеляза, че то ДПФ не е съвсем същото като УПФ - та да ги разглеждаме по отделно. Речено - сторено.
                      5 от идентифицираните по-рано от мен пороци на ПФ въобще, засягат и ДПФ. Те са - накратко

                      - неподходящи портфейли (за повечето клиенти)
                      - неизгодни - неопрадано високи такси
                      - ограничен избор на фазата на изплащане
                      - недостатъчна конкуренция (картелиране на ПОД-овете по закон)
                      - конфликти на интереси между ПОД/осигурителен посредник (често неграмотен продавач) и клиента.

                      Защо наричам тези характеристики на ДПФ "пороци" или - ако предпочитате - дефекти?
                      Просто е. ДПФ в дъното си не е нищо повече от портфейл, управляван за сметка и риск на клиентите си. Следователно, като минимум, трябва да отговаря на същите изисквания, на които и доверителното управление и тези изисквания са добре описани в MiFID и нашия ЗПФИ. Пък уредбата на ДПФ-тата - не отговоря. Един чисто технически пример - всеки уважаващ себе си портфолио мениджър обявява предварително независимо определен бенчмарк, по който да бъде оценяван. Пък подовците - не го правят. Затова шамана им БАДДПО ходи по вестниците да обяснява колко са добри фондовете в сравнине с ... банковите депозити. Но това - само в определени години, а в други - мълчи като бит з*** (отплеснах се).

                      Така, портфейл значи. НО - от особен вид. Кое му е особеното: Строго формулирана цел - допълнителен пенсионен доход за клиентите. Поради това и данъчния режим и инвестиционните ограничения за ДПФ са различни.

                      Имам и нЕкои предложения как да се отстранят тези вродени пороци, но понеже зная, че никой не е пророк в селото си, няма да ви занимавам.

                      Мисля, че за някои може да е любопитен отговор на въпроса, "А как да се регулира един пенсионен фонд, все пак - например, доброволен"
                      Навреме питате: На 29 юни т.г. Е Комисия публикува предложение за общоевропейски пенсионен продукт, еквивалентен на нашите ДПФ (ама по-добър - без вградени пороци) Пълният текст на предложението можете да видите тук http://eur-lex.europa.eu/legal-conte...PC0343&from=EN За реален европейски пенсионен продукт на пазара ще трябва да почакате 3-5 години.

                      Но ако не ви се четат дълги проекти за закони - ето едно сравнение, което подготвих за вас - в 650 думи. - http://bit.ly/2gl9Y0A

                      Това е от мен. А, и инвестирайте умната - в подходящия за вас, глобално диверсифициан портфейл при ниски разходи, извън пенсионните фондове.
                      Last edited by LChristoff; 29.08.2017, 15:36.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от VNM Разгледай мнение
                        Това означава че ме лъжат още веднъж, а като страничен ефект компроментира твойте сметки по-долу.
                        Никой не те лъже, а още по-малко пък компроментира желязната математика на която почиват моите изчисления. Ако ти се четат подробности, дейността на фондовете се определя от наредбите на надзорният им орган: http://www.fsc.bg/bg/pazari/osigurit...redba/naredbi/
                        Там някъде трябва да е и формулата по която се определя стойността на един дял, чийто курс се използва за закупуване на дялове от където индиректно пък получаваш личната си доходност.
                        Мен лично ме кефи максимално идеята УД-то да си вземе, не вземе или направо върне надвзетата инвестиционна такса както е при ДПФ-тата. Вас това какво ви притеснява не ми е съвсем ясно, а и не ме интересува.
                        Ако мога да помогна до някъде с асоциация, то си представете че търгувате валута по фиксинга на БНБ, само дето вместо фиксинг имате курс на дял и вместо валута имате конкретен вид фонд. Как точно БНБ си определя фиксинга аз лично не знам, но пък с неговата стойност ни се налага да се съобразяваме доста често.
                        Last edited by vgc; 29.08.2017, 15:30.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от vgc Разгледай мнение

                          Не съм смятал никъде инвестиционна такса за ДПФ защото тя не е индикоито видуална. До колкото ми е известно ако днес доброволният фонд отчете +100,000 от инвестиции, то за деня те ще си вземат 10К инвестиционна такса и нетните активи на фонда ще се увеличат с 90,000 от инвестиции. Ако утре отчетат -50,000 резултат за деня, то дружеството ще трябва да върне -5,000 с което нетните активи ще намалеят само с -45,000. Не съм сигурен в края на финансовата година как се процедира.
                          Как ще "връща -50000" по партидите? ??? Това са егати сметките за точните пропорции. Това работи правилно само ако доходността се калкулира отделно и се капитализира веднъж годишно крайният и резултат. Това означава че ме лъжат още веднъж, а като страничен ефект компроментира твойте сметки по-долу.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от LChristoff Разгледай мнение

                            А, не се притеснявай - Таксите се отчисляват от сметката ти ВСЕКИ ДЕН! - така, че нямаш никакъв проблем (по-скоро ти имаш, но ПОД-овете - нямат) - да си завършил годината на червено, а те пак да са ти отчислили такси като % от дохода - за по-къси периоди през годината)
                            Това пак ли е така в другите инвестиционни схеми за които ти говориш?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от vgc Разгледай мнение

                              ...
                              - За този период те са си взели и една десета част от доходността която са успели да реализират и това е възможно най-добрият вариант за изчисление на инвестиционна такса. Всякакви варианти от сорта на "процент от активите на годишна база" стимулира непоправим мързел при дилърите.
                              Това, че намираш таксите, изчислявани като % от доходността (performance-based fees - както се изразяваме на български), за по-добрия начин, го казваш не за първи път.

                              У мен възниква въпрос: Американсия регулатор (SEC - Securities and Exchange Commission) разрешава performance-based fees само за "квалифицирани" инвеститори и ги забранява за всички простосмъртни. ("Квалифициран" за SEC е инвеститор с портфейл от понече от $1 млн.)

                              Както, според теб, не са догледали?
                              Last edited by LChristoff; 29.08.2017, 15:38.

                              Коментар


                              • Но това е атакуемо в съда Така могат да ми начисляват много такси управление върху една и съща сума.
                                Да не говорим че за мен такса управление може да се начислява само в случай че са минали предишната максимална капитализация.... Инак за какъв доход който да се таксува иде реч?

                                Коментар

                                Working...
                                X