IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Защо „проф. частни пенсионни фондове“ прибират парите, а държавата плаща

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от suniverse Разгледай мнение
    Втрещен съм. Не съм очаквал, че синдикати може да са акционери в най-голямото пенсионно-осигурително дружество... Значи вместо да се борят за интересите на хората, които представляват, печелят от загубите им. Това е криминално и вече не е достатъчно просто закриване на задължителните частни пенсионни фондове, но и да се търси отговорност от какви интереси са се водили тези синдикати през годините. Очевидно не са защитавали хората по никакъв начин
    Нищо втрещяващо няма, НЕК например е 34%-тов собственик в ПОД "Алианц България" АД - всичко това идва от историята на създаването на тези дружества.

    Но пък говорейки за черни кутии и липса на прозрачност:

    Модератора не одобрява линка - та справка в профит БГ относно финансирането на сделката с 49.5% на Еарг

    http://www.investor.bg/news/article/119362/339.html

    Очевидни са конфликтите на интереси, очевидно е, че няма законов механизъм те да бъдат управлявани. Очевидно е, че капиталът събран по принуда от осигуряващите се води до финансирането на много бизнеси свързани по един или друг начин с акционери и мениджъри в пенсионни компании. Единственото, което не е видно е дали инвестициите в среда на конфликт на интерес със самите осигурени, ще доведат до ползи за самите тях....

    Регулацията много, много, много куца в България и това заформя огромни потенциални проблеми. Примерите са многобройни и е крайно време да се вземат мерки, ако могат да се вземат мерки вече. 4 милярда лева мога да извият много ръце....
    Last edited by knowitall; 01.07.2011, 11:33.

    Коментар


    • "Може ли да ми дават допълнително, а да получавам по-малко?"

      Най-актуалния калкулатор за пенсии дава отговора на този въпрос
      Пирамидите на Пинера от Чили - http://alexanderbtodorov.wordpress.com/2011/09/22/chilean-failure/

      Коментар


      • Първоначално изпратено от knowitall Разгледай мнение
        Ето примерите защо безобразието частни пенсионни фондове трябва да се забрани:

        http://www.poc-doverie.bg/files/VTK/...trahovatel.pdf

        Г-жата май тотално е загубила връзка с земята! Земя вика луна:
        Искам да направя волеизявление въпреки, че конституционния съд звучно отказа да постанови, че парите, които управлявате са частна собственост: вместо да се хвалите какво спонсорирате, намалете спонсорството на неща като "Шумът на парите", "Банка на годината" и купища подобни. И в резултат намалете колосалните си такси, хората трябва да взимат пенсия.
        Не знам какво инвестират в ИТ, но аз трето година не мога да получа едно писмо от тая компания, предполагам, че случаите са многобройни. Явно много куцат нещата там и в тази сфера.
        Псевдо-прозрачността е любима на тази госпожа, защото няма по-голяма черна кутия от инвестициите на Доверие - облигации, акции, и репа с фирми приближени до повече от един от изброените от нея акционери в компанията, тежки конфликти на интереси породени от лобистки написан Кодекс за социално осигуряване. Да прибавим сделки с недвижими имоти, с неясни страни страни и параметри - никъде неспоменати в отчети и доклади на дружеството.

        След гръмкия провал на ППФ, има огромна опастност същото да се случи и с УПФ но в огромен за държавата мащаб- г-жата малко да се фокусира там, защото компанията и е лидер единствено по медиини изяви. Бомбите заложени в изплащането на пенсии от УПФ и свързаните застрахователни рискове носят огромен системен риск за целия пенсионен модел. С пожизнените пенсии и наследяемите партиди по членове 139 и 170 от КСО, тези компании не са капиталови пенсионни схеми (както се твърди), а животозастрахователни дружества с никакви застрахователни резерви, които да поемат биометричните и застрахователните рискове.
        Крайно време е да се помисли за спиране на безобразията на частните пенсионни компании.
        1. Или да станат изцяло доброволни и тогава да вършат безобразията си с клиенти, които са съгласни с това

        2. Или да се регулират истински, като се намалят таксите и комисионните - до 2% такса вход на вноска, до 0.6% от активите годишно, да се урегулира начина на изплащане на пенсии, който да не е зависим от неясни биометрични таблици и липсата на застрахователни резерви. Да се спрат финансиранията на икономически кръгове свързани с пенсионните компании. Да се вкарат ръководителите на пенсионни компании в обхвата на закона за конфликти на интереси поради работата им с огромни по размер обществени средства (с неизяснен от конституционния съд статут). Време е да се действа преди да е станало късно и вредите причинени от частните пенсионни компании да са огромни.
        Втрещен съм. Не съм очаквал, че синдикати може да са акционери в най-голямото пенсионно-осигурително дружество... Значи вместо да се борят за интересите на хората, които представляват, печелят от загубите им. Това е криминално и вече не е достатъчно просто закриване на задължителните частни пенсионни фондове, но и да се търси отговорност от какви интереси са се водили тези синдикати през годините. Очевидно не са защитавали хората по никакъв начин
        Пирамидите на Пинера от Чили - http://alexanderbtodorov.wordpress.com/2011/09/22/chilean-failure/

