IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

В демографски грохнала България изборът е късно пенсиониране или малки пенсии

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Имаше и една друга тема, за лошите ДЗПОта. Там при все, че се съгласихме с колегите, че е необходимо да отпадне задължителността им, върлите поддържници и служителки на НОИ не даваха и дума да се изрече за НЕВЕРОЯТНО по-голямата понци схема и пирамида НОИ. Е рано или късно всичко си идва на мястото.
    НОИ ще фалира държавата. Всъщност тя вече е, както ясно личи от интервюто на премиера в Стандарт.

    Правилно Импе, пенсионното ОСИГУРЯВАНЕ, трябва да бъде оставено на абсолютно доброволна основа - кой, колкото иска, когато иска и където иска, а после да получава според това, което си е дробил цял живот.

    Социални пенсии - кофичка кисело мляко и хляб на ден (ако зависи от мен, ще се дават на паразитите в натура от социални кухни).

    Здравното осигуряване - на основата на ЗАСТРАХОВКИ със задължителен минимум, който да покрива спешната помощ, останалото, кой, колкото сака - това и ще получи после.

    За инвалиди и трудови злополуки - също си има застраховка.

    Това е - супер елементарно и най-важното СПРАВЕДЛИВО и ЧЕСТНО за всички.
    Last edited by 4ervenasgan; 15.11.2011, 13:29.

    Коментар


    • Е, нека изброя накратко и в няколко точки моето виждане за създаване на работеща пенсионна система:

      1. Премахване на монополът на НОИ;
      2. Премахване на елементът ЗАДЪЛЖИТЕЛНОСТ в пенсионното осигуряване;
      3. Полипенсионна система - човекът ако желае да се осигурява в няколко пенсионни компании, така както може да си направи няколко човекозастраховки в различни компании;
      4. Частните пенсионни компании да са под непрестанен надзор отстрана на КФН, държавата и гражданските организации;
      5. Пенсионните компании да бъдат задължени да инвестират набраните средства прозрачно и в определени мащабни дългосрочни проекти.
      6. Без определен задължителен размер на вноските - всеки да внася колкото може и когато може в своята лична партида.
      Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

      Коментар


      • Айде сега демографията ни била виновна. А как се стигна до този момент, няма ли да се запитаме. Ок, няма смисъл да се дискутира това. По-важното е да намерим решения, щото виж ти имало решения, но ние сме си мълчали до сега. Все едно през всичките тези години е нямало решения.

        Коментар


        • Пуснах, я... няма проблем, че променил заглавие.
          Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

          Коментар


          • Много ми хареса мнението на sillyboy (номер 28 в статията)
            http://www.investor.bg/news/comments/126056/85/3.html

            Като човек който е живял в няколко системи, бих искал да кажа че причините са.
            1. Манталитетът ни, нихилизмът и чувството че сме едва ли не в най-скапаната държава. Истината е че въпреки българите, държавата ни има много достойнства (и по мое мнение, и по мнение на чужденци с които съм контактувал). Имено този нихилизъм води и до ниската раждаемост. Жените ни или не искат да раждат в такава 'мизерия', или цял живот търчат след някакви блянове, които естествено не откриват и стават още по нещастни.
            2. Тази държава, както и пенсионната система са продукт на имено тези пенсионери, които в момента берът плодовете си. Мизерията им е закономерна, в никакъв случай несправедлива. Животът не може да бъде несправедлив !!!
            Единствено хората могат да не разбират животът, и да го възприемат като несправдлив.

            3. ...

            Коментар


            • Благодаря Импе, че пусна темата
              сложих оригиналното заглавие, че "пенсионна реформа КОГА КАК" звучи много научно

              оригиналното заглавие си казва факта, че сме в канавката, киреча,
              както искате го наречете

              Коментар


              • Хората трябва да знаят, че има много дълго и дълбоко пазени тайни. Едната от тях е, че за МВР, МО, разузнаването, ДАНС, от бюджета в НОИ се попълват 680 млн. лева всяка година. Тоест тези пари се наслагват върху определените бюджети на тези ведомства и това са пари на данъкоплатците.
                http://paper.standartnews.com/bg/art...article=389031
                СЕГА ДА СМЯТАМЕ ЛИ КОЛКО ИМ Е БЮДЖЕТА НА МВР.МО
                НОИ не трябва да е благотворителна организация-не може да дава социални пенсии,да ги дава държавата.МВР,МО и министерството на правосъдието да си имат свои НОИ-та .Държавните чиновници да си внасят осигуровките,а не такива измишльотини,като сега.
                Не може хората 3-та категория да издържат всички тарикати,че и пари за пенсии да има.
                До преди две години земеделците се осигуряваха в/у 60лв-е после откъде ще му дойде пенсията.
                http://milom.blog.bg/

