IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Безусловен базов доход (ББД)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
    Ако ББД е 70% от МРЗ, т.е. едни 400 кинта, а МРЗ, а МРЗ ще расте, то сметката въобще не излиза - това са едни 3 милиарда на месец или 35 милиарда на година - просто няма как да ти излезе сметката - това са ти абсолютно всички приходи от всякакви данъци+приходите за здравно и социално осигуряване, демек пари за нищо друго няма да има - ни за здраве, ни за пенсии, ни за магистрали, пък за администрация - хептен
    Ако се дава ББД 70% от МРЗ, т.е. 400лв. ще е добре и за икономиката, и за държавата. Много хора просто ще се преместят да живеят в провинцията и ще са съгласни да не са столичани, да нямат 3 кубика вода на преференциална субсидирана цена, да нямат метро, и т.н. други столични придобивки. Просто ще предпочетат да живеят спокоен живот, а не постоянно да са стресирани и да търчат на някъде.
    Но държавата ни никога няма да го направи, защото нас ни управляват едрите капиталисти, т.е. индустриалния капитал, а те имат други интереси. Най-малкото няма да има кой да им работи за 800-1000лв. ако на село си получаваш всеки месец едни 400лв. и почти не ти се налага да купуваш храни с свръхвисоко 20% ДДС.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от siko13 Разгледай мнение

      Идеята за ББД според мен не е лоша но нашето общество не е дорасло още за нея /ние за демокрация не сме дорасли/.
      Пътят към Ада е осеян с добри намерения ...
      Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

      Коментар


      • Първоначално изпратено от vajvaj Разгледай мнение

        Парите ще дойдат от данъци - калкулирай, ако ББД е 70% от МРЗ и ще видиш, че сметката излиза. Помощите за безработица изчезват, пенсиите в този им вид - също. Имаме ББД + добавка формирана от пенсионни вноски при работещите. Болничните по същия начин. Майчинските - и те така. Абсолютно съм против ББД да бъде даван на деца под 18 години - те нямат право да се разпореждат с този доход и това би стимулирало гето-хората да "работят" правене на деца. Възможно е въвеждане на допълнителни стимули за социално отговорно отглеждане и възпитание на деца, но това подлежи на дискусия.
        Ъхъ, ама аз не ща да плащам данъци на тези тунеядци и сметката не излиза. Защо да изчезнат помошите за безработица на бачкерите или и ти като онези малоумници от канесеебе и путкарепа, дето ми обясняваха, че като ми вдигнат осигурителния максимум на 3К съм бил имал права и било за мое добро, но помощта за безработица е фиксирана въргу осигурителен доход от 2600, а пенсиите също имат таван - да питам, къде ми е далаверата на мен тогава - че нямало да ме убият ли? Ми то и аз мога да ги убия, не само те мен!

        Ако ББД е 70% от МРЗ, т.е. едни 400 кинта, а МРЗ, а МРЗ ще расте, то сметката въобще не излиза - това са едни 3 милиарда на месец или 35 милиарда на година - просто няма как да ти излезе сметката - това са ти абсолютно всички приходи от всякакви данъци+приходите за здравно и социално осигуряване, демек пари за нищо друго няма да има - ни за здраве, ни за пенсии, ни за магистрали, пък за администрация - хептен
        Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

          Ъхъ, а защо директно не махнем социалните помощи? Сериозно питам! Щото нали основната причина за ББД е "богаташите" да си платят на мутрите (т.е. на дегенератите) данък спокойствие, понеже иначе онези щели да ни избият???? Бахти логиката - за чий плащам на милиция, съд, следствие и прокуратура, като накрая трябвало да си плащам и данък спокойствие под формата на ББД на някакви социални екскременти?
          Идеята за ББД според мен не е лоша но нашето общество не е дорасло още за нея /ние за демокрация не сме дорасли/.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от siko13 Разгледай мнение
            Парите ще дойдат от закриването на соц.грижи, а който профука парите за два дни после ще пита къде акат гладните.
            Ъхъ, а защо директно не махнем социалните помощи? Сериозно питам! Щото нали основната причина за ББД е "богаташите" да си платят на мутрите (т.е. на дегенератите) данък спокойствие, понеже иначе онези щели да ни избият???? Бахти логиката - за чий плащам на милиция, съд, следствие и прокуратура, като накрая трябвало да си плащам и данък спокойствие под формата на ББД на някакви социални екскременти?
            Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

