IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какви са ползите и рисковете от евентуалното въвеждане на Еврото в България?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Толкова ли ви е сложно да проумеете най-големия плюс от въвеждането на еврото?!

    Че некадърни бг-политици повече няма да имат възможност да се месят в БНБ и да водят до неадекватна монетарна политика /на печатане/ водеща до хиперинфлация и респективно банков крах!!! Всички преживяли '90-те ще ви го потвърдят! Оттам нататък всякакви потенциални негативчета, че щяло да има някаква си смешна инфлацийка и разни други минусчета бледнеят! ПРОСТО БЛЕДНЕЯТ !

    В пъти по-добре е да нямаме собствена валута пред опцията някой да отмени борда и да води самостоятелна монетарна политика!

    п.п.
    Тоя глупендер неона още ли копи-пейства простотиите от афера/алфа/атака и прочее парцали?
    Last edited by Julius_BG; 25.01.2023, 22:56.

    Коментар


    • Навярно още от Юли или от Август започва успоредно да се търгува и с евро по магазините - о не само щели да обявяват цени в евро отначало https://www.varna24.bg/novini/Bylgar...ketite-1544063
      Last edited by Кисимов; 25.01.2023, 22:27.

      Коментар


      • Политическата нестабилност в България заплашва да отложи реформи, свързани с Националния план за възстановяване и устойчивост (ПВУ), пише рейтинговата агенция Fitch Ratings в свое прессъобщение. Високата инфлация е ключова пречка за присъединяването към еврозоната, което вероятно ще бъде отложено за след 2024 г.

        Според агенцията, въпреки политическата нестабилност, която цари в България от две години, съществува политически консенсус за приемането на еврото и страната вероятно ще задоволи правните изисквания за присъединяване.
        Изпълнението на критерия за ценова стабилност (който не бе постигнат в оценката за 2022 г.) отново ще бъде ключово препятствие. 12-месечната средна инфлация според хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), който през декември бе на ниво от 13%, е доста над нивото на трите най-добре представящи се страни членки на ЕС през 2022 г. и се очаква това да продължи, дори през 2024 г. За разлика от Хърватия, която се присъедини към еврозоната на 1 януари тази година, България е твърде далеч от целта, за да се възползва от премахването на нетипичните стойности.

        Това увеличава рисковете за забавяне на приемането на еврото след 2024 г. Потенциалът за по-нататъшни забавяния ще зависи от развитието на инфлацията в България и на други места в ЕС, което е несигурно. Положителната перспектива за суверенния рейтинг на България „BBB“, която агенцията потвърди през ноември, балансира този риск срещу ясния ангажимент на местно и европейско ниво за ускоряване на процеса на приемане на еврото.

        България ще проведе петите си парламентарни избори за две години на 2 април. И трите проучвателни мандата за сформиране на правителство бяха върнати на президента, като нито ГЕРБ, нито „Продължаваме промяната“, нито БСП не успяха да формират работещи коалиции, припомня агенцията.

        След положителната оценка за изпълнението на всички 22 изисквания и цели, необходими за първото плащане по Плана за възстановяване, в средата на декември на България бяха изплатени 1,37 млрд. евро. Изпълнението на изискванията, нужни за изплащането на следващите траншове, обаче може да е по-трудно. 22 законодателни промени трябваше да бъдат приети до края на 2022 г., но сега този процес ще бъде прекъснат от неуспеха във формирането на правителство, пише Fitch.

        Въпреки очакваните забавяния по плащанията по Плана се очаква допълнителни входящи потоци от европейските фондове да подкрепят инвестиционния растеж през 2023 г. Въпреки това агенцията все пак очаква реалният темп на растеж на БВП да се забави до 1,4% от 3,5% през 2022 г. поради неблагоприятни продължаващи ефекти и забавяне на частното и публично потребление.

        Изпълняването на ангажиментите след влизането в ERM II, т.нар. чакалня на еврозоната, продължава и като цяло се очаква България да поиска оценка на напредъка си спрямо критериите за конвергенция през първото тримесечие на годината, като докладът за сближаване вероятно ще бъде публикуван през второто тримесечие. За приемането на еврото през януари 2024 г. е необходима положителна оценка на критериите за конвергенция, припомня Fitch.

        https://www.investor.bg/a/515-ikonom...a-v-evrozonata

        Коментар


        • Главната задача на България за тази година е НЕДОПУСКАНЕ приемането ни в еврозоната и преминаването ни към разплащане в евро. Събитие, насрочено за 1 януари 2024 година, буквално виси като меч над главите ни. Основната опасност не е, че ще поскъпне битието ни, а че ще бъдем вкарани във вътрешността на тоталитарната система на глобализма с всички произтичащи многобройни негативи, които ще бъдат толкова сериозни, че ще засегнат до 4 поколения след нас. Следователно въпросът за борба срещу това зло е основен и на дневен ред, като по всичко изглежда, че това е заплаха от историческо национално значение, трудно съизмерима с други световни заплахи, с които България се е сблъсквала в историята си. Моята преценка е, че това събитие е съизмеримо единствено с падането ни за 500 години под чужда народностна и религиозна система на власт, култура и морал.

