Първоначално изпратено от Julius
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
15 Мита и Легенди (лъжи и измами) за БГ Икономиката
Collapse
X
-
Ако гледаме Испания, може би прогнозата ми вече е грешна
Цените на имотите в Испания може да се понижат с 50%
http://imoti.investor.bg/?cat=122&id=70316
Цените на недвижимите имоти в Испания може да се понижат с до 50% през следващите три години, пише испанският финансов сайт El Confidencial, цитирайки коментар на Хавиер Ориц, финансов директор на групата за недвижими имоти Grupo Inmo.
„Ако предприемачите не продадат апартаментите си с 25 или 30% по-евтино сега... до две или три години те ще имат по-стари и непродаваеми имоти, които ще бъдат принудени да продават с 42 до 47% по-евтино в реална стойност предвид инфлацията“, казва Ориц.
Цените на имотите в Испания се повишиха тройно през последните 10 години, възползвайки се от ниските лихвени нива в еврозоната и покачващото се търсене в условията на повишен жизнен стандарт в Испания и 5-те милиона имигранти, дошли в страната, пише Ройтерс.
Въпреки това продажбите на жилища и ипотечното кредитиране се сринаха поради хроничното презастрояване, което съвпадна с международната финансова криза.
В края на миналия месец стана ясно, че продажбите на жилища в страната са се понижили с над 26% през юли на годишна база.
Наскоро официални държавни данни отчетоха 1,3% спад в цените на жилищата в Испания за третото тримесечие на 2008 г.
Коментар
-
Декември 2004та е дал прогноза че ръста на имотите ще е около 50% и ще продължи до втората полвина на 2007ма. А в действителност ръста е бил 65-70% и е продължил до средата на 2008ма. (Макар че ваканционните спряха растежа още средата на 2007ма)
След това според него след тия 50% нагоре ще следва спад от 20-30% и цените ще се върнат до нивата от началото на 2005та.
Коментар
-
Първоначално изпратено от JuliusЕдно уточнение:
Не е толкова важно коя година си закупил... а на какви нива си го сторил!
Интересно дали автора се наема да прогнозира къде би било дъното на имотния пазар!
За мен би било интересно да прочета!
Оптимистично за мен е 30-40 % спад за 2- 3 години,но знае ли човек
Коментар
-
О, да би било интересно да се наложат
Заключение
Закупилите през началния етап на спекулативния период винаги печелят добре. Тук ще попаднат всички които са закупили преди 2002 година. Дали ще продадат и реализират печалбата си, зависи от тяхното финансово положение и инвестиционни алтернативи. Ясно е обаче, че след 2007 година, те няма да могат да очакват свръхпечалби в този сектор.
Закупилите през зрелия етап обикновено печелят съвсем малко, едва колкото да покрият разходите си по капитала или да получат една нормална възвръщаемост. В тази категория вероятно ще попаднат хората закупили през 2003-2004 година.
Закупилите през късния етап на спекулативния период обикновено губят. Самият факт, че те са влезли прекалено късно в пазара показва, че те имат или ограничени финансови средства или ограничени разбирания за пазара. Те нямат избор—те или трябва да продадат малко по-късно за да спечелят или ще трябва да се примирят със загубите си. Купилите през 2005-2007, ще попаднат в тази категория. Те няма да получат нормална възвръщаемост от парите си поне 10 години след вложението, но в случай, че са купили имотите с цел местообитаване, това не бива да ги притеснява, стига жилището да съответства на потребностите им и да е според финансовите им възможности. В такъв случай е важно да нямат голям заем. Хората които са обременени с особено голяма ипотека и се опасяват, че доходите им могат да бъдат застрашени в периода на рецесия, е редно да продадат и да реализират печалбата си, макар че трябва да решат впоследствие въпроса с местоживеенето си, с населеното място, с жилищния район и с размера на обитаемата площ. За тях препоръчваме да планират продажбата си за 2007 година.
