IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Пада ли монопола на Топлофикация?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
    Тази материя е добра до второто третото пране- хайде до петото, след това трябва отново третиране
    Да, якето ми за сноуборд е с подобна материя и знам, че не трябва да го пера по традиционния начин, че се прецаква. Сега се замислих, че имам едни тънки чорапи и дори при супер ниски температури и силен вятър в планината ми държат по-топло от други, по-дебели чорапи. Може пък да ми се изпотяват краката с по-дебелите и от там после да е по-студено. Спомням си, че бая мнения прочетох преди да ги взема и основната им част е мерино. Отделно съм чувал за някакви специални материи използвани от шведската и въобще северните армии, които много топлят. Някой знае ли повече?
    Last edited by Mr.Profit; 22.05.2017, 19:41.
    Keep going ...

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Grosss Разгледай мнение

      Аз и баджанакът горе долу по едно и също си направихме парно ,той на ток аз на твърдо гориво дърва и въглища.Неговото котле е на етажа ,моето
      в мазата.Аз горя два чувала въглища на ден 18 лв + 2 лв разпалки =20 лв ,400 лв на месец.Баджанакът дава 120 лв за ток на месец
      без да се мъчи и релето поддържа постоянна температура на водата от 60 градуса.
      Я го дай този баджанак да ми обясни как дава 120лв на месец, хайде не се връзвайте на такива неща. Апартамента ми е 88кв.м последен етаж, единия климатик иска аз да го топля/ не е зубадан/ върти като луд и само вятър прави- сметката хоп 200кинта. 120лв ще имаш ако топлиш 40кв.м.Писах преди по сметки ми трябват около 8киловата инсталирана мощност, отделно бойлер, отделно печка, хладилник, 2 телевизора, 2 компютъра. Лятото като работят климите плащам/ сега не , но когато сме в бг/около 60-80лв, ако не работят, около 40-50. Имам панели на покрива и те ми смъкват потреблението за бойлера- върти само една помпа, но ми струваше 150лв- сега същата струва 199лв, както искаш смятай

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Mr.Profit Разгледай мнение
        Спомням си как гледах документален филм за костюми, които не пропускат вода като ги полееш и така няма петна
        Тази материя е добра до второто третото пране- хайде до петото, след това трябва отново третиране

        Коментар


        • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение

          hahaha смях ама голям в залата. За моя апартамент ми трябват 9киловата мощност, може ли да ми сметнеш какви сметки ще платя за ден- гледай да не получа удар от сумата
          Аз и баджанакът горе долу по едно и също си направихме парно ,той на ток аз на твърдо гориво дърва и въглища.Неговото котле е на етажа ,моето
          в мазата.Аз горя два чувала въглища на ден 18 лв + 2 лв разпалки =20 лв ,400 лв на месец.Баджанакът дава 120 лв за ток на месец
          без да се мъчи и релето поддържа постоянна температура на водата от 60 градуса.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от 4ervenasgan Разгледай мнение
            Ми това е щото си ...new investor.
            Замислял ли си се, дали радиаторите и цялата инсталация, които имаш в новият си апартамент са подарък от строителната фирма или топлофикация, или си си ги платил доволно?
            И колко харчиш за тяхната "профилактика", за която даже не разбираш?
            А човеко ти е дал цената за ток и вода общо (климатици+бойлери+осветление+печки, миялни, перални и т.н.)
            Ами точно, защото съм се замислял за тия неща, смятам, че не е изгодно да правиш допълнителна инвестиция от твоя страна с цел намаление на пиковите месечни разходи с 20-30%. И разходите посочени от човека бяха само за отоплението. Пак казвам - не се заяждам, но изключително много хора го пропускат този момент.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
              защото който може и иска разбира се може да си ушие един костюм за 5-6-10 000 и да се топли с него зимата.
              Ей, това е много добра идея. Не е ли напреднало човечеството толкова, че да се измисли някаква дишаща, тънка и удобна материя (сигурно с нанотехнологии), която да обличат хората и да играе ролята примерно на неопрен, който да поддържа постоянна комфортна температура при всякакви условия?

              Спомням си как гледах документален филм за костюми, които не пропускат вода като ги полееш и така няма петна
              Keep going ...

