Първоначално изпратено от Факушкa
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
5000 лв. на семейство за саниране свалят наполовина сметките за парно
Collapse
X
-
-
Първоначално изпратено от Jekata Разгледай мнение[B]Оооофф, ...
Документите са чуднички.Мнението ми не е препоръка за вземане на инвестиционно решение.
Коментар
-
Оооофф, чудя се откъде да започна.
Чувах ги в МРРБ конкретно по казуса, че сме сменили щранговете, маса оферти, куп фирми, всичко е сменено от А до Я, почти всичко е платено. Над 30 хиляди лева е стойността на ремонта. Проблема е, че сме имали неблагоразумието да сме предприели нещо и днес излиза, че и стотинка не могат да възстановят. По същия начин се получава и с тия, поставили топлоизолация, сменили дограмата.
По същество - прави се събрание, там се казва - да, искаме да кандидатстваме. След което се подава заявление в МРРБ. Оттам пращат за обследване и паспорт. След което се получава една сметка, примерно 200 бона, в тях влизат 30 бона тръби, 60 дограми, 100 изолация, 10 покрив. Вие понеже не може да платите исканите 25 % или 50 хилядарки казвате - Днес сменяме само тръбите. ОК, правете сдружение, дайте по 500 лв. на апартамент, пускаме своеобразна обществена поръчка, дават три фирми оферти, избираме едни, идват и го правят. Малък момент е като почне обжалване от неспечелилите фирми. Друг е въпроса колко време отнема процедурата. Седнаха да обясняват, че сдружението е за европарите само, не за ТоплофЕкация, по чл. 25. Е да, ама там в общи линии точно такова сдружение ми се привижда. Седнах да им обясня някои неща, казва ми - ама как, не са малко сградите, участвали по проекта. Е ОК, колко са - 172. Колко е сградния ни фонд? Емиии...Говорят тия 50 млн. за 180 сгради. Ама от сграда до сграда има разлика. И пак са капка в морето. Друга тема е, че всичко минава през банка. Взима КТБ на 0.15 ли бяха държавните и ни ги дава на промо лихва 6.5 %. Мерси, благодаря, пак заповядайте! По същия начин е схемата и с индивидуалното саниране. 20-30 % уж за теб, ама остават в банката. Сменил съм дограмата, ей ви документи, дайте си ми полагаемото и кой откъде е. Сега ги подарявам на Мустака. По-скоро не ги, щото не искам да му ги, респективно нищо не правя, та отиват при Ицо Ковача примерно. Аналогично и предполагаемо все още е кои ще са изпълнителите и защо вероятно кръга им ще е ограничен.
В общи линии добра идея, лошо изпълнение. Основни проблеми са сдружението, 500 лв. на апартамент, както и липсата на финансиране на вече изградените подобрения. Прескачаме частта, че после ще се качи данъчната оценка.
Още много неща ще има да се кажат, но това е на прима виста.
http://www.mrrb.government.bg/?contr...tegory&catid=5
http://www.mrrb.government.bg/?contr...egory&catid=55
Документите са чуднички.
Коментар
-
Смислено е да има достоверна представа за техническото състояние на сградите и при необходимост да се извършат необходими ремонти.
Подходящо е да се изпълнят мерки за достигане на съвременните критерии за енергийна ефективност.
Предложението, някой да извърши експертизата и да се справи с цялата бумащина по паспортите, при това - безплатно, е доста подкупващо.
Предложението, някой да поеме 75 % от разходите по изпълнение на мерките, които са предписани, за достигане на предписаната енергийна ефективност е много добро.
Добрите неща хич не са малко, но те свършват дотук.
Въпреки изгодните предложения, вероятността за масовото им прилагане е ниска.
Първо, поставя се условие етажните собствености да се регистрират като сдружения, да получат Ай-ди номер от АВписванията. Значи, искат да стана не само съсобственик, но и съдружник със съседите ми.
