Първоначално изпратено от prodigal
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Намаляването на МЗР, правилно или грешно?
Collapse
X
-
harpoon
-
Първоначално изпратено от be_googleПървоначално изпратено от aronг-н Каролев е казал във Варна, че правителството скоро може да отправи питане дали България няма да бъде приета в ЕС зона макар и да не се изпълнява едно от условията за инфлацията. Мотивите са, че няма как да го изпълняваме още тъй като цените и акцизите са ни под тези в ЕС и всяко покачване рефлектира върху инфлазията. Другуто е , че сега има страни в ЕС които не изпълняват условията за бюджетния дефецит. Ако питането бъде отхвърлено България най вероятно ще премине към едностранно въвеждане на еврото, както го е напраила черна гора.
Доста крайна мярка ?!
Коментар
-
Първоначално изпратено от aronг-н Каролев е казал във Варна, че правителството скоро може да отправи питане дали България няма да бъде приета в ЕС зона макар и да не се изпълнява едно от условията за инфлацията. Мотивите са, че няма как да го изпълняваме още тъй като цените и акцизите са ни под тези в ЕС и всяко покачване рефлектира върху инфлазията. Другуто е , че сега има страни в ЕС които не изпълняват условията за бюджетния дефецит. Ако питането бъде отхвърлено България най вероятно ще премине към едностранно въвеждане на еврото, както го е напраила черна гора.
Коментар
-
Първоначално изпратено от yerdnaПървоначално изпратено от Mr_crashПървоначално изпратено от ГариАми да вземем наистина да преминем към едностранна евроизация. Стига сме спорили тука дали ще пада валутния борд или не. Ще преминем към някакви по-смислени дебати.
Коментар
-
harpoon
Първоначално изпратено от Mr_crashПървоначално изпратено от ГариАми да вземем наистина да преминем към едностранна евроизация. Стига сме спорили тука дали ще пада валутния борд или не. Ще преминем към някакви по-смислени дебати.
Коментар
-
г-н Каролев е казал във Варна, че правителството скоро може да отправи питане дали България няма да бъде приета в ЕС зона макар и да не се изпълнява едно от условията за инфлацията. Мотивите са, че няма как да го изпълняваме още тъй като цените и акцизите са ни под тези в ЕС и всяко покачване рефлектира върху инфлазията. Другуто е , че сега има страни в ЕС които не изпълняват условията за бюджетния дефецит. Ако питането бъде отхвърлено България най вероятно ще премине към едностранно въвеждане на еврото, както го е напраила черна гора.
Коментар
-
SStoilov, хубава статия.Както виждаш скептицизмът на автора относно професионализма на БНБ изказан преди пет години е напълно опроверган към днешна дата, като в момента мнението му по въпроса за борда и други неща е следното:
http://www.investor.bg/?cat=5&id=71213
и това примерно:
Според него "българската икономика е в доста добро състояние, ако се сравни с другите развиващи се пазари". "Основната причина за това е валутният борд, благодарение на който страната избегна криза като в Унгария или Полша. Левът е фиксиран за еврото и това е много положително", подчертава професор Ханке и пояснява: "Лошото е, че след като кризата е международна, няма как да не засегне и България. Европа е главен търговски партньор на България, а икономиката й се забавя, навлиза в рецесия. Така, че ще има вторични ефекти от кризата и върху България, но не и валутна криза".
Добре е, че сме го послушали професора и си върнахме дълговете през тези години като понастоящем краткосрочният дълг на правителството е 0 (нула), а Дългът на сектор Държавно управление възлиза на 2728.9 млн. евро или едва 8% от БВП. Резервните активи на БНБ от 5.3 милиарда 2003 (когато предполагам е писана статията) са нараснали на 14.7 милиарда евро към септември! Тоест дефицита, който толкова те тревожи не само се покрива успешно, а остава и за сериозно заделяне. Този дефицит не е статична величина, паднат ли инвестициите и кредитирането той автоматично намалява. Това се видя ясно в последните данни за платежния баланс и съм сигурен, че ще проличи още по ясно в следващите данни. В България основната част от дефицита не се формира от потребление на вносни стоки за крайно ползване, а от ПЧИ и внос на суровини. Основният риск пред българската икономика винаги е бил скъпите суровини и по-конкретно петрол, тъй-като е доста енергоемка, а технологиите в общия случай са стари и хабят повече суровини, отколкото развитите ни конкуренти при производството на крайни изделия.
Това за банките не го разбрах, но вероятно знаеш, че са едни от най-капитализираните в Европа и въпреки това със завидни печалби.