              Коментар


              • Първоначално изпратено от new_investor Разгледай мнение
                .Не се заяждам, но все пак се чудя как хора в инвеститорски форум се хвърлят на климатиците като по-изгодни без да отчитат началната инвестиция. Да, ползвал съм и парно, ползвам в момента газ, и на двете места имам климатици, но те са за охлаждане/ преходни сезони, не за студа зимата.
                Няма избиване, каквото и да ползуваш. И клими, и парно и дърва и ако ще от въздуха да се топлиш, пак ще плащаш. Остава ти в някаква степен комфорта и това че си жив, защото който може и иска разбира се може да си ушие един костюм за 5-6-10 000 и да се топли с него зимата. Плащаш и това е. Който ти казва че е много добре и че си е избил парите те лъже

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Mr.Profit Разгледай мнение

                  Другата ми баба се топли на нафта, но не знаех че има такава само за отопление. Това в България ли?
                  Германия

                  Коментар


                  • Ми това е щото си ...new investor.
                    Замислял ли си се, дали радиаторите и цялата инсталация, които имаш в новият си апартамент са подарък от строителната фирма или топлофикация, или си си ги платил доволно?
                    И колко харчиш за тяхната "профилактика", за която даже не разбираш?
                    А човеко ти е дал цената за ток и вода общо (климатици+бойлери+осветление+печки, миялни, перални и т.н.)

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                      Явно никога не си имал хубав климатик, в диапазона над 2 000 лева за бройка - с мидейки и осаки няма как да се топлиш, факт, а с другите вече се топля над 7 години и не са мръднали. Сметката за отопление (само отопление, без печки, телевизори, миялни и т.н.) в най-студените месеци не надхвърля 100 лева, реално е около 70 кинта.
                      Добре, де, без да отчитам техническите характеристики на климатика, къде е сметката да дадеш 5 хил. лв за климатици, за да спестиш 30-40 лв в 2-3 месеца от годината? Говоря за случай, че вече си в сграда, където има парно. И защо винаги се пропуска факта, че климатика топла вода не грее? А това за едно 4 членно семейство си е сериозно перо, което иначе идва общо със сметката за парно. А ако трябват бойлери само те си харчат по 50-60лв на месец ток поне, без да отчитаме факта, че като нямаш лимит на топлата вода ползваш повече. Та дори като изключим целия дебат около комфорта, къде излиза сметката? Тия климатици, колкото и да са ефективни, ще се изплатят след поне 7-8 години, че и повече, това при положение, че през това време не се скапят и не те вкарат в разходи по поддръжката. А недейте да ми казвате, че не правите профилактика поне веднъж на няколко години.Не се заяждам, но все пак се чудя как хора в инвеститорски форум се хвърлят на климатиците като по-изгодни без да отчитат началната инвестиция. Да, ползвал съм и парно, ползвам в момента газ, и на двете места имам климатици, но те са за охлаждане/ преходни сезони, не за студа зимата.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение

                        Да разбира се - с около 300-350лв за зимата се купуват пелети- когато поставих камината ги купих още по евтино, но ...........За миналата зима синковеца изкара с пелети за 150-200лв, хубавото е че е топъл целия апартамент. Имам и панели за топла вода, ако си бях поиграл малко щях да вкарам в бойлера и водата от парното, ама нямаше време за всичко. Между другото при мен много хора се топлят на нафта- купуват я на 40 сента но е само за отопление
                        Другата ми баба се топли на нафта, но не знаех че има такава само за отопление. Това в България ли?
                        Keep going ...

                        Коментар


                        • Жеката добре ти е отговорил, аз ще ти кажа за климатиците - топля тристаен ново строителство, с бебета в една стая, климатиците не се спират никога от септември до май. 3 климатика - тошиби и фуджицу (то вече е на 7 години, но е абсолютна пушка). Обща инвестиция - около 7 000 лева. Отделно е бойлера - някога бях на скъпо АЕГ, но се прецака точно на изтичане на гаранцията (на 5-тата година), оттогава съм с някаква бракма на Елдом за 250 кинта. Колко плащам - лятото по около 80 лева цялостно потребление - перални, печки, миялни, тв, компютри и т.н. Зимата съм с най-много 200, като средното е около 150, т.е. само отоплението ми е към 70 кинта за период от 7 месеца (септември-май) или 500 кинта. У нас винаги е топло, поне според моите разбирания - 22-23 през деня и 20-21 през нощта.