          По тази причина е от изключително важно значение провеждането на референдум за запазване на лева, да не кажа, че е направо катастрофално важно кой и с какви мотиви организира допитването. Няма да правя анализ на борбите и ежбите по повод организацията на референдума, информация има изобилно. Ще посоча враговете на инициативата. Това са българската държава, която е в ръцете на евро-атлантическата върхушка, политическият елит от всички партии, чуждите евро-атлантически посолства, ЕС, медиите и журналистите, всички НПО, финансирани с американски средства.

          Ще кажа също, че към момента се случиха някои много смущаващи неща, които не са изненада за мен.

          И накрая ще посоча моите изводи и моето мнение за случващото се по този, повтарям, най-сериозен въпрос за бъдещето на българската нация.

          Инициативата е много хубава, с широко обществено доверие и с огромен потенциал за успех, което може да означава и отваряне на врата за Булекзит. Което означава мощна обществена енергия за политически процес, каквато не се е отваряла от 25 години насам. В резултат не съм учудена от простия факт – Костадин Костадинов и Възраждане да обсебят инициативата изцяло с позволени и непозволени средства. Инициативата не е тяхна по произход. Освен това икономическите им експертност и са в начален стадий на формиране, което прави Възраждане тежко неспособни да ръководят подобен мащабен процес, това се вижда с просто око от парламентарната им работа.

          Но най-сериозният аргумент против тяхното обсебване на референдума е, че аз лично не съм сигурна и никога не съм била сигурна, че те работят за интереса на България и българския народ! Има множество досадни и притеснителни примери, че Възраждане в парламента не работи за България, а за глобалисткия чужд политически концлагер. Тези неща за мен са били ясни и неведнъж съм ги критикувала. Но настоящата ситуация, с темата за еврозоната, тема от жизненоважно значение и при положение, че ИНСТИТУЦИИТЕ В БЪЛГАРИЯ ВЕЧЕ РАБОТЯТ ЗА ИНТЕГРИРАНЕТО НИ КЪМ ЕВРОЗОНАТА, обсебването на референдума и откровеното готвено поредно предателство към България, този път от Възраждане, ми се струва бреме, което обществото много трудно ще понесе! Референдум задължително трябва да има! И този референдум в никакъв случай не бива да бъде обсебен от Възраждане! Те ще го провалят, вече го провалят и саботират.

          Но дори и да е късно, дори и нищо да не можем да постигнем, всеки българин, който иска да бъде за пореден път изпитан на чия страна застава, трябва да се подпише против еврото. Всеки подписал, се е подписал в книгата на бъдещето.

          Анастасия Гешева
          Last edited by neon7; 18.01.2023, 00:04.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение

            Бе не е баш така

            Ние 90-те не бяхме в Еврозоната, правителството тука се беше набалбукало с дългове и имахме хипер инфлация.

            Както и да е. Сега разделението е южни/северни държави. На юг където политиците са по-некадърни имат сериозни дългове - Гърция, Италия, Испания, Португалия, Франция, докато северните държави имат едни доста по-малки нива на дългове.

            Та си зависи от политиците, народа и пр.

            По принцип аз съм за Еврото и въвеждането му в България, но против дългова солидарност. Така или иначе ние сме на 90% вътре.


            Най-добре е да приемем еврото, но да не сме в еврозоната. Така ще запазим и ползите от борда и няма да отговаряме за дълговете на PIGS.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

              Всеки българин трябва да разбере едно нещо .

              Еврозоната е фабрика за дългове -дългове в такива обеми и размери ,че на практиката обществата се превръщат в армия от хамстери които въртят колелото до смърт ,и са в непрекъсната криза от поскъпващ живот и намаляващ стандарт на живот ,това е
              Бе не е баш така

              Ние 90-те не бяхме в Еврозоната, правителството тука се беше набалбукало с дългове и имахме хипер инфлация.

              Както и да е. Сега разделението е южни/северни държави. На юг където политиците са по-некадърни имат сериозни дългове - Гърция, Италия, Испания, Португалия, Франция, докато северните държави имат едни доста по-малки нива на дългове.

              Та си зависи от политиците, народа и пр.

              По принцип аз съм за Еврото и въвеждането му в България, но против дългова солидарност. Така или иначе ние сме на 90% вътре.