Коментар
-
Сега видях една позабравена статия от 2005 на Красимир Петров.Ами човекът си е пророк, вижда 2- 3 години в бъдещето.
http://www.geocities.com/petrov_kras...teBubbleBG.htm
Първа характеристика. Активът се купува с цел да се препродаде по-късно на печалба. Това обозначаваме като спекулативен мотив.
Втора характеристика. Активът се купува от крайни потребители преждевременно с цел да се изпревари потенциалното нарастване на цената. Това представлява една вариация на спекулативния мотив.
Трета характеристика. Често пъти се купува някакво жилище, което в момента не е необходимо—само колкото потребителят да запази покупателната си способност, но с намерение впоследствие да го продаде и веднага да купи жилището в което той реално ще живее. В подобни случаи, настройката на потребителя е дори да закупи второто жилище и едва тогава да продаде първото. По този начин, той няма да остане нито за момент без жилище и парите му не се обезценяват.
Четвърта характеристика. Понякога потребителя предпочита да купи малко по-голямо от необходимото му жилище, обикновено с някакъв допълнителен кредит, понеже при необходимост винаги може да го продаде на печалба и в последствие да купи подходящото по размер и район жилище.
Ако трябва да обобщим, то всички тези четири характеристики са вариации на спекулативния мотив и характеризират началния етап на спекулативна дейност. На този етап жилищното кредитиране от банките е доста оскъдно. Все още има малко на брой купувачи на пазара, поради което този етап е доста по-продължителен от другите, а цените растат с по-бавни темпове отколкото през другите етапи.
Навярно не е нужно да подканяме читателя да прецени сам за себе си дали тези четири характеристики са налице в сегашната ни пазарна действителност.
4.2. Зрелият етап
Вторият основен етап на спекулацията—нейният зрял период—се характеризира с преобладаването на един по-скоро инвестиционен мотив на закупуване.
Пета характеристика. Нарастването на цените започва да се осъзнава много добре от повечето хора в района или в цялата държава. Тази характеристика се превръща и в
Шеста характеристика. Активът вече масово се възприема като отлична инвестиция и закупуването на жилища се превръща в основна цел на много, иначе несвързани с този пазар хора.
Седма характеристика. На този етап границата между инвестиция и спекулация все още не се осъзнава ясно, а целият процес продължава да се възприема като вложение в рамките на допустимия риск, а за някои хора дори като едно сигурно вложение.
На този етап банките започват да отпускат значително повече кредит отколкото през ранния етап, макар и получаването на кредит да е все още трудно и ограничено. Участието на хората в този етап е най-масово, цените съответно растат най-стремително, а продължителността на етапа е най-малка.
Отново както и преди, оставяме на читателя да прецени сам за себе си дали всички тези субективни характеристики сега са налице или не.
4.3. Късният етап
Следващите характеристики са свързани предимно с вече напредналия стадий на спекулация. Те са свързани с една особена подозрителност.
Осма характеристика. Появяват съмнения относно достойнствата на инвестицията—първоначално в професионалната литература, а впоследствие и в мас-медиите.
Девета характеристика. В пресата се появяват обяснения защо нарастването на цените е обосновано. Обяснения от подобен род неизбежно са свързани с недостига на най-важния от релевантните ресурси-земята, с дефицита на жилища, с демографския растеж, с притока на имигранти, с туристическа или икономическа привлекателност на района, с развитие на кредита, с навлизането на свежи капитали или пък с включването в някаква по-голяма общност (такъв например е бил случаят с присъединяването на Хавайските Острови към САЩ).
Десета характеристика. Ясно се осъзнава, че цените вече са се устремили нагоре значително и потенциалът за печалба е чувствително намалял.
Единадесета характеристика. Появяват се теории, обясняващи защо след изчерпването на растежа цените ще се стабилизират, но без да падат.
Дванадесетата характеристика. В пресата се появяват първите заченки на сериозни анализи и обяснения на спекулативния цикъл и прогнози за приключване на подобни епизоди. Обикновено се предрича крах в сектора и ние не крием, че тази статия е една подобна илюстрация. Това е типично за късните етапи на спекулация.