                          Климатиците са супер - почти не се усещат (е, не е парно), със сигурност няма струя, освен много близо до климатика, а удобството с хлад през лятото е страхотен бонус. На мен лично дори са ми много удобни, защото ме приспиват вечер с едно лекичко жужене. Но всеки сам си решава - ако ти трябва повече инфо, давай, на линия съм. Успех с Топлофикация - аз заради тях смених и апартамента, и квартала, и не съжалявам
                          Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                          Коментар


                          • Нещата са относителни, но пак притеснителни.
                            На едно място кубик топла вода е 10-11 лв., другаде 6 лв. Къде кражби, къде когенерация и по-евтина топла вода.
                            Мегаватите...надали ще имат в сайта подробна фактура, та да сравниш в минали периоди как е потреблението, което пак никой няма да стопли.
                            В единия вариант сваля радиаторите, че дори и не ги пуска и си седи на 0 топломера. Свалянето е незаконно, но идват и ги затапват, пломбират и мисля поне за годишен отчет няма да плащаш. Ще плащате обаче сградна инсталация. Обикновено 500-600 до 800 ми е бил целия сезон, но зависи колко души живеят, колко са целодневно там и т.н. Да не говорим, че щранга в банята без лира го начисляват, че по 24 ч. по него върви вода и го смятат като отделно отоплително тяло по нз си коя наредба. Друга тема е, че във висока сграда, както е редно до 5-6 етаж примерно са с 2 комплекта тръби и трябва да плащат повече сградна. Като почнат да плащат и реват - ама що така? Както имаше едни на втори етаж бяха, над тях бебе и постоянно топли тръби. Отидоха на петия, бебето е отдолу и защо им били студени тръбите - помолих ги да си пуснат радиаторите и ще видят как грее.
                            Накратко...бабата не го пуска парното, плаща сградна и така. Но извади наистина една годишна изравнителна, имат ги и за минали години. Регни се в нечий сайт на топлинен счетоводител и ги виж в миналите години как се движат. Да не се окаже кубик вода 20 лв. щото няма да се учудя. Относно рязането...Съмнявам се да са щастливи от ТоплофЕкация, но опит-грешка. Ще трябва обаче да ги свържете навсякъде, за да има циркулация. Но силно ще се учудя ако клекнат. Тогава пък комшиите дали ще са съгласни, понеже тая енергия за подгрев се дели на 10 ап. примерно, а вече ще е на 9 и ще им се качи на тях сградната.
                            Между другото вижте дали водомерите не са на база. Минават 5 г., вече са 10 г. срок, не са проверени и ти набиват база, а не показания. Виж в сайта на счетоводителя изравнителните от минали години.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение

                              Да разбира се - с около 300-350лв за зимата се купуват пелети- когато поставих камината ги купих още по евтино, но ...........За миналата зима синковеца изкара с пелети за 150-200лв, хубавото е че е топъл целия апартамент. Имам и панели за топла вода, ако си бях поиграл малко щях да вкарам в бойлера и водата от парното, ама нямаше време за всичко. Между другото при мен много хора се топлят на нафта- купуват я на 40 сента но е само за отопление
                              Колко е голям апартамента и колко помещения има.Ми ше трябва да смениш бойлера за да може с водата от парното да подгряваш и вода за битови нужди.Явно камината е с водна риза.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение

                                Валентине нали не забравяш че тия девет киловата ще ти трябват не зависимо дали си на ток газ нафта дърва пелети .....
                                Да разбира се - с около 300-350лв за зимата се купуват пелети- когато поставих камината ги купих още по евтино, но ...........За миналата зима синковеца изкара с пелети за 150-200лв, хубавото е че е топъл целия апартамент. Имам и панели за топла вода, ако си бях поиграл малко щях да вкарам в бойлера и водата от парното, ама нямаше време за всичко. Между другото при мен много хора се топлят на нафта- купуват я на 40 сента но е само за отопление
                                Last edited by v_tin; 21.05.2017, 21:55.

                                Коментар

                                Working...
                                X