        Коментар


        • Ето примерите защо безобразието частни пенсионни фондове трябва да се забрани:

          http://www.poc-doverie.bg/files/VTK/...trahovatel.pdf

          Г-жата май тотално е загубила връзка с земята! Земя вика луна:

          Искам да направя волеизявление въпреки, че конституционния съд звучно отказа да постанови, че парите, които управлявате са частна собственост: вместо да се хвалите какво спонсорирате, намалете спонсорството на неща като "Шумът на парите", "Банка на годината" и купища подобни. И в резултат намалете колосалните си такси, хората трябва да взимат пенсия.

          Не знам какво инвестират в ИТ, но аз трето година не мога да получа едно писмо от тая компания, предполагам, че случаите са многобройни. Явно много куцат нещата там и в тази сфера.

          Псевдо-прозрачността е любима на тази госпожа, защото няма по-голяма черна кутия от инвестициите на Доверие - облигации, акции, и репа с фирми приближени до повече от един от изброените от нея акционери в компанията, тежки конфликти на интереси породени от лобистки написан Кодекс за социално осигуряване. Да прибавим сделки с недвижими имоти, с неясни страни страни и параметри - никъде неспоменати в отчети и доклади на дружеството.

          След гръмкия провал на ППФ, има огромна опастност същото да се случи и с УПФ но в огромен за държавата мащаб- г-жата малко да се фокусира там, защото компанията и е лидер единствено по медиини изяви. Бомбите заложени в изплащането на пенсии от УПФ и свързаните застрахователни рискове носят огромен системен риск за целия пенсионен модел. С пожизнените пенсии и наследяемите партиди по членове 139 и 170 от КСО, тези компании не са капиталови пенсионни схеми (както се твърди), а животозастрахователни дружества с никакви застрахователни резерви, които да поемат биометричните и застрахователните рискове.

          Крайно време е да се помисли за спиране на безобразията на частните пенсионни компании.

          1. Или да станат изцяло доброволни и тогава да вършат безобразията си с клиенти, които са съгласни с това

          2. Или да се регулират истински, като се намалят таксите и комисионните - до 2% такса вход на вноска, до 0.6% от активите годишно, да се урегулира начина на изплащане на пенсии, който да не е зависим от неясни биометрични таблици и липсата на застрахователни резерви. Да се спрат финансиранията на икономически кръгове свързани с пенсионните компании. Да се вкарат ръководителите на пенсионни компании в обхвата на закона за конфликти на интереси поради работата им с огромни по размер обществени средства (с неизяснен от конституционния съд статут). Време е да се действа преди да е станало късно и вредите причинени от частните пенсионни компании да са огромни.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от prodigal Разгледай мнение
            Не разбра ли че няма да окрадете нищо, рядко съм срещал такова единодушие във форума по какъвто и да е въпрос.

            Нали питаше в някоя от поредните ти свързани теми, откъде още 40 милки разходи на НОИ ще намеря.

            За пощенски и финансови услуги са въпросните, виж в линка дето съм ти дал за бюджета.
            Станаха 130 мил. разходите им, а винаги имам резерв за още .

            Проблема е че НОИ нямат резерв, а дефицит и според мен е време да се вдигне вноската към частните с 2%. Сега е само около 36 лева средно на месец на човек, което не предвещава охолни старини.
            Аз не можах да разбера ти как не разбра, че ходиш по много тънък лед на темата "кражби":

            1. Защо не се замислиш какви недвижими имоти се купуват от ПФ? Кои са продавачите? Къде потъват комисионните за сделките? Как се реализират тези имоти и какви ползи носят за осигурените лица?

            2. Защо се роят безкрайни АДСИЦ-и? Кои са им обслужващите дружества? Кой е собственик в тези дружества? Защо интересите на тези дружества са по-важни от интересите на осигурените лица?

            3. Защо не се правят промени в КСО, които веднъж за винаги да забранят икономически кръгове, които са акционери в пенсионни компании (дори и миноритарни такива) да ползват евтино (и дори безплатно) финансиране от активите на пенсионните фондове в ущърб на осигурените лица?

            Колко десетки и дори стотици милиони потъват в горните три посоки? Кой контролира това? Кога ще бъде спряно? Нарича се безобразие без край.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от НАИВHИК Разгледай мнение
              Ще си останат в мен на Путкин ден Ще отидат в държавата съответно в Манго или ще си ги прахосам лично, без да ме интересува че някога ще остарея
              Намалява се осигурителното бреме за пенсия с 5% пункта.
              Колкото се е внасяло в държавата за пенсия(12,8%), сега ще се плаща 12,5%, а 5-те процента кльопачка за задължителните частни пенсионни фондове няма да бъдат принудително събирани и ще останат в хората и бизнеса.

