IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

БНБ

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Известни са рисковите показатели за вноските на банките във ФГВБ
    Те касаят капитала, ликвидността, качеството на активите, бизнес модела и мениджмънта и потенциалните загуби за фонда

    Рискови показатели, касаещи капитала, ликвидността, качеството на активите, бизнес модела и потенциалните загуби за Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ), вече ще се взимат предвид при изчисляване размера на премийните вноски, които банките трябва да правят във ФГВБ. Това предвижда новата Наредба №30 на Българска народна банка (БНБ) от 21 януари 2016 г. за изчисляване на размера на дължимите от банките премийни вноски по Закона за гарантиране на влоговете в банките, обнародвана в Държавен вестник днес.
    Съгласно наредбата 23-те банки, членуващи във ФГВБ, трябва до 31 май на текущата година да преведат дължимите от тях вноски. За целта до 1 май пък ФГВБ трябва да е определил годишната премийна вноска за всяка банка, като вече ще отчита рисковия й профил, както и сумата на гарантираните влогове в банката за предходната година, изчислена като средна стойност от размера на гарантираните влогове към края на всяко тримесечие.
    Преди това – до 15 април на текущата година – ФГВБ е длъжен да определи общата сума на дължимите от банките годишни премийни вноски, като изчисли процентното нарастване на сумата за годината. Нарастването ще зависи от състоянието на банковия сектор, целевото равнище на средствата на ФГВБ, както и вероятността за използване на средства от него за изплащане на гарантирани влогове и за финансиране на действия по преструктуриране, в които и ФГВБ трябва да участва, съгласно чл. 144 от новия Закон за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници.
    поред Закона за гарантиране на влоговете в банките наличните средства във ФГВБ трябва да достигнат размер 1% от общия размер на гарантираните влогове в банките не по-късно от 3 юли 2024 г.
    За 2015 г. банките преведоха във ФГВБ 258 млн. лв. Това се случи още в първите месеци на миналата година. С оглед обнародването на Наредба №30 вноските за 2016 г. ще се правят по нея, като рисковите показатели ще се определят на база формули, описани подробно в приложението към наредбата.
    По-интересното в наредбата е начинът, по който ще се определя рисковият профил на банките. Вече ще се взимат предвид рискови показатели за всяка банка, които са разделени в пет рискови категории – капитал, ликвидност и финансиране, качество на активите, бизнес модел и мениджмънт и потенциални загуби за ФГВБ.
    С най-голяма тежест при определянето на рисковата оценка са показателите за оценка на бизнес модела и мениджмънта – 28%, теглото за състоянието на капитала и ликвидността и финансирането – по 20%, а докато теглото на потенциалните загуби за ФГВБ е 17%, това за качеството на активите е определено на 15%.
    В тези пет категории ще се използват редица показатели, измежду които отношение на ливъридж, съотношение на базов собствен капитал от първи ред, отношение на ликвидно покритие, коефициент на брутните необслужвани експозиции, коефициент на рискова експозиция, възвръщаемост на активите и на счетоводния капитал, темп на растеж на активите, съотношение на разходи за лихви към приходи от лихви и други.
    Таблица с теглата за определяне на агрегираните рискови оценки
    Освен това банките ще трябва да предоставят на ФГВБ информация за размера на гарантираните влогове и броя гарантирани вложители към края на всеки месец (в срок до 20-о число на следващия месец), за структурата на влоговете в банката към края на всяко тримесечие (в срок до 20 дни след края на съответното тримесечие) и отговарящите на условията влогове към края на всеки месец (в срок до 20-о число на следващия месец).
    За да може ФГВБ да определи годишната премийна вноска на банките за 2016 г., те трябва да му предоставят информация за сумата на гарантираните влогове в банките към 31 март, 30 юни, 30 септември и 31 декември 2015 г. до 1 март 2016 г.
    Припомняме, че клоновете на банки от Европейския съюз (ЕС) са освободени от плащане на вноски, както и клоновете на банки от трети страни, в които влоговете са гарантирани от системата в страната по седалището на банката при равностоен размер и обхват на покритието.
    Вноски във ФГВБ не внасят „Алфа банка“ — клон България, БНП Париба С.А. — клон София, ИНГ Банк Н.В. — клон София, Ишбанк АГ — клон София и Ситибанк Европа АД — клон България. Тези банкови институции не участват в българската система за гарантиране на влоговете, тъй като по силата на европейските изисквания защитата на депозитите се осъществява от системата в страната на банката майка.
    http://www.investor.bg/biudjet-i-fin...v-fgvb-210782/

    Коментар


    • Първоначално изпратено от andy2000 Разгледай мнение
      Голям цирк ...
      Здравей,

      За съжаление си прав .. .