Това не го искам, а и по-скоро в масовия случай е невъзможно да се случи. Поне не доброволно.
Едно сдружение трябва да води съвместния си живот - организация, отчетност и бумаги на непознати за местната култура висини. Няма кой да го прави безплатно, а и няма да има желаещи трайно да плащат за това във времето.
Поемането на ангажимент за финансиране на остатъчните 25 % е трудно реализуемо и изпълнимо. Важно е да се знае, за какви пари става дума, все пак.
Интересувах се в една проектна компания. Не искаха да се ангажират авансово с конкретна цена. След много настояване, получих някаква референтна стойност от около 110 до 140 лв. на кв. м. РЗП. Преведено на ежедневен език това значи, че ако притежаваш имот от 100 м2, но с включени ОЧасти, масрафът ще излезе примерно 14 000 лв. Тогава собственикът следваше да плати 7000 лв., а след последните промени квотата падна на 3,500 лв.
Все още нереалистично високо за нашите условия.
Една особеност. Има работещи решения, че тези от собствениците, които вече са извършили за своя сметка част от необходимите дейности, ще бъдат разтоварени частично от ангажимент да плащат. Примерно, сменил си си сам дограмата, приспада се по някакъв алгоритъм. И ето ти нов проблем! Който е могъл - направил го е. Този, който не може, трябва да даде повече пари. Създава се усещането, че бедният трябва да участва с повече пари от богатия.
Ще има люта битка за всеки лев.
Драма.
Сумата не включва извършване на ремонтни дейности, които нямат отношение към фонда. Пример: налага се да се обнови, подмени асансьор. Плаща се отделно и изцяло от собствениците.
Коментар
-
Първоначално изпратено от retro_69 Разгледай мнениеУспя да си смъкнеш консумацията на ток с 30 % само от осветлението?!?
Ти да не живееш в дворец,бе джанъм.....,к"ва е тая осветеност,к"во е туй чудо...
Коментар
-
Първоначално изпратено от Факушкa Разгледай мнениеИ как точно ще падне наполовина, когато и тецовете и ерптата имат едни минимум разходи за да съществуват?
Например топлофикация се нуждае от средно 80-100 лева от семейство за да функционира изобщо. Подобно е и с ерптата. Навремето смених всички крушки с енергоспестяващи, и сметката ми падна с около 30% но само за два месеца. После взеха да вдигат цената на тока, и малко по малко се оказа че пак плащам същите пари.
Санирането разбира се помага, но само ако монопол няма феодални права над теб.
Ти да не живееш в дворец,бе джанъм.....,к"ва е тая осветеност,к"во е туй чудо...
Коментар
-
И как точно ще падне наполовина, когато и тецовете и ерптата имат едни минимум разходи за да съществуват?
Например топлофикация се нуждае от средно 80-100 лева от семейство за да функционира изобщо. Подобно е и с ерптата. Навремето смених всички крушки с енергоспестяващи, и сметката ми падна с около 30% но само за два месеца. После взеха да вдигат цената на тока, и малко по малко се оказа че пак плащам същите пари.
Санирането разбира се помага, но само ако монопол няма феодални права над теб.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Лорда Разгледай мнениеТова за голия бетон си го чул в некоя квартална кръчма. Съвременните методи на обследване на арматурните връзки става без да се кърти нищо. И се сменят връзки само където има засегнати. Като направят санирането се басирам с всеки един от форума, че няма да има сграда която да не надживее децата му. Само не знам, кой ще е свидетел на спечелването на баса
Относно обследването- да сканираш заварки си е скъпа процедура, и в повечето случаи къртенето и презаваряването излиза колкото обследването, дори и да не е било абсолютно задължително.
