IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

БНБ

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Dali Разгледай мнение
    Възможно е лихвите по депозитите да станат отрицателни
    lhttp://www.cross.bg/evro-depozitite-levove-1503178.html#axzz44Hwm67Vk
    Спи спокойно! В България това няма да се случи, тъй като при такъв вариант българите масово ще дръпнат парите си от банките!
    Но виж можем да стигнем до 0.20% лихвен процент за годишен депозит в лева и евро, предлаган от повечето банки.

    Коментар


    • Възможно е лихвите по депозитите да станат отрицателни
      lhttp://www.cross.bg/evro-depozitite-levove-1503178.html#axzz44Hwm67Vk

      Коментар


      • Най-новата:
        https://www.24chasa.bg/Article/5387470
        БНБ с право да уволнява шефове на банки

        Коментар


        • БНБ започва да тества банките
          http://vest.bg/2016/%D0%B1%D0%B8%D0%...8%D1%82%D0%B5/

          Коментар


          • Световната банка одобри заем от 300 млн. евро за фонда за гарантиране на влоговете

            Световната банка одобри в петък заем от 300 млн. евро за финансиране на Фонда за гарантиране на влогове в банките (ФГВБ). Средствата ще се използват за подобряване на финансовия и институционалния капацитет на фонда, който е отговорен за застраховането на депозитите и участва в осигуряването на финансовата стабилност на страната, се казва в съобщението. Това е първият проект, който Световната банка финансира в България от 2009 г. Срокът на заема 10 години и половина, като гратисният период е 6 години.

            Необходимост от подкрепа

            Подкрепата на Световната банка ще помогне за възстановяването на резервите на фонда след фалита на четвъртата по големина банка в България - Корпоративна търговска банка, през 2014 г.
            Поставянето на ФГВБ на солидна финансова основа ще има положително въздействие върху запазването на доверието на вложителите и ще направи банковата система по-устойчива на евентуални сътресения, заявява в съобщението Тони Томпсън, представител на Световната банка за България, Чехия и Словакия.

            Фондът се нуждае от общо 500 млн. евро, за да подсигури базата си за финансиране в дългосрочен план, а също и да се подготви да окаже подкрепа при необходимост след оценката на качеството на активите и стрес тестовете на банките. Според плана, оповестен през миналата есен, половината трябваше да дойдат от ЕБВР, а другата - от втора международна банка. Тогава източници на "Капитал" съобщиха, че вторият донор на фонда ще бъде Световната банка, като сега информацията се потвърждава. През февруари правителството реши да даде държавна гаранция за заем на фонда от ЕБВР. За да бъде окончателно подписано, споразумението трябва да бъде ратифицирано от парламента.
            Предварително обявената сума беше за 250 млн. евро, но в крайна сметка беше дадена гаранция за 300 млн. евро.

            С какво разполага фондът

            След като кризата с КТБ пресуши резерва на фонда, който освен това се оказа и недостатъчен, ФГВБ трябваше да намери начин бързо да възстанови ресурсите си. Основният му източник на финансиране са вноски на банките, които средно през 2015 г. бяха около 258 млн. лв.

            Към края на 2015 г. ФГВБ разполага с 486 млн. лв., които държи почти изцяло в държавни ценни книжа. В същото време фондът дължи 1.7 млрд. лв. на бюджета, които трябва да върне до 2020 г. с лихва от 2.95% годишно. Има и задължение по репо сделки към местни банки за 124.6 млн. лв.

            Фондът е създаден с цел да изплаща депозити до гарантирания размер от 196 хил. лв. при несъстоятелност на банка в България, а отскоро е натоварен и с допълнителна функция - да участва при възстановяването и преструктурирането на банки, ако ресурсът на специално създадения за това фонд не стигне.
            http://www.capital.bg/politika_i_iko...evro_za_fonda/

            Коментар


            • БНБ обявява капиталовите дупки в банките поименно на 13 август

              БНБ ще оповести на 13 август тази година поименно капиталовия недостиг за всяка една банка, ако такъв се открие по време на прегледа на качеството на активите и стрес тестовете в системата. Освен недостига в капитала, централната банка ще публикува и куп други финансови показатели за всеки от проверяваните трезори под формата на стандартизиран формуляр. Той ще е по модела на формуляра, който Европейската централна банка използва при аналогичната проверка на банките в еврозоната през 2014 г. От пресцентъра на БНБ предоставиха бланката (на англ. език) в обем от 11 страници в отговор на запитване на Mediapool.

              Проверка дали трезорите не крият лоши кредити

              Най-важният показател, който всички очакват, е капиталовият недостиг. Той ще стане ясен, след като се отчетат промените във финансовите показатели на трезорите в резултат от прегледа на активите. Капиталовият недостиг ще бъде представен в няколко варианта - както според основния сценарий в стрес тестовете, така и според негативния.