      Да видим крайния резултат догодина?!

      Поздрави!

      Коментар


      • Голям цирк ...

        Коментар


        • Oliver Wyman оттегли жалбата си срещу избора на консултант за проверката на банките

          Oliver Wyman оттегли жалбата си срещу избора на консултант за проверката на банкитеПрекратяването на производството пред КЗК дава зелена светлина на БНБ да продължи процедурата с победителя "Делойт България"

          Международната компания Oliver Wyman оттегли жалбата си срещу БНБ във връзка с решението на централната банка да избере "Делойт България" за консултант при предстоящата оценка на качеството на активите на местните финансови институции. Стъпката идва по-малко от седмица след внасянето на жалбата пред Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) на 9 ноември и откриването на производство по нея. От публикувано на интернет страницата на антимонополния регулатор става ясно, че на 13 ноември от компанията за внесли молба за прекратяване на производството.

          Зелена светлина

          Мотивите за решението на американската финансова група Oliver Wyman да оттегли жалбата си не се посочват. То обаче дава зелена светлина на БНБ да продължи с процедурата по изпълнение на обществената поръчка, като избраният за победител кандидат "Делойт България" ще може да започне работа по изготвянето на методологията за оценка на банковите активи (т.нар. asset quality review, AQR) и за стрес тестове на българските финансови институции. Още при атакуването на избора пред КЗК от БНБ обявиха, че с оглед на важността на процедурата и на заложените законови срокове за провеждането й ще поискат от КЗК да позволи започването на предварителното й изпълнение въпреки обжалването. От публикуваното в понеделник съобщение от антимонополния регулатор се вижда, че такова искане действително е постъпило.

          Според фиксирания в новия закон за преструктуриране на банки срок цялата процедура по подготовката, провеждането и оповестяването на резултатите от проверките трябва да бъде приключена до 31 август 2016 г. Евентуалното й блокиране заради обжалването на избора на консултант можеше да забави процеса с месеци.

          Без проверка

          След оттеглянето на жалбата според закона КЗК не е задължена да направи проверка по същество дали са допуснати нарушения при обществената поръчка. При атакуването й не бяха оповестени детайли около съдържанието на жалбата на Oliver Wyman. По информация на "Капитал" обаче в нея е бил поставен под въпрос опитът на "Делойт България" в извършването на сходни процедури, както и присъдeните на отхвърления кандидат точки.

          За обявената от БНБ обществена поръчка за избор на консултант с индикативна стойност 1.7 млн. лв. се явиха три кандидата, но единият от тях – френската Mazzars, беше отстранен заради нередности в подадените документи. При отварянето на техническите оферти Oliver Wyman имаше убедително предимство, като получи 68 от максималните 70 точки срещу едва 44 за "Делойт България". Ценовата оферта на американската компания обаче беше с над 20 пъти по-висока от предложеното от българския кандидат – съответно 16.72 млн. евро (32.7 млн. лв.) без ДДС и 1.57 млн. лв. без ДДС. Заради голямата ножица Oliver Wyman получи едва 2.27 точки срещу максималните 30 за "Делойт" и като краен резултат българското поделение на Deloitte събра по-висок сбор.
          http://www.capital.bg/politika_i_iko...htu_izbora_na/

          Коментар


          • Сметна палата, одитен доклад на БНБ

            № 0000000115 за извършен одит на изпълнението
            „Ефективност и ефикасност на банковия надзор, осъществяван от Българската народна банка за периода от 01.01.2012 г. до 31.12.2014 г.”
            Настоящият одитен доклад е приет на основание чл. 48, ал. 1 от Закона за Сметната палата с Решение № 171 от 28.10.2015 г. на Сметната палата

            Източник: Сметна палата на Република България
            http://www.bulnao.government.bg/

            Коментар


            • БНБ разкритикува одит на Сметната палата

              Препоръките на Сметната палата към банковия надзор в БНБ ще доведат до усложнения и създаване на надзорна практика и политика в България, която се отклонява от общоприетата в ЕС. Това каза подуправителят на централната банка Димитър Костов по време на втората международна конференция „Финансова стабилност“.
              „Многобройните препоръки, които се съдържат в доклада, трябва да бъдат критично оценени и преосмислени. И категорично в никакъв случай не бива лековато да се приема, че това са неща, които трябва бързо да се приложат и че ще дадат решения“, каза Костов.
              В одита, оповестен в сряда, се посочва, че надзорът на БНБ не е достатъчно ефективен за поддържане на стабилността на банковата система и за защита на интересите на вложителите. Одиторите дават 13 препоръки за подобряване на надзорната дейност
              „Изграждането на система за установяване, контрол, предотвратяване на конфликт на интереси, която да се различава от това, което е установено в държавата и законодателно, и институционално, е доста спорно решение. Вътре пише, че едва ли не, ако някой работи в банковия надзор, не трябва да ползва банкови услуги“, каза още Костов.
              Според думите му най-добър одитен контрол над БНБ в частта надзорна дейност може да упражнява МВФ.
              http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=5094934

              Коментар


              • Не би било правилно НС да определя възнаграждението на БНБ. Те са независими.