Коментар
-
Лорда
Фугите от строителни войски са ги пълнили с накъсани чували от цимент и отгоре са замазани..какви съвременни методи за издледване ? Къртят, което е много лесно , презаваряват, което въобще не е трудно и пълнят с пяна. И тази операция ако струва повече от 500лв. на жилище е лъжа.D.Y.F-091066
Коментар
-
Първоначално изпратено от Дядо Мечо Разгледай мнениеСамо ще вметна що е това "саниране" и защо то няма да има почва у нас.
Относно самото саниране- да се залепи 5 см. стиропор на фасадата не е саниране. В Германия например се санира по следния начин: опразва се цялата сграда, обитателите се настаняват безплатно в оборотни жилища. Сградата се разкъртва до гол бетон и се обследва щателно, каквото трябва се ремонтира, ако не може да се ремонтира се подменя. Разкриват се връзките (заварките) между панелите и където е нужно се поправят (презаваряват). Подменя се цялата В и К инсталация. Подменя се цялата Ел. инсталация, домофонната уредба, пускат се и кабели за кабелна тв. и интернет. Подменят се цялата дограма, всички подови настилки и асансьорната уредба. Покрива се разкрива до бетон и се прави (хидроизолира и топлоизолира) наново, включително улуци, корнизи и водостоци. Същото се случва и в мазето и намиращите се там шахти, канали, абонатни и разпределителни станции и кутии и т.н. След това цялата фасада се топло и хидроизолира и сградата се измазва, шпаклова и боядисва отвън и отвътре. Цялото упражнение отнема около 3 месеца, контролира се строго и качеството е много добро, а от наша (Българска) гледна точка- направо невероятно. Държавата поема практически всички разноски и повечето собственици плащат по около 2- 3000Е за апартамент, ако въобще плащат нещо.
Ето на това му се казва саниране.
Сега да обяснявам ли защо това няма как да се случи у нас?
Коментар
-
Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнениеПо добрия вариант е да раздадат по 5000лв. на собствениците и те да си решат дали да санират или да събарят. От външна топлоизолация полза няма голяма , само една вътрешна ще смъкне сметките с две трети, интересно защо всички се топлоизолират външно - по красиво е..явно.
Коментар
-
Jekata
По добрия вариант е да раздадат по 5000лв. на собствениците и те да си решат дали да санират или да събарят. От външна топлоизолация полза няма голяма , само една вътрешна ще смъкне сметките с две трети, интересно защо всички се топлоизолират външно - по красиво е..явно.D.Y.F-091066
Коментар
-
Само ще вметна що е това "саниране" и защо то няма да има почва у нас.
Относно самото саниране- да се залепи 5 см. стиропор на фасадата не е саниране. В Германия например се санира по следния начин: опразва се цялата сграда, обитателите се настаняват безплатно в оборотни жилища. Сградата се разкъртва до гол бетон и се обследва щателно, каквото трябва се ремонтира, ако не може да се ремонтира се подменя. Разкриват се връзките (заварките) между панелите и където е нужно се поправят (презаваряват). Подменя се цялата В и К инсталация. Подменя се цялата Ел. инсталация, домофонната уредба, пускат се и кабели за кабелна тв. и интернет. Подменят се цялата дограма, всички подови настилки и асансьорната уредба. Покрива се разкрива до бетон и се прави (хидроизолира и топлоизолира) наново, включително улуци, корнизи и водостоци. Същото се случва и в мазето и намиращите се там шахти, канали, абонатни и разпределителни станции и кутии и т.н. След това цялата фасада се топло и хидроизолира и сградата се измазва, шпаклова и боядисва отвън и отвътре. Цялото упражнение отнема около 3 месеца, контролира се строго и качеството е много добро, а от наша (Българска) гледна точка- направо невероятно. Държавата поема практически всички разноски и повечето собственици плащат по около 2- 3000Е за апартамент, ако въобще плащат нещо.
Ето на това му се казва саниране.
Сега да обяснявам ли защо това няма как да се случи у нас?
Коментар
Коментар