              Публичната бланка ще включва детайлна разбивка на качеството на активите, от която ще стане ясно какви обеми редовни кредити са прекласифицирани като нередовни по време на прегледа. Ще бъде посочено и числото на увеличените провизии, които банките ще трябва да заделят, ако се окаже, че нередовните раздадени от тях заеми са повече, отколкото те са декларирали преди проверката.

              В документа задължително ще се направи сравнение със състоянието на трезорите преди прегледа. Детайлна информация ще бъде представена конкретно за най-рисковите банкови портфейли, с най-голяма разлика в отчитането на кредитите преди и след проверката. Според методиката на прегледа наред с екстраполациите ще се проверяват и единични кредити, включително 10-те най-големи експозиции от всички групи редовни и нередовни заеми.

              Във формуляра ще бъдат обявени и различните операции, извършени от банките по време на прегледа, които са повлияли върху капитала им. Отделна форма ще има и за резултатите от стрес тестовете.

              ЕЦБ провери 130 банки в еврозоната

              Прегледът на активите на банките у нас стартира на 15 февруари тази година, след като през 2015 г. България бе включена в групата държави от ЕС с прекомерни макроикономически дисбаланси заради банковата криза от 2014 г. Проверката заедно със стрес тестовете, която ще обхване 22 от всички 28 банки, трябва да приключи на 29 юли, а резултатите да бъдат обявени на 13 август. Според експерти, на обществото трябва предварително да се разясни какво представляват стрес тестовете, за да не се стига до спекулации, подобни на тези по време на кризата с КТБ и ПИБ през юни 2014 г.

              БНБ следва модела на ЕЦБ при прегледа на активите и стрес тестовете. През 2014 г. институцията от Франкфурт направи същия мащабен преглед на 130 банки от еврозоната и Литва. Резултатите бяха обявени за всяка от финансовите институции, като най-общо стана ясно, че европейската банкова система е достатъчно стабилна, за да издържи хипотетична криза. Все пак се оказа, че 25 от банките имат капиталов недостиг, възлизащ на общо 25 млрд. евро. Отделно активите на банките трябваше да бъдат ревизирани с още 37 млрд. евро. Прегледът показа и че реалният размер на нередовните заеми е със 136 млрд. евро повече от декларираното дотогава. Оказа се още, че негативният сценарий на стрес тестовете би стопил капитала на трезорите с 263 млрд. евро.

              Капиталова дупка не значи фалит

              Обявяването на капиталова дупка не означава, че положението с който и да е трезор е драматично. Напротив – целта е въпросните банки да се стабилизират чрез покриване на недостига. Това може да стане по различни механизми, включително чрез влизане на нови собственици в банките. При европейския преглед половината от 25-те банки бяха покрили недостига още преди обявяването на резултатите, а останалите имаха срок от 9 месеца, за да го направят. Още при обявяването на прегледа през 2013 г. пък водещите трезори в еврозоната увеличиха капитала си с 60 млрд. евро, за да подсилят балансите си. Като най-краен вариант е възможна и публична подкрепа за закъсали институции, за да не се стигне до фалит.

              В българския бюджет за 2016 г. също е заложен буфер за евентуални проблеми с банки в размер на около 2 млрд. лв., но целта на властите е евентуалните проблеми да се решат с пазарни механизми и той да не бъде използван.
              http://www.mediapool.bg/bnb-obyavyav...ews246921.html

              Коментар


              • Aз вярвам в БНБ.Засега имам 2.56 лева в ПИБ.Имам голямо желание да имам един милион на влог ама нямам толкова много пари.Мисля че не е важно какви пари държиш в банка а важното е какво доверие имаш в БНБ.Аз имам голямо доверие.Там винаги са работели големи професионалисти честни и почтени хора.А най почтени се оказаха Тодор Вълчев и Иван Искров.Хвала такива набкери.И хвала такива заплати

                Коментар


                • Чшшш, холандски, кое точно е против политиката на сайта???

                  Това е външен анализ на Европейската комисия. Имаш ли идея какъв орган е последната?
                  Ето линкче - https://en.wikipedia.org/wiki/European_Commission

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Konsultant Разгледай мнение
                    От днес започна оценката на банковите активи.
                    Да са живи и здрави и да им пожелаем попътен вятър !
                    Не е препоръка... !!!
                    "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

                    Коментар


                    • От днес започна оценката на банковите активи.

                      Коментар


                      • я осъдиха БНБ заради забавяне на плащането по депозити от КТБ, АЙДЕ НАРОДЕЕЕ

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Наивник Разгледай мнение
                          Що KPMG не присъстват?
                          АхххххххххххххХХХХХа, шегоУБИЕЦ!