                За сметка на това, ако ЖЕЛАЯТ могат да си изработят ПОЛИТИКА на възнагражденията, която да кореспондира на европейската практика и ситуацията в България!

                Пишат, че гуверньора взимал по 16 000 лв. ... Да ама не, излезе информация, че Искров е взимал над 60 000 лв./месец + бонуси.

                След фалита на КТБ са си разпределили около 1 млн. лв. бонуси, предполагам за добре свършена работа?!

                Коментар


                • Първоначално изпратено от chimney Разгледай мнение
                  Безумие ! Намаляват парите за полицаите, обаче огромните суми, които получават в БНБ остават...

                  http://www.dnes.bg/bulgaria/2015/11/...amentyt.282081
                  Таван на заплатите в БНБ? Не, реши парламентът
                  Без таван - ПРАВИЛНО
                  Новото шефче чак от ХАмерика дойде - няма да бачка тук заради сините ти ОЧИ

                  Коментар


                  • Безумие ! Намаляват парите за полицаите, обаче огромните суми, които получават в БНБ остават...

                    http://www.dnes.bg/bulgaria/2015/11/...amentyt.282081
                    Таван на заплатите в БНБ? Не, реши парламентът

                    Коментар


                    • Делойт България бе избрана от БНБ за консултант при оценка на банките

                      http://bnb.bg/bnbweb/groups/public/d...018_a11_bg.pdf

                      Българска народна банка е избрала "Делойт България" за консултант при предстоящата оценка на качеството на активите и стрес-тестовете на българските банки. Това става ясно от публикуваните на сайта на централната банка протоколи от заседанията на комисията оценяваща офертите по обществената поръчка и решение, подписано от новия главен секретар на БНБ Снежанка Деянова.

                      Единият от другите двама кандидати - Mazars, е отстранен тъй като заедно с допълнително поискани от централната банка документи е предоставил и ценовата си оферта преди моментът, в който трябва да се отворят запечатаните пликове на всички участници. Другият - Oliver Wyman, губи по точки след като е предложил по-добро техническо изпълнение на задачата, но и над двадесет пъти по-висока цена от тази на "Делойт" и чувствително надвишаваща индикативната цена на обществената поръчка - 1.7 млн. лв.
                      http://www.capital.bg/politika_i_iko..._pri_ocenkata/

                      Коментар


                      • Днес Управителният съвет на БНБ, на основание чл. 49, ал. 4 от Закона за БНБ и проведена открита процедура по реда на чл. 16, ал. 8 от Закона за обществените поръчки, реши за международен одитор на БНБ за финансовите 2015 г., 2016 г. и 2017 г. да бъде избран “Ърнст и Янг Одит” ООД.
                        http://www.bnb.bg/PressOffice/POPres..._20151022_2_BG

                        Коментар


                        • БНБ

                          БНБ се преструктурира от 1 ноември
                          На проведено днес заседание Управителният съвет на БНБ прие решение за структурни промени в БНБ, произтичащи от възложените по закон правомощия на БНБ като орган за преструктуриране на банки, от приетия на 5 октомври 2015 г. от Управителния съвет на БНБ План за реформиране и развитие на банковия надзор, както и от поетите от управителя на БНБ ангажименти, свързани с институционалното развитие на БНБ, представени в Народното събрание.
                          Конкретните промени включват:
                          • Създаване на нова дирекция „Преструктуриране на кредитни институции“ на подчинение на управителя на БНБ.
                          • Реорганизиране на управление „Банков надзор“, което ще се състои от следните дирекции: „Инспекции“, „Дистанционен надзор“, „Макропруденциален надзор и финансова стабилност“, „Специфични надзорни дейности“, „Надзорна политика“ и „Надзорно-правна дейност“.
                          • Реорганизиране на управление „Банково“, което ще обхваща следните дирекции: „Платежни системи“, „Платежен надзор“, „Методология и финансови пазари“, „Централен кредитен регистър и задължителни минимални резерви“, „Статистика“ и „Главно счетоводство“.
                          Решението влиза в сила от 1 ноември 2015 г.
                          http://www.bnb.bg/PressOffice/POPres...PR_20151029_BG
                          Last edited by Konsultant; 14.02.2016, 13:42.
                        Working...
                        X