              И между другото аз бих предпочел да си прахосам(ако нямам акъл в главата) или инвестирам парите лично, вместо някой задължителен частен пенсионен фонд да ги изпари.
              Пирамидите на Пинера от Чили - http://alexanderbtodorov.wordpress.com/2011/09/22/chilean-failure/

              Коментар


              • Първоначално изпратено от brum4 Разгледай мнение
                Хората , които имат 10 и повече години първа категория или 15 и повече години втора категория труд преди 2000 година сигурно след 2015 година ще пият по една студена вода вместо пенсия
                +1

                Ако доживея да се пенсионирам ще имам 48 г трудов стаж без категориите, но ще взимам пенсия за да си купувам по един хляб и кисело мляко на ден
                Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово ...

                Коментар


                • Първоначално изпратено от suniverse Разгледай мнение
                  Тогава присъедини се към каузата:
                  Ще си останат в мен на Путкин ден Ще отидат в държавата съответно в Манго или ще си ги прахосам лично, без да ме интересува че някога ще остарея

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от brum4 Разгледай мнение
                    Защото си на 25 - 30 години , а не си на 50 и да гледаш тъпо как държавата ти прецаква целия осигурителен трудов стаж .
                    Живота не започва от 2000 година
                    +1
                    Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово ...

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от НАИВHИК Разгледай мнение
                      Що не вземеш да пуснеш още 5-6 теми а????
                      Аз продължавам да твърдя че предпочитам моите си пари да са си мои, па макар и намалели от некадърно управление, отколкото моите пари да са малко мои и много на Манго
                      Тогава присъедини се към каузата:
                      Да закрием задължителните частни пенсионни фондове

                      И данъците, които плащаш ще намалеят с 5%.
                      Тези по-малко платени данъци ще си останат в теб
                      Пирамидите на Пинера от Чили - http://alexanderbtodorov.wordpress.com/2011/09/22/chilean-failure/

                      Коментар


                      • Защото си на 25 - 30 години , а не си на 50 и да гледаш тъпо как държавата ти прецаква целия осигурителен трудов стаж .
                        Живота не започва от 2000 година

                        Коментар


                        • Що не вземеш да пуснеш още 5-6 теми а????
                          Аз продължавам да твърдя че предпочитам моите си пари да са си мои, па макар и намалели от некадърно управление, отколкото моите пари да са малко мои и много на Манго

                          Коментар


                          • Хората , които имат 10 и повече години първа категория или 15 и повече години втора категория труд преди 2000 година сигурно след 2015 година ще пият по една студена вода вместо пенсия

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от prodigal Разгледай мнение
                              Първо крадците не са нормални хора,

                              Второ, както видя НОИ прибира не по-малка такса само дето няма нищо събрано

                              1. Значи 3 милиона човека, които са насилвани да плащат задължително 5% данък в полза на частен пенсионен фонд са крадци? И не са нормални хора? Това са всички работещи и родени след 1959 г. Така ли да разбираме, че всички те са ненормални крадци?

                              2. Нищо не съм видял. Цитирам из закона за бюджета на ДОО:

                              "(2) Приема бюджета на Националния осигурителен институт по разходите и трансферите на обща сума 84 221,8 хил.лв., както следва:
                              І. РАЗХОДИ И ТРАНСФЕРИ - ВСИЧКО 84 221,8
                              1. Разходи 84 221,8
                              1.3. Програми, дейности и служби по 82 703,9
                              социалното осигуряване, подпомагане и
                              заетостта
                              1.3.1. Заплати и възнаграждения за 41 822,0
                              персонала, нает по трудови правоотношения
                              1.3.2. Други възнаграждения и плащания 4 526,7
                              за персонала
                              1.3.3. Задължителни осигурителни вноски 8 022,6
                              от работодатели
                              1.3.4. Издръжка 19 946,3
                              1.3.5. Разходи за членски внос и участие 90,5
                              в нетърговски организации и дейности
                              1.3.6. Капиталови разходи 8 295,8
                              1.4. Отбрана и сигурност 1 120,5
                              1.5. Разходи за лихви 397,4
                              1.5.1. Разходи за лихви по заеми от 396,4
                              международни организации и институции (Световната банка)
                              1.5.2. Други разходи за лихви към 1,0"

                              Разходите на НОИ са всичко на всичко 84 милиона.

                              И за пореден път, темата не е за НОИ, а в случая каква "доходност" са направили задължителните частни професионални фондове
                              Пирамидите на Пинера от Чили - http://alexanderbtodorov.wordpress.com/2011/09/22/chilean-failure/

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от suniverse Разгледай мнение
                                Който иска повече данъци, да ходи да си ги плаща доброволно.
                                Първо крадците не са нормални хора,

                                Второ, както видя НОИ прибира не по-малка такса само дето няма нищо събрано

                                Коментар

                                Working...
                                X