                Коментар


                • ...в коментарите мнозина от вас са написали мъдри и полезни неща - нека се опитаме да съставим цялостна картина на предложенията за възможни изходи от катастрофата - защото такива ИМА !!!!
                  Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                  Коментар


                  • В демографски грохнала България изборът е късно пенсиониране или малки пенсии

                    В демографски грохнала България...
                    http://www.investor.bg/news/article/126056/85.html

                    Кой е виновен за ниските пенсии? Кой е виновен за плановете за увеличаване на пенсионната възраст?

                    Отговорът е само един: Виновник е фактът, че България е демографски грохнала страна в сравнение с другите държави. Думите не са пресилени.

                    Според ООН населението на България се топи най-бързо в света. България е сред 5-те страни в света с най-застаряло население през 2009 г. По този показател сме се наредили до Япония, Германия, Италия и Швеция, но не сме толкова богати и индустриално развити.

                    Не е чудно, че няма чуждестранни инвестиции в България, тъй като първото изискване на чуждите инвеститори е добра демографска картина, каквато нямаме.

                    Показателно е, че в Исландия и Норвегия мъжете се пенсионират на 67 години, а у нас плановете за вдигане на пенсионната възраст до 65 г. се приемат на нож от синдикатите, макар че като най-застаряла нация пенсионната възраст е нормално да е още по-висока.

                    Не трябва да се забравя, че мнозина се пенсионират по-рано, като например неоперативни служители в МВР и Министерство на отбраната. Тоест не криминални полицаи или летци, а секретарки, администратори и т. н. в системата на силовите министерства.


                    Не трябва да се забравя и че има възможност всички да се пенсионират на 40 или 50 години, но пенсиите ще бъдат като сега символични, тоест по 120, по 150 и по 200 лв., с които няма как да имаме достойни старини.

                    Изводът

                    При тази демографска картина не може да има едновременно високи пенсии и пенсиониране преди 70-годишна възраст

                    Рисковете

                    Често се предлага да се вдигнат осигуровките, за да се плащат текущите пенсии. Вече видяхме няколкостотин хиляди млади българи да напускат страната, а останалите ще ги последват, ако държавата се опита да им смъкне кожите, за да плащат повече. Малкото останали млади хора няма да могат да издържат пенсионерите и страната ще изпадне в агония.


                    Да не забравяме, че икономическият растеж в Япония приключи в момента, в който работната ръка в страната започна да намалява. В България този момент също вероятно е настъпил. Експертите казват, че няма значение колко са младите хора, а е важно да са образовани и високопроизводителни.

                    Но за да станат нещата още по-черни, българските ученици са сред тези с най-големи проблеми при четенето в ЕС. Освен това осмокласниците ни са последни в ЕС по знания по математика, както и по природни науки, сочат данните.

                    Какво да правят сегашните работещи, особено тези на и под 30 г. възраст?

                    Трябва да се погрижите за пенсионните си спестявания лично. Държавата или ще ви пенсионира на 75 г. възраст, или ще ви дава смешна пенсия, защото 1 работещ ще издържа 3-ма пенсионери, деца и други неработещи. Тоест младите трябва да трупаме бели пари за черни дни защото държавата буквално няма да може.

                    Кой е виновен за сегашната демографска картина?

                    Вероятно част от причините се коренят още в индустриализацията, колективизацията и урбанизацията на България в началото на комунистическия период, когато мобилността на жените пречи на раждаемостта. Тогава битува и вярването, че отглеждайки само едно дете ще си по-богат.

                    Засилената урбанизация и мобилността на жените са причина дори страни като Иран, Мексико и Бразилия в момента да са в графата със застаряващо население.

                    Годините на преход след края на социализма у нас пък бяха белязани от икономически катаклизми, които освен понижена раждаемост и завишена смъртност предизвикаха и масови емиграционни вълни.



                    Мариян Йорданов
                    Last edited by mpy_yordanov; 15.11.2011, 13:05.
                    Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)
                  Working...
                  X