Колкото да балтийските, независимо че са в доста по-сложна ситуация от България заради малкия дял на производството в БВП и слабата географска диверсификация на банковия сектор все пак се държат. Примерно Естония е с отрицателен растеж на БВП от три тримесечия, докато тука е около 7% за този период. Имаш ли логично обяснение защо чак толкова се бави тази криза да ни засегне лошо?!
Не знам какви са ти мотивите да искаш девалвация на лева, но се надявам че нямаш проблеми с обслужването на левов заем. Все пак, ако е така да знаеш, че твоя интерес не съвпада с този на банкерите в случая!
Коментар
-
Това, че чистия борд не позволява игра с ЗР и излишъка не го е казал Асен, а Стив Ханке още преди време :
http://georgiangelov.com/?p=313
Интересни неща е казал човека
btw аз съм безпартиен
Погледни в темата за фалита. Не ти ли стигат аргументи като :
13 милиарда евро краткосрочен дълг
дефицит по ТС
намаляващи инвестиции
огромна задлъжнялост на банките
да си зариваме главата в пасъка едва ли ще помогне, доскоро ватмана дори отричаше кризата, а пък някои хора я предвидиха преди повече от половин година.
Ватмана каза, че няма да позволи да фалира банка. Как банките ще изплатят краткосрочния си външен дълг от 7 милиарда евро. Може би ще им подари бюджетния излишък ?
Между другото не е лошо да прочетете какво става с балтииските републики, който за разлика от нас дори са в ЕРМ2
Изходите са два - или девалвация, или тежка няколкогодишна рецесия .
Първоначално изпратено от prodigalSStoilov, като напише човек някаква глупост като тази:
Чистия валутен борд не разрешава промяна на ЗМР !
Разбирам мотивите Ви, но усилията, които полагате, за да представите нещата в България за трагични са достойни за съжаление. Да не говорим, че липсата на възможност да защитите тезата си аргументирано, направо дразни в икономически форум.
Коментар
-
И как точно правите връзка между признатите 50% кешови наличности за МЗР и изтичането на капитали зад граница? Някакви по-конкретни доказателства?
Какво става ако в условията на тази финансова криза emerging markets го отнасят най-зле. Външни инвеститори, спекуланти, доскорошни купувачи на имоти (вече продавачи) осребряват вложенията си и изнасят всичко зад граница ....във валута. Преди да се омете сганта обаче си е продала левчетата за EUR на БНБ, което при равни други условия понижава паричното предлагане в лева и намялява валутния резерв на централната банка. В резултат на намаленото парично предлагане банките нямат необходимата краткосрочна ликвиднос и почват пак с малоумните си стратегии (9-10% годишна лихва за 5 мес. депозит....о-о-о йееее). Леонията хвърчи отново над 6%, а старите кредитополучатели пак започват да получават честитки от банките си само че не за коледните празници, а за новите си по-високи лихви....
И сега какво предлагате да направи БНБ ....много ясно единственото, което може да се направи - намаляване на МЗР. Втори ход МЗР за финансиране отвън 5% (външното финансиране става по-евтино) ход който цели освободените средства да не изтекат навън. И за да не са капо и малкото останали български банки за тях е предвидена 3-тата мярка - за бъджетните средства (тук се сещам само за една бълг. банка която много ще намаже, но може и да има други).
Какво ще се случи в действителност обаче е съвсем друг въпрос. Трябва просто са изчакаме малко.
Коментар
-
Първоначално изпратено от ИмпериятаЗаглавието не е ли объркано???
МЗР вместо правилното МР3 ????
Според мен е правилно.
Някой знае ли какво точно означава "курткапан"??? (аз знам)
Един умен човек:Първоначално изпратено от be_googleКогато се взима заемния капитал - за да направиш бизнес, ремонт, каквото и да е и трябва и да го върнеш с печалба - според договора с банката. Даренията и наследствата са нещо чудесно ... и се пилеят най-лесно.
Какво накара според вас толкова много банки в сащ да обявят фалит? Те не бяха ли най - стабилните в света? разбира се, че и процедурите за фалит ги спасяват от кредитора (вложителите ) - в случая най-големия и прецакан кредитор е с адрес ЕВРОПА (ЕС) с около 2000 мрд. (2 трилиона)! Да ни е честито, че ни източиха... въпроса е дали България има щети и какви от тази посока?
Толкова измами вършат в момента, а свободните им и демократични медии ги подкрепят - дори в тази чудовищна далавера?!
Изчезвали стотици милиарди и никой ни чул, ни видял...
Коментар
-
SStoilov, като напише човек някаква глупост като тази:
Чистия валутен борд не разрешава промяна на ЗМР !
Разбирам мотивите Ви, но усилията, които полагате, за да представите нещата в България за трагични са достойни за съжаление. Да не говорим, че липсата на възможност да защитите тезата си аргументирано, направо дразни в икономически форум.
Коментар
Коментар