            Коментар


            • Първоначално изпратено от vikhunter Разгледай мнение
              Добре де. И как не можете да разберете, че ББД е най прекия път до комунизма. Магистралата. Либерастите са разбрали, че с меките методи на Сталин /там и други, които са се мъчили да строят комунизъм/. Та, меките методи, като репресии, цензура, заточения, огради не са успели да въдворят обществото. Сега всичко се прави с добро - права на човека, климатични промени, не на расизма, добре дошли ........... Това с ББД е капака. Обществото ще деградира за отрицателно време. Ще стане концлагер. Неизбежно.
              +1
              Абсолютно!
              Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                Аз пак не разбрах отговора на 2 фундаментални въпроса:
                1. Откъде ще дойдат тези пари
                2. Какво отпада, ако има ББД - в смисъл пак си имаме разните там помощи за социално слаби, за болни чавета, дето припкат здрави, детски, дето са само за някои привилигировани тъмнозелени? Какво правим с помощите за безработица, да речем, а с майчинските? А парите за болнични? И всякакви такива - дайте ми отговор на това, пък после да разискваме, няма проблеми

                Иначе посткомунистически простотии съм гледал, слушал и чел с тонове - все на принципа дайте да дадем, ама като опре до даването, нещо почват да се мусят всички и все искат "богаташите" с по 2-3К доходи да им плащат сметката. Елементарен пример - ако БХ резне парите на разни хорица, те почват да му викат, че системата ги убива и т.н. - а, у, цялото общество с тях, пък и те имат достатъчно свободно време,з а да протестират. В същото време, когато БХ вдигне осигурителния максимум с 400 кинта, т.е. натовари "богаташите", които реално изкарват парите на "тази държава", никой не протестира, щото "богаташите" нямат време (или ще ги уволнят от работа) за подобни глупости. Пък и обществото си вика - хак да им е на тези изедници, никаква солидарност с тях, нека има за бедните и болните, а че ти прекарал 20 години от живота си в четене и учене, дойато вашите са ти покривали разходите, докато друг е почнал да "чука частно" още 18-20 годишен на по 1000-1500 лева, за да можеш да вземаш сега бякакви прилични доходи, това никой не го интересува - ти си скапан "богаташ" с 2-3К доход и мръсен изедник на народната кръвчица, анатема за теб. Та така...
                Парите ще дойдат от данъци - калкулирай, ако ББД е 70% от МРЗ и ще видиш, че сметката излиза. Помощите за безработица изчезват, пенсиите в този им вид - също. Имаме ББД + добавка формирана от пенсионни вноски при работещите. Болничните по същия начин. Майчинските - и те така. Абсолютно съм против ББД да бъде даван на деца под 18 години - те нямат право да се разпореждат с този доход и това би стимулирало гето-хората да "работят" правене на деца. Възможно е въвеждане на допълнителни стимули за социално отговорно отглеждане и възпитание на деца, но това подлежи на дискусия.
                При главоболие не се дава Но-Шпа, въпреки че при много хора главата е кух орган с гладка мускулатура

                Коментар


                • Добре де. И как не можете да разберете, че ББД е най прекия път до комунизма. Магистралата. Либерастите са разбрали, че с меките методи на Сталин /там и други, които са се мъчили да строят комунизъм/. Та, меките методи, като репресии, цензура, заточения, огради не са успели да въдворят обществото. Сега всичко се прави с добро - права на човека, климатични промени, не на расизма, добре дошли ........... Това с ББД е капака. Обществото ще деградира за отрицателно време. Ще стане концлагер. Неизбежно.
                  Last edited by vikhunter; 08.02.2019, 09:46.