Тринадесетата характеристика. Подобни обяснения се пренебрегват и спекулацията продължава своя вихър.
Трябва да обърнем специално внимание, че на този етап основна роля играе банковия кредит. Банките агресивно нарастват “инвестиционните” си портфейли, имат вече добре оформени отдели за жилищно кредитиране, активно набират клиенти чрез реклама и специални промоции. Развихря се между-банкова конкуренция. Занижават се лихвените проценти и критериите за отпускане на кредити. Участието на хората е масово, но не както през зрелия период. Темпото на растеж на цените е значително, макар и по-ниско отколкото през зрелия период. По продължителност периода е по-дълъг от зрелия, но по-къс от началния.
Отново както и преди, оставяме читателя сам да прецени дали тези критерии са удовлетворени на дадения етап, или не.
Коментар
-
Първоначално изпратено от goroПървоначално изпратено от КомБатЕдна година по-късно равносметката е ясна
Красимир Петров, Асен с пиците, Джей Гулд, Неграмотния, Херакъла, Начефф и другите, сред които и моя милост се оказахме прави.
Джоан, Афтър и компания сгрешиха /въпреки, че май няма да го признаят/
За да се намери някакво решение трябва да се изровят щраусовите глави от пясъка и да се проумее проблема, а това ония охлюви с комсомолски манталитет, облечени във власт няма да направят, защото не им изнася...пък и без това ще си ходят...каквото успяха преебаха.
Имах един практичен въпрос преди половин година във форума за имоти - какво да се прави със свободния кеш? задавам го пак с лека корекция - примерно за скромната сума 10 000 лева и друга сума от да кажем 80 000 лева /горед долу между тези цифри са средните спестявания според мен/.
Но какво да очакваш от хора на които вероятно единствената им трибуна са форумите.
Започнаха да се появяват теми за следвящи балони - "заплати", "възобновяеми источници", "долара"..... Убеден съм, че в някоя от тях ще се срещнем същите участници /ако някои от тях не са фалирали и са си продали компютъра/, и пак от двете страни на барикадата ще бъдем едни и същи хора
Коментар
-
Първоначално изпратено от КомБатЕдна година по-късно равносметката е ясна
Красимир Петров, Асен с пиците, Джей Гулд, Неграмотния, Херакъла, Начефф и другите, сред които и моя милост се оказахме прави.
Джоан, Афтър и компания сгрешиха /въпреки, че май няма да го признаят/
За да се намери някакво решение трябва да се изровят щраусовите глави от пясъка и да се проумее проблема, а това ония охлюви с комсомолски манталитет, облечени във власт няма да направят, защото не им изнася...пък и без това ще си ходят...каквото успяха преебаха.
Имах един практичен въпрос преди половин година във форума за имоти - какво да се прави със свободния кеш? задавам го пак с лека корекция - примерно за скромната сума 10 000 лева и друга сума от да кажем 80 000 лева /горед долу между тези цифри са средните спестявания според мен/.
Но какво да очакваш от хора на които вероятно единствената им трибуна са форумите.
Коментар
-
Първоначално изпратено от КомБатЕдна година по-късно равносметката е ясна
Красимир Петров, Асен с пиците, Джей Гулд, Неграмотния, Херакъла, Начефф и другите, сред които и моя милост се оказахме прави.
Джоан, Афтър и компания сгрешиха /въпреки, че май няма да го признаят/
За да се намери някакво решение трябва да се изровят щраусовите глави от пясъка и да се проумее проблема, а това ония охлюви с комсомолски манталитет, облечени във власт няма да направят, защото не им изнася...пък и без това ще си ходят...каквото успяха преебаха.
Имах един практичен въпрос преди половин година във форума за имоти - какво да се прави със свободния кеш? задавам го пак с лека корекция - примерно за скромната сума 10 000 лева и друга сума от да кажем 80 000 лева /горед долу между тези цифри са средните спестявания според мен/.
Ентусиастите забравят, че осмисления избор да не се прави нищо, също е инвестиционно решение, някой път, единственото правилно.http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир
Коментар
Коментар