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Konsultant Разгледай мнение
                            Списък с потвърдените от БНБ доставчици на услуги в процеса по проверка качеството на активите:

                            http://www.bnb.bg/bnbweb/groups/publ...0212_a1_bg.pdf

                            Указания за извършване на оценката на качеството на активите:
                            http://www.bnb.bg/bnbweb/groups/publ...0212_a2_bg.pdf
                            Що KPMG не присъстват?

                            Коментар


                            • Списък с потвърдените от БНБ доставчици на услуги в процеса по проверка качеството на активите:
                              Банка/Banks Избрани доставчици на услуги/ Selected AQR
                              Providers
                              УНИКРЕДИТ БУЛБАНК (UniCredit
                              Bulbank) Ърнст и Янг (EY)
                              БАНКА ДСК (DSK Bank) ПрайсуотърхаусКупърс (PwC)
                              ПЪРВА ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА
                              (First Investment Bank) Мазарс (Mazars)
                              ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРСКА БАНКА
                              (United Bulgarian Bank) ПрайсуотърхаусКупърс (PwC)
                              РАЙФАЙЗЕНБАНК (БЪЛГАРИЯ)
                              (Raiffeisenbank (Bulgaria)) ПрайсуотърхаусКупърс (PwC)
                              СОСИЕТЕ ЖЕНЕРАЛ ЕКСПРЕСБАНК
                              (Societe Generale Expressbank) ПрайсуотърхаусКупърс (PwC)
                              ЮРОБАНК (Eurobank Bulgaria) Ърнст и Янг (EY)
                              ЦЕНТРАЛНА КООПЕРАТИВНА
                              БАНКА (Central Cooperative Bank)
                              Клейтън Eвро риск - Евроконсултантс (Clayton
                              Euro Risk - Euroconsultants)
                              БАНКА ПИРЕОС БЪЛГАРИЯ (Piraeus
                              Bank Bulgaria) Гранд Торнтон (Grant Thornton)
                              СИБАНК (Cibank) Гранд Торнтон (Grant Thornton)
                              АЛИАНЦ БАНК БЪЛГАРИЯ (Allianz
                              Bank Bulgaria) Клейтън Евро Риск (Clayton Euro Risk)
                              ТБ ИНВЕСТБАНК (Investbank) Мазарс (Mazars)
                              БЪЛГАРСКА БАНКА ЗА РАЗВИТИЕ
                              (Bulgarian Development Bank) БДО България (BDO Bulgaria)
                              ПРОКРЕДИТ БАНК (БЪЛГАРИЯ)
                              Procredit Bank (Bulgaria) Гранд Торнтон (Grant Thornton)
                              ОБЩИНСКА БАНКА (Municipal Bank) Гранд Торнтон (Grant Thornton)
                              ИНТЕРНЕШЪНЪЛ АСЕТ БАНК
                              (International Asset Bank) РСМ България (RSM Bulgaria)
                              БЪЛГАРО-АМЕРИКАНСКА КРЕДИТНА
                              БАНКА (Bulgarian-American Credit Bank) Мазарс (Mazars)
                              ТЪРГОВСКА БАНКА Д (D Commerce
                              Bank) Бейкър Тили (Baker Tilly)
                              ТИ БИ АЙ БАНК (TBI Bank) Евроконсултантс (Euroconsultants)
                              ТОКУДА БАНК (Tokuda Bank) Ърнст и Янг (EY)
                              ТБ ВИКТОРИЯ (Commercial Bank
                              Victoria) ПрайсуотърхаусКупърс (PwC)
                              ЧПБ ТЕКСИМ (Texim Bank) Гранд Торнтон (Grant Thornton)
                              http://www.bnb.bg/bnbweb/groups/publ...0212_a1_bg.pdf

                              Указания за извършване на оценката на качеството на активите:
                              http://www.bnb.bg/bnbweb/groups/publ...0212_a2_bg.pdf

                              Коментар


                              • Спадът на лихвите по кредитите скоро ще спре. Това прогнозира пред БНТ Петър Андронов, който оглавява Асоциацията на банките у нас. Той обясни, че цените на имотите в големите градове са скочили с 5-6 на сто, а лихвите продължават да падат. По думите му наближава крайната точка на тази тенденция. Според него, ако лихвите на ипотечните кредити се сринат под 4 на сто, повече промени няма да има. В ръста на цените на имотите той вижда първи стъпки за инвестиции. Експертът коментира и стигането на основния лихвен процент до нулеви стойности. Подобно нещо се е случило и през февруари 2013 година, когато лихвеният процент е бил 0,01. Експертът припомни, че през далечната 1996 година той е стигнал 300 процента.

                                Коментар

                                Working...
                                X