                  Коментар


                  • Парите ще дойдат от закриването на соц.грижи, а който профука парите за два дни после ще пита къде акат гладните.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение
                      Грую, допадат ми разсъжденията ти като цяло и моите са доста близки, но точно на тази теми мисля, че виждаме ефекта по доста различен начин. Идеята на ББД е да спре абсолютно всички останали преференции, от което ще бъдат ощетени точно хрантутляците или поне аз така ги виждам нещата. Знаеш ли от колко хора съм чувал "няма да им работя за 200 лв". Питам как така 200 лева и започва да ми се обяснява колко привилегии би загубил ако отиде на работа. Това за мен е единствения реален начин да спрат отклоняването на пари от държавата. Очебийно е, че контрола е химера и е недостижим почти никъде по света. Като човек обаче знае, че тавана е да кажем 300 лева да лежиш и оттам - нататък е работа, ще се замисли. Когато обаче му даваш 500 лева за да лежи /детски, ТЕЛК, безработица, болнични и т.н/ и заплата от 700 лева, защото той не може нищо, той го смята, че ще работи месец за 200 лв. и се отказва. Просто наистина няма икономическа логика. Аз съм абсолютно уверен, че някой ден навсякъде по света ще стане така, не виждам друг начин за оцеляването ни. Просто не може всички да имат качествата на програмисти, адвокати и лекари, а други професии почти няма да има. Лошото е, че доколкото помня, някакъв норвежки град бяха направили такъв експеримент и после са се отказали. Не съм задълбавал, за да проследя точно какво не е сработило, но факт. Може би още време трябва, но ако имаше опция да заложа на това, че бъдещето ще такова, бих бил all-in. Така си мисля аз поне...
                      Аз пак не разбрах отговора на 2 фундаментални въпроса:
                      1. Откъде ще дойдат тези пари
                      2. Какво отпада, ако има ББД - в смисъл пак си имаме разните там помощи за социално слаби, за болни чавета, дето припкат здрави, детски, дето са само за някои привилигировани тъмнозелени? Какво правим с помощите за безработица, да речем, а с майчинските? А парите за болнични? И всякакви такива - дайте ми отговор на това, пък после да разискваме, няма проблеми

                      Иначе посткомунистически простотии съм гледал, слушал и чел с тонове - все на принципа дайте да дадем, ама като опре до даването, нещо почват да се мусят всички и все искат "богаташите" с по 2-3К доходи да им плащат сметката. Елементарен пример - ако БХ резне парите на разни хорица, те почват да му викат, че системата ги убива и т.н. - а, у, цялото общество с тях, пък и те имат достатъчно свободно време,з а да протестират. В същото време, когато БХ вдигне осигурителния максимум с 400 кинта, т.е. натовари "богаташите", които реално изкарват парите на "тази държава", никой не протестира, щото "богаташите" нямат време (или ще ги уволнят от работа) за подобни глупости. Пък и обществото си вика - хак да им е на тези изедници, никаква солидарност с тях, нека има за бедните и болните, а че ти прекарал 20 години от живота си в четене и учене, дойато вашите са ти покривали разходите, докато друг е почнал да "чука частно" още 18-20 годишен на по 1000-1500 лева, за да можеш да вземаш сега бякакви прилични доходи, това никой не го интересува - ти си скапан "богаташ" с 2-3К доход и мръсен изедник на народната кръвчица, анатема за теб. Та така...
                      Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                      Коментар


                      • Много благодаря за градивните и мотивирани постове - напоследък са рядкост!
                        Искам да попитам чисто практически как си представяте един ББД - той в пари ли ще се изплаща или ще има един определен процент, който ще бъде обвързан със стоки от първа необходимост? Какво би попречило на един гето-човек да пропие/пропуши/изшмърка/проиграе/заложи целия ББД за 2 дни и останалите 28 отново да разчита на социалните функции на обществото? Какви защитни механизми си представяте да бъдет изградени? Какво би се случило със здравеопазването - платено? безплатно? с удръжки от ББД?
                        При главоболие не се дава Но-Шпа, въпреки че при много хора главата е кух орган с гладка мускулатура