              Коментар


              • https://glasove.com/na-fokus/polskiy...kok-na-tsenite

                Министър-председателят на Полша се обяви категорично против приемането на общата валута на Европейския съюз - еврото - в близко бъдеще, като заяви, че неотдавнашното ѝ приемане в Хърватия е довело до "хаос" и скок на разходите за живот, съобщава Euronews.

                https://www.euronews.com/my-europe/2...E7gT-QoTlrUoM8

                Коментар


                • Първоначално изпратено от DS66 Разгледай мнение
                  В ЕС дълговете не са равни, просто може да се подравнят и нещата се оправят. Тези които нямат дългове ще трябва да направят, защото тези които имат вече е абсурд да се иска да ги върнат..и ето че може да стане. За какво ще се използват парите от новите дългове ? Според мен е най добре за сваляне на данъците. ЕС и САЩ трябва да си върнат инвестиционната привлекателност.
                  Да правилно! И при европейците така- всички трябва да имат едни и същи кредити и депозити също и заплати също и да са облечени с еднакви дрехи и да карат еднакви коли и да ходят с еднакви розови очила...

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от DS66 Разгледай мнение
                    В ЕС дълговете не са равни, просто може да се подравнят и нещата се оправят. Тези които нямат дългове ще трябва да направят, защото тези които имат вече е абсурд да се иска да ги върнат..и ето че може да стане. За какво ще се използват парите от новите дългове ? Според мен е най добре за сваляне на данъците. ЕС и САЩ трябва да си върнат инвестиционната привлекателност.
                    Аз предлагам аз да взема 100 хиляди лева кредит, ти 10 хиляди и после да ги подравним и двамата да плащаме по-равно тия дългове-всеки по 55 хиляди лева.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от DS66 Разгледай мнение
                      В ЕС дълговете не са равни, просто може да се подравнят и нещата се оправят. Тези които нямат дългове ще трябва да направят, защото тези които имат вече е абсурд да се иска да ги върнат..и ето че може да стане. За какво ще се използват парите от новите дългове ? Според мен е най добре за сваляне на данъците. ЕС и САЩ трябва да си върнат инвестиционната привлекателност.
                      А,така извади една ножица та да подравниш дълговете

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Zalmoxis Разгледай мнение
                        Сарийски в това интервю !

                        https://euronewsbulgaria.com/news/82...omika-30122022
                        Всеки българин трябва да разбере едно нещо .

                        Еврозоната е фабрика за дългове -дългове в такива обеми и размери ,че на практиката обществата се превръщат в армия от хамстери които въртят колелото до смърт ,и са в непрекъсната криза от поскъпващ живот и намаляващ стандарт на живот ,това е

                        Коментар


                        • Сарийски в това интервю !

                          https://euronewsbulgaria.com/news/82...omika-30122022

                          Коментар


                          • В ЕС дълговете не са равни, просто може да се подравнят и нещата се оправят. Тези които нямат дългове ще трябва да направят, защото тези които имат вече е абсурд да се иска да ги върнат..и ето че може да стане. За какво ще се използват парите от новите дългове ? Според мен е най добре за сваляне на данъците. ЕС и САЩ трябва да си върнат инвестиционната привлекателност.

                            Коментар


                            • Ралф Якш: Пътят към еврото ще бъде катастрофален за България

                              С присъединяването си към еврозоната България ще стане част от съюз на задълженията. Това означава, че независимо дали ѝ харесва или не, България ще бъде солидарно отговорна за дълговете на другите.


                              Слабостите и недостатъците в устройството на еврото са сериозни и продължават да съществуват и до днес. Първата и най-сериозна слабост в структурата на еврото е разделянето на паричната и фискалната политика. Това означава, че фискалната, както и икономическата и социалната политика остават в ръцете на националните държави, докато в същото време паричната политика – т.е. определянето на основните лихвени проценти – се осъществява на европейско равнище, по-специално чрез Европейската централна банка. Но това не може да завърши добре. Дори икономическите лаици бързо разбират, че едва ли е здравословно толкова

                              Какво означава това за българския гражданин? За България и нейните граждани подобен курс би бил чисто и просто катастрофален. България, която днес има много умерен държавен дълг от около 20% от БВП, автоматично би станала част от една свръхзадлъжняла валутна зона. Позоваването от страна на привържениците на присъединяването към еврозоната на това, че подобно развитие може да бъде предотвратено, тъй като тогава и България ще бъде представена в Управителния съвет на ЕЦБ, е най-обикновена карнавална шега.

                              Автор за "Гласове": Ралф Якш, директор на българския офис на фондация "Конрад Аденауер" 2004-2008 г. Следвайте ни в Телеграм

                              Коментар



                              • LIFEBG.EU
                                Кошмарът в Хърватия: До 80% скок на цените след приемането на еврото
                                ( ! ) Мнението ми води до фалит и финансови загуби

                                Коментар

                                Working...
                                X