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение
                          Грую, допадат ми разсъжденията ти като цяло и моите са доста близки, но точно на тази теми мисля, че виждаме ефекта по доста различен начин. Идеята на ББД е да спре абсолютно всички останали преференции, от което ще бъдат ощетени точно хрантутляците или поне аз така ги виждам нещата. Знаеш ли от колко хора съм чувал "няма да им работя за 200 лв". Питам как така 200 лева и започва да ми се обяснява колко привилегии би загубил ако отиде на работа. Това за мен е единствения реален начин да спрат отклоняването на пари от държавата. Очебийно е, че контрола е химера и е недостижим почти никъде по света. Като човек обаче знае, че тавана е да кажем 300 лева да лежиш и оттам - нататък е работа, ще се замисли. Когато обаче му даваш 500 лева за да лежи /детски, ТЕЛК, безработица, болнични и т.н/ и заплата от 700 лева, защото той не може нищо, той го смята, че ще работи месец за 200 лв. и се отказва. Просто наистина няма икономическа логика. Аз съм абсолютно уверен, че някой ден навсякъде по света ще стане така, не виждам друг начин за оцеляването ни. Просто не може всички да имат качествата на програмисти, адвокати и лекари, а други професии почти няма да има. Лошото е, че доколкото помня, някакъв норвежки град бяха направили такъв експеримент и после са се отказали. Не съм задълбавал, за да проследя точно какво не е сработило, но факт. Може би още време трябва, но ако имаше опция да заложа на това, че бъдещето ще такова, бих бил all-in. Така си мисля аз поне...
                          Напълна съм съгласен с теб - ББД представлява базова уравниловка, която се явява като фундамент за надграждане. Тя изключва субективния фактор, защото е универсална - няма как чрез мошеничество и корупция да я промениш. И една вметка специално за "любителите" на бай мангал - специално за България, това ще е единствения начин да постави команчите на едно ниво останалите хора - колкото за команча, толкова и останалите. Доста експерименти има, за съжаление повечето са силно ограничени като време и целева група и всичките са на север. Който е живял по тези места веднага ще се съгласи, че това е най-неподходящото място за подобни експерименти - няма да се впускам в подробности, но ако някой не е съгласен с мен, с удоволствие ще му обясня.
                          При главоболие не се дава Но-Шпа, въпреки че при много хора главата е кух орган с гладка мускулатура

                          Коментар


                          • Ако говорим за ББД, ясно е че това е бъдещето. След още 20-30г. просто няма да има нужда от толкова работна ръка, а няма как хората да бъдат оставени да мрат от глад, защото това ще доведе до революции. В интерес на истината, дори и сега по белия свят се дават сравнително щедри помощи и доходи за безработните и децата. То затова и малцинствата масово емигрират натам и само с помощите си живеят дори по-добре от работещите в БГ-то. Ясно е, че ако работиш там ще си по-добре отколкото на помощи, но все пак всеки човек си има предпочитания.

                            Коментар


                            • Безусловният базов доход е лесно да се въведе и в нашата скромна държава. Според тази статия пълното щастие у нас е 4-ри членно семейство с доход от 1500 лева: https://www.investor.bg/ikonomika-i-...500-lv-276590/
                              Ако се хване държавният бюджет и вместо чиновниците да мислят за какво да похарчат събраните 44 милиарда лева: http://www.minfin.bg/bg/1234 ги разпределят по равно на всеки един българин бил той дете, работещ или пенсионер то на всеки ще се паднат по над 520 лева месечно - т.е. всяко едно българско семейство от четири човека ще е безумно щастливо с чист доход от над 2000 лева месечно. С тях ще си покрият спокойно и здравната застраховка и училището на децата и СОТ-а за охрана т.н. Единствено нещастни ще са политиците, че няма да имат какво да дрънкат по медиите.
                              Last edited by vgc; 07.02.2019, 22:39.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение

                                Във Финландия имаше с 2000 участника, който приключи края на 2018. В момента обработват резултатите, правят анализи, бла, бла и скоро ще обявят крайния резултат и крайното решение.

                                https://www.kela.fi/web/en/basic-inc...ment-2017-2018

                                https://www.kela.fi/web/en/news-arch...-february-2019


                                Само че както се казва има една уловка.

                                While 70% of Finns supported the idea of basic income, surveys show that number drops to 35% when respondents are told that already-high income taxes would have to increase in order to cover the cost of the program.
                                Тази уловка е ясна, но да се изчисли тя е практически невъзможно преди пълното въвеждане. Защо? Защото всеки регион е различен, защото няма как да се види какво би предизвикало това върху пазара на труда, върху работната сила ако се прави само за дадена територия. Също така колко разходи биха се спестили от комисии, министрества и т.н. - все труд, който ще е абсолютно безполезен. При нашата раздута администрация и безкрай злоупотреби може сметката да се окаже различна. Тоест, в експеримента участват само минусите, но не и плюсовете.
                                А и остава най-важният въпрос - защо да се труди човек за екстра 200-300-500 Евро ако щете, ако взима достатъчно? Това няма логика. Финландците нямат засега проблемите с роми, цветнокожи и т.н., но това е неизбежно.
                                Last edited by 15%; 07.02.2019, 20:40.
                                Пътека се прави камък по камък!

                                Коментар

                                Working...
                                X